Itus
22.08.11,10:40
Dobrý deň,
som účtovník-SZČO, mojou vinou dostane môj klient pokutu od DÚ za oneskorené podanie DP za DPH 66 EUR. Som síce poistená, ale spoluúčasť je vyššia ako pokuta. Predpokladám, že tú pokutu nedostanem do svojich daňových nákladov pokiaľ ju uhradím klientovi, prípadne rovno daňovému úradu, však? Ako takéto veci riešite?
Katarina
22.08.11,08:55
Nie, pokuta Z DU je VNZD u klienta. Záleží jedine od Vás, ako to s klientom vyriešite medzi sebou, do svojho účtovníctva to ako daňový výdavok nedostanete.
zk24
22.08.11,08:56
Pokuta z DU - nedanovy naklad, resp.VNZD
Itus
22.08.11,11:00
ďakujem pekne za reakcie
ekopo
22.08.11,11:21
podložené zákonom o dani z príjmov § 21 ods. 2 písm. a
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#21
KEJKA
22.08.11,13:39
pokuta je VNZD pre klienta. Od vás si ju žiada ako náhradu škody v zmysle zmluvy, ktorú máte uzavretú. V cene za služby je zakalkulované aj toto riziko.
Podľa mňa ak mu škodu preplatíte, tak máte výnos, resp. VOZD.
Katarina
22.08.11,15:21
pokuta je VNZD pre klienta. Od vás si ju žiada ako náhradu škody v zmysle zmluvy, ktorú máte uzavretú. V cene za služby je zakalkulované aj toto riziko.
Podľa mňa ak mu škodu preplatíte, tak máte výnos, resp. VOZD.

Ak tomu rozumiem tak, že u účtovníčky to bude VOZD a u klienta POZD, musím dodať, že s tým by ani jeden klient asi nesúhlasil. Prečo by si on mal zvyšovať zdaniteľné príjmy a platiť z toho odvody. Klient by mal čistý zdaniteľný príjem bez odpočítateľných výdavkov a účtovníča by mala odpočítateľný výdavok bez príjmu. S takýmto riešením nemôžem súhlasiť. Śkodu, ktorú spôsobila účtovníčka môže kompenzovať prácou navyše, ktorej je stále dosť, bez nároku na úhradu.
KEJKA
22.08.11,18:23
klient si zaúčtuje pokutu a náhradu škody, takže VNZD,PNZD alebo obe VOZD a POZD....výsledok nula, lebo do daňového priznania by dal prip.položku - pokutu len nad rámec náhrady. To je v prípade ak si predpis pouty dáva do záväzkov a ju uhrádza a následne dostane platbu=náhradu škody od účtovníčky.

A účtovníčka má VOZD, lebo má POZD z faktúr za spracovanie účtovníctva, prípadne si platí aj poistenie za škody, takže je to jej výdavok v rámci dosahovaných príjmov.
TatianaM
23.08.11,09:57
Ja som dostala od investora faktúru:
Text zmluvná pokuta za porušenie zmluvných podmienok
(ide o nedodržiavanie BOZP), môžem si ju dať do daň. výdavkov odvolávajúc sa na znenie:

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež

a) zvýšenia dane, prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie, úroky platené za obdobie odkladu platenia dane a cla, penále a pokuty s výnimkou zaplatených zmluvných pokút,
kn-alka
23.08.11,09:59
pokiaľ máte v texte ZMLUVNÁ pokuta, tak áno, je to daňový výdavok.
KEJKA
23.08.11,16:00
..........áno je ale až po zaplatení.