Matias82
22.08.11,12:42
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť. Kúpil som si 10 ročné auto seat ibiza s najazdenými 137000 km s tým že chlapík ma ubezpečoval že auto je motoricky v poriadku po výmene oleja /boli ešte pritom 2 ľudia ktorý to počuli/....že nič na ňom už nemusím robiť. No mne to nedalo a po 3 týždňoch som vymenil olej a po nejakých 2 dňoch mi začal motor klepať. Myslel som si že to neni žiadna hrozná závada no zistilo sa že vačkový hriadeľ je zodratý. A oprava ma vyjde na 650 eur - u súkromnej osoby v servise by to bolo nad 1000 eur. Nabehal som na tom aute cca 2000 km, je tomu cca necelé 2 mesiace čo som ho kúpil, ale neni možné že aby som ja zavinil tú chybu - mi povedal technik.
Zatiaľ som mu ani nevolal ani nič bo viem ako sa zachová. Bude tvrdiť že o tom nevedel a nebude chcieť odstrániť chybu, a ani nijako finančne ma kompenzovať. Keďže vlastnil to auto rok musel o tom vedieť. A preto sa chcem spýtať ako postupovať, či máte s takýmto niečim skúsenosti. A hlavne kde zohnať nejaký protokol o stave vozidla.


Za reakcia ďakujem vopred
bubkoch
22.08.11,11:19
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť. Kúpil som si 10 ročné auto seat ibiza s najazdenými 137000 km s tým že chlapík ma ubezpečoval že auto je motoricky v poriadku po výmene oleja /boli ešte pritom 2 ľudia ktorý to počuli/....že nič na ňom už nemusím robiť. skutočne si to mohol mysliet a o žiadnej poruche vtedy netušil No mne to nedalo a po 3 týždňoch som vymenil olej a po nejakých 2 dňoch mi začal motor klepať. Myslel som si že to neni žiadna hrozná závada no zistilo sa že vačkový hriadeľ je zodratý. A oprava ma vyjde na 650 eur - u súkromnej osoby v servise by to bolo nad 1000 eur. Nabehal som na tom aute cca 2000 km, je tomu cca necelé 2 mesiace čo som ho kúpil, ale neni možné že aby som ja zavinil tú chybu - mi povedal technik nemusel si ju ty zaviniť, skratka 10r auto nie je ako nove, s tym treba pri kupe vždy ratať, že nieco moze vyskočit.
Zatiaľ som mu ani nevolal ani nič bo viem ako sa zachová. ja viem Bude tvrdiť že o tom nevedel a nebude chcieť odstrániť chybu, a ani nijako finančne ma kompenzovať. presne tak, preco by to robil ? Keďže vlastnil to auto rok musel o tom vedieť. nemusel A preto sa chcem spýtať ako postupovať, je na tebe aby si dokazal ze o poruche vedel pred predajom či máte s takýmto niečim skúsenosti. určite si si auto pred kupou prezrel, vyskusal, nic neklepalo, v zmluve mas čosi ako že auto kupujes v stave ako stoji a leži, ze technicky stav je primerany veku auta a pod. ... myslim že si bez šance A hlavne kde zohnať nejaký protokol o stave vozidla.


Za reakcia ďakujem vopred

v texte
220870
22.08.11,11:26
Pri kúpe ojazdeného auta je min polročná kompletná záruka ktorú poskytuje predajca.Takže buď ju odstráni ,alebo ju môžete dať odstrániť vy na jeho náklady.Odporúčam autorizované servisy nie Fera z hornej-dolnej.Ak odmietne dajte mu písomne doporučene list o reklamácii.Pri odovzdávaní auta vám musí piísomne potvrdiť stav v akom preberá auto,na opravu!...tzv preberací protokol.
Matias82
22.08.11,11:37
220870: O tom som sa dočítal ale či to tak funguje aj v praxi??? Ak odmietne moju reklamáciu, ako postupovať ďalej ... ešte som ho nekontaktoval bo chcem sa poradiť s advokátom ale je dovolenkové obdobie tak zohnať nejakého v NZ je zázrak
bubkoch
22.08.11,11:45
220870: O tom som sa dočítal ale či to tak funguje aj v praxi??? Ak odmietne moju reklamáciu, ako postupovať ďalej ... ešte som ho nekontaktoval bo chcem sa poradiť s advokátom ale je dovolenkové obdobie tak zohnať nejakého v NZ je zázrak

ak si ho kupoval ako pises od "chlapika", t.j. od sukromnej osoby na inzerat a pod., zabudni na akukolvek zaruku ...
focalor
22.08.11,12:07
len v strucnosti:

kedze ide o kupnu zmluvu poukazujem na ustanovenie § 597 Obcianskeho zakonnika:
1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

a ustanovenie § 599
1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.

Cize treba uplatnit u predavajuceho zodpovednost za vady a min. narok na zlavu z kupnej ceny by tam mohol byt.
bubkoch
22.08.11,12:22
len v strucnosti:

kedze ide o kupnu zmluvu poukazujem na ustanovenie § 597 Obcianskeho zakonnika:
1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

a ustanovenie § 599
1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.

Cize treba uplatnit u predavajuceho zodpovednost za vady a min. narok na zlavu z kupnej ceny by tam mohol byt.

zakony treba citat a citovat komplexne, nie vytrhavat z kontextu len tie § ktore sa hodia ...

pred spominanym §597 je este §596 ktory hovori:

§ 596

Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť.


cize predavajuci musi (logicky) upozornit len na tie vady o ktorych vie, a §597 hovori len o tych vadach, o ktorych predavajuci vedel, ale neupozornil ... preto to co pises plati len za predpokladu ze kupujuci preukaze ze predavajuci ho oklamal, t.j. ze o vade vedel, ale nepovedal ...
no a ta zlava z ceny ... no ked niekto kupuje 10r auto, asi za neho nezaplatil ako za nove bez závad ... cena urcite zohladnovala vek a opotrebenie
lujza.j
22.08.11,12:31
prepáč, ale kupovať 10r auto s najazdenými 137 000km:eek::eek: tomu si s snád neveril:eek: tie nie su na 100% reálne, ked predávajúci nebol dedko, ktorý auto vytiahol z garáže.
tvoja situácia je veľmi nepríjemná a pri dnešnom trhu s ojazdenými autami nie jediná:( mal by si asi veľké šťastie keby predávajúci závadu zaplatil.
prečo si si auto nedal prezrieť u nejakého mechanika, ktorého by si mal vopred dohodnutého, poprípade si si mohol v Seate zistiť servisnú históriu.
držím palce;)
220870
22.08.11,12:31
ak si ho kupoval ako pises od "chlapika", t.j. od sukromnej osoby na inzerat a pod., zabudni na akukolvek zaruku ...
Kolega takto kupoval pred rokom fabiu.Po troch mesiacoch sa rozsypalo ložisko na prednom kolese( v Chorvácku)opravil mu to autorizovaný servis preplatil predajca.Po mesiaci mu chvela náprava odstránil predajca na vlasné náklady(výmena nejakých zodratých gumičiek ).Tak neviem prečo by to u jedného malo platiť a v NZ neplatiť.:confused:
rudopp
22.08.11,12:39
len v strucnosti:

kedze ide o kupnu zmluvu poukazujem na ustanovenie § 597 Obcianskeho zakonnika:
1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

a ustanovenie § 599
1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.

Cize treba uplatnit u predavajuceho zodpovednost za vady a min. narok na zlavu z kupnej ceny by tam mohol byt.

Klepe vačkovka je vágny pojem na použitie §557 odstavca 1,
(to by musel posúdiť znalec : rozsah opotrebenia / potrebnú dobu / či "musel" predávajúci o tom vedieť - - - nutnosť opravy / výmeny

Takisto je zaujímavé porovnať :
- predajnú cenu
- cenu opravy
- požadovanú zľavu
bubkoch
22.08.11,14:57
prepáč, ale kupovať 10r auto s najazdenými 137 000km:eek::eek: tomu si s snád neveril:eek: tie nie su na 100% reálne, ked predávajúci nebol dedko, ktorý auto vytiahol z garáže.
tvoja situácia je veľmi nepríjemná a pri dnešnom trhu s ojazdenými autami nie jediná:( mal by si asi veľké šťastie keby predávajúci závadu zaplatil.
prečo si si auto nedal prezrieť u nejakého mechanika, ktorého by si mal vopred dohodnutého, poprípade si si mohol v Seate zistiť servisnú históriu.
držím palce;)
preco neveris ? na to ze ide o Ibizu je 13700 km/rok celkom primerane na mensie rodinne auto po meste do prace a sem tam na vylety ... :)
Matias82
22.08.11,16:37
Odpoveď právnika:
podstatné pre určenie postup je to, či ten hriadeľ bol zodratý primerane veku auta , teda či to bola len opotrebovaná súčiastka, alebo či to bola iná vada. Keďže ste kupovali ojazdené auto, toto by sa skúmalo aj v konaní. pravdou je, že mu budete musieť dokázať, že o tejto vade vedel a neupozornil vás na ňu, ale ak sa jednalo len o opotrebenie, potom to dokážete ťažko. v každom prpade postup je taký, že treba u neho vadu písomne reklamovať a domáhať sa u´d zľavy z ceny auta alebo jeho vrátenia a vrátenia peňazí, le ak na toto nepristúpi neostáva vám nič iné, len sa obrátiť so žalobou na súd, tam ale upozorňujem, že môžu vzniknút z pomerne banálnej vady celkom slušné výdavky, pretože všetko sa akýchto prípadoch rieši ce znalcov. Požiadajte o stanovisko SOI.

Takže napíšem list a budem sa domáhať zľavy. Viem ako to dopadne ale nestojí mi do toho vrážať viac prachov na to dokazovanie. Bo to je čas, peniaze a nervy. A je možné

Dám to opraviť za svoje - človek sa učí na svojich chybách.
A auto je dobré, motor svižný len tá vačka je zodratá dosť možné že auto behalo chvíľku bez oleja /povedal technik/ Možno to má pretočené km ale to už nezistím - teda nechcem zistovať. Poučil som sa: druhý krát len z autobazáru s tým že si to dám hneď skontrolovať u technika.

ďakujem všetkým za príspevky.
lujza.j
22.08.11,16:42
preco neveris ? na to ze ide o Ibizu je 13700 km/rok celkom primerane na mensie rodinne auto po meste do prace a sem tam na vylety ... :)

prečo neverím? lebo 99% áut ma podľa mňa stočené km. ale to že neverím to je môj problém;)ale koniec koncov ked sa skutočné km aspoň približne nezistia so servisnej historie sú predsa znaky na aute resp.v aute ktoré to aspoň trošku prezradia;)
alessi
27.08.11,19:32
aby som nezačínal inu temu, napišem svoj problem s autom tu:
Na zač. roku som si kupil ojazdene auto. Som z NM. Auto som previezol vramci 15 dnovej lehoty do TN, kde mi ho znamy daval dokopy. viacmenej drobne veci, kedže je to pribuzny tak mi to urobil zadara, len nahradne diely. žial po uplynutí 15 dni auto nebolo hotove(bol maturant) a navyše mi časom skončila STK. a tu je moj problem. Ako riadny zamestnanec nestiham v riadnom čase zajsť v tn ani na sTk nieto ešte ho tam prihlasiť(auto ma NM značku a aj tu chem tzostat - prepis v okrese).
Keby som to auto dostal naspat do NM tak sa stiham trochu skor uvolnit z roboty a postupne by som vybavil aj stk aj prihlasenie.
Ako ho mam dostat do nm tak aby som neriskoval stretnutie s policajtami. Ked sa sice v nm uvolnim skor z roboty tak mi nejde nai sppoj do tn tak aby som stihal otvararcie doby v tn. nemam však nikoho takeho kto by to absolvoval za mna v tn. Da sa to nejako vyriešiť?
Ozaj čo treba skor vybaviť: najprv stk a potom prihlasenie alebo naopak?
emma01
03.02.12,11:42
Dobrý deň, možno budem mimo témy, ale nechcem zakladať novú. Chcela by som vás požiadať o radu. Mám na aute prasknutý predný nárazník. Po porade s opravárom, mi odporučil nárazník nezvárať, ale vymeniť za nový. Keďže mám možnosť si kúpiť originálne náhradné diely s dosť veľkou zľavou, odmietla som ponuku opravára, že mi nárazník objedná sám. Pri objednávaní nárazníka som s technického preukazu nadiktovala rok výroby vozidla, typ vozidla a VIN číslo -asi nebolo treba. Typ karosérie odo mňa nežiadali. A teraz problém - nárazník som odviezla opravárovi, ktorý ho nastriekal, ale pri montáži prišiel na to, že nesedí na moje auto. Prosím Vás, čo mám nahlásiť, aby mi bol dodaný správny náhradný diel?
lujza.j
03.02.12,16:53
ja ked si niečo obj. tak vždy VIN-ko, zn.,typ,rok a mesiac výroby.možno bola obj. OK, ale dodaný bol iný diel.
emma01
06.02.12,05:14
Vďaka, problém bol v tom mesiaci. V tom danom roku boli predávané dva rôzne typy toho istého vozidla. No, čo už! Zase som o niečo chytrejšia, len škoda, že som sa musela zase poučiť z vlastnej chyby. :)