žužika
17.01.06,21:21
Ahojte,
vedeli by ste mi niekto poradiť?
Sme začínajúca s.r.o. neplatiteľ DPH. Hlavnou činnosťou je požičavanie aút tretím osobá. Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať pri posudzovaní daňových nákladov čo sa týka PHM do týchto áut. Sú to pre mňa daňové náklady alebo nie? Musím robiť knihy jázd?
Príklad:
Kúpime auto. Prvýkrát doňho natankujeme PHM (plnú nádrž). Príde klient preberie si na základe preberacieho protokolu (mám tu uvádzať stav aj tachometra?) auto s plnou nádržou. Auto je napr. požičané týždeň a najazdí 800 km.( čo vidím len na stave tachometra). Auto mi musí vrátiť znova s plnou nádržou (ale blok od tohto tankovania nemám!). Potom sa auto napr. 3 dni nepožičia, ale využije sa na firemné účely( cesta do banky, vybavovanie v meste a pod....) A kým ho znova požičiame musíme doňho dotankovať čo sme prešli. Je toto dotankovanie daňovým nákladom? A bez ohľadu na to či je alebo nie je mám povinnosť viesť si knihu jázd? Akým spôsobom, keď neviem presne koľko to auto prešlo km?
Ďakujem vopred za pomoc.
ondrejvla
17.01.06,20:31
Ahojte,
vedeli by ste mi niekto poradiť?
Sme začínajúca s.r.o. neplatiteľ DPH. Hlavnou činnosťou je požičavanie aút tretím osobá. Chcela by som sa opýtať ako mám postupovať pri posudzovaní daňových nákladov čo sa týka PHM do týchto áut. Sú to pre mňa daňové náklady alebo nie? Musím robiť knihy jázd?
Príklad:
Kúpime auto. Prvýkrát doňho natankujeme PHM (plnú nádrž). Príde klient preberie si na základe preberacieho protokolu (mám tu uvádzať stav aj tachometra?) auto s plnou nádržou. Auto je napr. požičané týždeň a najazdí 800 km.( čo vidím len na stave tachometra). Auto mi musí vrátiť znova s plnou nádržou (ale blok od tohto tankovania nemám!). Potom sa auto napr. 3 dni nepožičia, ale využije sa na firemné účely( cesta do banky, vybavovanie v meste a pod....) A kým ho znova požičiame musíme doňho dotankovať čo sme prešli. Je toto dotankovanie daňovým nákladom? A bez ohľadu na to či je alebo nie je mám povinnosť viesť si knihu jázd? Akým spôsobom, keď neviem presne koľko to auto prešlo km?
Ďakujem vopred za pomoc.

Žužika, ak máš v zmluve o prenájme MV zakotvené, že je prenajímané včítane PHM, tak určite to prvé tankovanie dávaš do nákladov, knihu jázd odporúčam viesť nasledovne :
1. deň - tankovanie PHM 15 km
2.-8. deň prenájom-zmluva 800 km
9.deň - služobne-banka, pošta, poisťovne (uvedieš miesto )
a.t.ď., namiesto dni tam budeš uvádzať konkrétne dátumy, no a čerpanie PHM do nákladov podľa spotreby. Ďalšie dotankovanie je nákladom, nakoľko musíš tvojmu zákazníkovi opäť prenajať MV s plnou nádržou.
Ale knihy jázd určite musíš viesť, počas prenájmu máš predsa uvedené počet km na tachometri.
žužika
17.01.06,20:40
Takže to je daňový náklad. Samozrejme na konci roka musím asi urobiť prepočet PHM a upraviť 501.
Ja som bola tiež názoru, že kniha jázd sa musí robiť.
Teraz sa opýtam inač: Keď toto tankovanie resp. dotankovanie nebudem chcieť do nákladov, musím aj tak robiť knihu jázd? (Ja si myslím, že áno len sa uisťujem)
A ešte nerozumiem tomu, že prečo má byť v zmluve ukotvené, že prenajímam včetne DPH keď som neplatca?
ondrejvla
17.01.06,20:43
Žužika, už som to opravila, včítane PHM!
Áno, ak toto MV budeš používať i ty, musíš mať knihu jázd, ale aj inak ju odporúčam, uvádzať do nej stavy tachometra pred prenájmom a po ukončení s odvolávkou na zmluv-resp.odb.faktúru.