andyd17
19.08.11,19:50
Dobrý večer, prevádzkujeme školský bufet, ktorý v mesiaci júl, august nemá žiadny príjem - treba vytlačiť aj vtedy PLU mesačnú správu z RP?

A zásoby, ktoré ostali na sklade, musíme preradiť do osobného vlastníctva alebo tam môžeme nechat na dva mesiace? (samozrejme ktoré majú dlhšiu spotrebu)
ego.mc
25.08.11,20:43
Dobrý večer, prevádzkujeme školský bufet, ktorý v mesiaci júl, august nemá žiadny príjem - treba vytlačiť aj vtedy PLU mesačnú správu z RP? Ak ste nemali žiadny obrat (predaj alebo vrátenie tovaru), tak nie.

A zásoby, ktoré ostali na sklade, musíme preradiť do osobného vlastníctva alebo tam môžeme nechat na dva mesiace? (samozrejme ktoré majú dlhšiu spotrebu) Nemusíte.

Odpoveď v texte.
tictac7
25.08.11,20:59
Dobrý večer, prevádzkujeme školský bufet, ktorý v mesiaci júl, august nemá žiadny príjem - treba vytlačiť aj vtedy PLU mesačnú správu z RP?

...keď neboli denné, nebude asi ani mesačná, či? A zásoby, ktoré ostali na sklade, musíme preradiť do osobného vlastníctva alebo tam môžeme nechat na dva mesiace? (samozrejme ktoré majú dlhšiu spotrebu)

...a akože z akého dôvodu by sa to malo robiť? Veď ich nejdeš použiť, potom ich budeš ďalej predávať. To je to isté, ako: dnes nakúpim a to čo nepredám, preradím do osobného vlastníctva....:rolleyes:
andyd17
30.08.11,15:05
Ďakujem Vám za odpoveď. Ano je to logicke, že načo by sme ich preradili do OV. Len pre istotu som sa na to spytala, som ešte dosť mlada účtovnícka.. A s tou mesačnou uzávierkou, prave dnes mi poradila jedna skúsená účtovníčka, že ona by radšej vytlačila, tak sme práve dnes vytlačili aj my, ale len august. (aby videla kontrola, že tam nebola fakt žiadny pohyb). Dúfam, že to chyba nebude. Ďakujem Vám za odpoveď!
Pekný deň prajem!
tictac7
30.08.11,18:49
Ďakujem Vám za odpoveď. Ano je to logicke, že načo by sme ich preradili do OV. Len pre istotu som sa na to spytala, som ešte dosť mlada účtovnícka.. A s tou mesačnou uzávierkou, prave dnes mi poradila jedna skúsená účtovníčka, že ona by radšej vytlačila, tak sme práve dnes vytlačili aj my, ale len august. (aby videla kontrola, že tam nebola fakt žiadny pohyb). Dúfam, že to chyba nebude. Ďakujem Vám za odpoveď!
Pekný deň prajem!

Nie je za čo:), ja ďakujem za bodík a len tak mimochodom. Tá mesačná uzávierka je naozaj totálne zbytočná, pretože keď príde kontrola a vidí, že neboli ani denné, takže nebude pýtať ani mesačné. No a kontrola je veľmi jednoduchá: porovnajú sa kumulatívne obraty z poslednej mesačnej a prvej nasledujúcej dennej uzávierky, no a rozdiel musí byť len ten, čo je v ten deň nablokované. A inak, denné uzávierky sú číslované, takže aj tam je vidno, či nejaké číslo medzitým chýba alebo nie...
andyd17
03.09.11,20:55
Ano, presne tak. Teraz prave rozmyslam nad tou druhou otazkou. Zásoby, ktoré nevydrzia 2mesiace /doba spotreby ja kratka/, mam ich dať do osobnej spotreby - cez uzav.op. ID - VNZD a s akou hodnotou? Alebo je tam nulova hodnota - storno nemôže byť? Z knihy zásob napr vyradím 1.7.2011 a 31.12.2011 s ID aj z PD? Musí to byť osobna spotreba? V JU take ze odpis zásob neexistuje? Dúfam, ze nemam blbe otazky, ale neak sa mi to uz zamotava ..s tym odpisom, vyradením, stornom a OS mam problemy :mee:
tictac7
03.09.11,21:07
Ano, presne tak. Teraz prave rozmyslam nad tou druhou otazkou. Zásoby, ktoré nevydrzia 2mesiace /doba spotreby ja kratka/, mam ich dať do osobnej spotreby - cez uzav.op. ID - VNZD a s akou hodnotou? Alebo je tam nulova hodnota - storno nemôže byť? Z knihy zásob napr vyradím 1.7.2011 a 31.12.2011 s ID aj z PD? Musí to byť osobna spotreba? V JU take ze odpis zásob neexistuje? Dúfam, ze nemam blbe otazky, ale neak sa mi to uz zamotava ..s tym odpisom, vyradením, stornom a OS mam problemy :mee:

tak si to najprv roztrieďme:
1. evidencia zásob - nakúpim - mám príjem, predám -výdaj, z nejakého dôvodu vyradím - mám výdaj (treba urobiť zápis čoho, koľko kusov, dokedy bola záruka..... - foto je dobrá vec)
2. JÚ - zaplatím faktúru alebo hotovosť - mám výdaj ovplyvňujúci ZD, predám - mám príjem ovplyvňujúci ZD, niečo vyradím (rozbilo sa, pokazilo sa....) - v peňažnom denníku nevidím dôvod o tom účtovať ani k bežnému dátumu, ani v uzávierkových prácach.

Ešte k bodu 1.: Prevádzka bola zavretá od 1.7. (ak si pamätám pôvodné zadanie), dúfam, že nákup tovaru, ktorý nemá záruku viac ako 2 mesiace nebol 30.6. alebo pár dní predtým. K tomu zápisu by som aj dala, že tovar bol dodaný vtedy a vtedy, aby bolo jasné, že nebol objednávaný účelovo pár dní pred dočasným uzavretím predajne - teda evidentne na osobnú spotrebu podnikateľa.
andyd17
04.09.11,11:16
tak si to najprv roztrieďme:
1. evidencia zásob - nakúpim - mám príjem, predám -výdaj, z nejakého dôvodu vyradím - mám výdaj (treba urobiť zápis čoho, koľko kusov, dokedy bola záruka..... - foto je dobrá vec) - ja take zápisy, že dokedy je záruka nerobím. Vlastne sledujeme do kedy je záruka, vždy sa snažíme dovtedy to predať. Len je problem s letnymi prazdninami - podla mna mozem to riesit s internou smernicou. Ze tovar - kde je xy spotreba dam do osobnej spotreby.
2. JÚ - zaplatím faktúru alebo hotovosť - mám výdaj ovplyvňujúci ZD, predám - mám príjem ovplyvňujúci ZD, niečo vyradím (rozbilo sa, pokazilo sa....) - v peňažnom denníku nevidím dôvod o tom účtovať ani k bežnému dátumu, ani v uzávierkových prácach. - prave ze ja vidím dôvod. Nakoľko pri nákupe tovaru som to dala ako VOZD. A tovar tak nesplna podm. "zabezpečenie a udržania príjmov...". Lebo nemam z toho žiadny príjem. Preto treba na konci UO znížiť výdavok na tie tovar (os.spotreba) a dať do ako VNZD .. na konci UO to všetko spraviť s ID. Zle rozmyslam?

Ešte k bodu 1.: Prevádzka bola zavretá od 1.7. (ak si pamätám pôvodné zadanie), dúfam, že nákup tovaru, ktorý nemá záruku viac ako 2 mesiace nebol 30.6. alebo pár dní predtým. K tomu zápisu by som aj dala, že tovar bol dodaný vtedy a vtedy, aby bolo jasné, že nebol objednávaný účelovo pár dní pred dočasným uzavretím predajne - teda evidentne na osobnú spotrebu podnikateľa. - je v tom nieco. Ze to ani nie je vina danovníka. Nemoze za to,ze to nepredal. Ale .. no neviem..