EkoMax
18.08.11,12:04
V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
Mám otázku:
1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/
2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ?
zk24
18.08.11,10:11
Teraz neviem ci som to pochopila... on nevytvoril rezervu na uctovnu zavierku, vystavil fakturu za rok 2010 v roku 2011, podal danove priznanie a teraz chce robit dodatocne danove priznanie kvoli jeho vlastnej fakture, a chce za to zaplatit?

Dobre to chapem?
JAJA11
18.08.11,10:13
V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
Mám otázku:
1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/
2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ?

nevýznamné chyby v neprospech daňovníka, t.j. ak zaplatil viac daní ako mal, potom sa nemusí podávať opravné daňové priznanie, ale náklady uplatniť v nasledujúcom roku. Ten paragraf teraz rýchlo neviem nájsť, ale už aj ja som ho použila. :o
GABAZ
18.08.11,10:17
Tak ako píše JAJA11 - faktúru možno zahrnúť do daňových nákladov roku 2011, nie je povinnosť z tohto dôvodu podávať dodatočné DP. V starom roku bolo odvedené viac dane ako malo byť. Zaúčtovaním rezervy na účt. v starom roku by bola danová povinnosť nižšia.
andreaS
18.08.11,10:27
V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
Mám otázku:
1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/
2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ?

Vyznacene sa dako bije... ak ju vystavil vo februari, tak o svojej vlastnej fakture predsa vedel 4 mesiace pred podanim danoveho priznania!!! A ak uz strasne chce podavat dodatocne kvoli vlastnej chybe, tak jedine zadarmo...
EkoMax
18.08.11,11:02
Ďakujem za odpovede. Presne toho názoru som aj ja. Myslím že bo robil vedome. Faktúra mu bola vyplatená, len nebola zaúčtované, takže ju zaúčtujem v roku 2011.
a_je_to
18.08.11,11:08
V apríli som prebrala účtovníctvo firmy, platca DPH, s.r.o - podvojné účtovníctvo. Vzhľadom na to, že firma podávala daňové priznanie za rok 2010 až 30.6.2011, bývalý účtovník vystavil v júni faktúru za účtovníctvo za rok 2010. Nevytváral rezervu ani túto faktúru v účtovníctve 2010 nezohľadnil. Teraz žiada firmu o ďalšie peniaze, nakoľko vraj musí podať dodatočné daňové priznanie kôli tejto faktúre.
Mám otázku:
1. Môžem tútu faktúru zúčtovať v roku 2011 do nákladov, ak bola vystavená 3.2.2011. - za účtovné práce rok 2010 ? /príjmový doklad je z 25.2.2011, k zúčtovaniu sa mi dostala v júni 2011/ zaúčtovať do roku 2011 môžeš, ale nie do nákladov - v zmysle § 59, ods. 13, PÚP na 429+343/321
2. Podľa § 17 ods 29 dane z príjmu nemusí účtovník robiť dodatočné daňové priznanie, ak sa firma rozhodne, že si náklad neuplatní - môže ho uplatniť v roku 2011 ? ddp nemusí, účtovný náklad si už neuplatní, ten patril do roku 2010, ale daňový náklad ako odpočítateľnú položku v riadku 290 priznania DPPO, § 29 ZoDP určuje pravidlá pre zdaňovanie, nie pre účtovanie

odpoveď modrým v texte
GABAZ
18.08.11,11:30
Náklady minulých rokov, na ktoré nebola tvorená rezerva je možné účtovať aj na nákladové účty - ak účtovná jednotka považuje túto položku za nevýznamnú. Tak som to už v minulosti zaúčtovala a nemali k účtovaniu výhrady ani audítori.

Možno sa k tomu niekto vyjadrí.
zk24
18.08.11,11:45
Tak to by ma zaujimalo rozuzlenie tohto, lebo ja som v roku 2010 zabudla spravit predpis DMV, na co som prisla az podla vypisu z banky. Spravila som teraz ten predpis za rok 2010 ale dala som to na AE ako nedanove naklady. Povazujem tento naklad za totalne nevyznamny v uctovnictve tejto uctovnej jednotky.

Ak ma presvedcite ze to moze byt danovy naklad, budem rada.
GABAZ
18.08.11,12:00
Link na príslušný paragraf , ktorý citovala a_je_to :

(13) Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých
rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých
účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona

Ja viem, že chyby minulých období sa rozlišujú na významné a nevýznamné. Významné sa účtujú oproti 428,429. Nevýznamné na príslušné nákladové a výnosové účty. Daňovo sa to rieši podľa toho, ako by to ovplyvnilo základ dane. Ak by sa daňová povinnosť zahrnutím príslušných účt.dokladov zvýšila - treba podať dodatočné DP. Ak by bola daňová povinnosť nižšia, nie je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.
Posúdenie či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu je na posúdení účtovnej jednotky. V mojom prípade sa jednalo o relatívne vysokú sumu, audítor ju považoval za nevýznamnú.

Určite sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
tictac7
18.08.11,12:20
významnosť položiek si musí každá účtovná jednotka určiť vo svojich interných smerniciach. Ak to je v smernici (samozrejme, že v akceptovateľnej miere) ošetrené, nemajú auditori, ani daňováci námietky. Významnosť položiek sa stanovuje buď v porovnaní s výsledkom hospodárenia (pred zdanením) alebo s výnosmi. Bežne zaužívané je určiť si, že ÚJ považuje za bezvýznamné položky 1-5% z VH alebo do 5% z výnosov. Inak, povinnosť podať dodatočné DP v prípade, že strata má byť nižšia alebo daňová povinnosť vyššia a jedná sa len o nevýznamnú položku zanikla - toto platilo do februára 2009. Ostalo však, že pokiaľ ide o významnú položku a už je schválená ÚZ (nie len odovzdaná na DÚ), opravy minulých období sa riešia v aktuálnom období cez 428, resp. 429 a podaním dodatočného DP. Pri bezvýznamných položkách - tieto sa účtujú priamo do nákladov alebo výnosov v období, kedy sa ÚJ o nich dozvedela, sú to riadne daňové náklady, resp. výnosy tohto obdobia a za minulé obdobie sa nepodáva dodatočné DP.
Ešte pozor - nezabudnúť si určiť, že či sa významnosť bude posudzovať za každú položku a ak áno, do akej sumárnej výšky v jednom zdaňovacom období sú ešte tieto bezvýznamné položky stále bezvýznamné.
babi2
18.08.11,12:41
Tak to by ma zaujimalo rozuzlenie tohto, lebo ja som v roku 2010 zabudla spravit predpis DMV, na co som prisla az podla vypisu z banky. Spravila som teraz ten predpis za rok 2010 ale dala som to na AE ako nedanove naklady. Povazujem tento naklad za totalne nevyznamny v uctovnictve tejto uctovnej jednotky.

Ak ma presvedcite ze to moze byt danovy naklad, budem rada. Zuzka, pozri tu sa to rozoberalo
http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html