Zita5
17.01.06,17:59
Drobný majetok do 30 000 SK sa myslí pre plátcu DPH - do 30 000 Sk bez DPH . Pre neplátcu DPH je to do 30 000 včetne DPH . Je to tak ?

Dúfam , že to odklepnente , lebo už som zamotaná .:confused:
slnko
17.01.06,17:01
áno, je to tak.
Tweety
17.01.06,17:30
Drobný majetok do 30 000 SK sa myslí pre plátcu DPH - do 30 000 Sk bez DPH . Pre neplátcu DPH je to do 30 000 včetne DPH . Je to tak ?

Dúfam , že to odklepnente , lebo už som zamotaná .:confused:
Zitka, ak si platcom, tak DPH odrátame, ak nie si, vstupuje do OC.
Zita5
17.01.06,17:45
Ďakujem . ;) :) :) :)
Yvvetta
25.08.06,06:56
Zakúpili sme PC do 30 000,00 Sk. Vedieme jednoduché účtovníctva.

V podv. účtovníctve (ak sa účtovná jednotka rozhodne) - podľa postupov účtovania - takýto majetok zaradím do dlhodobého majetku a zaúčtované účtovné odpisy sú aj uznanými daňovými výdavkami. Majetok odpisujem minimálne 13 mesiacov.

Je to možné aj v jednoduchom účtovníctve, keď v jed. účt. sa neúčtuje o účtovných odpisoch, ale len o daňových ?
Tweety
25.08.06,07:11
Zakúpili sme PC do 30 000,00 Sk. Vedieme jednoduché účtovníctva.

V podv. účtovníctve (ak sa účtovná jednotka rozhodne) - podľa postupov účtovania - takýto majetok zaradím do dlhodobého majetku a zaúčtované účtovné odpisy sú aj uznanými daňovými výdavkami. Majetok odpisujem minimálne 13 mesiacov.

Je to možné aj v jednoduchom účtovníctve, keď v jed. účt. sa neúčtuje o účtovných odpisoch, ale len o daňových ?
Nákup takétoto PC môžeš dať rovno do výdavkov OVZD.:cool:
Yvvetta
25.08.06,07:17
Ja viem Twetty, že ho môžem dať rovno do výdavkov. Ale ja nechcem. Nový PC sme potrebovali kúpiť, ale nepotrebujem ho mať vo výdavkoch. Myslela som, že by som ho dala do zásob a v r. 2007 potom dala do nákladov. Ale je to podozrivé, že si kúpim PC a nepoužívam ho.
Tweety
25.08.06,07:20
Ja viem Twetty, že ho môžem dať rovno do výdavkov. Ale ja nechcem. Nový PC sme potrebovali kúpiť, ale nepotrebujem ho mať vo výdavkoch. Myslela som, že by som ho dala do zásob a v r. 2007 potom dala do nákladov. Ale je to podozrivé, že si kúpim PC a nepoužívam ho. Ak ho nedáš do výdavkov pri kúpe, tak si môžeš uplatníť ročný odpis pri závierkových operáciach. ALe dávať do zásob, to nie je celkom dobrý nápad.
Alena Kašičková
25.08.06,07:26
Ja viem Twetty, že ho môžem dať rovno do výdavkov. Ale ja nechcem. Nový PC sme potrebovali kúpiť, ale nepotrebujem ho mať vo výdavkoch. Myslela som, že by som ho dala do zásob a v r. 2007 potom dala do nákladov. Ale je to podozrivé, že si kúpim PC a nepoužívam ho.

Ahoj, v jednoduchom účtovníctve čo nakúpiš, okrem HNDM, ide všetko do nákladov - v čase, kedy zaplatíš. Môžeš ho mať v zásobách ako evidenciu drobného hmot.majetku - čo by som aj doporučila. Ale nemôžeš si dať PCdo nákladov až druhým rokom. Jedine, ak si ho kúpiš v budúcom roku.
Podozrivé to nie je, ale keď ho nepoužívaš, potom ho nepotrebuješ pre podnikanie a tak ho nemôžeš dať do nákladov.
Yvvetta
25.08.06,07:29
Ďakujem Twetty.

Chcela som len vedieť, či pri majetku do 30 tis. v jed. účtov. sa nedá postupovať tak ako v podv. účt., že by som ho odpisovala napr.13 mesiacov, kde účtovné odpisy = daňové odpisy.
Ale nedá sa. V jedn. účtov. sa účtuje iba o daňových odpisoch.