Alana1
18.08.11,12:25
dobry den,
potrebovala by som poradit, pretoze sa nevyznam v nasich zakonoch :)
chcela by som vediet, ci mi vznikne narok na nemocensku ak som bola nasledovne zamestnana:

2009
januar - marec : zamestnanec
april- nezamestnana
maj - december: zamestnanec

2010
januar - jul: zamestnanec
august - september: PN
oktober - december: materska

2011
januar - maj: materska
jun - august: riadna dovolenka z prace + PN
september - december: rodicovska dovolenka

2012
januar idem na operaciu a neviem ci budem mat vobec narok na nemocensku.
Zapocitava sa Pnka a materska a rodicovska dovolenka do obdobia poistenia ci nie? (nejaka podmienka 270 trvanie nemocenskeho poistenia)
Ako je to s odvodmi za zamestnanca pocas PNky?
Ako je to s odvodmi za zamestnanca pocas materskej?
Ako je to s odvodmi za zamestnanca pocas rodicovskej dovolenky?

dakujem za radu.
Alana
veronikasad
18.08.11,10:51
Rodičovská dovolenka sa do obdobia 270 dní nem.poistenia (pre účely PN) nezapočítava.
Počas materskej a rodičovskej dovolenky zamestnávatel odvody neplatí. Štát je platitelom zdr.poistenia, počas materskej aj nemocenského. Ak sa prihlásila v stanovenej lehote v SP ako osoba starajúca sa o dieťa, štát je platitelom aj dôchodk.poistenia.
Počas RD trvá aj poistenie v nezamestnanosti.
Alana1
18.08.11,12:27
veronikasad, dakujem za odpoved. A Pnka a materska sa zapocitava do toho obdobia 270 dni nemocenskeho poistenia? podla coho sa potom urci vymeriavaci zaklad?dakujem
Alana1
18.08.11,12:44
veronikasad, teraz som nasla na stranke socialnej poistovne, ze aj RD sa zapocitava do toho obdobia 270dni nem. poistenia, takze ostava uz len otazka co bude v tomto pripade vymeriavaci zaklad pre tu nemocensku.
brčko
18.08.11,13:43
veronikasad, teraz som nasla na stranke socialnej poistovne, ze aj RD sa zapocitava do toho obdobia 270dni nem. poistenia, takze ostava uz len otazka co bude v tomto pripade vymeriavaci zaklad pre tu nemocensku.

obdobie čerpania rd v zaemstnaní sa ráta do 270dní nem.poistenia len na nárok na materské, nie na nárok na nemocenské, či ošetrovné z dnp (pre nárok na nemocenské zo zamestnania nie je podmienkou splniť 270dní np dva roky pred vznikom pn, ale ti musí trvať nem.poistenie alebo ochranná lehota po jeho ukončení nem.poistenia, resp. podla nového zákona aj po prerušení=ukončení, ale tá ti neplynie).
A tomu nerozumiem, z ktorého nem.poistenia chceš čerpať nemocenské????? Zo zamestnania? Ak čerpeš RD, tak máš prerušené NP zamstnanca, tj. nárok na nemocneské z tohto NP nebeudeš mať. O dobrov.poistení nič nepíšeš, no to aj tak nevieme ako bude v r.2012.
IvetaH
18.08.11,14:13
Určiť VZ pre PN neviem ani ja. Zamestnanec od 1.1.2011. V roku 2010 bol na úrade práce. Od 15.2.2011 je PN. U nás má plat 850 EUR, ale PN mal z minima, lebo nemal 90 dní. Je síce na PN, ale v najbližších dňoch pôjde na druhú operáciu. Otázka je, či bude preň lepšie nastúpiť do roboty a odrobiť pár dní alebo je to jedno, stále bude mať PN z minima.
Prosím vás o názor.
ivka70
18.08.11,14:22
Určiť VZ pre PN neviem ani ja. Zamestnanec od 1.1.2011. V roku 2010 bol na úrade práce. Od 15.2.2011 je PN. U nás má plat 850 EUR, ale PN mal z minima, lebo nemal 90 dní. Je síce na PN, ale v najbližších dňoch pôjde na druhú operáciu. Otázka je, či bude preň lepšie nastúpiť do roboty a odrobiť pár dní alebo je to jedno, stále bude mať PN z minima.
Prosím vás o názor.

nie je to jedno.
Nakolko jeho zamestnaie uz trva viac ako 90 dni, ak by nastupil co len na den do prace (alebo cerpal dovolenku) ci dokonca aj keby isiel z jednej PN na druhu Pn, tak by sa mu vypocitalali nemocenske davky uz z pravdepodobneho VZ podla prijmu u vas.
brčko
18.08.11,14:38
Určiť VZ pre PN neviem ani ja. Zamestnanec od 1.1.2011. V roku 2010 bol na úrade práce. Od 15.2.2011 je PN. U nás má plat 850 EUR, ale PN mal z minima, lebo nemal 90 dní. Je síce na PN, ale v najbližších dňoch pôjde na druhú operáciu. Otázka je, či bude preň lepšie nastúpiť do roboty a odrobiť pár dní alebo je to jedno, stále bude mať PN z minima.
Prosím vás o názor.

ak by vznikla nová pn teraz, tak už od vzniku np zamestnanca do vzniku pn uplynulo viac ako 90dní, tj. nemocneksé by sa rátalo z vym.základu v rozh.období, mylsím je to obd. od vzniku np do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na pn.
tj. bud by to bolo obd. 1.1.-14.2. alebo k tomu ešte dni, čo odporacuje, ak budú spadať do Ro.

Ale samozrejme zamstnávatel platil náhradu mzdy za prvých 10dní pn z iného vym.základu pri prvej pn (z obd. 1.1.-14.2.), no pri druhej pn sa bude náhrada rátať z toho istého vz ako nemocenské zo Sp.
IvetaH
18.08.11,14:45
ďakujem pekne za radu. Ste jednotky.
Katy a R
18.08.11,14:51
dobry den,


2012
januar idem na operaciu a neviem ci budem mat vobec narok na nemocensku.
Zapocitava sa Pnka a materska a rodicovska dovolenka do obdobia poistenia ci nie? (nejaka podmienka 270 trvanie nemocenskeho poistenia)
Ako je to s odvodmi za zamestnanca pocas PNky?
Ako je to s odvodmi za zamestnanca pocas materskej?
Ako je to s odvodmi za zamestnanca pocas rodicovskej dovolenky?

dakujem za radu.
Alana

.. ja som to pochopila, že momentálne si na RD, PP stále trvá a DNP nemáš :confused:
v tom prípade máš nárok na nemocenské len ak nastúpiš do zamestnania ... a hneď sa v podstate môžeš dať vypísať:)
brčko
18.08.11,14:52
nie je to jedno.
Nakolko jeho zamestnaie uz trva viac ako 90 dni, ak by nastupil co len na den do prace (alebo cerpal dovolenku) ci dokonca aj keby isiel z jednej PN na druhu Pn, tak by sa mu vypocitalali nemocenske davky uz z pravdepodobneho VZ podla prijmu u vas.

ivka, z pravdep. vz by sa to neráta, to by sa mu rátalo len v prípade vid § 57 ods.1 písm. a) alebo b) a to u neho z minima (vid § 57 ods.2). Ale na neho to neplatí, lebo on má v RO vym.základ a ani by mu nevzniklo nem.postenie v den vzniku druhej pn (ak by nadväzovali bez prerušenia), lebo aj počas prvej pn trvalo nem.poistenie.
ivka70
18.08.11,15:04
ivka, z pravdep. vz by sa to neráta, to by sa mu rátalo len v prípade vid § 57 ods.1 písm. a) alebo b) a to u neho z minima (vid § 57 ods.2). Ale na neho to neplatí, lebo on má v RO vym.základ a ani by mu nevzniklo nem.postenie v den vzniku druhej pn (ak by nadväzovali bez prerušenia), lebo aj počas prvej pn trvalo nem.poistenie.

Uz som to opravila, to slovo pravdepodobneho tam bolo navyse ....
Dik za opravu.
Alana1
18.08.11,16:07
Katy a R, presne ako pises, jedine z povinneho nemocenskeho poistenia si to nemocenske mozem uplatnit. Len neviem co sa bude pokladat za vymeriavaci zaklad ked vlastne v roku 2012 sa bude ratat z toho roku a tento rok som bola materska dovolenka, potom riadna dovolenka potom marodka potom rodicovska dovolenka....dakujem za rady.
Alana1
18.08.11,16:19
brcko, ide o povinne nemocenske poistenie zo zamestnania, lebo dobrovolne nemam. Myslela som, ze aj pri marodkach plati tych 270 dni v posl. 2 rokoch, ako pri materskej, ale ked nie, tak je to OK :) len teraz neviem co bude ten vymeriavaci zaklad. dakujem za rady.
jankasm
19.08.11,05:38
brcko, ide o povinne nemocenske poistenie zo zamestnania, lebo dobrovolne nemam. Myslela som, ze aj pri marodkach plati tych 270 dni v posl. 2 rokoch, ako pri materskej, ale ked nie, tak je to OK :) len teraz neviem co bude ten vymeriavaci zaklad. dakujem za rady.

Ak pôjdeš na PN v roku 2012 tak vymeriavacím základom bude predchádzajúci kalendárny rok 2011. Podľa toho čo si písala v zadaní si v tom roku čerpala v práci dovolenku, a teda PN by mala byť vypočítaná z príjmu za dovolenku.
brčko
22.08.11,13:13
brcko, ide o povinne nemocenske poistenie zo zamestnania, lebo dobrovolne nemam. Myslela som, ze aj pri marodkach plati tych 270 dni v posl. 2 rokoch, ako pri materskej, ale ked nie, tak je to OK :) len teraz neviem co bude ten vymeriavaci zaklad. dakujem za rady.

ešte ide o to, či máš aktívne nem.poistenie zamestnanca. Tj. ak čerpáš RD a mala by si čerpať RD aj v den vzniku pn, tak ti nárok na nemocenské nevznikne.
Katy a R
22.08.11,15:42
ešte ide o to, či máš aktívne nem.poistenie zamestnanca. Tj. ak čerpáš RD a mala by si čerpať RD aj v den vzniku pn, tak ti nárok na nemocenské nevznikne.

.. už jej bolo poradené - že najskôr musí nastúpiť do práce ;) až potom PNka
alušik
25.08.11,09:15
A začínam si byť neistá aj ja, vďaka informáciám, ktoré poskytla zamestnankyni pracovníčka SP.:confused:
Zamestnankyňa momentálne čerpá rodičovskú dovolenku. K 1.9. by nastúpila do práce a následne napríklad 6.9. by bola vypísaná na PN (z dôvodu rizikového tehotenstva). Vzhľadom k tomu, že v tomto zamestnaní je zamestnaná už od r.2004, jej rozhodujúcim obdobím je rok 2010. V tomto roku však mala z dôvodu rodičovskej dovolenky celý rok prerušené nemocenské poistenie. Osobne si myslím, že by mala mať PN (a následne aj materské-nastupuje niekedy začiatkom decembra) rátanú z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý jej určí zamestnávateľ.
Opieram sa pritom o § 57 ods. 2, v ktorom je uvedené nasledovné:
...Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...
No pracovníčka SP jej tvrdí, že jej budú dávku vyplácať len z minimálneho VZ.:confused: Prosím Vás, povie mi niekto k tomu svoj názor?
jankasm
25.08.11,09:57
A začínam si byť neistá aj ja, vďaka informáciám, ktoré poskytla zamestnankyni pracovníčka SP.:confused:
Zamestnankyňa momentálne čerpá rodičovskú dovolenku. K 1.9. by nastúpila do práce a následne napríklad 6.9. by bola vypísaná na PN (z dôvodu rizikového tehotenstva). Vzhľadom k tomu, že v tomto zamestnaní je zamestnaná už od r.2004, jej rozhodujúcim obdobím je rok 2010. V tomto roku však mala z dôvodu rodičovskej dovolenky celý rok prerušené nemocenské poistenie. Osobne si myslím, že by mala mať PN (a následne aj materské-nastupuje niekedy začiatkom decembra) rátanú z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý jej určí zamestnávateľ.
Opieram sa pritom o § 57 ods. 2, v ktorom je uvedené nasledovné:
...Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...
No pracovníčka SP jej tvrdí, že jej budú dávku vyplácať len z minimálneho VZ.:confused: Prosím Vás, povie mi niekto k tomu svoj názor?

Ahoj Alenka ;)
tak toto je pekná blbosť, to akože minimálny VZ, ako u nového zamestnanca, ktorého PP trvá kratšie ako 90 dní? To potom zbohom reťazové materské. :---
Plne s tebou súhlasím, rozhodujúce obdobie predchádzajúci kalendárny rok 2010, pravdepodobný VZ.
Skúsila by som sa obrátiť na SP v Ba.
brčko
25.08.11,10:41
A začínam si byť neistá aj ja, vďaka informáciám, ktoré poskytla zamestnankyni pracovníčka SP.:confused:
Zamestnankyňa momentálne čerpá rodičovskú dovolenku. K 1.9. by nastúpila do práce a následne napríklad 6.9. by bola vypísaná na PN (z dôvodu rizikového tehotenstva). Vzhľadom k tomu, že v tomto zamestnaní je zamestnaná už od r.2004, jej rozhodujúcim obdobím je rok 2010. V tomto roku však mala z dôvodu rodičovskej dovolenky celý rok prerušené nemocenské poistenie. Osobne si myslím, že by mala mať PN (a následne aj materské-nastupuje niekedy začiatkom decembra) rátanú z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý jej určí zamestnávateľ.
Opieram sa pritom o § 57 ods. 2, v ktorom je uvedené nasledovné:
...Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...
No pracovníčka SP jej tvrdí, že jej budú dávku vyplácať len z minimálneho VZ.:confused: Prosím Vás, povie mi niekto k tomu svoj názor?

už som myslím čítala odpoved zo SP, že sa bude rátať z pravdep. VZ z ktorého by sa platilo NP v mesiaci nástupu na PN. NO nemôžem tvrdiť na 100%, preto by bolo rozumné napísať dotaz cez poradnu na stránkach soc.poistovne (cez KLIENTI A POISTENé a potom PORADNA, úplne dole narolovať). Lebo ozaj sa môže stať, že to vyráta nejaká pracovníčka z minima (po mojich skúsenostiach so SP), nakolko ten zákon je teraz ozaj dosť klukatý a hovorí, ak čerpala RD, ale nehovorí kedy, či v rozhod. období, či pred nástupom na príp. MD. Takto, ked budete mať odpoved, dá sa vytlačiť a pre istotu hned ju ukázať pracovníčke SP, snád sa to potom po danej SP rozšíri a nebude treba sa odvolávať.

Inak pôvodne bol navrhovaný zákon práve len z tým minimom. Na mamičky na RD úplne zabudli a až dodatočne sa to upravilo, tak ako to schválili (som vtedy písala poslancom, čo to navrhovali a upozornovala na reťazové pôrody a pn, očr-ky v roku ukončenia RD).

Tak daj potom vedieť, ak budeš písať na tú poradnu.
alušik
25.08.11,10:56
Ahoj Alenka ;)
tak toto je pekná blbosť, to akože minimálny VZ, ako u nového zamestnanca, ktorého PP trvá kratšie ako 90 dní? To potom zbohom reťazové materské. :---
Plne s tebou súhlasím, rozhodujúce obdobie predchádzajúci kalendárny rok 2010, pravdepodobný VZ.
Skúsila by som sa obrátiť na SP v Ba.
Jani, práve pracovníčky SP v BA tak reagovali.;):confused:
alušik
25.08.11,11:12
už som myslím čítala odpoved zo SP, že sa bude rátať z pravdep. VZ z ktorého by sa platilo NP v mesiaci nástupu na PN. NO nemôžem tvrdiť na 100%, preto by bolo rozumné napísať dotaz cez poradnu na stránkach soc.poistovne (cez KLIENTI A POISTENé a potom PORADNA, úplne dole narolovať). Lebo ozaj sa môže stať, že to vyráta nejaká pracovníčka z minima (po mojich skúsenostiach so SP), nakolko ten zákon je teraz ozaj dosť klukatý a hovorí, ak čerpala RD, ale nehovorí kedy, či v rozhod. období, či pred nástupom na príp. MD. Takto, ked budete mať odpoved, dá sa vytlačiť a pre istotu hned ju ukázať pracovníčke SP, snád sa to potom po danej SP rozšíri a nebude treba sa odvolávať.

Inak pôvodne bol navrhovaný zákon práve len z tým minimom. Na mamičky na RD úplne zabudli a až dodatočne sa to upravilo, tak ako to schválili (som vtedy písala poslancom, čo to navrhovali a upozornovala na reťazové pôrody a pn, očr-ky v roku ukončenia RD).

Tak daj potom vedieť, ak budeš písať na tú poradnu.
Už som teda zadala otázku cez poradňu. Uvidíme, aké bude ich vyjadrenie. V každom prípade dám vedieť výsledok. Zdá sa mi to totiž úplne nelogické, aby zamestnankyňa bola platená pri ďalšej MD len z minima, keď má inak priemerný plat.
brčko
25.08.11,11:25
Už som teda zadala otázku cez poradňu. Uvidíme, aké bude ich vyjadrenie. V každom prípade dám vedieť výsledok. Zdá sa mi to totiž úplne nelogické, aby zamestnankyňa bola platená pri ďalšej MD len z minima, keď má inak priemerný plat.

v prípade jej md s nástupom v r.2011 by to malo byť ok. Zaujímal by ma prípad, ak napr.
RD končila dajmetomu 20.12.2010,
PN 21.12.10-20.5.2011
MD 21.5.2011
tj. ked v RO je aj obdobie RD a aj PN a ani den s vym.základom.
mariapol
25.08.11,11:59
A začínam si byť neistá aj ja, vďaka informáciám, ktoré poskytla zamestnankyni pracovníčka SP.:confused:
Zamestnankyňa momentálne čerpá rodičovskú dovolenku. K 1.9. by nastúpila do práce a následne napríklad 6.9. by bola vypísaná na PN (z dôvodu rizikového tehotenstva). Vzhľadom k tomu, že v tomto zamestnaní je zamestnaná už od r.2004, jej rozhodujúcim obdobím je rok 2010. V tomto roku však mala z dôvodu rodičovskej dovolenky celý rok prerušené nemocenské poistenie. Osobne si myslím, že by mala mať PN (a následne aj materské-nastupuje niekedy začiatkom decembra) rátanú z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý jej určí zamestnávateľ.
Opieram sa pritom o § 57 ods. 2, v ktorom je uvedené nasledovné:
...Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky...
No pracovníčka SP jej tvrdí, že jej budú dávku vyplácať len z minimálneho VZ.:confused: Prosím Vás, povie mi niekto k tomu svoj názor?
Ahoj, Ali, takže bez pardónu pre náhradu príjmu u zamestnávateľa podľa pokynov, zároveň aj nemocenská dávka z SP:
Zákon na toto "zabudol", Pokyny zo SP boli, že treba použiť spôsob ako keď PN vznikne v deň vzniku poistenia:
"Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol." V prípade nástupu na MD tak ako píšeš § 57 ods.2. Ahoj.:)
IvetaH
27.08.11,16:31
Re: narok na nemocensku davku
Citát:
Pôvodca textu príspevku: IvetaH
Určiť VZ pre PN neviem ani ja. Zamestnanec od 1.1.2011. V roku 2010 bol na úrade práce. Od 15.2.2011 je PN. U nás má plat 850 EUR, ale PN mal z minima, lebo nemal 90 dní. Je síce na PN, ale v najbližších dňoch pôjde na druhú operáciu. Otázka je, či bude preň lepšie nastúpiť do roboty a odrobiť pár dní alebo je to jedno, stále bude mať PN z minima.
Prosím vás o názor.


takúto som dostala odpoveď.
ak by vznikla nová pn teraz, tak už od vzniku np zamestnanca do vzniku pn uplynulo viac ako 90dní, tj. nemocneksé by sa rátalo z vym.základu v rozh.období, mylsím je to obd. od vzniku np do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na pn.
tj. bud by to bolo obd. 1.1.-14.2. alebo k tomu ešte dni, čo odporacuje, ak budú spadať do Ro.

Ale samozrejme zamstnávatel platil náhradu mzdy za prvých 10dní pn z iného vym.základu pri prvej pn (z obd. 1.1.-14.2.), no pri druhej pn sa bude náhrada rátať z toho istého vz ako nemocenské zo Sp.

A tak zamestnanec nastúpil dňa 20.8.2011 do zamestnania a dňa 26.8.2011 znovu PN.
Prosím vás, znovu ten vymeriavací základ ma pletie.
Rozhodujúce obdobie je od 1.1.2011 až do 25.8.2011 t.j.
850€+425++148€ = 1423 eur / 238 dní = 5,9789 € ?
Alebo počítam len dni, ktoré skutočne odrobil?
1423eur/ 52 dní odpracovaných = 27,3653 €.

Ďakujem vám vopred.
Katy a R
27.08.11,17:08
podľa mňa je RO 1.1. - 31.7.2011. samozrejme má tam vylučiteľné obdobie (za ktoré nebol povinný platiť poistné) ... teda v podstate berieš do úvahy 1.1. - 14.2.
IvetaH
28.08.11,06:48
Ďakujem, mne to teplo škodí viac ako ostatným.
Katy a R
29.08.11,19:26
Už som teda zadala otázku cez poradňu. Uvidíme, aké bude ich vyjadrenie. V každom prípade dám vedieť výsledok. Zdá sa mi to totiž úplne nelogické, aby zamestnankyňa bola platená pri ďalšej MD len z minima, keď má inak priemerný plat.

pozri aj toto - časť "pravdepodobný VZ" .. výnimka je pri prerušení poistenia z dôvodu čerpania RP;) http://www.socpoist.sk/zmeny-v-nemocenskom-poisteni/39117s
jankasm
30.08.11,07:21
Už som teda zadala otázku cez poradňu. Uvidíme, aké bude ich vyjadrenie. V každom prípade dám vedieť výsledok. Zdá sa mi to totiž úplne nelogické, aby zamestnankyňa bola platená pri ďalšej MD len z minima, keď má inak priemerný plat.

A pozri aj tu, o reťazových materských píšu v č. 5/2011
http://www.socpoist.sk/socialne-poistenie---odborny-mesacnik-socialnej-poistovne-ydm/26811s
alušik
06.09.11,10:09
A dnes mi došlo aj vyjadrenie ústredia SP. Bolo nasledovné (vytiahla som len to najdôležitejšie):
Rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenského zamestnankyne,
na poskytnutie ktorého vznikne dôvod dňa 15. septembra 2011, bude obdobie
od 1. januára 2010 do 31. decembra 2010.
Nakoľko zamestnankyňa nemala v uvedenom rozhodujúcom období vymeriavací základ z dôvodu, že celý kalendárny rok 2010 mala z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnankyne, nemocenské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu,
ktorý sa určí ako je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. V tomto zmysle sú metodicky usmernené
aj pobočky Sociálnej poisťovne.
veposmp
08.09.11,07:59
Prosím o radu, zamestnanec nemocensky poistený od 1.1.2008, práceneschopný od 20.4.2010 do 8.5.2011 a teraz doniesol kladenku na nové PN od 7.9.2011. Má nárok na náhradu 10 dní od zamestnávateľa a má nárok aj na nemocenské ? Vyčerpal podpornú dobu.
Ďakujem
Xanti
08.09.11,08:16
Prosím o radu, zamestnanec nemocensky poistený od 1.1.2008, práceneschopný od 20.4.2010 do 8.5.2011 a teraz doniesol kladenku na nové PN od 7.9.2011. Má nárok na náhradu 10 dní od zamestnávateľa a má nárok aj na nemocenské ? Vyčerpal podpornú dobu.
Ďakujem
Ano má nárok na náhradu 10 dní od zamestnávateľa, a áno má nárok na nemocenské.
No to mu bude platené len v maximálnej dlžke 121 dní lebo toľko bol poistený od konca predošlej PN k začiatku novej. Ak by mal odrobených 182 dní tak by mohol zase čerpať ročnú PN.
zuza8
31.01.12,16:23
Prosím o radu, ak zamestnanec zmení prácu t.j. v prvej firme dostane výpoveď s odstupným a v druhej firme nástup 1.2.12 by náhodou zostal chorý t.j. na PN mal by nárok na nemocenskú? Mal by splnený nemocenské poistenie 270 dní. V druhej firme má vyšší príjem ako v prvej. Zamestnávateľ novej firmy vie že chce maródovať (ide na operáciu.
Vymeriavací základ by bol braný už s tej druhej firmy ten vyšší? Prosím o radu.:eek:
Mila123
31.01.12,16:29
Prosím o radu, ak zamestnanec zmení prácu t.j. v prvej firme dostane výpoveď s odstupným a v druhej firme nástup 1.2.12 by náhodou zostal chorý t.j. na PN mal by nárok na nemocenskú? Mal by splnený nemocenské poistenie 270 dní. V druhej firme má vyšší príjem ako v prvej. Zamestnávateľ novej firmy vie že chce maródovať (ide na operáciu.
Vymeriavací základ by bol braný už s tej druhej firmy ten vyšší? Prosím o radu.:eek:
pracovný pomer ak v druhej firme bude trvať do 90 dní bude sa mu brať príjem z prvej firmy (bez ohľadu na príjem v druhej firme )
podľa § 54 ods. 2 zákona č. 461/2003
(2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
zuza8
31.01.12,16:36
Ďakujem pekne za radu. A ak v druhej firme nebude tých 90 dní to nemá nárok na nemocenskú? Alebo po 90 dňoch sa berie VZ z druhej firmy? ďakujem pekne
Tweety
31.01.12,16:37
Ďakujem pekne za radu. A ak v druhej firme nebude tých 90 dní to nemá nárok na nemocenskú? Alebo po 90 dňoch sa berie VZ z druhej firmy? ďakujem pekne ÁNo, po 90 dňoch sa berie VZ z druhej firmy. AK to bude menej, VZ bude z prvého zamestnania, ale nárok na nemocenské bude mať.
sassanka
31.01.12,16:46
Ahojte, ja mám zasa takýto problém. Ak som dostala výpoveď podpísala som ju na dohodu s odstupným a pôjdem sa hlásiť na úrad práce.A pôjdem na PN mám nárok aj keď som dala výpoveď na nemocenské?
Mila123
31.01.12,16:48
jasne, že máš nárok na nemocenské, máš ochrannú dobu v dlžke 7 dní, v prípade tehotenstva 8 mesiacov......