Brozske
22.08.11,10:53
Dobrý deň!

Vyštudovala som ekonómiu na VŠ, a už pekných pár mesiacov sedím doma, lebo nás mladých nikde nechcú. Živnosť by som si nechcela vybrať, no účtovníctvo by som robila rada. Ak by som mala jedno ,,normálne,, zamestnanie, tak by som to chcela robiť vedla toho. Chcela by som sa spýtať na to, že ako začať robiť účtovníctvo bez papierov? Treba potom s klientom spísať dohodu ?Podľa čoho sa potom stanovia ceny za vedenie? MRP program by som kúpila. Aké sú výhody takéhoto vedenia účtovníctva?
Prosím Vás, opíšte mi svoje skúsenosti.

Ďakujem!
zk24
22.08.11,08:54
Dobrý deň!

Vyštudovala som ekonómiu na VŠ, a už pekných pár mesiacov sedím doma, lebo nás mladých nikde nechcú. Živnosť by som si nechcela vybrať, no účtovníctvo by som robila rada. Ak by som mala jedno ,,normálne,, zamestnanie, tak by som to chcela robiť vedla toho. Chcela by som sa spýtať na to, že ako začať robiť účtovníctvo bez papierov? Treba potom s klientom spísať dohodu ?Podľa čoho sa potom stanovia ceny za vedenie? MRP program by som kúpila. Aké sú výhody takéhoto vedenia účtovníctva?
Prosím Vás, opíšte mi svoje skúsenosti.

Ďakujem!


Ako chces viest uctovnictvo ked nemas na to opravnenie? Bud ta klient zamestna ako uctovnicku, alebo si zalozis zivnost alebo s.r.o....

Ci pytas sa ako to robit nacierno?
VieraPopluharova
22.08.11,08:57
Nuž ak chceš robiť účtovníctvo , každy Tvoj klient bude asi chcieť zmluvu a z toho vyplýva i faktúru? S Tvojim vzdelaním chceš pracovať popri zamestnaní bez ŽL? Ja by som nato odvahu nemala.
Môžeš si vybrať buď to budeš robiť pod firmou v ktorej budeš pracovať, alebo si založíš ŽL a posledná možnosť budeš to robiť bez papiera, ale potom Tvoji klienti nebudú mať záruku (budeš pracovať vlastne na čierno) čo je nelegálne, aspoň podľa mňa.
VieraPopluharova
22.08.11,08:58
Zuzi, písali sme zároveň.....
Brozske
22.08.11,08:58
presne tak, ako sa to robí načierno? nepekná otázka, priam hnusná, ale ako vidím, funguje to aj inde, takze... :-D
zk24
22.08.11,09:01
presne tak, ako sa to robí načierno? nepekná otázka, priam hnusná, ale ako vidím, funguje to aj inde, takze... :-D


Ako to funguje ked sa robi nacierno? Tak, ze budes pre niekoho vykonavat pracu a on nema povinnost ti zaplatit, lebo si mu nepodpisala ziadnu zmluvu. Ked ti nezaplati, tak sa nemozes ist sudit, lebo nemas na zaklade coho a este dostanes pokutu ty, lebo vykonavas pracu nacierno.

Potom zistis ze je dochodkovy vek a chcelo by to nejaky dochodok od statu, ale prd z toho, lebo si nikam neprispievala.

Prajem vela stastia v tvojom buducom a perspektivnom "podnikani".
Brozske
22.08.11,09:01
Viera P.- hocikam sa pozriem, vidím to, že robia účtovníctvo takto. je to smutné, ale bez peňazí sa nedá žiť. a nemám žiadnych známych, ktorí by mi dali prácu, prípadne mi pomohli získať nejakú prácu.
JankaO
22.08.11,09:02
V rámci zákonníka práce je dosť možností, ako to robiť aj bez vybavovania živnosti.
VieraPopluharova
22.08.11,09:03
presne tak, ako sa to robí načierno? nepekná otázka, priam hnusná, ale ako vidím, funguje to aj inde, takze... :-D

Nuž možno to funguje aj inde, ale dokedy? Uvedomuješ si aké by to malo následky, ak Ťa niektorý klient ...... ?
zk24
22.08.11,09:03
Viera P.- hocikam sa pozriem, vidím to, že robia účtovníctvo takto. je to smutné, ale bez peňazí sa nedá žiť. a nemám žiadnych známych, ktorí by mi dali prácu, prípadne mi pomohli získať nejakú prácu.

Pouvazuj nad legalnym sposobom....
Brozske
22.08.11,09:04
zk24 - preto som to tak chcela, lebo neviem, že ak by som si vybrala ŽL, tak či by som mala vôbec nejakých klientov. teraz je nejaký program na upsvar-e, že dajú peniažky na začatie podnikania, no musím byť 2 roky živnostníkom. Ale keď mi to nevyjde, tak neviem, čo spravím.
VieraPopluharova
22.08.11,09:04
Hej na dohodu, ale keď som ja chcela začať viesť účtovníctvo, každý klient chcel zmluvu, referencie a ŽL, alebo s.r.o. , ale hlavne prax!!!
Brozske
22.08.11,09:06
Viera P.- tak preto som sem dala túto otázku, aby som vedela, že čo sa stane, ak niekto nezaplatí tak, ako sme to mali dohodnuté. a či má vôbec niekto nejaké takéto skúsenosti. zúfalstvo tlačí ľudí tam, kde by vôbec nemali byť a čo by vôbec namali robiť..no z čoho potom žiť?
VieraPopluharova
22.08.11,09:07
zk24 - preto som to tak chcela, lebo neviem, že ak by som si vybrala ŽL, tak či by som mala vôbec nejakých klientov. teraz je nejaký program na upsvar-e, že dajú peniažky na začatie podnikania, no musím byť 2 roky živnostníkom. Ale keď mi to nevyjde, tak neviem, čo spravím.

Prever si presne podmienky na UPSVaRe, je tam i možnosť byť v evidencii uchádzačov ( 6 mesiacov), prejsť ich školením a mali by podporiť otvorenie ŽL a dať príspevok.
topper1
22.08.11,09:07
Viera P.- hocikam sa pozriem, vidím to, že robia účtovníctvo takto. je to smutné, ale bez peňazí sa nedá žiť. a nemám žiadnych známych, ktorí by mi dali prácu, prípadne mi pomohli získať nejakú prácu.

Ked niekto urobi za niekoho druhého danove priznanie s paušalnymi vydavkami a okrem toho nič tak to neznamena, že robi účtovníctvo...ale to maš tak prácu na prve tri mesiace v roku. Inak si neviem predstaviť, že robia účtovníctvo aj "takto" ako píšeš...To je zase len z tej kategorie: "jedna babka povedala..."
zk24
22.08.11,09:09
zk24 - preto som to tak chcela, lebo neviem, že ak by som si vybrala ŽL, tak či by som mala vôbec nejakých klientov. teraz je nejaký program na upsvar-e, že dajú peniažky na začatie podnikania, no musím byť 2 roky živnostníkom. Ale keď mi to nevyjde, tak neviem, čo spravím.

Kym nemas iny prijem, je ti jedno ci platis do zdravotnej poistovne ako samoplatitel (dobrovolne nezamestnany) alebo ako szco.

Podla mojich skusenosti, kym sa nepreukazem zivnostenskym listom, ziaden klient sa so mnou ani nebavi. ŽL byva povinnou prilohou zmluvy s klientom.

ked nechces ŽL, nech ta klient zamestna. na 1/2 alebo 1/4 uvazok alebo aj kludne este mensi... pripadne na dohodu
Brozske
22.08.11,09:10
na prax už ako taký školskí mám, ale mám známych, ktorí by mi pomohli, ak by sa vyskytli nejaké problémi.
zk24
22.08.11,09:12
Viera P.- tak preto som sem dala túto otázku, aby som vedela, že čo sa stane, ak niekto nezaplatí tak, ako sme to mali dohodnuté. a či má vôbec niekto nejaké takéto skúsenosti. zúfalstvo tlačí ľudí tam, kde by vôbec nemali byť a čo by vôbec namali robiť..no z čoho potom žiť?

Kym nemate zmluvu nemali ste dohodnute. Ked ti nezaplati, co je v tomto pripade velmi velke riziko a dost pravdepodobne, tak mas smolu a peniaze pravdepodobne nikdy neuvidis....


Nelegalnym sposobom uskodis iba sama sebe. Zamestnavatel ti moze dat min.mzdu na kratsi uvazok, teda vykratenu podla uvazku. A ak je ochotny ti nieco zaplatit, tak nech je ochotny ti to aj podpisat.

Dohodni sa na Dohode na dve hodiny tyzdenne, alebo na pracovnu zmluvu na jeden den v tyzdni... (317/5 = 64 € plat). Ak ti neni ochotny podpisat v zmluve ze ta bude aj vyplacat, tak ta urcite vyplacat nebude ani nacierno.
Katarina
22.08.11,09:12
Podľa mňa vyštudovať ekonomickú VŠ nie je postačujúce na vedenie účtovníctva. Najpr by som doporučila preštudovať všetky potrebné zákony, a následne zvážiť či sa do účtovania dať, alebo nie. Nie je to len o peniazoch, ide tu o obrobskú zodpovednosť, a neustále sledovanie zákonov. Ak sa do toho dáte,ale radím len legálne, želám veľa šťastia.
kn-alka
22.08.11,09:16
Ja osobne som tiež začínala tak, že som mala s každým "klientom" uzavretú dohodu o vykonaní práce. Mala som ich naraz aj šesť. Až neskôr som si vybrala živnosť.
BXLmiami
22.08.11,09:16
presne tak, ako sa to robí načierno? nepekná otázka, priam hnusná, ale ako vidím, funguje to aj inde, takze... :-D
mimotemy To kto by chcel takú učtovníčku,čo za nič neručí,ved to vlastne ani nerobí to učto.A zaujímavé že dievčinka nejako automaticky predpokladá,že jej zamestnávateľ nebude mať nič proti tomu,ked si z niektorých jeho klientov spraví bočný zárobok.Neskutočné.:eek:
katkup
22.08.11,09:17
tiez si myslim, ze VS je len a len o praxi, ja som po skole nastupila do velkej company, bo som si myslela, ze viem uz vsetko a nakoniec som zistial, ze skola ta nenaucila skoro nic, iba kde si to najst, v praxi je milion pripadov, na ktore niekedy fakt si lame x ludi hlavu a kazdy ma na to nazor. Ja som sa v praxi prepracovala cez velke spolocnosti k firmam, kde robim komplet ucto okrem miezd a vela krat tiez tapam...takze fakt robit cisto na zivnost ucto niekomu potrebuje x rokov praxe, bo inac clovek sa z toho zblazni, ked mu nema kto pomoct, poradit...
kn-alka
22.08.11,09:18
mimotemy To kto by chcel takú učtovníčku,čo za nič neručí,ved to vlastne ani nerobí to učto.A zaujímavé že dievčinka nejako automaticky predpokladá,že jej zamestnávateľ nebude mať nič proti tomu,ked si z niektorých jeho klientov spraví bočný zárobok.Neskutočné.:eek:

Čudoval by si sa, ja som tiež mala a aj mám takých, ktorých nezaujíma zmluva, len mi to sprav. Ja ale aj tak s každým spíšem zmluvu. Než som mala živnosť, bola som u každého na dohodu o vykonaní práce, teraz na živnosť vždy spíšem zmluvu a následne fakturujem. Niektorí aj tak nechcú faktúru, ale keďže ja som ich účtovníčka, tak sa mi moja faktúra v ich účtovníctve aj tak premietne :)
BXLmiami
22.08.11,09:21
No tak ja teda zmluvu určite s každým spíšem.A aj s klauzulou,že prípadné daňové pokuty vyplývajuce z jeho chýb platí on a nie ja.mimotemy
Brozske
22.08.11,09:24
Ďakujem Vám za úprimné odpovede!
topper1
22.08.11,09:25
presne tak, ako sa to robí načierno? nepekná otázka, priam hnusná, ale ako vidím, funguje to aj inde, takze... :-D

Sorry, ale ked takto zmyšlaš, tak neviem čo by si tym svojim "čiernym" klientom radila. A tiež neviem, čo ta k takemu zmyšlaniu vedie ..asi len neznalosť...a s neznalosťou robiť učtovnictvo sa asi neda. Ked nechceš sedieť doma...nemusiš...chod do nejakej účtovnej kancelarie a povedz, že chceš robiť zadarmo - iba za skúsenosti...určite ta potom zamestnaju aj za par EUR na dohodu. ...ak si taka dobra, že by si zvladla klientov sama, tak Ta neskor zamestnaju aj za viac. Myslim, že by si vzdy zarobila viac ako pri účtovníctve na čierno...(keby ta zufalosť radšej k takym činom dohnala)...