tanusik
18.08.11,08:07
Ahojte...
chcela by som sa spýtať ako postupovať, resp. vyriešiť problém. V pokladni je momentálne menej peňazí a spoločník (kt. je zároveň aj zamestnancom na základe prac. zmluvy) a aj konateľ (kt. je tiež zamestnancom na základe prac. zmluvy) sa rozhodli poskytnúť dlhodobú pôžičku. Je nejaký konkrétny vzor zmluvy? aký to má dopad pre s.r.o z pohľadu účta a zákona o dani z príjmov? Musí nám vyúčtovať aj úroky?...som čítala že môže byť aj bezúročná...?
Ja viem, že by to malo byť ich rozhodnutie čo sa týka úrokov a tak, ale oni očakávajú samozrejme, že všetko pozisťujem, nájdem najvhodnejšie riešenie a už iba predložím hotovú zmluvu na podpis...
Účtuje sa to : 211/365 ..

Ďakujem...
Adiks
18.08.11,06:27
Pôžička môže byť aj bezúročná, účtovanie je správne v prípade spoločníka a v prípade konateľa je správne, len ak je spoločníkom. Ak konateľ nie je spoločníkom, účtuješ 211/333.
Adiks
18.08.11,07:10
Vzor zmluvy

ZMLUVA O PÔŽIČKE

Veriteľ: (meno, priezvisko, rodné číslo, bydlisko)

Dlžník: (obchodné meno, sídlo, zápis v OR Okresného súdu ..., zastúpený: XY, konateľ spoločnosti, YZ, konateľ spoločnosti)

uzavreli dňa ... zmluvu o pôžičke hotovosti.

I.
Veriteľ dňom podpísania tejto zmluvy požičiava dlžníkovi sumu ... (slovom ...) bez úroku, na dobu do ...

II.
Dlžník dňom podpísania tejto zmluvy potvrdzuje prevzatie pôžičky v sume ... (slovom ...) a súčasne sa zaväzuje predmetnú sumu vrátiť do .... v sídle dlžníka.

III.
Účastníci si zmluvu prečítali, jej obsahu porozumeli a na znak súhlasu ju vlastnoručne podpísali.

V ... dňa ....

Za veriteľa: Za dlžníka:


........... ................ ................
tanusik
18.08.11,13:32
Pre "Adiks" ........ďakujem veľmi pekne za informácie.....
RichardGala
10.12.11,19:44
Ahojte poradi niekto?
Spolocnost prijala zmluvne bezurocne pozicky od spolocnikov na rozbeh spolocnosti v roku 2009. Spolocnost vznikla v roku 2009. Splatne boli v roku 2010. Ide o nemale sumy. Je ok ak som tieto pozicky mal aj na konci roka 2010 na 365 ako kratkodobe zavazky po splatnosti? Nemal som to preuctovat uz na 479? Bude ok ak teraz spravia dodatok z zluvam ze ich preklasifikovavaju z dovodu financnej situacii (predpokladu)vo firme na dlhodbe bezurcone pozicky a az po dodatkoch to preuctujem na 479?
KEJKA
10.12.11,21:03
Ahojte poradi niekto?
Spolocnost prijala zmluvne bezurocne pozicky od spolocnikov na rozbeh spolocnosti v roku 2009. Spolocnost vznikla v roku 2009. Splatne boli v roku 2010. Ide o nemale sumy. Je ok ak som tieto pozicky mal aj na konci roka 2010 na 365 ako kratkodobe zavazky po splatnosti? Nemal som to preuctovat uz na 479? Bude ok ak teraz spravia dodatok z zluvam ze ich preklasifikovavaju z dovodu financnej situacii (predpokladu)vo firme na dlhodbe bezurcone pozicky a az po dodatkoch to preuctujem na 479?
ak ich zmluvne preklasifikujú na dlhodobé, t.j. určia splatnosť v r. 2013 a neskôr, tak ich preúčtuješ na dlhodobé, inak zostávajú krátkodobé po lehote splatnosti.
RichardGala
11.12.11,07:31
Ok dik, myslel som.
Zaujima ma ci moze niekto napadnut to, ze kedze to je dost vysoka suma,preco to hned nedali ako dlhodbu pozicku. Ja si myslim ze ale kedze to bola ich zmluvna vec nikoho v podtate do toho nic. Mohli predsa ratat ze si firma mozno zoberie uver na splatku pozicky, alebo ze sa im bude darit. Az nasledne zhodnotili situaciu a preto to zmluvne preklasifikuju. Ci mate iny nazor?
KEJKA
11.12.11,07:36
nie nemám iný názor.
Chrusťa
29.03.12,12:10
Prosím Vás môže byť medzi právnickými osobami uzavretá zmluva o pôžičke podľa Občianskeho zákonníka? Obchodný zákonník totiž pozná iba zmluvu o úvere. ďakujem za odpoveď, dosť mi to súri.
Chrusťa
29.03.12,18:05
neviete mi poradiť?