Jarka 1
17.08.11,18:40
Tak nás všetkých, po dvoch hodinách po zaznení sirén s prerušovaným tónom v okolí Trnavy upokojujú, že išlo o planý poplach.. Toľko stručne v televíznych novinách na Markíze.

Tisícky ľudí rozmýšľalo, či hltať tabletky a utekalo zapnúť televíziu. Tam sa nič nedozvedeli. Nechápem, či je to taký veľký problém pustiť na našej verejnoprávnej titulky s informáciou, že ide o planý poplach, aby sa ľudia upokojili. Čaká sa až na večerné správy, aby potom bľabotali, ako všetkých upokojujú. Nedokážu okamžite zareagovať ani len na planý poplach a to sa nestalo po prvýkrát. Ako potom zvládnu situáciu, keď ten poplach nebude planý?
Gina Er
17.08.11,17:07
keď nebude planý,tak nám to bude už jedno....si myslím....
rudopp
17.08.11,21:00
Tak nás všetkých, po dvoch hodinách po zaznení sirén s prerušovaným tónom v okolí Trnavy upokojujú, že išlo o planý poplach.. Toľko stručne v televíznych novinách na Markíze.

Tisícky ľudí rozmýšľalo, či hltať tabletky a utekalo zapnúť televíziu. Tam sa nič nedozvedeli. Nechápem, či je to taký veľký problém pustiť na našej verejnoprávnej titulky s informáciou, že ide o planý poplach, aby sa ľudia upokojili. Čaká sa až na večerné správy, aby potom bľabotali, ako všetkých upokojujú. Nedokážu okamžite zareagovať ani len na planý poplach a to sa nestalo po prvýkrát. Ako potom zvládnu situáciu, keď ten poplach nebude planý?


Sa dobre pozeraj, lebo to je posledné, čo vidíš
mixal1
17.08.11,21:03
mne sa nechce verit, ze islo o plany poplach.
kto vie, co sa tam stalo. ved to je jadrova elektraren, a sledovana z kazdej strany, z kazdej institucie.

urcite aby nerobili paniku, tak povedali, ze slo o nejaku porochu alarmu:)
lujza.j
17.08.11,21:55
http://dnes.atlas.sk/slovensko/regiony/763487/okolie-trnavy-vystrasil-falosny-poplach-v-bohunickej-atomke bud uveríme, ale nie. niektoré fabriky mi prídu ako "štát v štáte".
Indeed
17.08.11,23:10
Treba sa trochu oboznámiť s tým ako je jadrová elektráreň konštruovaná a ako FUNGUJE.

Poplach može sposobiť 1000 činiteľov, zaleží od toho ako to vyhodnotí obsluha teda ĽUDSKÝ FAKTOR.

Tiež by som sa priklonil k tomu,že išlo o planý poplach

ale ak by som byval v blízkosti JE určite by som si zaobstaral dozimeter na meranie radiacie.
rudopp
18.08.11,03:35
Treba sa trochu oboznámiť s tým ako je jadrová elektráreň konštruovaná a ako FUNGUJE.

Poplach može sposobiť 1000 činiteľov, zaleží od toho ako to vyhodnotí obsluha teda ĽUDSKÝ FAKTOR.

Tiež by som sa priklonil k tomu,že išlo o planý poplach

ale ak by som byval v blízkosti JE určite by som si zaobstaral dozimeter na meranie radiacie.

Najprv to vyhodnocuje systém - automat !!!!!!!!!!!!!!

Nerob paniku :
- zbytočne vyhodené prachy
- muselo by sa to nosiť stále
- treba to vedieť aj vyhodnotiť
Jarka 1
18.08.11,07:12
keď nebude planý,tak nám to bude už jedno....si myslím....

V podstate nám to už možno bude jedno. No nie je to celkom tak. Sedela so v záhrade z nožkami vyloženými na lavičke ... pohodička ... zrazu siréna ... chvíľu trvá, kým mi svitne o čo ide ... nemyslím na seba, ale robím si starosti, kde je manžel a syn ... ponáhľam sa zapnúť telku ...

Takto asi to prebehlo vo veľa rodinách. Nebála som sa, že to hneď buchlo, ale čo ak bude treba niekam odísť a pod.
Volala som pre istotu do atómky. Jeden tel. nebrali, druhý nonstop obsadený. Tak som si pekne zavolala rovno do Blavy Slovenské elektrárne a pýtala sa čo sa deje v Bohuniciach. Ozval sa ženský hlas a v pozadí som počula mužský, ako hovorí, že vznikla nejaká chyba pri testovaní. Samozrejme, že som sa ohradila, prečo to nedajú ľuďom ihneď vedieť. Povedala, že ona s tým nič nemôže, lebo to som sa dovolala len na recepciu.

Keď buchne atómka niekde inde, tak už bežia titulky v telke. Keď sa niečo pobabre u nás, kašľe sa na ľudí.
tweedle
18.08.11,07:24
možno hlúpa otázka, ale je v TT mestský rozhlas? v okolitých dedinách starostovia hneď vyhlasovali, že to bol planý poplach, aby sa ľudia upokojili, v TT sme museli čakať do správ....

mimochodom ja som si pokojne varila ďalej, priateľ začal hysterčiť, že buchla atómka, a už rozmýšľal, kde je najbližší kryt :)
Nokerla
18.08.11,08:23
Ludkovia mili,
velmi a zbytocne stresujete. Budte radi, ze sirena sa zapla a nic nevybuchlo, lebo horsie by to bolo naopak.
tweedle
18.08.11,08:32
ja nestresuj vôbec,,ani som nevedela, že takým tónom sa ohlasuje poplach :))ak by to buchlo tak nám v TT ani svätená voda nepomôže,,,

len sa čudujem, že ľudia na dedinách mali info hneď a my žiadne..
Nokerla
18.08.11,08:55
A mate tam poulicny rozhlas?
tweedle
18.08.11,09:18
A mate tam poulicny rozhlas?
ved to práve neviem
Jarka 1
18.08.11,09:19
Na našej ulici široko-ďaleko žiadny. Mne nejde o stresovanie, chápem aj, že pri zavádzaní nového systému mohol niekto urobiť chybu. Nepohoršujem sa nad tým.

Len si stále myslím, že na takéto prípady stačí mať po dohode elektrární a našej verejnoprávnej pripravený vopred nejaký text. Potom len zodpovedná osoba oznámi do telky, aby spustili titulky
a je to.

Podľa informácií, ktoré mám, si včera ešte aj policajti a požiarnici museli sami zisťovať čo sa deje. Ľudia im volali a oni nič nevedeli. Sami zháňali info v atómke. Takto by to naozaj nemalo fungovať.

Ale nechajme to už tak. Nič nezmeníme, iba to, že na budúce už žiaden poplach asi nikoho nerozhodí. Radšej sa tešme, že dnes zase vyšlo slnko.
220870
18.08.11,16:40
je to bordel uz len pri planom poplachu .Hruza pomsliet co by sa dialo pri ostrom..............
Katy a R
18.08.11,17:11
.... ,ani som nevedela, že takým tónom sa ohlasuje poplach :))
...


ak si v zóne (20km) ... tak by si mala mať informácie o systéme Vyrozumenia a Varovania ... určite ste domov dostali materiály ... čo treba robiť "keby niečo":confused: (nielen tabletky)
... a to ani zo srandy nehovor, že nevieš čo to je za tón!! ... pridám troška osvety;) - vyberám z jedného info materiálu:

VAROVNÉ SIGNÁLY A DOPLŇUJÚCE HOVORENÉ INFORMÁCIE NA VAROVANIE
OBYVATEĽOV
Všeobecné ohrozenie:
2 - minútovým k o l í s a v ý m t ó n o m sirén (v súlade s § 3a ods. 1 písm. a) zákona NR
SR č.42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov).
Pri udalosti klasifikovanej ako NÚDZOVÝ STAV NA ÚZEMÍ JZ a/alebo NÚDZOVÝ
STAV V OKOLÍ JZ je tento signál v 20 km pásme doplnený hovorenou informáciou:
„POZOR RADIAČNÁ UDALOSŤ“, ktorá je vysielaná priamo zo systému VYR - VAR.
Na ostatnom území bude varovný signál doplnený hovorenou informáciou
v hromadných informačných prostriedkoch.
Koniec ohrozenia:
2 - minútovým s t á l y m t ó n o m sirén bez opakovania
Signál je v 20 km pásme doplnený hovorenou informáciou: „KONIEC
OHROZENIA“, ktorá je vysielaná priamo zo systému VYR - VAR.
Na ostatnom území bude tento signál doplnený hovorenou informáciou v hromadných
informačných prostriedkoch.

.. v správach bolo, že SE dostanú pokutu, že včas nereagovali :mee: