Zita5
18.01.06,08:07
Prosím , poraďte ako dať výpoveď zamestnancovi - synovi , aby som neporušila žiaden paragraf zákona . Nechcem mu ubližovať , inak je všetko OK , ale vonkajšie tlaky sú silnejšie , akoby sa zdalo .
Som nútená pristúpiť k tomuto kroku , nechcem sa o tom teraz do detailov rozpisovať , ale situácia ma k tomu núti .

Len v skratke , rozvádza sa a súd neprihliada na jeho finančné pomery , ale fakticky pozerá na to , že s manželom sme podnikatelia a vyzerá to tak , že výživné akoby prisúdili platiť rodičom . Z toho dôvodu ho chcem prepustiť , pretože už mám toho plné zuby , aby som preukazovala súdu naše príjmy , účto, lízingové zmluvy atď . No jeden človek , ktorý s tým neprišiel do styku by ani neuveril . A to osočovanie sudkyne , a jej vyjadrovanie , ktoré sa ani neuvádza v zápisnici , no proste katastrofa . Podľa nej sú všetci podnikatelia podvodníci a to je aj v mojom prípade .
Písala som aj sťažnosť , uvidím ako dopadnem . Ak si nepomôžem , zvažujem dať môj prípad do TV na výstrahu rodičov , na čo si majú dávať pozor .

Mám dve možnosti , buď ho prepustiť , alebo ho nebodaj zmárniť zo sveta , prepáčte za výraz. Toto je náš štát , a takto núti ľudí k nedobrému činu a k zúfalstvu tohto národa .

Prosím mzdárov o radu , ako najlepšie je ukončiť pracovný pomer . Vopred ďakujem .
bepo
18.01.06,07:16
Najjednoduchšie to bude ak dá syn výpoveď dohodou.Dohodnete si dátum a k tomu dátumu končí prac pomer bez udania dôvodu výpovede.Zo strany zamestnávateľa by musel porušiť prac.disciplínu na čo by si ho musela upozorniť,znova ju porušiť a potom dať výpoveď s výpovednou lehotou,skôr ako 3 mesiace to nebude.
Zita5
18.01.06,07:20
Ja viem , že z jeho strany môže dať výpoveď , ale neviem za akú dobu a kde by si na šiel prácu . Čiže mohol by byť za čas aj nezamestnaný . Potom , aby to nevyzeralo pred súdom tak, že to bolo z jeho strany účelové . No hoci aj z mojej strany by to vyzeralo ako účelové , ale to si ja zodpoviem . Toho sa nebojím .
bepo
18.01.06,07:41
Dohodnúť si môžete dátum aký chcete
Zita5
18.01.06,07:51
Čo by sa stalo ak by som zrušila pracovné miesto , veď to čo on má v náplni práce môžem robiť aj ja . Či nie je to dobré ?
Tweety
18.01.06,07:59
Čo by sa stalo ak by som zrušila pracovné miesto , veď to čo on má v náplni práce môžem robiť aj ja . Či nie je to dobré ?
Môžeš podľa § 63 odst.1 písm.b, ak sa stane nadbytočným.
bepo
18.01.06,08:12
Môžeš aj zrušiť miesto ale buď zaplatíš odstupné a prac.pomer sa skončí k 1. nasledúceho mesiaca alebo podľa dĺžky zamestnania dáš 2 alebo 3 mesačnú výpovednú dobu.Preto je dohoda najlepšia lebo je hneď a bez ďalších mzdových N.
ing.erika
31.01.06,13:22
ahojte, chcela by som sa opýtať:
mám zamestnanca na dobu určitú. chcela by som mu dať výpoveď z organizačných dôvodov. jeho miesto bude nadbytočné. môžem mu dať výpoveď k 31.1., s tým, že mu vyplatím dvojmesačné odstupné? bude to teda výpoveď podľa § 63 odst.1 písm.b? ďakujem. Erika
Evanka
31.01.06,13:46
Čo by sa stalo ak by som zrušila pracovné miesto , veď to čo on má v náplni práce môžem robiť aj ja . Či nie je to dobré ?
Zitka a nemôžeš zmeniť pracovnú zmluvu na dobu určitú, k určitému dátumu?
Chobot
31.01.06,14:46
ahojte, chcela by som sa opýtať:
mám zamestnanca na dobu určitú. chcela by som mu dať výpoveď z organizačných dôvodov. jeho miesto bude nadbytočné. môžem mu dať výpoveď k 31.1., s tým, že mu vyplatím dvojmesačné odstupné? bude to teda výpoveď podľa § 63 odst.1 písm.b? ďakujem. Erika

Výpoveď je výpoveď s dvoj- alebo trojmesačnou výpovednou lehotou. Ty, ako zamestnávateľ nemôžeš takto skončiť formou výpovede. Môžeš sa však so zamestnancom dohodnúť (§ 60), že prac. pomer skončí k 31. 1. a že mu bude vyplatené dvojmesačné odstupné.

Alebo mu dáš výpoveď (§ 63 ods. 1 písm. b) a on ťa požiada o skončenie PP pred začatím výpovednej doby, čo bude mať za následok skončenie PP k 31.1. a jeho nárok na dvojmesačné odstupné. Oba postupy majú v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ale titul skončenia a postup je u oboch iný.
ajobs
31.01.06,17:24
Môžeš aj zrušiť miesto ale buď zaplatíš odstupné a prac.pomer sa skončí k 1. nasledúceho mesiaca alebo podľa dĺžky zamestnania dáš 2 alebo 3 mesačnú výpovednú dobu.Preto je dohoda najlepšia lebo je hneď a bez ďalších mzdových N.

Súhlasím s bepom, najlepšie je ukončiť pracovný pomer dohodou ( a to či už z organizačných, alebo akýchkoľvek iných - v dohode nešpecifikovaných - dôvodov ). Na odstupnom sa, samozrejme môžte dohodnúť.

A pokiaľ ide o "problémovú sudkyňu":rolleyes: (schválne som použil mierny, vulgarizmus neobsahujúci výraz), treba namietať jej zaujatosť a urobiť všetko pre jej výmenu (prípadne aj výmenu miestne príslušného súdu).:) ;)
Zita5
31.01.06,18:08
[quote=ajobs]Súhlasím s bepom, najlepšie je ukončiť pracovný pomer dohodou ( a to či už z organizačných, alebo akýchkoľvek iných - v dohode nešpecifikovaných - dôvodov ). Na odstupnom sa, samozrejme môžte dohodnúť.

V tomto prípade mám obavu z toho , že ma niekto obviní , že sme ukončili pracovný pomer , aby to splnilo účel v jeho prospech .Ale už skutočne ma nebavia tie útoky na rodinu zo strany súdu . Už neviem čo by som mala v tomto robiť .

A pokiaľ ide o "problémovú sudkyňu":rolleyes: (schválne som použil mierny, vulgarizmus neobsahujúci výraz), treba namietať jej zaujatosť a urobiť všetko pre jej výmenu (prípadne aj výmenu miestne príslušného súdu).:)

To som už aj ja povedala , že je zaujatá , ale keby som sa rozvádzala možno ja ;) , tak by som patrične aj konala . Ale ja nemôžem v mene syna nič robiť , jedine podať tú sťažnosť , že preberala moju firmu bez toho , aby dala príležitosť sa obhájiť . ona totižto posudzovala aj platový rozdiel zamestnancov . No to už bol vrchol .:eek:
ticiana
31.01.06,18:35
v prípade súrneho rozviazania pracovného pomeru môžeš vo výpovedi požiť § 63,1b a §60 dohodou o ukončení pracovného pomeru ihneď bez výpovednej doby
Argumentovať môžeš tým že sa zmenila situácia firmy a firma nie je nadelej schopná dodržať výpovednú dobu z finančných dôvodou.
Sudca nemá nárok skúmať finančnú situáciu rodičov
Zita5
31.01.06,18:42
v prípade súrneho rozviazania pracovného pomeru môžeš vo výpovedi požiť § 63,1b a §60 dohodou o ukončení pracovného pomeru ihneď bez výpovednej doby
Argumentovať môžeš tým že sa zmenila situácia firmy a firma nie je nadelej schopná dodržať výpovednú dobu z finančných dôvodou.
Sudca nemá nárok skúmať finančnú situáciu rodičov

Ale , vieš ja osobne si na tom nezakladám , aby som so synom rozviazala pracovný pomer ,to ma k tomu nútia okolnosti , ale ako rodina potom nebudeme mať stále pokoj . Neviem ,ale čo tým získam , či vlastne pomôžem situácii .Veď predsa rodič nemôže zodpovedať za svoje dospelé dieťa , teraz čo ho mám odkopnúť alebo , no neviem :( :mad:
ing.erika
31.01.06,18:45
a ak dám výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b a zamestnanec by ma požiadal o skončenie PP pred začatím výpovednej, má mi k tomu dať zamestnanec aj nejakú žiadosť o skončenie PP pred začatím VD? aký bude vlastne postup v tomto prípade? ja mu dám výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b, on mi dá žiadosť o skončenie pred začatím VD a ďalej? ď.
Zita4
31.01.06,18:59
Ty mu dáš výpoveď a on požiada o skončenie PP pred uplynutím výpovednej doby. V tom prípade mu vyplatíš odstupné za tie mesiace, kedy by plynula výpovedná doba (2 alebo 3 mesiace podľa odpracovaných rokov). Skončíte vlastne pracovný pomer dohodou podľa § 60 ale z dôvodu § 63.
ticiana
31.01.06,19:26
Zita5 plne ťa chápem, že nechceš okradnúť tvojho syna, ale pozeraj na to z inej strany:
Sama si vravela, že ťa sudkyňa napáda pretože s manželom podnikáte!!!
Zamestnali ste syna pretože.........
Nájdi nejaké iné riešenie! Prečo napríklad nezačne aj syn podnikať ?!
Bude pre teba alebo pre Vás pracovať ako živnostník 4 mesiace bude na úrade práce zoberie dotáciu a je to !!
Nemôže ho nik napádať že si ho rodičia vydržiavajú a na požiadanie súdu predkladá iba bilanciu podnikania a nie svoje kontakty a dodavatelsko odberateľské vzťahy.
Pomôže to celej situácii a tvoj syn to pochopí
zatiaľ ho zamestnaj na dohodu aj keď to pod dohodu nespatá ale skús trochu taktizovať. Všetko je to v rámci zákona
ticiana
31.01.06,19:35
ing.erika, keď ti zamestnanec počas, alebo pred začatím VD prinesie výpoveď podľa §60 tak je výpoveď podľa § 63 neplatná ak sa na §60 dohode obaja dohodnete
v tomto prípade platí § ktorý datumovo nastane skôr.
Zita4
31.01.06,19:43
i... potom je tam otázka odstupného
či bude zamestnanec na odstupnom trvať alebo nie,
ak by si však nesúhlasila s jeho výpoveďou dohodou tak musí dodržať VD,
ale musíš mu svoj nesúhlas oznámiť písomne!
Nie je pravda, že zamestnávateľ nemusí súhlasiť s dohodou. V tomto prípade je zamestnávateľ povinný rozviazať PP dohodou. Podľa § 76 ods. 2 ZP.
ticiana
31.01.06,19:55
Zita4
ok velké SORRY
Zita4
31.01.06,19:59
Zita4
ok velké SORRY
Neospravedlňuj sa, nie preto som ťa opravila :). Urob opravu svojho príspevku,aby si nechtiac niekoho nepomýlila ;).
ticiana
01.02.06,17:49
Neospravedlňuj sa, nie preto som ťa opravila :). Urob opravu svojho príspevku,aby si nechtiac niekoho nepomýlila ;).
Zita4 Nechodím sem tak často a ešte som neskúmala ako sa to dá opraviť
ale už je to ok
marek32
30.11.06,10:23
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom výpovede zo strany zamestnávateľa.Firma sa zaoberá výrobnou a obchodnou činnosťou, ktorú prevádzkuje vo vlastných priestoroch a aj v prenajatých priestoroch. Výrobnu činnosť, ktorá je v inom meste ako sídlo zamestnávateľa, prevádzkuje v prenajatom priestore a od vlastníka dostala výpoveď nájomnej zmluvy.Táto prevádzka sa bude rušiť.

Máme dať zamestnancom na tejto prevádzke výpoveď z dôvodu:
1. §63 ods.1 písm. a) alebo
2. §63 ods.1 písm. b) ?
ajobs
30.11.06,14:04
Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadom výpovede zo strany zamestnávateľa.Firma sa zaoberá výrobnou a obchodnou činnosťou, ktorú prevádzkuje vo vlastných priestoroch a aj v prenajatých priestoroch. Výrobnu činnosť, ktorá je v inom meste ako sídlo zamestnávateľa, prevádzkuje v prenajatom priestore a od vlastníka dostala výpoveď nájomnej zmluvy.Táto prevádzka sa bude rušiť.

Máme dať zamestnancom na tejto prevádzke výpoveď z dôvodu:
1. §63 ods.1 písm. a) alebo
2. §63 ods.1 písm. b) ?

Ak sa stali zamestnanci v takto rušenej prevádzke nadbytoční, potom treba použiť §63 ods.1 písm. b). Písmeno a) sa vzťahuje na kompletné zrušenie zamestnávateľa - SZČO alebo právnickej osoby, alebo na zrušenie jeho právne samostatnej časti (napr. dcérskej spoločnosti, alebo o.z.), Pokiaľ ide o prevádzku, tá nemá právnu subjektivitu.
lenkas
30.11.06,14:43
Ak sa stali zamestnanci v takto rušenej prevádzke nadbytoční, potom treba použiť §63 ods.1 písm. b). Písmeno a) sa vzťahuje na kompletné zrušenie zamestnávateľa - SZČO alebo právnickej osoby, alebo na zrušenie jeho právne samostatnej časti (napr. dcérskej spoločnosti, alebo o.z.), Pokiaľ ide o prevádzku, tá nemá právnu subjektivitu.

Toto je trosku problematickejsie...Ono ta časť zamestnávateľa môže byť ponímaná aj širšie, nemusí mať nevyhnutne právnu subjektivitu, ale mala by tvoriť určitú samostatnú časť podniku (napr. malo by sa o nej viesť osobitne účto a pod.). Je to však vždy ťažko posúdiť, kedy sa jedná o časť. Volila by som preto tiež asi nadbytočnosť...
marek32
30.11.06,14:52
Je to len prevádzka (pobočka), kde firma vykonáva výrobnú činnosť.
Tak potom §63 ods.1 písm. b) - nadbytočnosť.
Ďakujem
IDEAL
07.05.07,08:13
zdravím
nevedel by mi niekto poradiť ako je to pri premiestňovní prevádzky? teda aspoň si mylslím že je to len premiestnenie prevádzky, a nie časť zamestnávateľa - expedícia bude v skladových priestoroch v TT, ale v zmluve je miestom výkonu práce BA. chcem sa spýtať, či majú zamestnanci v takomto prípade nárok na odstupné ak odmietnu nastúpiť /výpoveď par. 63 ZP/ alebo je to naozaj len premiestnenie prevádzky a v takom prípade ak nechcú nastúpiť, tak dajú výpoveď oni, najlepšie dohodou? ďakujem