steffany78
19.08.11,07:32
Dobry den prajem,
chcela by som sa spytat, ako uctovat prepravne spojene s materialom, ked je Incoterms podmienka DAF. To znamena, ako nahle je material na hranici, uctujeme o nom (dohadne), bez ohladu na to, ci mame doklady alebo nie. Ako je to s uctovanim prepravneho, ak material pokracuje dalej ku mne (ako odberatelovi)...Mam o nom dohadne uctovat alebo nie...? Dakujem pekne.
a_je_to
28.08.11,20:00
Dobry den prajem,
chcela by som sa spytat, ako uctovat prepravne spojene s materialom, ked je Incoterms podmienka DAF. To znamena, ako nahle je material na hranici, uctujeme o nom (dohadne), bez ohladu na to, ci mame doklady alebo nie. Ako je to s uctovanim prepravneho, ak material pokracuje dalej ku mne (ako odberatelovi)...Mam o nom dohadne uctovat alebo nie...? Dakujem pekne.

Trochu nezrozumiteľná otázka, asi preto sa zatiaľ nikto nepokúsil odpovedať. Dohadne sa kedysi účtovalo o pohľadávkach a záväzkoch s neurčitou sumou a časom, ale nie o materiáli. Podľa opisu sa domnievam, že sa pýtaš na povinnosť účtovania o materiáli na ceste a prepravného k nemu. Materiál na ceste sa účtuje vtedy, keď faktúra je už u odberateľa, ale materiál ešte nie, lebo šiel niekde na kooperačné spracovanie. Keďže prepravné je zložkou obstarávacej ceny, ktorá sa pripočíta k jednotkovej skladovej cene, možno ho pripočítať až keď je materiál na sklade, nie predtým. Nevidím dôvod, okrem toho, čo som uviedol, prečo by sa o materiáli a jeho prepravnom muselo účtovať skôr, ako je prijatý na sklad odberateľa. Tým, že materiál iba prekročil hranice ešte nevznikol žiadny účtovný prípad.