slvk
17.08.11,16:27
Syn bol na pravidelnej očnej prehliadke, kde mu zmerala okrem iného aj očný tlak a na požiadanie vypísala recept na šošovky.V očnej optike mu tvrdili, že mu musia spraviť vstupnú prehliadku a v rámci nej zmerať očný tlak.Pýtajú za to 15 eur. Je to normálny postup? Načo vstupná prehliadka, keď bol na prehliadke u svojho očného? Pripadá mi to iba ako nezmyselné vyťahovanie peňazí.
Stanislav 1975
17.08.11,14:36
Syn bol na pravidelnej očnej prehliadke, kde mu zmerala okrem iného aj očný tlak a na požiadanie vypísala recept na šošovky.V očnej optike mu tvrdili, že mu musia spraviť vstupnú prehliadku a v rámci nej zmerať očný tlak.Pýtajú za to 15 eur. Je to normálny postup? Načo vstupná prehliadka, keď bol na prehliadke u svojho očného? Pripadá mi to iba ako nezmyselné vyťahovanie peňazí.

tvoj názor zdieľam aj ja...:mad:, ide len o vytahovanie peňazí, nakoľko máš všetko vybavené u očného lekára...V tej optike sú špekulanti...
lujza.j
17.08.11,14:57
možno by som skúsila inú optiku ved toto je na hlavu:eek:
misoft
17.08.11,15:41
Nie je to normálny postup. Pracovník Optiky pre stanovenie šošoviek má predsa dostatočné údaje od odborného lekára,ktorý navyše vypísal recept (t.z. vedel diagnózu, stav) na konkrétne šošovky. Optika mala len splniť dodanie potrebných šošoviek.
Takto chceli opäť navyše a bezdôvodne zarobiť.
Rada: nabudúce takúto Optiku oblúkom obísť (nájsť inú), sem-tam niekomu naznačiť o jej neserióznosti (tzv. negatívna reklama) - sami to potom zabalia :D. Prípadne oznámiť ich postup Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou - tí si na nich tiež posvietia, či vyberajú poplatky oprávnene, a či nevyžadujú niečo navyše, čo nesúvisí s ich službami.
Gina Er
17.08.11,16:33
nemáte pravdu.v KAŽDEJ očnej optike,ak chcete kontaktné šošovky,Vám urobia vstupnú prehliadku a založia kartu.Nenájdete optiku,ktorá neurobí vstup.A nie je to nový výmysel,toto existuje min.20 rokov,toľko nosím šošovky ja.mmch,to ešte niekto dáva recept na kontaktné šošovky?
ivka70
17.08.11,16:40
nemáte pravdu.v KAŽDEJ očnej optike,ak chcete kontaktné šošovky,Vám urobia vstupnú prehliadku a založia kartu.Nenájdete optiku,ktorá neurobí vstup.A nie je to nový výmysel,toto existuje min.20 rokov,toľko nosím šošovky ja.mmch,to ešte niekto dáva recept na kontaktné šošovky?

Tak to nesuhlasim, sosovky nosim uz x rokov, pri predpise mi vsetko zmerala ocna lekarka a v optike som ani nebola, prve soosovky mi objednala lekarka a dalsie si objednavam sama, z internetu, kde su omnoho lacnejsie ako v optikach.
Gina Er
17.08.11,16:44
Tak to nesuhlasim, sosovky nosim uz x rokov, pri predpise mi vsetko zmerala ocna lekarka a v optike som ani nebola, prve soosovky mi objednala lekarka a dalsie si objednavam sama, z internetu, kde su omnoho lacnejsie ako v otikach.
no ale Ty si NEBOLA v optike,takže nevieš,ako to tam chodí.....ja som 20 rokov chodila do optiky.....najprv do BA,(dve optiky) potom TN (3 optiky) aj tu,doma,a nakoniec aj ja net.....
Stanislav 1975
17.08.11,16:45
nemáte pravdu.v KAŽDEJ očnej optike,ak chcete kontaktné šošovky,Vám urobia vstupnú prehliadku a založia kartu.Nenájdete optiku,ktorá neurobí vstup.A nie je to nový výmysel,toto existuje min.20 rokov,toľko nosím šošovky ja.mmch,to ešte niekto dáva recept na kontaktné šošovky?

Gina, ty nemáš pravdu- áno spravia ti to síce ale keď nemáš vyšetrenia od lekára- ak máš papiere od lekára, tak nejaké vyšetrenia v optike sú úplne zbytočné a nieje to k ničomu- troška to máš pomýlené...:)
Gina Er
17.08.11,16:47
Gina, ty nemáš pravdu- áno spravia ti to síce ale keď nemáš vyšetrenia od lekára- ak máš papiere od lekára, tak nejaké vyšetrenia v optike sú úplne zbytočné a nieje to k ničomu- troška to máš pomýlené...:)
ja to nemám pomýlené......vždy som chodila do optiky s receptom,takže tam boli údaje na recepte.....a vari Ty nosíš kontaktné šošovky?
ivka70
17.08.11,16:49
no ale Ty si NEBOLA v optike,takže nevieš,ako to tam chodí.....ja som 20 rokov chodila do optiky.....najprv do BA,(dve optiky) potom TN (3 optiky) aj tu,doma,a nakoniec aj ja net.....

Ja nevidim dovod davat si merat oci v optike, na to je studovany ocny lekar, tomu sa zverim.
Ocny optik je clovek, ktory ma vediet zhotovit okuliare, nie predpisovat, co mam nosit.
Aku vobec ma taky optik zodpovednost, ak predpise zle sosovky????
Stanislav 1975
17.08.11,16:51
ja to nemám pomýlené......vždy som chodila do optiky s receptom,takže tam boli údaje na recepte.....a vari Ty nosíš kontaktné šošovky?

Gina, ty nám tu rozprávaš ako keby si ty jediná tomu rozumela a my ostatní boli nejakí nesvojprávny blbečkovia - ešte raz a pomaly- ak máš vyšetrenia od lekára tak asi tie vyšetrenia v optike sú zbytočné a bezpredmetné..., chápenzi holka?
Gina Er
17.08.11,16:53
Gina, ty nám tu rozprávaš ako keby si ty jediná tomu rozumela a my ostatní boli nejakí nesvojprávny blbečkovia - ešte raz a pomaly- ak máš vyšetrenia od lekára tak asi tie vyšetrenia v optike sú zbytočné a bezpredmetné..., chápenzi holka?
ja nie som jediná,čo tomu rozumie,ale Vy všetci tu prezentujete názory,akoby by ste boli majitelia očných optík.ja opisujem svoje skúsenosti a za 20 rokov ich nebolo málo.To mi chceš tvrdiť,že ma 20 rokov okrádali a klamali? a všetky tie optiky? veď som nebola v jednej.
misoft
17.08.11,16:53
Asi takto:
A) ak prídeš od odborného lekára (a s receptom) - je ďalšie meranie očného tlaku a ďalších vstupných meraní úplne zbytočné - je to len zdieranie a platenie za už raz vykonané úkony.
B) ak prídeš len tak - bez vyšetrení u odborného lekára - tak meranie je potrebné - musia vedieť "vstupné údaje".

Takže v prípade slvk (môj sedliacky názor) to bol zo strany Optiky poriadny odrb, aby zarobili.
Gina Er
17.08.11,16:54
Asi takto:
A) ak prídeš od odborného lekára (a s receptom) - je ďalšie meranie očného tlaku a ďalších vstupných meraní úplne zbytočné - je to len zdieranie a platenie za už raz vykonané úkony.
B) ak prídeš len tak - bez vyšetrení u odborného lekára - tak meranie je potrebné - musia vedieť "vstupné údaje".

Takže v prípade slvk (môj sedliacky názor) to bol zo strany Optiky poriadny odrb, aby zarobili.
ako myslíš
Gina Er
17.08.11,16:57
Ja nevidim dovod davat si merat oci v optike, na to je studovany ocny lekar, tomu sa zverim.
Ocny optik je clovek, ktory ma vediet zhotovit okuliare, nie predpisovat, co mam nosit.
Aku vobec ma taky optik zodpovednost, ak predpise zle sosovky????
a Ty si myslíš,že ten optik si to vymýšľa len tak z brucha?? že nemá nejaké školenie? a na zmeranie očného tlaku a dioptrií nepotrebuješ študovať 6 rokov,robí to stroj.....a zmeria to aj sestra,doktori to ani nerobia....sestre u očiara tiež neveríš?
misoft
17.08.11,17:12
No je rozdiel medzi optikom

Očný optik je odborník na okuliare a optické pomôcky, ktoré pomáhajú ľuďom s chybami zraku. Vie poradiť pri správnom výbere okuliarového rámiku, tak, aby boli v súlade s módnymi tredmi a odporučí vhodné druhy a úpravy šošoviek.
a zdravotnou sestrou

Zdravotná sestra (ďalej len sestra) je zdravotný profesionál, ktorý realizuje prax zdravotnej sestry (nursing) - ošetrovanie pacientov, asistencia doktorom atď. Sestry sú zodpovedné spolu s inými profesionálmi v zdravotnej starostlivosti za liečbu, bezpečnosť a regeneráciu akútne alebo chronicky chorých alebo zranených ľudí, udržovanie zdravia u zdravých a liečbu život ohrozujúcich nebezpečenstiev v širokej škále zdravotnej starostlivosti. Sestry môžu byť tiež zapojené do medického a ošetrovateľského výskumu a vykonávať širokú škálu neklinických funkcií potrebných pre zdravotnú starostlivosť.

Z toho vyplýva: optik je odborník v optike (ale nie v štruktúre a chorobách a chybách oka - nemôže správne vykonať diagnózu), ale sestra, ktorá je u očiara-ky, musí mať už určité znalosti (inak by lekár nedovolil vykonať niektoré úkony na tak citlivom a DÔLEŽITOM ľudskom orgáne).