veni4282
17.08.11,22:28
Dobrý deň,
prečítala som si čo ste už poradili ľuďom, ktorí si chceli zmeniť priezvisko alebo meno. Chcem sa len uistiť, lebo mi to celkom jasne z toho nevyplynulo. Som plnoletá, svojprávna. Ak si chcem zmeniť priezvisko z čisto subjektívnych dôvodov a toto priezvisko nie je hanlivé ani sa nejdem vydávať, ani moji žijúci rodičia nemajú rôzne priezviská, je šanca, že keď si podám žiadosť na okresnom úrade spolu s dokladmi a poplatkom, ktoré sa uvádzajú (OP, rodný list,...) bude mi vyhovené? Alebo čisto subjektívne dôvody nie sú pre úrad dostatočným dôvodom pre zmenu priezviska?
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď s Vaším názorom.
Veronika
buchač
18.08.11,04:54
Zmena mena a zmena priezviska

Zmenu mena alebo zmenu priezviska možno povoliť, najmä ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa......

Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať:
meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
miesto trvalého pobytu v SR, miesto posledného trvalého pobytu v SR alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
odôvodnenie žiadosti.

Správne poplatky

Zmena
hanlivého alebo neosobného mena alebo hanlivého priezviska – 3 €,
priezviska maloletých detí – 33 €,
mena alebo priezviska v ostatných prípadoch – 99,50 €.
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=112

Z uvedeného mi vyplýva , že ako zvyčajne je tam to čarovné slovíčko " možno " a tým pádom je to len a len potom na danom uradníkovi onoho úradu ...
Chobot
18.08.11,07:27
Dobrý deň,
prečítala som si čo ste už poradili ľuďom, ktorí si chceli zmeniť priezvisko alebo meno. Chcem sa len uistiť, lebo mi to celkom jasne z toho nevyplynulo. Som plnoletá, svojprávna. Ak si chcem zmeniť priezvisko z čisto subjektívnych dôvodov a toto priezvisko nie je hanlivé ani sa nejdem vydávať, ani moji žijúci rodičia nemajú rôzne priezviská, je šanca, že keď si podám žiadosť na okresnom úrade spolu s dokladmi a poplatkom, ktoré sa uvádzajú (OP, rodný list,...) bude mi vyhovené? Alebo čisto subjektívne dôvody nie sú pre úrad dostatočným dôvodom pre zmenu priezviska?
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď s Vaším názorom.
Veronika


Švagriná si nedávno menila priezvisko a na žiadosti musela uviesť dôvod. Potom čas od času zasadá komisia, ktorá tieto žiadosti schvaľuje. Je len na komisii, či to schvália alebo nie. Nedá sa dopredu povedať. Ona mala na to dôvod a aj doložila pôvod nového priezviska.

Na tvojom mieste by som si aspoň nejaký dôvod v žiadosti uviedol (aj keď vymyslený), ak už to chceš zmeniť.
katalóg
18.08.11,18:49
Skúsenosť. Osobne ísť prekonzultovať na Okresný úrad s úradníkom. Ak to odobrí dopredu, aj poradí ako na dôvod, je takmer zaručené, že sa schválenie uskutoční. Pretože ak sa raz údajne žiadosť zamietne, nie je možnosť odvolania.
Ale tiež poznám muža, ktorý nakoniec nemal iné východisko, ako si prehlásiť trvalý pobyt v rámci mesta, aby prešiel touto tortúrou.
Karin Schmidtová
29.06.13,10:07
Ahoj Veronika, ja teraz riesim podobny problem, s tym rozdielom ze moji rodicia sa rozviedli pred piatimi rokmi, mama si priezvisko nezmenila spat na rodne.som plnoleta a chcela by som ho prijat za svoje zo subjektivnych dovodov. ako to v tvojom pripade prebiehalo, vyhoveli ti? musela si uvadzat v ziadosti konkretne dovody? nikde na nete som nenasla podobny pripad, dakujem za odpoved ;-)
Karin