lamerko
21.08.11,17:22
Dobry den,

mam dojem, ze mi zamestnavatel vyplatil mensiu mzdu ako mal. V nasej firme sme v podstate takmer cely mesiac pracovali nadcasy. Bohuzial som vsak mal necakane zdravotne problemy a preto som jeden tyzden mal mierne rozkuskovany, bud som v praci v ten den nebol vobec alebo som prisiel len na cast pracovnej zmeny. Vsetko som vydokladoval ako paragraf. Zostal som vsak prekvapeny, ked som na vyplatnej paske nemal nadcasy uvedene vobec. Je mozne aby mi zamestnavatel odpracovane nadcasy "presunul" do paragrafov a nepripocital mi ich k mzde napriek tomu, ze som svoju nepritomnost v praci mal riadne zdokladovanu?

Dakujem za odpovede.
terezamaria
21.08.11,15:27
Zájdi za mzdárkou a spýtaj sa jej, ako Ti robila výplatu.Neuvádzaš nič konkrétne, ťažko je posúdiť, či "paragraf", t.j. prekážku na strane zamestnanca vykryla nadčasovými hodinami, ktoré si odpracoval.
Spočítaj si u seba všetky nadčasové hodiny a pozri do výplatnej pásky, koľko ich tam máš zaplatených.
lamerko
21.08.11,15:41
nadcasy na vyplatnej paske nemam vobec uvedene. skor mi islo o princip, ci zakon umoznuje aby bol paragraf vykryty nadcasovymi hodinami.
veronikasad
21.08.11,16:22
nadcasy na vyplatnej paske nemam vobec uvedene. skor mi islo o princip, ci zakon umoznuje aby bol paragraf vykryty nadcasovymi hodinami.
veď si skontroluj či máš preplatenú náhradu mzdy za prekážky v práci na výplatnej páske.
lamerko
21.08.11,16:51
ano mam.
veronikasad
21.08.11,16:55
ano mam.
tolko hodín, kolko si priniesol potvrdenie ? Ak nebolo na celý deň, prišiel si v ten deň do práce ?
Ak nemáš dodržaný fond pracovného času, chýbajúce hodiny zamestnávatel vykryl z nadčasov.
lamerko
21.08.11,16:58
ano, prisiel som do prace. hodiny by mali byt v poriadku.
veronikasad
21.08.11,17:02
ano, prisiel som do prace. hodiny by mali byt v poriadku.
skontroluj si pracovnú zmluvu, či nadčasy nie sú súčaťou tvojej základnej mzdy.

Pozri aj
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#121

(označené červeným platí do 31.8.2011)
lamerko
21.08.11,17:08
pracovnu zmluvu som uz cital, ale nic take som tam nenasiel. navyse, ked si teraz pozeram starsie pasky, tak ak sa robil nadcas mal som ho na vyplatnej paske uvedeny. inak ak si zamestnanec cerpa paragraf, tak su tam nejake zrazky zo mzdy?
veronikasad
21.08.11,17:12
pracovnu zmluvu som uz cital, ale nic take som tam nenasiel. navyse, ked si teraz pozeram starsie pasky, tak ak sa robil nadcas mal som ho na vyplatnej paske uvedeny. inak ak si zamestnanec cerpa paragraf, tak su tam nejake zrazky zo mzdy?
v niektorých firmách nevyplácajú alebo krátia pohyblivú zložku mzdy (prémie, odmeny) . Inak paragraf je platený priemerkou, tá býva spravidla vyššia ako hodinová mzda.
lamerko
21.08.11,17:23
dakujem ti za odpovede. najlepsie urobim ked pojdem zajtra za mzdarkou.