VieraPopluharova
21.08.11,10:19
Pekný deň všetkým,

prosila by som o radu ako najlepšie vyriešiť nasledovný problém:
klient bol nepretržite zamestnaný od roku 2006, mal riadne vyplácanú mzdu, teraz dostal výpoveď a zistil, že zamestnávateľ za neho neplatil odvody, nepodával daňové priznania a nemal od roku 2006 vyplatený daňový bonus na dieťa.
Zamestnávateľ je v exekučnom konaní a odmieta klientovi vystaviť akekoľvek potvrdenia pri odchode zo zamestnania (ide o vzťah matka-dcera). Spätne som vystavila registrácie na SP,ZP, z výplatných súm vypočítala odvody a daň, a teraz mám vystaviť klientke spätne daňové hlásenia zo závislej činnosti, alebo bude jednoduchšie požiadať DU o vyplatenie daňového bonusu od roku 2006, nakoľko ho zamestnávateľ nevyplatil?
Ďakuje za odpovede.
veronikasad
21.08.11,08:27
Vierka, daňový bonus sa dá doplatiť len tri roky spätne, podaním daňového priznania.

Ak však zamestnávatel nerobil RZD, bude to za všetky roky s pokutou za nepodané DP.
VieraPopluharova
21.08.11,08:41
Vierka, daňový bonus sa dá doplatiť len tri roky spätne, podaním daňového priznania.

Ak však zamestnávatel nerobil RZD, bude to za všetky roky s pokutou za nepodané DP.


Veronika,

a keby som jej urobila (zamestnankini) len žiadosť, že zamestnávateľ nevyplatil DB a mala by potvrdenie o ročnom zúčtovaní preddavkov na daň zo závislej činnosti? Vieš mňa ani ju nezaujíma, či zamestnávateľ bude mať ďalšie pokuty, je to prípad kedy zamestnávateľ si nesplnil vôbec žiadnu povinnosť zo zákona. Teraz ide ukončiť ŽL a dcera ma poslednu možnosť ako získať od nej aspoň nejake doklady. Nerada by som jej robila daňové typu B, aby mala ona pokutu, nech má pokuty zamestnávateľ.

Čiže otázka: môžem vystaviť samozrejme v mene zamestnávateľa ročné zúčtovanie o preddavkoch na daň zo závislej činnosti(mám k dispozícii vyplatne pasky) a zamestnakiňa by podala žiadosť, že zamestnávateľ jej nevyplatil DB a žiada DU, aby jej to dodatočne vyplatil? Je taká možnosť?
veronikasad
21.08.11,08:43
Veronika,

a keby som jej urobila (zamestnankini) len žiadosť, že zamestnávateľ nevyplatil DB a mala by potvrdenie o ročnom zúčtovaní preddavkov na daň zo závislej činnosti? Vieš mňa ani ju nezaujíma, či zamestnávateľ bude mať ďalšie pokuty, je to prípad kedy zamestnávateľ si nesplnil vôbec žiadnu povinnosť zo zákona. Teraz ide ukončiť ŽL a dcera ma poslednu možnosť ako získať od nej aspoň nejake doklady. Nerada by som jej robila daňové typu B, aby mala ona pokutu, nech má pokuty zamestnávateľ.

Čiže otázka: môžem vystaviť samozrejme v mene zamestnávateľa ročné zúčtovanie o preddavkoch na daň zo závislej činnosti(mám k dispozícii vyplatne pasky) a zamestnakiňa by podala žiadosť, že zamestnávateľ jej nevyplatil DB a žiada DU, aby jej to dodatočne vyplatil? Je taká možnosť?
Vtedy ide o dodatočné DP (bez pokuty), ale tiež je ho možné podať len tri roky spätne.
Ak nepodal ročné Hlásenie - DU nezistí, či RZD bolo vykonané.
VieraPopluharova
21.08.11,08:44
Veronika, veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Mila123
21.08.11,09:25
kto tie prihlášky, odhlášky či potvrdenia vystavuje? podpisuje? ak si toto uviedla?
"Zamestnávateľ je v exekučnom konaní a odmieta klientovi vystaviť akekoľvek potvrdenia pri odchode zo zamestnania "....
VieraPopluharova
21.08.11,21:12
Ide tu o pracovný vzťah matka zamestnávala dcéry, keďže matka je dosť nezodpovedná a dcéry zistili, že za nich neodvádzala poistné a ani ich neprihlásila, tak ju prinútili (akým spôsobom, to neviem) aby im podpísala všetky doklady, ktoré by mali mať pri rozviazaní pracovného pomeru a prehlásenie, pre SP,ZP a DP, že si nesplnila zo zákona svoju povinnosť.Robí im to vraj právnik. Mňa to zaujimalo len z hľadiska uplatnenia si DB na DU, nakoľko sa na mňa obratili obe dcery, či si môžu uplatniť ešte DB a akym spôsobom, aby nemali z toho oni pokuty.
Ďakujem.