marcuso
22.08.11,07:06
zdravim,

chcel by som poradit ohladom moznosti zaradenia rodinneho domu do odpisovania, ci to je vobec mozne. Som SZČO, a chcel by som od noveho roka zacat viest uctovnictvo namiesto pausalnych vydavkov. Mozem nejako odpisovat RD, ak v nom nema nikto trvaly pobyt? Co treba k tomu urobit? Na stavebnom urade urobim zmenu ucelu vyuzitia? Ja mam trvaly pobyt az 300 km od domu, mohol by som Rd napisat akoze sluzi na podnikanie a horne poschodie na prechodne ubytovanie? Podnikam ako projektant. Mozem dat vsetky naklady (elektrika, voda,...aj spotr. mat. ,ziarovky,...) do nakladov?

dakujem za rady
Benko
24.08.11,16:57
Riešim podobný problém. Bola som sa pýtať na DU a pochopila som to tak, že zaradiť ho môžem a aj odpisovať, ak viem dokázať, že slúži na dosahovanie príjmov. Ale horné poschodie na prechodné ubytovanie pre SZČO by bola osobná spotreba daňovníka. A to vyňatie z bytového fondu som nepochopila. Akože dôvod mi nie je jasný. Veď ja napr. podnikám doma a nemám pracovňu vyňatú z bytového fondu.
Poradí niekto, ako na to, aby bolo dobre?
betka
25.08.11,15:51
NA podnikanie slúži bytový priestor, ak ho prenajímam ako byt 6/3, pričom ho môžem zaradiť do OM. Dôležité je stanivť VC pre odpisovanie.

Ak budem používať pre sídlo FY, ide o nebytový priestor, vyňať, treba konanie so stavebným úradom, stanovenie VC pre odpisy.

Ďalej hryziem do jazyka, čítam medzi riadkami.
Benko
25.08.11,16:27
Ďakujem.
luciana1
21.09.11,08:35
ja mám takýto prípad, lekár má v rodinnom dome vyňaté celé prízemie z bytových
priestorov - sú určené na podnikanie. V týchto priestoroch má zriadenú ambulanciu už
7 rokov, dom bol postavený pred cca 12 rokmi. Doteraz tieto priestory nemal zaradené
do podnikania, neevidoval ich v účtovníctve - neodpisoval, aj keď sú vyňaté na
podnikanie - platí za tieto priestory aj daň z nehnuteľností z podnikateľských priestorov, uplatňuje si náklady na ich opravu, náklady na energie, ktoré má vyúčtované faktúrou
na IČO. Dajú sa zaradiť do majetku ešte aj teraz?