Maxelik
17.08.11,23:45
Zdravím, zaujímalo by ma ako to je s odvádzaním daní v prípade že si pre svoj eshop objednávam tovar z Nemecka platím ho aj s DPH. Musím z tohto tovaru odvádzať dane ? Hľadal som to už tu na porade, ale konkrétnu odpoveď som nenašiel.
Dáša_
18.08.11,04:09
ta si platiteľ DPH?
BIZAL
18.08.11,07:11
Ak nakupujes tovar zo zahranicia nemal by si im platit DPH. DPH mas dat na Slovensku 20%.
Ja predavam do zahranicia bez DPH a taktiez nakupujem bez DPH.
Adrián Řezníček
18.08.11,13:07
Ak niesi platca DPH a nakupujes v rámci EÚ nemusíš platiť
Tweety
18.08.11,13:15
Ak niesi platca DPH a nakupujes v rámci EÚ nemusíš platiť
Nie je to pravda, pretože neplatiteľ nakupuje s dph.
Tweety
18.08.11,15:44
Zdravím, zaujímalo by ma ako to je s odvádzaním daní v prípade že si pre svoj eshop objednávam tovar z Nemecka platím ho aj s DPH. Musím z tohto tovaru odvádzať dane ? Hľadal som to už tu na porade, ale konkrétnu odpoveď som nenašiel.
Ak si platiteľom dph, nakupuješ bez dane, k faktúre urobíš samozdanenie, keď splňaš nárok na jej odpočet, výsledok samozdanenia je nulový, ale ak nie si jej platiteľom, nakupuješ s dph.
kabko
18.08.11,21:15
Toto by aj mňa zaujímalo, a myslím že aj iných :
Varianty :
1.) som neplatca a nakúpim od EU dodávateľa, kde na faktúre nebude žiadna DPH
2.) som neplatca a nakúpim od EU dodávateľa, kde bude na faktúre jeho DPH
3.) som neplatca a nakúpim od dodávateľa mimo EU, faktúra je s DPH
4.) som neplatca a nakúpim od dodávateľa mimo EU, faktúra je bez DPH

Vie mi niekto povedať v ktorom/ktorých prípadoch mám odviezť DPH štátu ?
Adrián Řezníček
18.08.11,21:56
odpovedal som na otazku c.2 ,pretoze mam nakupeny tovar od zahranicneho dodavatela a som neplatca DPH, cize tovar som kupil uz z danou. Bolo mi povedane, ze uz iba si mozem nahodiť vlatnú maržu
Dáša_
19.08.11,03:06
Toto by aj mňa zaujímalo, a myslím že aj iných :
Varianty :
1.) som neplatca a nakúpim od EU dodávateľa, kde na faktúre nebude žiadna DPH
2.) som neplatca a nakúpim od EU dodávateľa, kde bude na faktúre jeho DPH
3.) som neplatca a nakúpim od dodávateľa mimo EU, faktúra je s DPH
4.) som neplatca a nakúpim od dodávateľa mimo EU, faktúra je bez DPH

Vie mi niekto povedať v ktorom/ktorých prípadoch mám odviezť DPH štátu ?

ešte je rozdiel, či nakupuješ tovar alebo služby.

V prípade, že nakupuješ tovar a máš faktúru bez dane, malo by to byť iba v prípade, že v zahraničí nakupuješ u neplatiteľa dane. Ak on je platiteľ a tebe vystavil faktúru bez dane, tak urobil chybu (opakujem, v pripade tovaru)

V týchto prípadoch žiadnu DPH neodvádzaš (respektíve, dph išla do rozpočtu tej krajiny, z ktorej nakupuješ)

Akurát musíš sledovať, či si z členských štátov EU nenakúpil od platiteľov DPH tovar za viac ako 13.941,45. Vtedy sa musíš registrovať ako platiteľ



§ 7
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
BIZAL
19.08.11,07:15
Kazdy stat ma inu DPH. Ja som platca a predavam a nakupujem vyslovne bez DPH, pridavam ho potom doma na Slovensku a oni si ho pridaju v danej krajine podla hladiny. Hlavne treba pouzit vo fakture vetu ako: Oslobodené od dane podľa §43 odst. 1 zákona č. 222/2004Z.z. (pokial ide o EU) a Oslobodené od dane podľa §47 odst. 3 zákona č. 222/2004Z.z. (pokial neide o EU)
Dáša_
19.08.11,12:29
Kazdy stat ma inu DPH. Ja som platca a predavam a nakupujem vyslovne bez DPH, pridavam ho potom doma na Slovensku a oni si ho pridaju v danej krajine podla hladiny. Hlavne treba pouzit vo fakture vetu ako: Oslobodené od dane podľa §43 odst. 1 zákona č. 222/2004Z.z. (pokial ide o EU) a Oslobodené od dane podľa §47 odst. 3 zákona č. 222/2004Z.z. (pokial neide o EU)

výška DPH je v rámci EU rôzna, ale systém je viacmenej rovnaký.


Vyššie uvedené odvolávky sa dávajú pri vývoze tovaru.
Nsisa
02.09.11,09:57
Dobry den, ja mam podobny problem, nie som platca DPH, nakupujem z Nemecka tovar, este som neprekrocila sumu 13 941,45 eura ale uz som sa zaregistrovala na DU podla par. 7. Co mam teraz robit? zacala som dostavat tovar zo zahranicia bez DPH. Znamena to pre mna, ze do registracie nemusim tovar zdanovat, ale po registracii uz ano? alebo mozem nakupovat dalej a neplatit dan az pokial nepresiahnem tu hranicu? Dakujem za odpoved.
KEJKA
02.09.11,18:50
Dobry den, ja mam podobny problem, nie som platca DPH, nakupujem z Nemecka tovar, este som neprekrocila sumu 13 941,45 eura ale uz som sa zaregistrovala na DU podla par. 7. Co mam teraz robit? zacala som dostavat tovar zo zahranicia bez DPH. Znamena to pre mna, ze do registracie nemusim tovar zdanovat, ale po registracii uz ano? alebo mozem nakupovat dalej a neplatit dan az pokial nepresiahnem tu hranicu? Dakujem za odpoved.
tak si sa zaregistrovala, či nie? Alebo si iba podala tlačivo k regiostrácii na DU a ešte nemáš pridelené ičDPH? To asi máš, ved píšeš
................zacala som dostavat tovar zo zahranicia bez DPH. ...............
tak ako teda?

do dátumu registrácie - vid kartička z DU - máš mať dokady z EU včítane DPH a nič nedodaňuješ, predávaš ďalej za svoje ceny /so svojou maržou/.
Po dátume registráce - máš už iba doklady, kde nie je DPH vyčíslená, naviac je tam odvolávka na Smernicu EU, podľa ktorej dodaňuje tovar príjemca - teda Ty. /ak tie faktúry nie sú úplné, reklamuj u dodávateľa, nech ti vystaví správne faktúry/.
Takéto faktúry zahrnieš do slov. DP DPH, vypočítaš 20% DPH a tú uvedieš ako svoju daňovú povinnosť. DP DPH odovzdáš každý mesiac do 25.dňa za mesiac predchádzajúci.
Cenu tovaru si zvýšiš o zaplatenú DPH potom o svoju maržu a predávaš. DPH z titulu predaja neriešiš - na Slovensku si naďalej voči svojim odberateľom neplatiteľ DPH.
Nakoľko si registrovaná podľa §7, nemáš nárok vyššie uvedenú DPH odpočítať. Preto som to tak napísala.
Iné by to bolo pri registrácii podľa §4.
Nsisa
02.09.11,18:56
tak si sa zaregistrovala, či nie? Alebo si iba podala tlačivo k regiostrácii na DU a ešte nemáš pridelené ičDPH? To asi máš, ved píšeš
................zacala som dostavat tovar zo zahranicia bez DPH. ...............
tak ako teda?

do dátumu registrácie - vid kartička z DU - máš mať dokady z EU včítane DPH a nič nedodaňuješ, predávaš ďalej za svoje ceny /so svojou maržou/.
Po dátume registráce - máš už iba doklady, kde nie je DPH vyčíslená, naviac je tam odvolávka na Smernicu EU, podľa ktorej dodaňuje tovar príjemca - teda Ty. /ak tie faktúry nie sú úplné, reklamuj u dodávateľa, nech ti vystaví správne faktúry/.
Takéto faktúry zahrnieš do slov. DP DPH, vypočítaš 20% DPH a tú uvedieš ako svoju daňovú povinnosť. DP DPH odovzdáš každý mesiac do 25.dňa za mesiac predchádzajúci.
Cenu tovaru si zvýšiš o zaplatenú DPH potom o svoju maržu a predávaš. DPH z titulu predaja neriešiš - na Slovensku si naďalej voči svojim odberateľom neplatiteľ DPH.
Nakoľko si registrovaná podľa §7, nemáš nárok vyššie uvedenú DPH odpočítať. Preto som to tak napísala.
Iné by to bolo pri registrácii podľa §4.
doteraz som nakupovala len tak, dostavala som faktury s DPH ale zistila som ze mam povinnost pri nakupe z EU sa registrovat podla par.7, tak som to utekala urobit, uz mam IC DPH a oboznamila som s tym mojich dodavatelov. Tie starsie obchody boli v poriadku? myslim, ze je tam ta hranica 13 tisic eur tak pokial som ju neprekrocila, nic som neporusila? Teraz uz dostavam tovar bez dph. Dakujem za odpoved.
KEJKA
02.09.11,19:20
pravdaže, povinnosť registrovať sa máš v okamihu, ked by si s nákupom prekročila obrat 13941 EUR- cca. Ak si ho neprekročila, nič si neporušila.
Ak si sa napriek nesplneniu obratu dobrovoľne registrovala podľa §7, tak už postupuješ tak ako som ti napísala.
Predtým - OK
potom - OK tiež, ak je všetko tak, ako si napísala.
=================
Možno ťa zmiatla info o povinnej registrácii pri nákupe služieb z EU, nie? Ale ty píšeš o tovar.
Nsisa
02.09.11,19:32
Zmiatka ma prvotna informacia niekde, ze akonahle nakupujem tovar z EU som povinna sa registrovat. Potom nasledne som niekde citala ze je tam nejaka hranica, ale to som uz bola registrovana. Ja som sa spociatku obavala, ze budem musiet este raz v SR zdanit ten tovar, ale nastastie nemusim...teraz uz budem zdanovat, ale ak mam pravdu povedat, v Nemecku so mnou bez IC DPH nechceli niektore spolocnosti vobec spolupracovat, tak mi to registrovanie otvorilo niektore dvere. Akurat mam teraz viac starosti...
KEJKA
02.09.11,19:53
nuž hej, je to tak. Zvykneš si, to DP pre §7 zasa nie je také zložité. len ak by si nakúpila aj službu /Google, FB a i/, platí pre teba to isté, už si registrovaná a tiež budeš musieť dodaňovať.
Nsisa
02.09.11,20:22
dakujem pekne.
KEJKA
02.09.11,20:25
hlasujem za vyriešené.
Maxinka
29.09.11,09:11
Dobrý deň,
ako je to ked nakúpim stroj zo zahraničia ale v rámci EU.
Tiež samozdanujem ako tovar?Sme platci DPH.
KEJKA
29.09.11,09:17
áno
Tweety
29.09.11,09:22
Dobrý deň,
ako je to ked nakúpim stroj zo zahraničia ale v rámci EU.
Tiež samozdanujem ako tovar?Sme platci DPH.
ÁNo, ak ho kúpiš od platiteľa, faktúra bude bez dane a zdaníš v tuzemsku.
Maxinka
29.09.11,10:37
ÁNo, ak ho kúpiš od platiteľa, faktúra bude bez dane a zdaníš v tuzemsku.
Ďakujem:-)
Nevadí, že na tej ich fa nie je nič také napísané že je to oslobodené od dane?
KEJKA
29.09.11,10:39
vadí, ale hádam je tam ičDPH, DPH tam nie je vyčíslená, teba to od samozdanenia neoslobodzuje, ak tam nie je odkaz. Skús ich na to upozorniť.
eva.toth
29.09.11,11:51
Ak nakupuješ tovar zo zahraničia a si neplatca DPH, musíš sledovať výšku nakupovaného tovaru. Ak presiahne hodnotu 13 941,45 Eur bez dane, musíš sa zaregistrovať na DPH podľa § 7 na DÚ. DÚ Ťa zaregistruje do 7 dní od podania žiadosti. Treba ale vedieť, že budeš zaregistrovaná len podľa § 07 /tovar/, / § 7a služba ešte pred prijatím služby/, fakticky budeš vystupovať ako neplatca DPH, t.j. nebudeš si uplatňovať odpočet DPH z nakupovaných tovarov a služieb v tuzemsku a nebudeš uplatňovať daň na výstupe Tebou vyfakturovaných tovarov a služieb tovarov v tuzemsku. Lebo ako neplatca DPH nie si zaregistrovaná ako platiteľ DPH podľa § 4, t.j. podľa obratu v tuzemsku, alebo ako dobrovoľný platca. Ak sa zaregistruješ podľa § 7 /§7a/ tovar len samozdaníš a odvedieš DPH štátu.
kabko
29.09.11,21:25
Na toto DPH hádam treba vysokú školu či čo :( Čítam to tu už pár týždňov, no stále som z toho jeleň... :confused:

Takže sa radšej opýtam, aby som si bol istý :

Nie som platca DPH, mám DIČ, nemám IČ DPH. Nakupujem TOVAR z EU (s daňou, aj bez dane),
a tiež mimo EU bez dane (teda na fakture nieje uvedené žiadne % dane)

Kedy platím a čo platím ? Keď mi prišli zásielky z mimo EU, tak mi na colnom vyrúbili astronomickú čiastku, že DPH+CLO+SPOTREBNÁ DAŇ či čo,
a zaplatil som to všetko spolu na jeden šek - štátu.
Keď ale príde zásielka z EU, či už je s nejakou daňou, alebo bez, nič neplatím nikde. Či, mám niečo platiť?

Vďaka... :o
KEJKA
30.09.11,04:38
nemáš účtovníčku? Ak ti spracúva podklady, tak ťa upozorní kedy a ako.
Hned nad tvojím zadaním je to pekne vysvetlené, pre začiatok platí prvá a druhá veta, citujem /do splnenia tejto podmienky a do dátumu registrácie nemusíš robiť nič viac/:
teda:
Ak nakupuješ tovar zo zahraničia a si neplatca DPH, musíš sledovať výšku nakupovaného tovaru. Ak presiahne hodnotu 13 941,45 Eur bez dane, musíš sa zaregistrovať na DPH podľa § 7 na DÚ. DÚ Ťa zaregistruje do 7 dní od podania žiadosti.
jess
30.09.11,04:56
Ďakujem:-)
Nevadí, že na tej ich fa nie je nič také napísané že je to oslobodené od dane?

Ja si to pri českých faktúrach dopisujem ručne, ak to tam nie je a z iných štátov (po anglicky), tak to si veru musím nejako preložiť a dopísať, lebo to nie je na žiadnej (z viacerých firiem) .

Nemáte niekto tu formulku v angličtine prosím ?
kabko
30.09.11,06:54
nemáš účtovníčku? Ak ti spracúva podklady, tak ťa upozorní kedy a ako.
Hned nad tvojím zadaním je to pekne vysvetlené, pre začiatok platí prvá a druhá veta, citujem /do splnenia tejto podmienky a do dátumu registrácie nemusíš robiť nič viac/:
teda:
Ak nakupuješ tovar zo zahraničia a si neplatca DPH, musíš sledovať výšku nakupovaného tovaru. Ak presiahne hodnotu 13 941,45 Eur bez dane, musíš sa zaregistrovať na DPH podľa § 7 na DÚ. DÚ Ťa zaregistruje do 7 dní od podania žiadosti.

Ďakujem Kejka. :)
KEJKA
30.09.11,06:59
ak ti odpoveď stačí, treba zahlasovať za vyriešené.
Ešte dodám, že tá registrácia je-bude nutná už pri plánovanom nákupe, ktorým bude obrat prekročený, na to treba dať pozor.
Inak povedané, daný obrat nesmie byť prekročený.
kabko
30.09.11,07:07
ak ti odpoveď stačí, treba zahlasovať za vyriešené.
Ešte dodám, že tá registrácia je-bude nutná už pri plánovanom nákupe, ktorým bude obrat prekročený, na to treba dať pozor.
Inak povedané, daný obrat nesmie byť prekročený.

Jasné, zahlasujem...
Ešte raz vďaka...