janneeca
18.08.11,12:40
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať - menilo sa, alebo sa bude meniť v najbližšej dobe niečo ohľadom výpovednej lehoty?
Je to stále 2 mesiace? Alebo sa to zmenilo na 3 mesiace?

Ďakujem.
Tweety
18.08.11,10:41
Záleží od toho, kto dáva výpoveď.
Novela od 1.9.2011 , tá prvá číslica je platná do tohoto dátumu
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.
(2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

(4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

(5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.

(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

(9) V kolektívnej zmluve možno vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými je možné v pracovnej zmluve dohodnúť rozsah peňažnej náhrady za nezotrvanie počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa odchylne ako je ustanovené v odseku 8, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.
veronikasad
18.08.11,10:47
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať - menilo sa, alebo sa bude meniť v najbližšej dobe niečo ohľadom výpovednej lehoty?
Je to stále 2 mesiace? Alebo sa to zmenilo na 3 mesiace?

Ďakujem.
Kto dáva výpoveď a kedy ?
janneeca
18.08.11,10:58
Kto dáva výpoveď a kedy ?

Ja by som chcela, v najbližších mesiacoch, ak by sa mi niečo podarilo....mám zmluvu na dobu určitú o konca tohto roka.
veronikasad
18.08.11,11:00
Ja by som chcela, v najbližších mesiacoch, ak by sa mi niečo podarilo....mám zmluvu na dobu určitú o konca tohto roka.
od 1.9. je výpovedná doba zo strany zamestnanca jeden mesiac - začína plynúť prvým dňom nasl.mesiaca po doručení výpovede.
lubi28
18.08.11,11:21
Pozor - §62 ods. 2 - áno jeden mesiac ak prac.pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval menej ako 1 rok , v prípade ak ku dňu doručenia výpovede už bude 1 rok pôsobnosti u zamestnávateľa tak výpovedná doba podľa ods.6 je dva mesiace.
veronikasad
18.08.11,11:24
Pozor - §62 ods. 2 - áno jeden mesiac ak prac.pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval menej ako 1 rok , v prípade ak ku dňu doručenia výpovede už bude 1 rok pôsobnosti u zamestnávateľa tak výpovedná doba podľa ods.6 je dva mesiace.
výpoveď dáva zamestnanec - nie zamestnávatel. Platí § 62 odst. 2.
lubi28
18.08.11,11:33
nesúhlasím, v ods. 2 , je napísané ak tento zákon neustanovuje inak. Hned na to v ods. 6 je povedané:
(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.
veronikasad
18.08.11,11:40
Odst.6 som prehliadla ...
lubi28
18.08.11,12:02
Je to v poriadku, aj mne sa niekedy stane :-)
želám pekný den.
tesoro
24.11.11,10:17
Kamaratka je v dvojmesacnej vypovednej lehote. Nakolko sefka vyvija na nu teraz obrovsky tlak, ktory nezvlada, praca nie je na cas hotova...moze jej dat okamzitu vypoved pocas trvania vypovednej lehoty? Alebo prve, druhe upozornenie? Co moze sefka a co nie?
Dakujem
vemala
25.01.12,14:02
Dobry den chcem sa opytat ked mam vo firme odpracovanych 5 rokov a dam vypoved,je vypovedna lehota 2 alebo 3 mesiace dakujem
veronikasad
25.01.12,14:03
Dobry den chcem sa opytat ked mam vo firme odpracovanych 5 rokov a dam vypoved,je vypovedna lehota 2 alebo 3 mesiace dakujem
2 mesiace, ak nemáš v prac.zmluve dohodnuté inak.
3-mesačná je len v prípade výpovede zo strany zamestnávatela.
anka_p
29.01.12,19:08
Potrebovala by som poradiť: som rozhodnutá dať výpoveď. Viem, že ak dám výpoveď, tak je 2 mes. výp. lehota. Zamestnávateľ je už o tom informovaný. Potrebovala by som vedieť, či je lepšie dať výpoveď alebo mám sa dohodnúť na ukončení prac. pomeru k 31.3.2012? Nárok na podporu v nezamestnanosti mám tak či tak....
Zaujíma ma len to ako sa na to môže v budúcnosti pozerať môj potencionálny zamestnávaľ....
tictac7
29.01.12,19:10
...žiadny rozdiel...
Mila123
29.01.12,19:13
Potrebovala by som poradiť: som rozhodnutá dať výpoveď. Viem, že ak dám výpoveď, tak je 2 mes. výp. lehota. Zamestnávateľ je už o tom informovaný. Potrebovala by som vedieť, či je lepšie dať výpoveď alebo mám sa dohodnúť na ukončení prac. pomeru k 31.3.2012? Nárok na podporu v nezamestnanosti mám tak či tak....
Zaujíma ma len to ako sa na to môže v budúcnosti pozerať môj potencionálny zamestnávaľ....
Anka, nie je to jedno???? ak ukončíš PPV podľa § 60 ZP dohodou, alebo podľa § 67 ZP (výpoveďou zamestnanca?) ?hlavne si vyžiadaj pracovný posudok podľa § 75 ZP....

§ 75
Pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní


(1) Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.

Potvrdenie o zamestnaní ti musí, i bez vyžiadania vystaviť.....
anka_p
30.01.12,17:08
no tak je to jedno...dobre, ak chcem dať podľa § 67 zajtra mám posledný deň inak sa mi výpovedná doba "predĺži" o mesiac. Ak nastane situácia, že zajtra nepríde môj nadriadený do práce, čo mám robiť? Môže mi prevzatie podpísať niekto z kolegov?