lilly1210
22.08.11,11:01
Dobrý deň,

máme objednané stravné poukážky Ticket restaurant v hodnote 2,85 eur. A chcela by som si urobiť jasno v ich preplacaní, keďže som sa stretla s viacerými názormi, ako je to správne.

55%= z ich hodnoty prepláca zamestnávateľ (resp. až do výšky 2,09 eur.)
45%= sa môže prelácať rôzne - tu mám otázky:


1. Môžem celých 45% preplácať zamestnancovi zo sociálneho fondu alebo je tu obmedzenie?
2. Ak mu túto časť celú budem prelácať zo SF - platí zamestnanec z toho daň (a odvody)?
3. Musí sa vždy nejaká časť poukážky preplácať zo soc. fondu? Ak áno, aké percento minimálne?
4. V prípade, že si celých 45% poukážky bude preplácať zamestnanec sám - platí z toho daň a odvody?

Ďakujem.
VieraPopluharova
22.08.11,09:37
Dobrý deň,

máme objednané stravné poukážky Ticket restaurant v hodnote 2,85 eur. A chcela by som si urobiť jasno v ich preplacaní, keďže som sa stretla s viacerými názormi, ako je to správne.

55%= z ich hodnoty prepláca zamestnávateľ (resp. až do výšky 2,09 eur.)
45%= sa môže prelácať rôzne - tu mám otázky:


1. Môžem celých 45% preplácať zamestnancovi zo sociálneho fondu alebo je tu obmedzenie? Pokiaľ je dostatok financií v SF, môžeš, treba to , ale zakotviť v smernici o SF.
2. Ak mu túto časť celú budem prelácať zo SF - platí zamestnanec z toho daň (a odvody)?Oslobodené od dane z príjmov
- príspevok na stravovanie poskytnutý podľa §5 ods.7 písm.b) ZDP
- hodnota nealkoholických nápojov poskytovaných zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku
- použitie rekreačného, zdravotníckeho, vzdelávacieho, predškolského, telovýchovného alebo športového zariadenia poskytnutého zamestnávateľom zamestnancom a ich rodinným príslušníkom podľa §5 ods.7 písm.d) ZDP, - ččo je oslobodené od dani z príjmov pri použití SF, to je oslobodené i od odvodov do poisťovní
3. Musí sa vždy nejaká časť poukážky preplácať zo soc. fondu? Ak áno, aké percento minimálne?V prípade, že je zakotvené v KZ, alebo v inom internom predpise, že z SF sa nebude prispievať na stravné, tak zamestnávateľ nemusí prispievať.
4. V prípade, že si celých 45% poukážky bude preplácať zamestnanec sám - platí z toho daň a odvody?Nie nevstupuje mu to do HM, teda neplatí z toho daň ani odvody, v prípade, že by mu zamestnávateľ nato poskytol finančný príspevok v hotovosti, podlieha to dani i odvodom

Ďakujem.

Všetko o SF viď. zákon Tvorba a použitie sociálneho fondu podľa zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde