rada
17.01.06,19:51
:confused: Veľmi pekne prosím o odpoveď na moje otázky.
Od 15.7.2005 som sa stala SZČO podľa iného ako živnostenského zákona, pričom do uvedeného dátumu od 1.1.2004 som bola dobrovoľne nezamestnaná.

Nemocenské si neplatím - nemusím
Zdravotné platím – musím z najnižšieho základu
Zarobila som menej ako na porade spomínaných cca 43 000,- Sk
Mala som výdavky od ktorých bloky zatiaľ odkladám do jednej obálky
Moje príjmy tvoria štyri príjmové doklady

Predpokladám, že mi nevzniká povinnosť zaplatiť daň z príjmu, ale daňové priznanie na predpísanom tlačive áno. Čo k tlačivu musím pripojiť – fotokópie dokladov o výdavkoch napr. na nákup literatúry, kolkov a pod. fotokópie príjmových dokladov alebo len vyplnené tlačivo ?
Musím zájsť do zdravotnej poisťovne a zrejme vyplniť tlačivo, ktoré mi tam poskytnú.
Ešte niečo resp. niekde musím zájsť ? Nemá niekto peňažný denník v elektronickej podobe? Ďakujem za Vaše rady. Účtovníctvo, dane je to všetko pre mňa španielska dedina, lebo do roku 2003 som bola zvyknutá ta to, že všetko za mňa zamestnávateľ urobil. Bojím...bojím, aby som niečo nezabudla.
abel
17.01.06,19:50
Rada, za 10 minút máš daňové priznanie hotové - aj keď si nedosiahla spomínaný príjem, odporúčam DP podať. Vyplníš DP typ B, oddiel I. - IV. vyplníš podľa predlohy, oddiel V. zrejme nevypľňaš, oddiel VI - v príslušnom riadku 3 - 8 (keďže píšeš, že podnikáš na základe iného ako živnost. oprávnenia)v stĺpci 1 dáš úhrn príjmov, do stĺpca 2 dáš 25 % z úhrnu príjmov + zaplatené zdrav. poistenie, vyplníš až po r. 42 - pekne ťa to navedie. Ak si nemala žiadny iný zdaniteľný príjem, už vieš svoj čiastkový základ dane, ďalej vypisuješ až r. 59 - 68. Číslo z r. 68 opíšeš na r. 69, uplatníš si 87936.- Sk v riadku 70 a ďalej máš vlastne už len nuly - to je zjednodušene celé daňové.
V XIII. oddiele by som ešte uviedla, že v období od 1.1.2005 do 14.7.2005 som bola dobrovoľne nezamestnaná, nemala som žiadny zdaniteľný príjem a že výdavky si uplatňujem % z príjmov. K DP neprikladáš žiadne kópie PPD ani VPD. Výpis pre zdrav. a soc. poisťovňu môžeš poslať aj poštou - tlačivo býva alebo aspoň bývalo aj na Daňovom úrade. Ešte si musíš urobiť ročné zúčtovanie poistného, ale o tom je toho veľa na iných stránkach.
rada
17.01.06,20:02
Vďaka. Nepotešil si ma množstvom informácií ani já Ťa nepoteším (sorry z filmu Marečku podejte mi pero - môj obľúbený citát). Predpokladám, že to nie je zložité, ale prepáčte mi odborníci účtovníci a daniari, ale nikdy som si k tomuto druhu práva nevypestovala vzťah.
Určite sa mi zdá všetko zložité preto, lebo to idem robiť prvýkrát a nemám predstavu o tom ako vyzerá tlačivo.
ondrejvla
17.01.06,20:18
Rada neboj, zvládneš to! Ak inak nie ešte vždy je tu Porada. A ten elektronický denník keby si ho veľmi chcela, Lenkak ho tu niekde prilepila, je v excelovej forme.
rada
17.01.06,20:48
OK, pohľadám.
abel
17.01.06,20:50
Ešte malý dodatok - až teraz som si všimla, že v VI. oddiele je pod riadkom 11 kolónka, kde dáš x ak si uplatňuješ výdavky % z príjmov. Potom to v XIII. oddiele neuvádzaš.
rada
20.02.06,10:01
Pomôžte mi ešte prosím.Práve som sa prvýkrát v živote pustila do vyplňovania DP a je to pre mňa hrozné.
1. mám podnikateľský účet v banke - vyžaduje sa jeho uvedenie v DP. Alebo aj nie ?Zatiaľ nedostávam na neho príjmy- robím cez príjmový doklad.Mesačne mi z neho odpisujú 99,- Sk. Rozmýšľam založiť si účet iný, lacnejší. Keď neuvediem banku a číslo účtu máte skúsenosti, že to postihujú DÚ ?
2. odd.VI DP - FO/B, patrím pod č. 3 - príjmy = 20 000,- Sk výdavky = 8 613,- Sk ( rôzna literatúra, poplatky u notára, kolky, obálky, príjmový doklad...) + od august 2005 po 910,- Sk zdravotné. Do príjmov napíšem uvedenú sumu a do výdavkov 25% z 20 000,- t.j. 2 500,- + 910 (ZP) x 5 (VIII-XII) = 7 050,-
Alebo je to inak ?
Ďakujem. Pekný pracovný týždeň.
Muška
20.02.06,10:08
1. nie si povinná mať účet v banke, ale ak ho máš, tak jeho číslo uveď v DP. Si povinná nahlásiť DU, svoje účty.
2. Do príjmu dávaš 20000,- a do výdavkov 7050,- a potom Ťa to už navedie - ak budeš pozorne čítať.
Muška
20.02.06,10:10
Teraz pozerám, že som opísala Tvoju chybu :D
Z 20000,- je 25 % 5000,- a nie 2500,-

Takže výdaj 9550,-
rada
20.02.06,10:16
Muška ďakujem aj za opravu. Mňa to daňové úplne deptá. Dostávaš bodík.