Gugel
17.01.06,19:28
Ahojte,

vlastnik nehnutelnosti SZČO suhlasil s opravami priestorov, ktore vykona najomca vo vyške 200 000,- Sk. Musi si prenajimatel tuto sumu zdaniť ako nepeňažný príjem podľa § 17 ods. 23 ZDP. Ako postupovať, ak sa dohodli na ročnom nájme 100 000,- Sk, ktoré nájomca neuhradí, ale započíta. Tzn. 2 roky nebu platiť nájom.

Ako to poriešiť v JU?

Ďakujem.
danielko
18.01.06,09:15
Toto aktuálne potrebujem riešiť aj ja. SZČO prenajíma s.r.o.
Sro nakúpila materiál, odpočítala si DPH a podľa § 17,ods. 23 by to mal byť nepen. príjem SZČO. Ako to poriešiť z pohľadu dane z príjmov ( a aj s pohľadu DPH?)

pomôže nám, prosím, niekto?
Gugel
18.01.06,17:01
Žeby nikto neriešil podobný problém, prosím ešte raz o radu????
va1ke
21.01.06,17:25
ahojte ja mám v našej firme podobný príjem. nájomnca súhlasil s opravami a aj s technickým zhodnotením. Daňová poradkyňa mi poradila toto: opravy účtujeme na 511 ako uznateľný náklad. nájomca s tým nemá nič on o tom neúčtuje. dal nám súhlas a tak to je naša vec či si to opravíme alebo nie. technické zhodnotenie sme si zaradili do majetku a odpisujem. daňová poradkyňa mi povedala, že keď skončíme nájom ešte pred dobou skončenia odpisu tak zostatkovú hodnotu technického zhodnotenia si nájomca musí zdaniť ako nepeňažný príjem.
KEJKA
21.01.06,17:54
ahojte ja mám v našej firme podobný príjem. nájomnca súhlasil s opravami a aj s technickým zhodnotením. Daňová poradkyňa mi poradila toto: opravy účtujeme na 511 ako uznateľný náklad. nájomca s tým nemá nič on o tom neúčtuje. dal nám súhlas a tak to je naša vec či si to opravíme alebo nie. technické zhodnotenie sme si zaradili do majetku a odpisujem. daňová poradkyňa mi povedala, že keď skončíme nájom ešte pred dobou skončenia odpisu tak zostatkovú hodnotu technického zhodnotenia si nájomca musí zdaniť ako nepeňažný príjem.
Myslím, že sa všetci zhodneme, že musíme postupovať podľa citovaného § ZDP (uvedený v téme/otázke, len neviem spôsob, ako to uplatniť.
Daňová poradkyňa správne poradila, čo s t.z. po skončení nájmu. Dplním, že ak tú zostatkovú cenu prenajímateľ uhradí, tak nič nezdaňuje, lebo si to vlastne kúpil.
čo sa týka tej 511 - tam j chyba v pojmoch. Nájomca o tom účtuje, lebo tie opravy realizuje. Neúčtuje Prenajímateľ, ktorý na tie opravy dal súhlas. Lenže ten súhlas nie je samoúčelný. Tým súhlasom vyjadruje, že berie na seba povinnosť zdaniť nepeňažný príjem vo výške tých nákladov. Ešte som sa v praxi nestretla s týmto prípadom, žeby skutočne niekto takúto opravu zdaňoval. Ale zákon úplatí a hovorí jasne!.

Čo sa týka započítania - tak tam nie je problém. Ak nájoimca vynaloží prostriedky na opravu a z toho dôvodu nezaplatí nájomné, tak je to to isté, akoby zaplatil nájomné a získané peniaze vynaložil prenajímateľ na opravy. Čiže prenajímateľ zdaní len obvyklé nájomné, ktoé síce nedostal, ale sa zhodnotilo v budove.

Ak niekto takto vzorne postupujete, ozvite sa.
danielko
21.01.06,18:36
Ozývam sa, ja som si to už za rok 2005 vyriešila, keď mi nikto nevedel odpovedať.
A takto vzorne, ako píšeš - zdanila som to u prenajímateľa, len som si nebola istá s DPH uplatnenou u nájomcu pri nákupe materiálu na opravu, preto som to vyriešila vzájomnou fakturáciou opráv a nájomného, a následným zápočtom faktúr. ( obaja sú platcovia DPH).
Iné riešenie m nenapadlo, a ani som nič nenašla.
Dúfam, že to bude o.k.
ALBO
21.01.06,19:31
Ozývam sa, ja som si to už za rok 2005 vyriešila, keď mi nikto nevedel odpovedať.
A takto vzorne, ako píšeš - zdanila som to u prenajímateľa, len som si nebola istá s DPH uplatnenou u nájomcu pri nákupe materiálu na opravu, preto som to vyriešila vzájomnou fakturáciou opráv a nájomného, a následným zápočtom faktúr. ( obaja sú platcovia DPH).
Iné riešenie m nenapadlo, a ani som nič nenašla.
Dúfam, že to bude o.k.

z pohľadu DPH ide o dve dodania. Na jednej strane je prenájom priestorov, ktorý treba fakturovať a uviesť v DP v plnej výške aj s prípadnou DPH (ak neni oslobodené), a na druhej strane dodanie službý= oprava zo strany nájomcu, ktorý fakturuje prenajímateľovi. zápočet sa prejaví len na úhrade.
danielko
21.01.06,20:01
Áno, mám to ako dve dodania, presne ako píšeš.
emily
21.01.06,20:24
Ozývam sa, ja som si to už za rok 2005 vyriešila, keď mi nikto nevedel odpovedať.
A takto vzorne, ako píšeš - zdanila som to u prenajímateľa, len som si nebola istá s DPH uplatnenou u nájomcu pri nákupe materiálu na opravu, preto som to vyriešila vzájomnou fakturáciou opráv a nájomného, a následným zápočtom faktúr. ( obaja sú platcovia DPH).
Iné riešenie m nenapadlo, a ani som nič nenašla.
Dúfam, že to bude o.k.
aj ja som to tak robila. fa na nájom, fa na opravy a zápočet.
Gugel
26.01.06,18:27
Trochu ste mi objasnili situáciu. Pre PU je mi to jasné. Ale viete mi poradiť aj v JU?
Nájomca do vykonaných opráv investoval od mája 2005 do konca roka 200 tis.Sk a v roku 2006 do marca, kedy bude prevádzka spustená ďalšich 50 tis.Sk. Má na to súhlas prenajímateľa, ale zároveň má zmluvu podľa, ktorej má od mája uhrádzať nájomné vo výške 10 000,- Sk, tzn. pre rok 2005 vo vyske 80 000,- Sk. Uvazovali sme to zapocitavať, ale neviem ako v JU. Bude správne ak prenajímatel vyfakturuje v roku 2005 nájomné 80 000,- Sk a súhlas s opravami dá na 200 000,- Sk. Bude to potom musieť dodaniť.
Poraďte ako to spratať zo sveta, ako to upraviť v zmluve, pretože ako vyššie píšete tá je pri kontrole smerodatná.
ďakujem za všetky názory.
Julča
26.01.06,19:18
Ja tiež účtuje v Jú. Máme prenajaté priestory /1 kanceláriu/ a do prerábania sme investovali cca 120 000Sk, to je asi dosť, ale nemáme súhlas od prenajímateľa a všetko sme si dali do výdavkov v roku 2005. Budú s tým problémy, dá sa to nejak dodatočne ošetriť?
Simonab
27.01.06,11:19
Ja mám podobný problém. A pochopila som to tak, že prenajímateľ zdaňuje vtedy, keď sú opravy nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve. Samozrejme musí byť v súlade s §664 - 669 občianskeho zákonníka. Teda ak ja vymením vchodové dvere, opravím podlahu...., prenajímateľ s tým súhlasí, môžem od neho požadovať náhradu ak sa na to prenajímateľ v zmluve zaviazal. Ak je v zmluve, že opravy budem vykonávať na vlastné náklady, môžem požadovať až po skončení nájmu protihodnotu toho o čo sa zvýšila hodnota veci? A myslím, že vtedy by to až mal byť príjem prenajímateľa. Opravte ma ak sa mýlim, lebo v poslednej dobe sa mi to stáva dosť často.
Simonab
27.01.06,12:18
Nikto nám neporadí, ako to vlastne je?:mee:
Simonab
27.01.06,13:29
Nikto, stále nikto. Je to blbosť? Má to byť inak?:confused:
Simonab
27.01.06,14:17
Pomóóc!!! Asi začínam chápať tých zúfalcov čo posielajú SS. Veď napíšte svoj názor, už budem dobrá. Keď som niečo pokašľala, ja sa polepším. A nebudem odvrávať, budem počúvať ( teda čítať ). Prosíím!
Marianna01
27.01.06,15:58
"Teda ak ja vymením vchodové dvere, opravím podlahu...., prenajímateľ s tým súhlasí, môžem od neho požadovať náhradu ak sa na to prenajímateľ v zmluve zaviazal. Ak je v zmluve, že opravy budem vykonávať na vlastné náklady, môžem požadovať až po skončení nájmu protihodnotu toho o čo sa zvýšila hodnota veci?"


Sama si si odpovedala - mám klientov, ktorí prenajímajú kanc. priestory. V zmluve s niektorými majú dodatok o refundácii FP v prípade úprav - po odsúhlasení obidvomi stranami. Ale ak to v zmluve nemajú a napriek tomu urobia nejaké úpravy, prenajímatelia nie sú povinní preplácať náklady na úpravy. Dokonca môžu požadovať od nájomcov, aby priestory dali do pôvodného stavu. Čo sa im môže vyplatiť hlavne pri veľkých úpravách, na ktorých sa nedohodli a s ktorými nesúhlasia.
Simonab
27.01.06,16:27
Marianka si zlatá. Ďakujem. A tú refundáciu treba urobiť? Aj keď majú v zmluve, že opravy bude vykonávať na vlastné náklady? Vieš ide o to, či to prenajímateľ musí zdaniť ako nepeňažný príjem.
JankaO
27.01.06,17:10
Marianka si zlatá. Ďakujem. A tú refundáciu treba urobiť? Aj keď majú v zmluve, že opravy bude vykonávať na vlastné náklady? Vieš ide o to, či to prenajímateľ musí zdaniť ako nepeňažný príjem.

Opravou sa nehnuteľnosť nezhodnocuje, len sa udržuje v stave spôsobilom na prevádzku. Zhodnocuje sa len rekonštrukciou. Ak by si chcela rekonštruovať prenajatý priestor, musela by si v dohode o nájme mať ustanovené, že prenajímateľ súhlasí s rekonštrukciou. Musí byť dohodnutá výška investícií a spôsob kto a ako bude investíciu odpisovať. Prenajímateľ môže odpisovanie rekonštrukcie preniesť aj na nájomcu. V tom prípade treba určiť, čo so zostatkovou cenou, keď nájom skončí skôr ako bude investícia odpísaná. Investícia sa odpisuje maximálne z dohodnutej sumy. Ak dohodnutá suma investície bude prekročená, potom to prenajímateľ zdaní ako nepeňažný príjem.
Simonab
27.01.06,17:14
Ďakujem Janka, potešila si ma. ( dúfam, že nevadí tykanie aj keď si v skutočnosti vykáme ).
Prajem pekný večer. A ešte raz ďakujem.
apo
27.01.06,20:43
V predchádzajúcich príspevkoch je veľa pravdy a zároveň dosť nepresností.
Skúsim rekapitulovať a nebudem citovať paragrafy ale to čo uvediem je overené praxou.

1. Prenajímateľ je povinný dať nájomcovi priestory v stave spôsobilom na používanie.

Ak prenajímateľ nesplnil túto povinnosť musí nasledovať dohoda oboch strán.
1a. Tichá dohoda, že urob nájomca čo chceš a mne daj nájomné a hlavne pokoj.
Ak na toto nájomca pristúpi nie mu pomoci a musí tŕpnuť pri daňovej kontrole, že mu to prejde ako oprava priestorov. Aby to ako oprava mohlo prejsť je potrebné tieto úpravy urobiť počas chodu prevádzky a nie pred ohlásením prevádzky.

1b. Solídny prístup prenajímateľa.
urobí sa zmluva na základe ktorej sa vynaložené výdavky na opravu budú považovať za zaplatený nájom vopred. Na forme nezáleží. Iste veľmi dobre vyzerá zápočet faktúr za opravu s faktúrou za nájom.

Ak hodnota opráv spôsobí úhradu nájomného do ďalších rokov aj v JÚ nájomca časovo rozlišuje nájomné do výšky nájmu podľa zmluvy, ovšem môže byť zmluva postavená tak, že nájom v prvom roku bude vyšší a v ďalších rokoch nižší, čím sa obíde časové rozlíšenie.
TÁTO INFORMÁCIA CHÝBALA V PREDCHÁDYAJÚCICH PRÍSPEVKOCH.

V prípade technického zhodnotenia bol v predchádzajúcich príspevkoch uvedený správny postup. Technické zhodnotenie odpisijeme a neodpísanú časť by nám mal prenajímateľ uhradiť, inak ho môžeme žalovať za neoprávnený majetkový prospech.

apo
KEJKA
28.01.06,13:51
apo to zrekapituloval dobre. Ide o to aby nájomca si dal do nákladov len to, čo má prenajímateľ v príjmoch. Preto sú ideálne vzájomné faktúry a zápočty, lebo je zrejmé čo kto robil a aký príjem si priznáva. Ak nájomca robí niečo bez súhlasu, tak m smolu a znáša daňové riziko sám.

Takže tie príspevky čo opakovane volali o "pomoc" v podstate mali odpoved v mojom predchádzajúcom príspevku a v citovaných §§.
Nadchádza čas totálneho vyčerpania síl.. takže na opakované otázky sa trochu vyhýbam odpovedať, resp. chodím na Poradu len letkom pozrieť, čo je nové.... To len na okraj.
ENEN
23.02.06,13:56
Chcem sa spýtať,čo ak nájomca odpredá tech.zhodnotenie prenaj.majetku niekomu inému ako prenajímateľovi teda nájomcovi ktorý tam príde po ňom.
apo
23.02.06,15:26
Chcem sa spýtať,čo ak nájomca odpredá tech.zhodnotenie prenaj.majetku niekomu inému ako prenajímateľovi teda nájomcovi ktorý tam príde po ňom.

Predpokladám, že technické zhodnotenie odpisujeme so súhlasom prenajímateľa a teda je legálne z pohľadu zákona o dani z príjmu.

Ak by sme nepredali TZ potom by ho musel prenajímateľ zdaniť nakoľko jeho majetok má vyššiu hodnotu bez jeho pričinenia.

So súhlasom prenajímateľa by nemal byť problém predať TZ novému nájomcovi a tento by ho mal s radosťou dať, aby sám nebol dodaňovaný.

Je to môj názor.


apo
ENEN
24.02.06,07:57
Súhlasím s Tebou APO len neviem či by tam nemala byť nejaká zmluva ,alebo stačí len fa na zostatkovú cenu?
apo
24.02.06,21:54
Súhlasím s Tebou APO len neviem či by tam nemala byť nejaká zmluva ,alebo stačí len fa na zostatkovú cenu?

Áno, ten súhlas o ktorom som sa zmienil by mal mať formu zmluvy.

apo
pochemi
30.04.06,12:39
Dobrý deň poraďáci, potrebovala by som poradiť. Som podnikateľka SZČO a kúpila som priestory ako občan-FO pre potreby svojej firmy, nakoľko na firmu mi úver nedali. Spíšem zmluvu o prenájme medzi sebou FO a SZČO? Nemáte niekto takú zmluvu k nahliadnutiu ako má vyzerať? Ďakujem
Zita5
30.04.06,12:57
Dobrý deň poraďáci, potrebovala by som poradiť. Som podnikateľka SZČO a kúpila som priestory ako občan-FO pre potreby svojej firmy, nakoľko na firmu mi úver nedali. Spíšem zmluvu o prenájme medzi sebou FO a SZČO? Nemáte niekto takú zmluvu k nahliadnutiu ako má vyzerať? Ďakujem


FO ......SZČO je to jedna osoba a táto osoba nemôže napísať zmluvu o prenájme sama so sebou .

Treba sa rozhodnúť:
1/ buď priestory na podnikanie vložíš do firmy
2/ budeš ich užívať na podnikateľský účel a výdavky budeš uplatňovať do výdavkov pomerom na súkromné účely a podnikateľské účely .
apo
30.04.06,17:56
Ja zjednodušene odpovedám na otázky typu FO občan a SZČO. Pred Bohom a dańovým úradom je Fo s rodným číslom a SZČO pokiaľ bolo rodné číslo aj Dič vždy jedeń a ten istý subjekt.

Je potrebné rozlíšiť, pri platených úrokoch z úveru, že či ich dáme, alebo nedáme do daňových výdavkov v tom prípoade ak úver nebol poskytnutý na Ičo.

Okrem problému s úrokmi z úveru už potom nie je žiadny problém presne tak ako to uviedla vo svojej rade Zita5.

apo
pochemi
01.05.06,05:40
Ďakujem za odpovede ale som z toho blbá.
1. Kúpené priestory vloží do podnikania- čo to v praxi znamená?
2. Tie priestory treba upraviť a vložiť tam xx peňazí- môže to byť náklad vo firme?
ďakujem za vysvetlenie
KEJKA
01.05.06,07:55
KZ - doklad o kúpe vložíš do firmy ako majetok - o to ide. Takže tú hodnotu môžeš 20 rokov odpisovať. S úrokmi bude problém, kedže ich platíš ako občan, neviem...
ale následne náklady na opravy dávaš do VOZD.
Pozor na prípadný charakter vykonaných prác, aby to nebolo TZ.
apo
01.05.06,08:13
KZ - doklad o kúpe vložíš do firmy ako majetok - o to ide. Takže tú hodnotu môžeš 20 rokov odpisovať. S úrokmi bude problém, kedže ich platíš ako občan, neviem...
ale následne náklady na opravy dávaš do VOZD.
Pozor na prípadný charakter vykonaných prác, aby to nebolo TZ.

Všeobecné pravidlo pre vloženie majetku do podnikania:
Ako príklad uvediem osobné motorové vozidlo.

1. Ako občan som v roku 2004 kúpil OMV za 400 tisíc Sk
2. V roku 2005 som sa rozhodol zaradiť OMV do majetku.
3. Na základe svojho rozhodnutia v roku 2005 založím kartu dlhodobého odpisovaného majetku s dátumom nadobudnutia v roku 2004. Na tejto karte zaúčtujem rovnomerný odpis 100 tisíc za rok 2004, ktorý už nikdy nedám do daňových výdavkov.

4. Ak by som sa rozhodol dať OMV do majetku v roku 2008 už by malo nulovú zostatkovú cenu a nič by som neodpisoval, ale môžem robiť prevádzkové náklady na OMV vrátane PHM a výdavkov na údržbu.

Tento príspevok som uviedol z toho dôvodu, aby sme nepriviedli do omylu poraďákov, ktorí by začali odpisovať od momentu vloženia majetku do podnikania vždy z celej sumy za ktorú sa majetok nadobudol.

apo
pochemi
01.05.06,10:24
nebytové priestory som kúpila ako občan za 1.400000,-Sk r.2006

účtujem v PU 021/491 1400000,- v r. 2006
potrebujem spraviť úpravy elektrika, voda, klíma,žaluzie a pod.
predpokladám že v hodnote 200000,- Sk daňové doklady môžu byť na firmu
a zaúčtujem ako TZ 021/ 321? Budem mať vo firme 021/1600000
a budem odpisovať 20 rokov? Náklady na prevádzku / elektrika,plyn, smeti
a pod. už budú riadne náklady firmy? Najaká daň z nehnuteľnosti alebo niečo také netreba? Ďakujem krásne za vysvetlenie.
KEJKA
01.05.06,11:24
daň z nehnuteľnosti ................ treba. Prihlásiš ako SZČO, že využívaš na podnikanie.
úpravy elektrika, voda, klíma,žaluzie a pod.
predpokladám že v hodnote 200000,- Sk daňové doklady môžu byť na firmu
a zaúčtujem ako TZ 021/ 321...... toto už nie sú opravy ale TZ tak ako si napísala. len kvôli pojmom. Ak by to boli naozaj opravy (to vieš sama), tak by to bolo účtované 511/321.
áno, odpisuješ 20 rokov.
pochemi
01.05.06,13:17
Lidka ďakujem a prosím ešte neviete náhodou daň z nehnuteľnosti potom platím a DP podávam ako občan alebo ako podnikateľka?
KEJKA
01.05.06,13:56
:):)nie si schizofrenik....ako človek, občan, SZČO , FO si stále tá istá osoba....
takže podávaš pod svojím menom, neviem naspamäť, ale určite je tam možnosť uviesť, že ide o priestory určené na podnikanie... to treba uviesť. Potom aj tá daň je o niečo vyššia.
pochemi
01.05.06,14:24
tak sa ešte opýtam, dňom ktorým som vložila svoj majetok do podnikania sa všetky náklady a teda aj daň z nehnuteľnosti stávajú uznanými nákladmi v mojej firme a koniec už som kˇudná a Ty poklad:cool:
KEJKA
01.05.06,14:30
tak sa ešte opýtam, dňom ktorým som vložila svoj majetok do podnikania sa všetky náklady a teda aj daň z nehnuteľnosti stávajú uznanými nákladmi v mojej firme a koniec už som kˇudná a Ty poklad:cool:
ak vložíš pred dňom podania priznania k dani z nehnuteľnosti.... a potom podľa DP k nehnuteľnosti bude zrejmé, že si platila daň za podnikateľské priestory... tak potom tá zaplatená daň bude pre Teba uznaným výdavkom pre daňové účely. Ale naopak nie, teda ak si už zaplatila daň bez uvedenia účelu použitia na podnikateľské účely a následne si si to vložila do majetku...
môj názor.
pochemi
01.05.06,14:37
Pekný zvyšok 1.mája Lidka a ďakujem