Majka1960
21.08.11,20:02
Dobrý večer.

Prosím o radu.

Ktorý tvar je správny:

1. Jazyk je telesný orgán.
2. Jazyk je telesným orgánom.

Mám v tom chaos, pretože:

1. Čo je jazyk? – Jazyk je telesný orgán.
2. Čím je jazyk? – Jazyk je telesným orgánom.

Vie mi niekto svoje tvrdenia odôvodniť aj odkazom na patričnú odbornú literatúru?

Ďakujem pekne.

P.S.: Musím sa už konečne na staré kolená naučiť poriadne po slovensky. Hanba mi.
Majka1960
21.08.11,19:24
.
Indeed
21.08.11,19:29
Jazyk je malý úd, no dokáže zapáliť veľký oheň,

to hovorí staroveké príslovie.
Majka1960
21.08.11,19:36
Jazyk je malý úd, no dokáže zapáliť veľký oheň,

to hovorí staroveké príslovie.

Zaujímavé.
KoxXxo
21.08.11,20:03
Podľa mňa prvá možnosť je správna.
avalik
21.08.11,20:24
Podľa mňa sú obidve možnosti správne :)

1. Čo je jazyk? – Jazyk je telesný orgán. - 1. pád
2. Čím je jazyk? – Jazyk je telesným orgánom. - 7. pád (teraz tuším označovaný ako 6. pád :confused: )
Majka1960
21.08.11,23:43
Podľa mňa sú obidve možnosti správne :)

1. Čo je jazyk? – Jazyk je telesný orgán. - 1. pád
2. Čím je jazyk? – Jazyk je telesným orgánom. - 7. pád (teraz tuším označovaný ako 6. pád :confused: )

No dobre, ale sú oba tieto pády v danom kontexte v spisovnej slovenčine akceptovateľné? Zišiel by sa citát z aktuálnej odbornej literatúry. Hmm.
Heni
22.08.11,05:37
No dobre, ale sú oba tieto pády v danom kontexte v spisovnej slovenčine akceptovateľné? Zišiel by sa citát z aktuálnej odbornej literatúry. Hmm.

napíš do Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra -
Jazyková poradňa poskytuje verejnosti svoje služby na telefónnom čísle +421 2 54431761-2 v pracovných dňoch od 8.00 do 11.00 hodiny a na e-mailovej adrese poradna @ juls.savba.sk. V dovolenkovom období od 11. 7. 2011 do 31. 8. 2011 poradňa poskytuje služby verejnosti v pracovných dňoch od 9.00 do 11.00 hod.


alebo tam zavolaj ;)


viac nájdeš tu: http://www.juls.savba.sk/
Nella_2
22.08.11,06:14
Dobrý večer.

Prosím o radu.

Ktorý tvar je správny:

1. Jazyk je telesný orgán.
2. Jazyk je telesným orgánom.

Mám v tom chaos, pretože:

1. Čo je jazyk? – Jazyk je telesný orgán.
2. Čím je jazyk? – Jazyk je telesným orgánom.

Vie mi niekto svoje tvrdenia odôvodniť aj odkazom na patričnú odbornú literatúru?

Ďakujem pekne.

P.S.: Musím sa už konečne na staré kolená naučiť poriadne po slovensky. Hanba mi.
Ja viem tak, že prísudok môže byť v nominatíve aj inštrumentáli. Ale nominatív vyjadruje stály, trvalý charakter, ktorý všeobecne platí, zatiaľ čo inštrumentál sa používa na vyjadrenie znaku prechodného, premenlivého.

Teda by malo byť "jazyk je telesný orgán".
Podobne "oxid uhoľnatý je plyn"

Ale napr. "jeho otec je lekárom" - lebo je to prechodný stav, nemusí byť ním stále.
Alebo "stal sa vedúcim oddelenia"
Heni
22.08.11,11:35
ešte aj v archíve SRO (teda Slovenského rozhlasu) je o tom čosi:
Ťažkosti s menným prísudkom

V slogane na veľkoplošnom reklamnom plagáte bol napísaný text Teraz každý môže byť každému dobrý anjel. Pristavujeme sa pri ňom preto, lebo menný prísudok, t. j. podstatné meno, zámeno, číslovka v spojení so slovesami byť, stať sa, ukazovať sa, môže síce byť v nominatíve alebo v inštrumentáli, ale nie je to ľubovoľné. Východisková veta ilustruje prípad, keď menný prísudok vyjadruje nadobudnutú vlastnosť, a vtedy je prísudok v inštrumentáli: Bol mi dobrým otcom, Stala sa mi druhou matkou. Podľa toho slogan mal znieť takto: Teraz každý môže byť niekomu dobrým anjelom.