mintra
21.08.11,23:21
Dobrý deň,

chcela by som sa vás opýtať či je možné, aby moja matka prepísaním svojho majetku na syna mojej sestry (jej vnuka) vydedila mňa a ostatných súrodencov? Aj napriek tomu, že sme nikdy nemali nejaké zlé vzťahy, len zaúradovala moja sestra, ktorá jej zjavne "dohovorila" a ona napísala darovaciu zmluvu na sestrinho syna (mojej mami vnuka). Vôbec som o tom netušil, moja mama je na žive, no už nieje zdravotne na tom najlepšie a ani už nieje schopná rozprávať sa na túto tému. Osobne si myslím, že si ani neuvedomila, že tým vlastne svoje ostatné deti vydedila. No darovacia zmluva je platná a overená notárom. Úprimne Vám poviem, že som v šoku a neviem ako ďalej postupovať. Prosím poraďte mi. Som vďačná za každú radu.

Ďakujem
marjankaj
21.08.11,21:26
A čo to mala darovať niekomu cudziemu?:confused:
Ak po smrti nezanechá žiadny majetok, tak sa dediť nebude.
Gina Er
21.08.11,21:31
presne toto isté sa stalo aj u nás...moja babka darovala svoju časť domu jednému zo svojich vnúčat.....zistilo sa to až po jej smrti pri dedičskom konaní....
marjankaj
21.08.11,21:38
presne toto isté sa stalo aj u nás...moja babka darovala svoju časť domu jednému zo svojich vnúčat.....zistilo sa to až po jej smrti pri dedičskom konaní....

A mali ste čo dediť?
A čo na to notár? Chcel aj zaplatiť?
Gina Er
21.08.11,21:40
A mali ste čo dediť?
A čo na to notár? Chcel aj zaplatiť?
boli ešte role.....a časť domu po dedkovi....
marjankaj
21.08.11,21:50
boli ešte role.....a časť domu po dedkovi....

No v tom prípade, teda ak už nežila vnučkina mama(alebo otec), tak sa dar mal vnučke započítať do dedičstva.




§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.


A kto zomrel skôr? Dedko alebo babka?
timkoprvy
22.08.11,03:17
Dobrý deň,

chcela by som sa vás opýtať či je možné, aby moja matka prepísaním svojho majetku na syna mojej sestry (jej vnuka) vydedila mňa a ostatných súrodencov? Aj napriek tomu, že sme nikdy nemali nejaké zlé vzťahy, len zaúradovala moja sestra, ktorá jej zjavne "dohovorila" a ona napísala darovaciu zmluvu na sestrinho syna (mojej mami vnuka). Vôbec som o tom netušil, moja mama je na žive, no už nieje zdravotne na tom najlepšie a ani už nieje schopná rozprávať sa na túto tému. Osobne si myslím, že si ani neuvedomila, že tým vlastne svoje ostatné deti vydedila. No darovacia zmluva je platná a overená notárom. Úprimne Vám poviem, že som v šoku a neviem ako ďalej postupovať. Prosím poraďte mi. Som vďačná za každú radu.

Ďakujem

Najprv si vyjasni, či si dievča, alebo chlapec.
Potom si vyjasni teoretickú hodnotu dedičského podielu.
Potom si vyjasni vzťahové pomery s mamou :
- bývanie
- starostlivosť
- kontakt.

Vzťahové pomery medzi súrodencami a ich perspektívu.

A potom zváž, či to povieš aj nahlas (lebo druhá strana bude mť asik trošičku odlišný názor).

PS
Darovaním sa nevydedí !!
Akurát potom nebýva čo dediť :D .
arizona
22.08.11,04:33
Nenarobite s tym nic, kazdy si moze svoj majetok dat komu chce.
Ak mate pochybnosti, ze matka nebola dusevne zdrava v case darovania,mozete sa obratit na sud a o neplatnost zmluvy.
Ale to je boj na dlho a s neistym vysledkom. Zalezi,ake dokazy a argumenty predlozite.
duves
22.08.11,04:40
mintra
22.08.11,06:51
Dobrý deň,

som dievča, no píšem v mene kamaráta...mne sa to našťastie nestalo...ale myslím si, že to nieje podstatné!!!S matkou už nebýva, kontaktujú sa veľmi zriedka, ale nemajú zlý vzťah. No fakt je, že sa tam o nejakú starostlivosť zo strany tohto syna nedá povedať. No aj tak ďakujem za info...
mintra
22.08.11,06:55
A čo to mala darovať niekomu cudziemu?:confused:
Ak po smrti nezanechá žiadny majetok, tak sa dediť nebude.
marjankaj to čo sú za inteligentné odpovede...no nie, nemala to darovať cudziemu, ale myslím si, že to mala každému synovi darovať rovnakým dielom...to je asi logické...niesom nejaká čierna ovca rodiny...proste tomu nerozumiem...
marjankaj
22.08.11,07:02
marjankaj to čo sú za inteligentné odpovede...no nie, nemala to darovať cudziemu, ale myslím si, že to mala každému synovi darovať rovnakým dielom...to je asi logické...niesom nejaká čierna ovca rodiny...proste tomu nerozumiem...

Veď nedarovala tvoj majetok, ale svoj.
To komu mala darovať jej predsa nikto nebude predpisovať. Sama vie najlepšie ako prečo a komu daruje svoj majetok. Alebo si myslíš, že keď ja niekomu chcem darovať napríklad bonboniéru, tak na to musí byť zákon?
Gina Er
22.08.11,07:07
No v tom prípade, teda ak už nežila vnučkina mama(alebo otec), tak sa dar mal vnučke započítať do dedičstva.
A kto zomrel skôr? Dedko alebo babka?
už je to jedno,ostatní dediči pre pokoj v rodine sa v tom nechceli špárať,ale je paradox,že otec toho chlapca(vnuka, ktorý vlastne získal najviac),chodil po dedine a vykrikoval o svojej sestre,že ho okradla :eek:
mintra
22.08.11,07:35
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
Gina Er
22.08.11,07:42
a mamy si sa pýtal,či chce ísť do domova?:eek:
marjankaj
22.08.11,07:43
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.

Veď nebolo čo dediť. Všetok majetok darovala. Teda ani nebude dedičské konanie a tvoj dedičský podiel aj tvojej sestry je 0 €. Keby ten majetok prepila tak je to to isté. To nie je o férovosti. Ale o zákone.
Gina Er
22.08.11,07:47
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok.ale máš aj povinnosť postarať sa o matku a ty si ju chcel strčiť do domova a tým si všetko prehral,lebo to bolo použité proti tebe.ešte ti to furt nedošlo,že mama vymenila svoj majetok za to,že nepôjde do domova ? Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
.
arizona
22.08.11,07:55
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.

Aky narok na dedicstvo? :eek::confused::eek: Ved matka este zije,preco ju uz pochovavas?

Priznavas, ze sa o matku nestaras,ze si chcela vybavit tak max. dom dochodcov.

Tvoja matka je urcite rada, ze to druhe dieta ma na nu cas, obetuje aj svoj osobny zivot a ze ju neodhodi do domova,ked nemusi.

Preco vidis len to, ze babkin dochodok sa zide?
Myslis, ze s babkou nie su starosti? Ze dennodenne nieco nepotrebuje ?
Aj to, ze ma pri sebe svoju rodinu, s ktorou sa moze porozpravat a ktori su jej oporou su veci k nezaplateniu. Takze sa ani necuduj, ze babka sa rozhodla svojej dcere odvdacit. Nemusi to hned znamenat,ze teba chcela "vydedit"...
Ani sestre to nevycitaj, bud rada, ze sa o mamu stara.Je to dost velke obetovanie.
Skus si predstavit,ako by sa uplne zmenil tvoj zivot, keby si babku mala pri sebe ty :rolleyes:
mintra
22.08.11,08:01
Ale to bolo to najlepšie riešenie pre ňu, nakoľko má zdravotné problémy a to už od mlada, na starobu sa to zhoršuje. Sestra jej berie dôchodok a mne jej bolo ľúto a hlavne som videl, že mama už nebýva v dome, ale už len obýva jednu miestnosť (akoby letnú kuchynku) a nemôžem s tým nič robiť, tak ma napadlo, že by bolo ubytovanie v domove dôchodcov pre ňu to najlepšie. No sestra sa zjavne uvedomila, že tým pádom by prišla o jej dôchodok a vlastne jediný príjem (nakoľko je dlhodobo nezamestnaná) a preto to hneď zamietla. A ešte k tomu postupne predáva mamine pozemky a teraz ešte táto darovacia zmluva...som z toho smutný, nakoľko sme mali dobré vzťahy a nečakal som, že sa takto zachovajú ku mne a ešte k dvom bratom. Jeden z nich bude tým pádom na ulici.
Gina Er
22.08.11,08:10
no tak to je potom iné,ak sestra mamu takto zneužíva.....ako môže predávať mamine pozemky,keď nie je vlastník?
ak má sestra na matku takýto vplyv....tak neviem....fakt neviem,to je všetko o vzťahoch v rodine,neviem,či by sa dala napadnúť tá darovacia zmluva...
Marína
22.08.11,08:37
mintra, ruku na srdce, ak by mama bývala u teba, predpokladám, že by sa svojim dôchodkom tiež podieľala na chode domácnosti tak, ako sa podieľa u sestry. Sám píšeš, že je sestra nezamestnaná, z čoho má hradiť všetky náklady, teda aj za mamu? Je predsa normálne, že sa mama na nich podieľa, ak má z čoho.
Dopredu sa ospravedlňujem, ak to tak nie je, nemôžem si však pomôcť, dosť silne cítim, že by si bol radšej, aby mama bola v domove dôchodcov len aby sestre nedajbože niečo navyše z maminho dôchodku(aj ostatného) neostalo.
Nespomínaš to najdôležitejšie, či je mama u sestry šťastná a spokojná. Ak to tak nie je, situáciu predsa môžeš zmeniť ak sa o mamu začneš starať sám a nie kvôli dôchodku ale preto, že je to tvoja mama.
Katy a R
22.08.11,08:58
Neviem, prečo si deti nárokujú na majetok rodičov ... ako keby to rodičia museli nechať povinne deťom - a veruže nemusia. Ak rodič chce,môže ho za svojho života drovať komukoľvek (susedovi, náhodnému známemu, jednému z detí, jednému z vnúčat ..... sám si určí)
pre mintra ... súhlasím s marínou, že starostlivosť o mamku je na sestre ... a veru, nie je to jednoduché. A ak si myslíš, že sa tam mamka nemá dobre .. postaraj sa ty. Ten domov dôchodcov je pre staršieho človeka (podľa mňa) nie veľmi šťastné riešenie. možno ak by ozaj nemala kde hlavu skloniť :confused: - čo nie je tento prípad.

mimotemy keď tu čítam niektoré príspevky, radšej všetko miniem na staré kolená (ani to ani ťažké nebude;)) .. aby sa deti nemali o čo hádať! Radšej nech na mňa svorne nadávajú .. ako by sa mali medzi sebou štvať a hádať!
rudopp
22.08.11,09:14
Aky narok na dedicstvo? :eek::confused::eek: Ved matka este zije,preco ju uz pochovavas?

Priznavas, ze sa o matku nestaras,ze si chcela vybavit tak max. dom dochodcov.

Tvoja matka je urcite rada, ze to druhe dieta ma na nu cas, obetuje aj svoj osobny zivot a ze ju neodhodi do domova,ked nemusi.

Preco vidis len to, ze babkin dochodok sa zide?
Myslis, ze s babkou nie su starosti? Ze dennodenne nieco nepotrebuje ?
Aj to, ze ma pri sebe svoju rodinu, s ktorou sa moze porozpravat a ktori su jej oporou su veci k nezaplateniu. Takze sa ani necuduj, ze babka sa rozhodla svojej dcere odvdacit. Nemusi to hned znamenat,ze teba chcela "vydedit"...
Ani sestre to nevycitaj, bud rada, ze sa o mamu stara.Je to dost velke obetovanie.
Skus si predstavit,ako by sa uplne zmenil tvoj zivot, keby si babku mala pri sebe ty :rolleyes:

Vieš koľko bol u nás pred 8 rokmi mesačný poplatok ??

14000 Sk

Asi by jej ten dôchodok na to nestačil.

A to by ste len poto frfľali, že :
Ešte aj platiť máme za ňu
rudopp
22.08.11,09:20
Ale to bolo to najlepšie riešenie pre ňu, nakoľko má zdravotné problémy a to už od mlada, na starobu sa to zhoršuje. Sestra jej berie dôchodok a mne jej bolo ľúto a hlavne som videl, že mama už nebýva v dome, ale už len obýva jednu miestnosť (akoby letnú kuchynku) a nemôžem s tým nič robiť, tak ma napadlo, že by bolo ubytovanie v domove dôchodcov pre ňu to najlepšie. No sestra sa zjavne uvedomila, že tým pádom by prišla o jej dôchodok a vlastne jediný príjem (nakoľko je dlhodobo nezamestnaná) a preto to hneď zamietla. A ešte k tomu postupne predáva mamine pozemky a teraz ešte táto darovacia zmluva...som z toho smutný, nakoľko sme mali dobré vzťahy a nečakal som, že sa takto zachovajú ku mne a ešte k dvom bratom. Jeden z nich bude tým pádom na ulici.

Tiež som predal z maminých rolí :

1, kým bola doma (a dal som jej spraviť gamatky)
dve zimy mala teplo, ako sa jej páčilo - sviečka sa na kredenci v kuchyni zohla - mala tam 27-28 stupňov

2,
už bola v domove a chcela ( ako aj iní) prispieť okrem mesačnej platby aj jedným extra príspevkom (cca 30000Sk )
duves
22.08.11,09:37
marjankaj - tu sa ale nejedná o žiadnu sladkosť, ale o moje dedičstvo na ktoré som mal nárok. Jediný dôvod čo si plne uvedomujem je, že sa o mamu nestarám, ale stará sa moja sestra, ktorá však za to disponuje s jej dôchodkom a ako to vyzerá, tak aj s jej majetkom. Ona už ma dospelé deti a ja malé, tak naozaj nieje kedy. Len sa mi nezdá férové, že sestra mamu prehovorila a bez našej vedomosti s ňou spísala darovaciu zmluvu na jej syna (vnuka), ktorý mimochodom svoju babku nenavštevuje vôbec. Bojoval som za to, aby sa dala mama do domova dôchodcov, nieje ani imobilná a že tam sa o ňu postarajú a sestra nesúhlasila, nakoľko je nezamestnaná a dôchodok svojej mami jej vždy padne vhod.
Hm no toto mi trochu niečo pripomina. Stary človek ak financuje chod domacnosti mladym vždy padne vhod. Trochu poznam tvoju situciu, rozumiem jej.


a mamy si sa pýtal,či chce ísť do domova?:eek:
Podla všetkeho je kucharkou tých úlisností sestra mintru. Čiže nech si rieši situaciu s matkou ona. Je však blbe, že majetok je poprepisovany. Vec sa ma takto: existuju rodičia, resp. jeden z nich, su deti, buduci dediči. Aspon tí starký by mali mať ešte tolko rozumu a mali by zavolať zvyšne deti na stretnutie. Tam by predostreli navrh, že napr. jeden z vas nas/mna dochova a dostane za to toto a toto. Ostatní súrodenci trebars podiel na mejetku presne podla dedičskeho konania. Každe ine "delenia" vo forme rôznych prepisov poza chrbaty sposobia bolesť ostatnym súrodencom. Ano, je to o moralke, a tam už zákony nesiahaju.
duves
22.08.11,09:44
Veď nebolo čo dediť. Všetok majetok darovala. Teda ani nebude dedičské konanie a tvoj dedičský podiel aj tvojej sestry je 0 €. Keby ten majetok prepila tak je to to isté. To nie je o férovosti. Ale o zákone.
Skôr o moralke.
Gina Er
22.08.11,09:48
ešte by ma zaujímalo,či má matka doživotné právo bývania v tom dome....či má aspoň nejakú záruku,že ju sestra nakoniec nevyšmarí niekam.....ale to sú všetko rodinné vzťahy,nevidíme do nich,ťažko niekoho môžme posudzovať a odsudzovať....ktovie,ako by tento prípad vyzeral z popisu matky alebo sestry :confused:
rudopp
22.08.11,10:10
Hm no toto mi trochu niečo pripomina. Stary človek ak financuje chod domacnosti mladym vždy padne vhod. Trochu poznam tvoju situciu, rozumiem jej.


Podla všetkeho je kucharkou tých úlisností sestra mintru. Čiže nech si rieši situaciu s matkou ona. Je však blbe, že majetok je poprepisovany. Vec sa ma takto: existuju rodičia, resp. jeden z nich, su deti, buduci dediči. Aspon tí starký by mali mať ešte tolko rozumu a mali by zavolať zvyšne deti na stretnutie. Tam by predostreli navrh, že napr. jeden z vas nas/mna dochova a dostane za to toto a toto. Ostatní súrodenci trebars podiel na mejetku presne podla dedičskeho konania. Každe ine "delenia" vo forme rôznych prepisov poza chrbaty sposobia bolesť ostatnym súrodencom. Ano, je to o moralke, a tam už zákony nesiahaju.

To isté môžu urobiť aj deti ,ak sú normálne a ak sú rodičia v takom fyzickom/psychickom/ morálnom stave, že to nevedia/nemôžu.
mintra
23.08.11,17:59
Takže pre pochopenie...daná situácia sa nestala konkrétne mne, ale známemu a požiadal ma o pomoc a tak ma napadlo, opýtať sa vás...ľudí, ktorí sa možno s rovnakým príbehom stretli, zažili...ak by to bol taký bezcharakterný človek, ako ho to väčšina opisuje, obviňuje ho z toho, že sa nestará a pod. tak mi verte, že by som nemala v úmysle mu radiť. Neviem podľa čoho súdite, možno som sa ja zle vyjadrila v jeho mene. No aby som napravila všetko na správnu mieru, je to jeden milý a pracovitý človek, ktorý nikdy nepovedal rodičom a súrodencom nie, napr. pracoval pri výstavbe ich nových domov, no od nich nikdy žiadnu výpomoc neočakával...teraz má dve malé detičky a naozaj všetok čas venuje práci a rodine. Čo však neznamená, že nieje s mamou v kontakte, len je pravda, že za slobodna to bolo častejšie. Je to 30 ročný muž, čo robí denne 12 hodín, aby ako tak uživil svoju rodinu, ale toto je nepodstatné. Jeho sestra má o 20 rokov viac, jej deti sú už veľké a mimochodom poznám ich rodinu asi 15 rokov a nikdy nebola zamestnaná. Čo sa týka toho dôchodku, tak ok beriem, no napr. sa mi zdá čudné, prečo jeho sestra predáva pozemky, ktoré donedávna vlastnila ich mama, kupuje synovi náradie do práce a živý z tých peňazí svoju rodinu...to sa vám zdá normálne?Lebo mne teda nie. Ok, nikde nieje napísané, že musí dediť za každú cenu, ale skúste sa vžiť do jeho situácie, že sa od cudzích dozvie, že jeho mama už nevlastní pozemky (ktoré darovala tiež vnukovi) a následne sa predali a nakoniec zistíte, že aj zvyšok jej nie malého majetku prepísala na vnuka...pritom ona má 4 deti a jedným zo synov je môj kamarát. No môj kamarát to nerieši, iba sa ich slušne opýtal, nikdy sa ani nepohádal s nikým ohľadom darovacej zmluvy a pod...len sa chcel informovať a tak požiadal o pomoc mňa...nič viac...a čo sa týka mňa...ja som pred 6 mesiacmi dochovala svoju babku, ktorá bola slepá a imobilná, tak mi tu prosím vás nepíšte, že by ste mi to priali si vyskúšať a pod. Mám to v čerstvej pamäti a aj napriek tomu, že to bolo náročne, robila som to z lásky k mojej babke...iba som žiadala o radu...od človeka, čo poradiť vie. Ďakujem
Erzebeth
25.08.11,09:36
Každý vlastník môže urobiť so svojím majetko to, čo uzná za vhodné. Môže majetok predať či darovať a nemusí o tom nikoho, ani svoje deti informovať. Tento majetok už nie je vo vlastníctve rodiča a teda nebude predmetom dedenia po jeho smrti. Iba darca by sa mohol domáhať vrátenia daru, čo nie je jednoduché. Ostatné deti sa tohto majetku nemôžu nijako domáhať, ak je darca svojprávny.
mintra
26.08.11,05:07
Ďakujem veľmi pekne za radu. Vážim si to...

Turčaniková