Andrea P.
19.08.11,21:22
Dobrý deň, prosím o radu, ako máme postupovať, aby to bolo korektné z právneho hľadiska.
Rodinný dom, ktorý je momentálne písaný na moju mamu, s manželom kompletne rekonštruujeme. Chcela by som už teraz s mojou sestrou urobiť nejakú zmluvu na sumu, na ktorej sa vopred dohodneme, ktorú jej v budúcnosti vyplatíme (zle sa to píše, ale napr. po maminej smrti). Proste malo by ísť o sumu nie na základe odhadu, ale iba o dohodu medzi mnou a sestrou.
Musí mať tá zmluva/dohoda nejakú formu? Stačí overenie u notára?
Ďakujem.
Ice dive
19.08.11,19:52
no tak tej dohode predpovedám skorý zánik...
má sestra partnera? teraz to možno vyzerá OK, ale čisto teoreticky dneska sa dohodnete na symbolickej cene 10 000 € ako kompenzácia za sestrin dedičský podieľ... o 10 rokov keď sa s mamou niečo stane a príde na lámanie chleba bude hodnota domu 100 000 € a sestra samozrejme bude mať pocit krivdy, že je to voči nej nespravodlivé, že ty si užívaš 100 000 dom a jej chcete dať trápnych 10 000...

ak to riešiť tak teraz... dajte spraviť znalecký posudok na hodnotu domu bez vašich investícií a a spravodlivo sa rozdelte... následne si môžete určiť aj splatnosť tejto dohody napr. dohodnete sa, že sestru vyplatíte čiasktou 30 000 € čo predstavuje polovicu hodnoty domu - jej nárok a vzhľadom na Vašu situáciu to začnete splácať od ďalšieho roka a pod..
buchač
20.08.11,10:29
no tak tej dohode predpovedám skorý zánik...
má sestra partnera? teraz to možno vyzerá OK, ale čisto teoreticky dneska sa dohodnete na symbolickej cene 10 000 € ako kompenzácia za sestrin dedičský podieľ... o 10 rokov keď sa s mamou niečo stane a príde na lámanie chleba bude hodnota domu 100 000 € a sestra samozrejme bude mať pocit krivdy, že je to voči nej nespravodlivé, že ty si užívaš 100 000 dom a jej chcete dať trápnych 10 000...

ak to riešiť tak teraz... dajte spraviť znalecký posudok na hodnotu domu bez vašich investícií a a spravodlivo sa rozdelte... následne si môžete určiť aj splatnosť tejto dohody napr. dohodnete sa, že sestru vyplatíte čiasktou 30 000 € čo predstavuje polovicu hodnoty domu - jej nárok a vzhľadom na Vašu situáciu to začnete splácať od ďalšieho roka a pod..

...ešte by som doplnil aj otázky :

- sestra býva v dome , alebo je už na vlastnom ? ...a tých partnerov ani radšej nespomínam ...
- kto dochová mamu ?...predsa len , aj s tým zvyknú byť neskôr nejaké problémy ...
- bude mama aj naďalej majiteľkou domu , aj keď ku prestavbe dôjde ?.......:confused::confused::confused:
Andrea P.
20.08.11,18:08
dakujem za reakciu. upresnim, ze v dome byvam s manzelom aj mamou a neplanujeme to menit. sestra byva so svojou rodinou inde. kvoli prestavbe sme si s manzelom zobrali velky uver a budeme ho splacat este 15 rokov.

1. je mozne, ze keby som so sestrou predsa len teraz uzavrela nejaku tu zmluvu, tak by sa neskor mohla proti nej odvolat? alebo ju nejako napadnut?

2. alebo keby sme sa rozhodli pre ten znalecky posudok, ako uvadzate, cim sa bude odhadca riadit, ked je uz dom vo vacsej miere prerobeny?
Andrea P.
20.08.11,18:13
este upresnim, ze ratam s tym, ze ja doopatrujem mamu.
rozdelenie domu na mamu a na mna s manzelom vraj mozeme riesit az po skolaudovani domu, ale k tomu sa este asi par rokov nedopracujeme, nakolko sa prestavba dost taha. cize nechcem ani pomysliet na to, ze keby mamu teraz nieco "napadlo", ze ja s manzelom ostaneme kludne aj na ulici...
ivka70
20.08.11,18:18
dakujem za reakciu. upresnim, ze v dome byvam s manzelom aj mamou a neplanujeme to menit. sestra byva so svojou rodinou inde. kvoli prestavbe sme si s manzelom zobrali velky uver a budeme ho splacat este 15 rokov.

1. je mozne, ze keby som so sestrou predsa len teraz uzavrela nejaku tu zmluvu, tak by sa neskor mohla proti nej odvolat? alebo ju nejako napadnut?

2. alebo keby sme sa rozhodli pre ten znalecky posudok, ako uvadzate, cim sa bude odhadca riadit, ked je uz dom vo vacsej miere prerobeny?

1. nikdy nevies, co sa moze stat
(sestra nemusi pri umrti matky zit, takze dedicmi budu jej deti, ktore ta zmluva nemusi zavazovat k nicomu
matka sa rohodne dom este za zivota darovat tajnemu ctitelovi :o)
so sestrou sa pohadate a pri dedicstve bude trvat na riadnom vysporiadani ....)
a predpokladam, ze zmluva, ktorou by sa sestra dopredu vzdala naroku na dedicstvo ci jeho cast (lebo jeho hodnota moze byt o 20 rokov uplne ina ako si vy dnes dohodnete, uz len poklesom ci stupnutim hodnoty meny), by aj tak nebola pravne vymahatelna ...

2. odhadca moze posudit len aktualny stav, kedze investujete do "cudzieho" majetku, mozete mat problemy vzdy
k tom uakt. stavu vy mozete max. zdokladovat faktury, co ste platil ia investovali

preco ste neriesili majetkovy stav pred zaciatkom investovania do matkinho domu?
vies, zmluva o buducom vyplateni domu je vyplacanie z niecoho, co nevlastnis
a 100% nu istotu , ze to vlastnit budes, nikdy nemas ...
Ice dive
20.08.11,18:23
odhadca vie odhadnúť aj cenu nehnuteľnosti, aj v takom stave v akom bola pred rekonštrukciou, jednoducho na rekonštrukciu nebude prihliadať...
žiadna zmluva resp. dohoda o vysporiadaní dedičstva uzavretá za života poručníka /matky bude neplatná...

to že doopatrujete mamu a počítate s tým je síce pekne... a pokiaľ bude žiť bude to v poriadku (lebo nebude musieť sestra..), avšak na toto sa pri dedičskom konaní nebude vôbec prihliadať a každá budete dediť polovicu... t.j. na ulici nezostanete, ale budete musieť vyplácať sestru z aktuálnej hodnoty domu v čase smrti matky...

nemusíte čakať na kolaudáciu... resp. záleží od toho čo si chcete dať zapisovať na LV nakoľko mama môže podiel z domu darovať aj vám...
Andrea P.
20.08.11,19:01
tak pozeram, ze som si to predstavovala velmi jednoducho...
pred zaciatkom prestavby este nebola mama vysporiadana s jej sestrou, mala jej vyplatit sumu v ramci dedicstva a az potom sa doriesil prepis na mamu. no s prestavbou sme uz tolko nemohli cakat.
a na zaklade coho by mohol odhadca odhadnut dom pred rekonstrukciou? mohol by sa "chytit" toho predosleho odhadu?

a co takato moznost - mama by napisala dom na mna s manzelom s tym, ze by ho dozivotne mohla uzivat. a ja by som sa so sestrou dohodla na nejakej sume, ktoru by sme jej vyplatili napr. o 5 rokov, nie az po maminej smrti. proste dedicstvo by sa jej uz potom netykalo.
Ice dive
20.08.11,19:19
odhadca by odhadoval podľa aktuálnych cien, avšak napríklad porzel by na plávajúcu podlahu, ktorú ste dávali vy a predložíte o nej doklady a poviete pôvodne tu boli parkety... tak ohodnotí dom tak ako keby tam boli toľko a toľko ročné parkety...

taká možnosť by bola ideálna, avšak lepšie by bolo ak by dom darovala len Vám... môžte sa aj rozvádzať možno to tak nevyzerá, ale o 5 rokov to môže byť docela reálne... avšak darovacia zmluva by nemohla obsahovať klauzulu o tom že sestre dáte xy peňazí o 5 rokov, nakoľko by sa jednalo o zastieranie...
Andrea P.
21.08.11,18:36
odhadca by odhadoval podľa aktuálnych cien, avšak napríklad porzel by na plávajúcu podlahu, ktorú ste dávali vy a predložíte o nej doklady a poviete pôvodne tu boli parkety... tak ohodnotí dom tak ako keby tam boli toľko a toľko ročné parkety...

taká možnosť by bola ideálna, avšak lepšie by bolo ak by dom darovala len Vám... môžte sa aj rozvádzať možno to tak nevyzerá, ale o 5 rokov to môže byť docela reálne... avšak darovacia zmluva by nemohla obsahovať klauzulu o tom že sestre dáte xy peňazí o 5 rokov, nakoľko by sa jednalo o zastieranie...
z povodneho domu ostali iba 4 hole mury, boli dole aj stropy, pristavili sme, nadstavili sme...
vedeli by ste mi blizsie vystvetlit to zastieranie? keby sme to urobili tou darovacou zmluvou, ako by sme tam mohli zakomponovat sestru?
Ice dive
21.08.11,18:40
no darovacia zmluva znamená, že darca daruje a obdarovaný dar príjima... t.j. ak by ste tam uviedli, mama daruje dom dcére a zaťovi a dcéra a zať dajú druhej dcére do 5 rokov 10 000 € nejednalo by sa o darovaciu zmluvu... ale zastieral by sa právny akt predaja..... t.j. ak by mama chcel Vám niečo darovať, nemala by v darovacej zmluve spomínať akékoľvek náhrady resp. podmienky...
Andrea P.
21.08.11,18:53
no darovacia zmluva znamená, že darca daruje a obdarovaný dar príjima... t.j. ak by ste tam uviedli, mama daruje dom dcére a zaťovi a dcéra a zať dajú druhej dcére do 5 rokov 10 000 € nejednalo by sa o darovaciu zmluvu... ale zastieral by sa právny akt predaja..... t.j. ak by mama chcel Vám niečo darovať, nemala by v darovacej zmluve spomínať akékoľvek náhrady resp. podmienky...
v podstate ano, je to logicke.
ale ako to mam teda v pripade darovania doriesit so sestrou?
Ice dive
21.08.11,19:10
gentlemanskou dohodou... ale s tým sestra nemusí súhlasiť, lebo nemá žiadne záruky...

ak by som bol ja na mieste Vašej mamy, tak by som to riešil nasledovne...
dom v stave nezrekonštruovanom - dá sa to aj teraz, keďže kolaudácia prestavby ešte neprebehla by som daroval pol na pol Vám a Vašej sestre s tým, že sestra bude uzrozumená s tým že ju v budúcnosti budete vyplácať... sestra Vám dá súhlas na rekonštrukciu domu - jej časti a vyhlásenie, že sa na tom finančne nepodieľaľa... v prípade, že sa finančne zotavíte, a budete môcť od sestri dom odkúpiť spravíte odhad na polovicu, po odpočítaní investovaného a to sestre vyplatíte čo odkúpite aj s manželom a tým pádom by sa manžel stal 1/4 vlastníkom danej nehnuteľnosti, nakoľko vám bola darovaná polovica a druhá polovica bola nadobudnutá v BSM...
Andrea P.
21.08.11,19:31
dakujem za rady a informacie. dufam, ze sa nam z toho podari vymotat a dame to do poriadku k spokojnosti vsetkych.
robo_27
12.09.11,16:12
Dobrý deň

Prosím o radu v nasledovnom: Sme 3ja súrodenci 35,30,20. Zomrel nám otec a bude dedičské konanie. Zhruba sme dohodnutý tak že ja by som mal polovicu domu a vyplatil súrodencov. Druhú polovicu by mala mama.

Ako ale zabezpečiť to že niekedy v budúcnosti ak bude dedičské konanie po mame toto už nebolo a prešlo to celé na mňa? Dnes stým súrodenci súhlasia ale ktovie čo môže byť o 20 rokov.... A do domu treba investovať nemalú čiastku....

Nevadí mi že mama bude mať polovicu, Predpokladám že ak tam zostanem tak ju aj dochováme. Ale potrebujem mať istotu že bez problémov dom v budúcnosti ostane mne, alebo ak by sa náhodou niečo stalo mne tak mojej rodine - manželka, deti....

ďakujem za radu.
arizona
12.09.11,16:29
Na ded. konani po otcovi sa dohodnete, ze sa ostatni vzdavaju podielu v prospech teba a ty ich vyplatis dohodnutou sumou do dohodnuteho datumu.

Maminu polovicu mozes odkupit,alebo ti ju matka moze darovat,s pravom dozitia.
robo_27
12.09.11,16:39
Darovanie s právom dožitia je vecné bremeno? Mama stým nesúhlasí. Hovorila že spraví závet ale ako som čítal to nestačí. Nemôže "vydediť" súrodencov....

Je možná nejaká varianta že mama ostane vlastníkom polovice ale následne toto prejde na mňa priamo?
Ice dive
12.09.11,16:50
Darovanie s právom dožitia je vecné bremeno? Mama stým nesúhlasí. Hovorila že spraví závet ale ako som čítal to nestačí. Nemôže "vydediť" súrodencov....

Je možná nejaká varianta že mama ostane vlastníkom polovice ale následne toto prejde na mňa priamo?
nie taká možnosť nie je, nakoľko deti sú neopomenuteľnými dedičmi... t.j. Vaši bratia majú rovnaké práva ako vy...

buď mama daruje dom Vám s právom doživotného užívania, alebo sa pripravte na to, že po matkinej smrti budete musieť vyplatiť každému 1/6 z aktuálnej hodnoty domu v čase smrti matky...

samozrejme, je možné od hodnoty domu odpočítať investície, ktoré do domu počas života investujete... t.j. všetky doklady o investovaných peniazoch budete musieť doživotne odkladať....

to že rátate s tým, že matku dochováte je síce pekné, ale je to Vaša povinnosť tak ako aj Vašich bratov v zmysle zákona a pri eventuálnom dedičskom konaní sa táto skutočnosť pri súrodencoch nezohľadňuje...
robo_27
12.09.11,18:01
S vyplatením súrodencov nemám problém. Je to správne a spravodlivé v rozumnej výške....

Ale o x rokov sa môže mnoho stať a súrodenci / ich partneri môžu mať na to iný pohľad, jednak na výšku ale aj vôbec na tom že chcú niečo vyplatiť. Môžu kľudne požadovať si to vlastníctvo ponechať....

A teraz je to pre nás zložité. Zostanem a pristúpim na neistú budúcnosť riskujem problémy ktovie kedy v budúcnosti. Ak odídem zase som zlý.....
Mária27
13.09.11,12:05
Výhodnejšie by bolo, keby ste delili dom podľa zákonných nárokov: každý 1/4 vrátane mamy. Dedičská dohoda by mohla znieť, že mama bude mať 1/4, ty 3/4 a vyplatíš súrodencov. Tak by si sa stal väčšinovým vlastníkom. Mamu by ani súd nikdy nezbavil vlastníctva zo závažných dôvodov. Ak by však previedla svoj podiel na hocikoho, alebo by sa jej podiel aj dedil, bol by si vo výhode.
Ice dive
13.09.11,12:56
nie taká možnosť nie je, nakoľko deti sú neopomenuteľnými dedičmi... t.j. Vaši bratia majú rovnaké práva ako vy...

buď mama daruje dom Vám s právom doživotného užívania, alebo sa pripravte na to, že po matkinej smrti budete musieť vyplatiť každému 1/6 z aktuálnej hodnoty domu v čase smrti matky...

samozrejme, je možné od hodnoty domu odpočítať investície, ktoré do domu počas života investujete... t.j. všetky doklady o investovaných peniazoch budete musieť doživotne odkladať....

to že rátate s tým, že matku dochováte je síce pekné, ale je to Vaša povinnosť tak ako aj Vašich bratov v zmysle zákona a pri eventuálnom dedičskom konaní sa táto skutočnosť pri súrodencoch nezohľadňuje...
V podstate už teraz si vo výhode, keďže budeš mať polovicu domu a pri eventuálej matkinej smrti, kedy sa bude deliť polovica medzi troch už budeš väčšinovým spoluvlastníkom, t.j. eventuálny súd by bol na tvojej strane čo sa týka vyplatenia súrodencov, takže dom ti pripadne tak či tak... otázne je za akú cenu / peniaze + nervy za naťahovanie sa so súrodencami a ich partnermi /
robo_27
13.09.11,16:50
Predpokladám že ak by sme dedili podľa zákona tak sa dedí len polovica domu, keďže dom vlastnili rodičia spoločne....Tak by bol výsledok mama 5/8 a ja 3/8 ak by som mal aj časti od súrodencov....

Nechápem ale akejkoľvek výhode v akomkoľvek pomere ak by aj ten najmenší pomer bol otázkou budúceho dedičstva kde by druhá strana odmietla predaj - vyplatenie ale by si túto časť ponechala....

Najvhodnejšie sa mi javí ako vyplatenie súrodencov a darovanie s možnosťou dožitia, ak by tomu všetci súhlasili.
Mária27
14.09.11,15:40
Darovanie s právom dožitia je vecné bremeno? Mama stým nesúhlasí. Hovorila že spraví závet ale ako som čítal to nestačí. Nemôže "vydediť" súrodencov....

Je možná nejaká varianta že mama ostane vlastníkom polovice ale následne toto prejde na mňa priamo?
Nikto sa nemôže vzdať svojich práv do budúcnosti, ale môže sa ich vzdať v súčasnosti. Ak bol dom v BSM, dedí sa len polovica, ktorú by si mohol dostať dedičskou dohodou, ako navrhuješ. Ak by si chcel väčšiu istotu, mohol by si si ešte nejaký podiel od mamy odkúpiť, peniaze by si mohla nechať alebo aj rozdať deťom ... Mama by síce zostala menšinovým spoluvlastníkom, ale stále spoluvlastníkom, nik by ju nemohol vyhodiť.
Daniellita26
15.09.11,14:43
Otazka ale znie: pokial by matka bola mensinovy spolumajitel, co by sa dialo v buducnosti keby ona umrela. Znovu by prebiehalo dedicske konanie v ktorom by sa jej mensinove vlastnictvo dedilo na 3 surodencov. Ale co ak jeden z tych surodencov nebude ochotny ponechat tomu vacsinovemu vlastnikovi, cize surodencovi svoj zdeneny diel. Alebo bude pytat nenormalne peniaze. Co potom?