Nellka
19.08.11,09:43
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na zaradenie a odpisovanie cesty. Klient s.r.o. PÚ dal postaviť cestu za 11325 Eur, neskôr bola vykonaná oprava cesty za 1105 Eur. Zaujíma ma či mám túto cestu zaradiť do DM a odpisovať, keďže je to samostatná stavba alebo treba postupovať nejako inak? Ak ju treba odpisovať, do akej odpisovej skupiny sa má zaradiť?

Ďakujem vopred za odpovede!
Nellka
19.08.11,10:46
Nikto sa nestretol s takouto situáciou?
Nandrolon
19.08.11,11:13
účet 021020 resp. 021

kód 2112
daňová odpisová skupina 4/20 rokov
účtovná odpisová skupina v zmysle vnútropodnikovej smernice, ja dávam 40 rokov
Katarina
19.08.11,11:18
A čo pozemok pod cestou. Ja mám tiež taký prípad, je daný pozemok v majetku firmy na ktorom sa robili určité stavebné úpravy - betonové cesty. Ešte som to nezačala odpisovať. Ako to riešiť.
truch
19.08.11,11:22
Cesty sú v 4. odpisovej skupine 4-2 /inžinierské stavby/, treba evidovať na účte 042 a až po kolaudácii môžete začať odpisovať..
Nandrolon
19.08.11,11:23
pozemok je VŽDY ZVLÁŠŤ, neodpisuje sa a nie je súčasťou žiadnych úprav, /teda nehorovím o rekultivácií, ani o ťažbe, to sú špecifické prípady.../

Parkovisko, spevnené plochy alebo podobne sú vždy stavba a nie sú súčasťou pozemku, ktorý je naúčtovaný na 031 a neodpisuje sa.
truch
19.08.11,11:23
A čo pozemok pod cestou. Ja mám tiež taký prípad, je daný pozemok v majetku firmy na ktorom sa robili určité stavebné úpravy - betonové cesty. Ešte som to nezačala odpisovať. Ako to riešiť.

pozemky sa neodpisujú:(
Nandrolon
19.08.11,11:24
Cesty sú v 4. odpisovej skupine 4-2 /inžinierské stavby/, treba evidovať na účte 042 a až po kolaudácii môžete začať odpisovať..

predpokladám že toto je každému jasné, že to musí prejsť cez obstaranie a po kolaudácii /uvedenia do užívania/ zaradiť z 042 na 021
Nellka
19.08.11,11:25
Ďakujem moc za odpovede :)
Katarina
19.08.11,11:27
To ja viem, že pozemky sa neodpisujú, ale ako to riešiť. Cenu pozemku navýšiť o tie stavebné úpravy /to je asi blbosť/, alebo otvoriť dve HIM karty jednu na pozemok a druhú na úpravy pozemku a tú odpisovať v 4 odpisovej skupine.
Nandrolon
19.08.11,11:32
aká úprava pozemku, čo je to?
je to predsa nejaké stavebné dielo, napríklad parkovisko, spevnené plochy, vsakovacia jama, proste vždy je to nejaké "dielo" a takto to aj zaradíš.
Ceny pozemku sa to ale netýka, lebo ten sa týmto spôsobom nedá zhodnotiť, takže pozemok zaúčtuješ zvlášť pod inventárnym číslom, ktorý sa nebude odpisovať a bude mať osobitnú kartu, a to "dielo" po dokončení a začatí užívania zaúčtuješ tiež zvlášť pod iným inventárnym číslom a bude mať taktiež svoju osobitnú kartu a daňovo ho budeš odpisovať v príslušnej odpisovej skupine podľa prílohy k zákonu o dani z príjmu a účtovne podľa vašich smerníc, teda účtovná jednotka sa rozhodne že to bude odpisovať 20 rokov, tak to budeš mesačne odpisovať 20 rokov, alebo 40 rokov, tak 40 rokov, samozrejme to musí byť zakotvené v smernici.
boza1
24.01.12,16:00
Je mi jasné že parkovisko sa zaradí do 4 odpisovej skupiny, ale treba ho i skolaudovať? Je tam tá podmienka, najskôr skolaudovať a až potom zaradiť do užívania? Ďakujem.....