kimart
19.08.11,09:43
ahojte, odovzdávam počas roka účtovníctvo - samozrejme cítim to ako podraz od dotyčnej osoby, nakoľko nie som si vedomá chýb, účtovníctvo spracovávam od založenia spločnosti, no konateľ sa tak rozhodol, a tak mi nezostáva nič iné ako ho rešpektovať. No celé je to akési čudné, pretože ho odovzávam jeho kamarátke - finančnej poradkyni, ktorá sa venuje aj účtu. Divné mi je to, že jej zakúpil úč.program, a dokonca sa teraz chce aj so mnou stretnúť, vraj sa niečo popýtať. Neviem, nikdy som účto neodovzdávala počas roka, urobila som jej kompletnú inventarizáciu, poskytla mob. číslo, tak prečo to ešte aj osobne konzultovať??? Aké máte skúsenosti vy?
Tweety
19.08.11,07:45
ahojte, odovzdávam počas roka účtovníctvo - samozrejme cítim to ako podraz od dotyčnej osoby, nakoľko nie som si vedomá chýb, účtovníctvo spracovávam od založenia spločnosti, no konateľ sa tak rozhodol, a tak mi nezostáva nič iné ako ho rešpektovať. No celé je to akési čudné, pretože ho odovzávam jeho kamarátke - finančnej poradkyni, ktorá sa venuje aj účtu. Divné mi je to, že jej zakúpil úč.program, a dokonca sa teraz chce aj so mnou stretnúť, vraj sa niečo popýtať. Neviem, nikdy som účto neodovzdávala počas roka, urobila som jej kompletnú inventarizáciu, poskytla mob. číslo, tak prečo to ešte aj osobne konzultovať??? Aké máte skúsenosti vy?
Konzultácie by som poradkyni nedávala,(ale ak sa rozhodneš inak, je to tvoja voľba) jedine ak vysvetlenia k minulému účtovaniu.
Ivenka
19.08.11,07:46
Minulý rok som odovzdávala učto k 31.10. a ver mi ako mi odľahlo keď už tú firmu nemám. Tiež bolo odovzdané kamarátke, ktorá má učtovnícku firmu a koľko sa odpisujú budovy sa ma opýtala hneď pri prvom sedení. Ak vieš, že si robila všetko správne a v rámci svojich schopností nemáš sa prečo bať stretnutia.
Ivenka
19.08.11,07:47
mimotemy zmizlo tlačítko Súhlasím ?
Tweety
19.08.11,07:47
mimotemy zmizlo tlačítko Súhlasím ?
Nie, len sa skrýva.:---
promont maja
19.08.11,07:54
ahojte, odovzdávam počas roka účtovníctvo - samozrejme cítim to ako podraz od dotyčnej osoby, nakoľko nie som si vedomá chýb, účtovníctvo spracovávam od založenia spločnosti, no konateľ sa tak rozhodol, a tak mi nezostáva nič iné ako ho rešpektovať. No celé je to akési čudné, pretože ho odovzávam jeho kamarátke - finančnej poradkyni, ktorá sa venuje aj účtu. Divné mi je to, že jej zakúpil úč.program, a dokonca sa teraz chce aj so mnou stretnúť, vraj sa niečo popýtať. Neviem, nikdy som účto neodovzdávala počas roka, urobila som jej kompletnú inventarizáciu, poskytla mob. číslo, tak prečo to ešte aj osobne konzultovať??? Aké máte skúsenosti vy?
... možno mu už nevyhovuje, že musí niekam chodiť a nosiť doklady, do ktorých potrebuje nazerať ... či? Mňa takto oslovila jedna spoločnosť ( ale je pravda, že nie v priebehu roka ...) ... pretože predchádzajúca účtovníčka nebola ochotná osobne dochádzať a celú agendu zúčtovávať priamo u nich, v kancelárii ... zakúpili nový softvér a moje návštevy sú raz do týždňa ... teraz vedia priebežne ako na tom sú ...
kimart
19.08.11,07:55
Minulý rok som odovzdávala učto k 31.10. a ver mi ako mi odľahlo keď už tú firmu nemám. Tiež bolo odovzdané kamarátke, ktorá má učtovnícku firmu a koľko sa odpisujú budovy sa ma opýtala hneď pri prvom sedení. Ak vieš, že si robila všetko správne a v rámci svojich schopností nemáš sa prečo bať stretnutia.

nemôžem povedať, že by som sa ho bála, no skôr som znechutená, a tak som chcela vedieť, či je to bežný postup...
tiež som preberala účto počas roka, nejak som ale necítila potrebu konzultovať niečo, a možno som mala?
Ivenka
19.08.11,07:55
Vidíš Maji a ja som presne chodila tiež raz do týždňa, vysvetlila, poradila a teraz majú doklady spracované raz do mesiaca. Kamarát je kamarát.
zk24
19.08.11,07:57
ahojte, odovzdávam počas roka účtovníctvo - samozrejme cítim to ako podraz od dotyčnej osoby, nakoľko nie som si vedomá chýb, účtovníctvo spracovávam od založenia spločnosti, no konateľ sa tak rozhodol, a tak mi nezostáva nič iné ako ho rešpektovať. No celé je to akési čudné, pretože ho odovzávam jeho kamarátke - finančnej poradkyni, ktorá sa venuje aj účtu. Divné mi je to, že jej zakúpil úč.program, a dokonca sa teraz chce aj so mnou stretnúť, vraj sa niečo popýtať. Neviem, nikdy som účto neodovzdávala počas roka, urobila som jej kompletnú inventarizáciu, poskytla mob. číslo, tak prečo to ešte aj osobne konzultovať??? Aké máte skúsenosti vy?

Ahoj,

ked to islo jeho kamaratke, tak k tomu nepotreboval iny dovod. Vzdy s tymto pocitam ze sa to moze stat.

Nevidim dovod preco sa s nou musis osobne stretnut. Je to nad ramec tvojich povinnosti a ak potrebuje konzultacie, kludne jej posli fakturu ;)
Odovzdaj jej vsetko v tlacenej forme (nedavaj ziadne zalohy uct.softwaru).
Hlavne si daj vsetko podpisat ze si odovzdala. Ja som davala preberaci protokol, kde som vypisala, ze odovzdavam:

Originaly faktur - pocet ks: 25
ID: pocet ks: 50
Hlavná kniha, pocet stran: 4 (na kazdu stranu svoj podpis)
Uctovny dennik, pocet stran: 9 (na kazdu stranu svoj podpis)
Rozhodnutia spolocnika: 4x
....atd.

Respektive by som povedala ze odovzdaj vsetko konatelovi - on nech ti podpise preberaci protokol. A nech to nasledne da komu chce.
Tweety
19.08.11,08:01
Vidíš Maji a ja som presne chodila tiež raz do týždňa, vysvetlila, poradila a teraz majú doklady spracované raz do mesiaca. Kamarát je kamarát.
Ale takto väčsinou býva, ale nedá sa svietiť, nič s tým nenarobíš. Ak bude účtovníctvo vedené horšie, ako bolo dovtedy, až potom klient pochopí, čo to je, vzdať sa dobrej účtovníčky. Ale to už bude jeho škoda.
kn-alka
19.08.11,08:04
Ja som tiež mala prípad, že si zobral účtovníctvo, že mu bude účtovať rodina.... aká bola moja škodoradosť, keď o pár rokov ma žiadal, aby som ho zobrala späť :)
promont maja
19.08.11,08:05
Vidíš Maji a ja som presne chodila tiež raz do týždňa, vysvetlila, poradila a teraz majú doklady spracované raz do mesiaca. Kamarát je kamarát.
... ako si to myslela ..? ... no niekedy ten podnikateľský zámer nevyjde ako má ... asi už nie je toľko agendy a tvoja nástupkyňa im to možno spracuje za menšie peniažky ... či?
zk24
19.08.11,08:05
Ja som tiež mala prípad, že si zobral účtovníctvo, že mu bude účtovať rodina.... aká bola moja škodoradosť, keď o pár rokov ma žiadal, aby som ho zobrala späť :)

A ta inflacia o kolko vzdy vzrastu ceny za to obdobie :cool::cool:;);)
kn-alka
19.08.11,08:07
Nezobrala som ho späť, viem, že bol problémový a nestíhala by som. Zostal u rodiny.
Ivenka
19.08.11,08:08
Myslela som to tak, že si mysleli že nová firma tam bude tiež chodiť ako na klavír ale sa mýlili. A teraz im v podstate vedie Saldokonto pracovníčka skladového hospodárstva. Aj to je riešenie. Tej agendy je stále rovnako a pokiaľ tuším-neviem určite im to robí za viac peňazí. Bola to veľká firma, ale ako hovorím som rada, že som sa toho zbavila.
kimart
19.08.11,08:26
tak a asi som si vyrobila problém, pretože som si nedala podpísať preberací protokol... mám síce kópie, ale bez podpisov. Dokonca hl. knihu som jej nevytlačila, a ani si ju nevyžiadala, že by jej stačila len inventarizácia účtov???
Heni
19.08.11,08:28
možno ťa inšpiruje aj táto téma:
http://www.porada.sk/t139026-uctovnicka-etiketa.html
;)
Tweety
19.08.11,08:28
tak a asi som si vyrobila problém, pretože som si nedala podpísať preberací protokol... mám síce kópie, ale bez podpisov. Dokonca hl. knihu som jej nevytlačila, a ani si ju nevyžiadala, že by jej stačila len inventarizácia účtov???
Preberací protokol je podstatná vec, to si mala dať podpísať, už tam nie si? Hl, knihu si možno vie vytlačiť aj sama, veď ak je poradkyňa, tak to musí vedieť.
zk24
19.08.11,08:30
Preberací protokol je podstatná vec, to si mala dať podpísať, už tam nie si? Hl, knihu si možno vie vytlačiť aj sama, veď ak je poradkyňa, tak to musí vedieť.

Ako do tej hlavnej knihy nahadze udaje za prvy polrok? Teda neviem ako vyzera HK v ktorom SW, ale moj mi tlaci hlavicku - ucet, a podtym vsetky transakcie na danom ucte. A takto vsetky pouzite ucty uctoveho rozvrhu.

Ale kazdopadne ked nepytala, tak nepytala... ked jej stacia obraty na uctoch (stavy k datumu), tak naco jej ponukat viac nez chcela :)
Tweety
19.08.11,08:33
Ako do tej hlavnej knihy nahadze udaje za prvy polrok? Teda neviem ako vyzera HK v ktorom SW, ale moj mi tlaci hlavicku - ucet, a podtym vsetky transakcie na danom ucte. A takto vsetky pouzite ucty uctoveho rozvrhu.

Ale kazdopadne ked nepytala, tak nepytala... ked jej stacia obraty na uctoch (stavy k datumu), tak naco jej ponukat viac nez chcela :)
Až príde na to, že mala pýtať, problém bude mať kimart, to mi ver.:)
zk24
19.08.11,08:37
Až príde na to, že mala pýtať, problém bude mať kimart, to mi ver.:)

Ja tiez odovzdavam radsej vsetko, uplne vsetko. A oproti podpisu. Nech nemaju dovod ma kontaktovat.

Osobne by som si vyexportovala zo SW vsetky potrebne reporty, ktore mozu byt potrebne pre nejaku kontrolu, napalila na CD, CD zalozila a zabudla :)

Az kym sa niekto neozve.

Mozno ma nova uctovnicka nejaky specialny system ako vie vycitat z konecnych stavov aj pohyby na ucte :D
kimart
19.08.11,08:43
Preberací protokol je podstatná vec, to si mala dať podpísať, už tam nie si? Hl, knihu si možno vie vytlačiť aj sama, veď ak je poradkyňa, tak to musí vedieť.
odovzdala som 1/2 rok, konateľa síce denne stretávam, no už nemám chuť sa ktomu vracať, keď tak, počkám , či si HL vyžiada...

Prečítala som si aj etiketu, tiež na jednej strane bojujem stým, že chcem aby bolo všetko poriadku, mám nutkanie poradiť... ale to skôr vprípade keby som účto odovzdávala z môjho rozdodnutia, a nie vtedy keď vám ho niekto ukradne...
Tweety
19.08.11,08:46
odovzdala som 1/2 rok, konateľa síce denne stretávam, no už nemám chuť sa ktomu vracať, keď tak, počkám , či si HL vyžiada...

Prečítala som si aj etiketu, tiež na jednej strane bojujem stým, že chcem aby bolo všetko poriadku, mám nutkanie poradiť... ale to skôr vprípade keby som účto odovzdávala z môjho rozdodnutia, a nie vtedy keď vám ho niekto ukradne...
ÁNo, máš pravdu, svoje vedomostí si stráž. Veď už bude platiť druhej, tak prečo nie.
JankaO
19.08.11,08:52
Podľa môjho názoru, je to prirodzená súčasť podnikania a vôbec to neberiem osobne, ak sa klient rozhodne, že zmení poskytovateľa. Pravdepodobne mu iné služby vyhovujú viacej a plne to rešpektujem, pre mňa je to skôr signál, či chyba nie je na našej strane, ak nie je, aj tak necítim žiadnu krivdu. V rámci odovzdávania účtovníctva poskytnem všetky potrebné zostavy. Prípadné konzultácia nad tento rámec sú u mňa bežnou platenou službou. Myslím, že vytváranie nepriateľského prostredia by v budúcnosti mohlo skôr uškodiť.
zk24
19.08.11,08:54
aha, prave si zmenila "nemyslim" na "myslim". Uz som sa isla pytat ze ako si to myslela :D
promont maja
19.08.11,09:02
možno ťa inšpiruje aj táto téma:
http://www.porada.sk/t139026-uctovnicka-etiketa.html
;)
... nedovolí mi, aby som nezareagovala ... podľa môjho názoru, požadovať niečo a oháňať sa účtovníckou etikou je čistá manipulácia a nič viac ...
... ale stále tvrdím, že všetko je o ľuďoch ... záleží od prístupu ...

doplnené: ... mám na mysli tú osobu, ktorá sa ( v téme uvedenej vyššie) dožadovala stretnutia a pritom "argumentovala" účtovníckou etikou ...
kimart
19.08.11,09:17
Podľa môjho názoru, je to prirodzená súčasť podnikania a vôbec to neberiem osobne, ak sa klient rozhodne, že zmení poskytovateľa. Pravdepodobne mu iné služby vyhovujú viacej a plne to rešpektujem, pre mňa je to skôr signál, či chyba nie je na našej strane, ak nie je, aj tak necítim žiadnu krivdu. V rámci odovzdávania účtovníctva poskytnem všetky potrebné zostavy. Prípadné konzultácia nad tento rámec sú u mňa bežnou platenou službou. Myslím, že vytváranie nepriateľského prostredia by v budúcnosti mohlo skôr uškodiť.
no tak tu som troška v rozpakoch, myslím, že a teda keď sa mi stane, že nejakého klienta stratím, tak hľadám príčinu... samozrejme rešpektujem jeho rozhodnutie, ale vždy tam je ten dôvod. Neexistuje len to, ide mi účto robiť známa...veď tá známa tam bola aj na začiatku, keď som mu robila účto..
Nešpecifikovala by som to ako nepriateľské prostredie, skôr ide o napätie, a iste ani pre jednu z nás, čo účto odovzdávame nie príjemné...
Chcem účto odozdať vporiadku, nechcem byť tá, čo napomáha konkurencii, i keď človek sa na chybách úči:o
Heni
19.08.11,09:20
... nedovolí mi, aby som nezareagovala ... podľa môjho názoru, je požadovať niečo a oháňať sa účtovníckou etikou je čistá manipulácia a nič viac ...
... ale stále tvrdím, že všetko je o ľuďoch ... záleží od prístupu ...

ja sa neoháňam etiketou... v tej téme sa tiež rieši "preťahovanie" klientov k inej účtovníčke, odovzdávanie dokladov a prípadné následné konzultácie ohľadom "pretiahnutého" účta... ;)
promont maja
19.08.11,09:58
... nemala som na muške Teba ... len tú babu v zadaní tej témy, ktorá sa tou etikekou oháňala ... sorry, ak to vyznelo tak, že si to vzala osobne ... ešte raz prepáč ...

"Účtovnícka etiketa" 27-04-10
09:23 PM

http://www.porada.sk/image.php?u=55062&dateline=1193745676 (http://www.porada.sk/member.php?u=55062)
Rozalka (http://www.porada.sk/member.php?u=55062)
Poraďák
Členom od: 10-07-07
Miesto: NR
Príspevky: 6,440
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif

Jedna pomerne veľká firma (2-3 šanóny dokladov mesačne) od 1.1.2010 opustila rady našich zákazníkov.
Čo budem obchádzať - konkurenčná účtovnícka firma podliezla našu cenu.

Dnes mi pani majiteľka zavolala, apelovala na "účtovnícku etiketu" a chce sa som mnou stretnúť, aby som jej poradila s niektorými prípadmi.
Prezradila, že má problém aj s lízingami (je ich tam 8). Každý mesiac je vložený splátkový kalendár ako ID aj so zaúčtovaním, neviem, čo by som jej ešte mohla poradiť ....

Ja si myslím, keď ich od nás "pretiahla", nech si sama poradí.
Čo si myslíte vy? Poradili by ste?
Katarina
19.08.11,10:08
Nech si sama poradí. Ja by som sa už neangažovala. Veď je to už vyše jedna a pol roka čo ste jej odovzdali účtovníctvo. To vás bude otravovať do konca existencie firmy. Asi si uvedomila , že výber inej účtovníčky resp. účtovníckej firmy nebol správny. Chce aby ste kontrolovala novú účtovníčku ? Ak by sa rozhodla vrátiť sa s účtovníctvom doporučujem nebrať. Ja uprchlíkov neberiem späť za žiadnu cenu. Mala som tiež takýto prípad.
kimart
25.08.11,12:02
[QUOTE=zk24;1828366]Ja tiez odovzdavam radsej vsetko, uplne vsetko. A oproti podpisu.
Tak a teraz ti musím dať zapravdu, nikdy by ma nenapadlo dávať aj DP oproti podpisu, môj problém s odovzdávaním už nastáva, chcú odo mňa kópie súvahy... no nechápem, pretože tieto sú súčasťou DP. Zapierajú - nič nemajú, kruté ponaučene:(, no ešte že sa to dá vytlačiť zo softu,s výnimkou poznámok.
Ďalej nerozumiem tomu, že keď si ide niekto nahadzovať údaje počas roka, prečo chce po mne čo všetko je zaúčtované na jednotlivých nákladových účtoch? Načo je potom obratová predvaha - analyticky:rolleyes:?
zk24
25.08.11,13:22
Tak a teraz ti musím dať zapravdu, nikdy by ma nenapadlo dávať aj DP oproti podpisu, môj problém s odovzdávaním už nastáva, chcú odo mňa kópie súvahy... no nechápem, pretože tieto sú súčasťou DP. Zapierajú - nič nemajú, kruté ponaučene:(, no ešte že sa to dá vytlačiť zo softu,s výnimkou poznámok.

Ďalej nerozumiem tomu, že keď si ide niekto nahadzovať údaje počas roka, prečo chce po mne čo všetko je zaúčtované na jednotlivých nákladových účtoch? Načo je potom obratová predvaha - analyticky:rolleyes:?

Je tam vidno vsetko co bolo zauctovane na nakladove ucty, po jednotlivych zapisoch, ako v uctovnom denniku? Mozno potrebuje vediet ci vsetky naklady ktore si zauctovala su danovo uznane, s narokom na odpocet DPH a podobne... Neviem ako vyzeralo co si odovzdala.