smooje23
22.08.11,13:44
Ahojte,

prosim vas viete mi poradit?
Ako postupovat ak mam moznost dovazat zo zahranicia cerstve maso. Jedna sa o nakup v Madarsku bez DPH a chcel by som ho predavat na Slovensku restauraciam. Musim sa zaregistrovat na danovom urade? Potrebujem k tomu nejake papiere navyse? Mozem to dalej predavat bez DPH, alebo uz k tomu musim prihodit aj DPH? Ake povinnosti by mi vznikli z toho? Musim mat k tomu zivnost?

Ja sa v slovenskych zakonoch vobec nevyznam a tie zbierky su pre mna jak spanielska dedina. :confused:
Prosim pomozte a poradte mi.. dakujem
martinez
23.08.11,07:47
Ahojte,

prosim vas viete mi poradit?
Ako postupovat ak mam moznost dovazat zo zahranicia cerstve maso. Jedna sa o nakup v Madarsku bez DPH a chcel by som ho predavat na Slovensku restauraciam. Musim sa zaregistrovat na danovom urade? Potrebujem k tomu nejake papiere navyse? Mozem to dalej predavat bez DPH, alebo uz k tomu musim prihodit aj DPH? Ake povinnosti by mi vznikli z toho? Musim mat k tomu zivnost?

Ja sa v slovenskych zakonoch vobec nevyznam a tie zbierky su pre mna jak spanielska dedina. :confused:
Prosim pomozte a poradte mi.. dakujem

Podla mojho nazoru :
1/ jedna sa o sustavne vykonavanie cinnosti za ucelom dosiahnutia zisku... takze podla obchodneho zakonnika sa jedna o podnikanie... teda musis si minimalne zalozit zivnost, alebo si zaloz sro
2/ z pohladu dph : ak nadobudnes z madarska maso v hodnote minimalne 13941,45 eur za kalendarny rok, tak pred dosiahnutim tejto hodnoty sa musis registrovat pre dph na slovensku...znamena to, ze sa nestavas plnohodnotnym platitelom dph, ale ze budes odvadzat dph z nadobudnuteho masa na slovensku... nasledne to maso budes predavat do restauracii bez dph...
3/ ak vsak na Slovensku predas maso v hodnote 49790 eur za 12 po sebe nasledujucich mesiacov, musis sa zaregistrovat ako plnohodnotny platitel...
Ivenka
16.10.11,07:40
Ešte by som sa k tomu opýtala, určite to niekto vie. Ja potom po registrácií budem DPH iba odvádzať ? Nie je to už potom samozdanenie? Ďakujem
Dáša_
16.10.11,08:21
Pokiaľ nie si platiteľ DPH na Sk, nemôžeš (pokiaľ nejde o obchody na čierno) kupovať v maďarsku bez DPH od platiteľa maďarskej DPH. Takže na to, aby si kupoval bez DPH, musíš byť podnikateľom a zároveň platiteľom DPH

A teraz na prakticok príklade:

Kupiš ako podnikateľ, platiteľ DPH v maďarsku mäso za 1000€. Je to suma bez maďarskej DPH.

U náš urobíš samozdanenie pri dovoze äv daňovom priznaní k dph), kde bude uvedená daä na vstupe 200€, daň na výstupe 200€, takže z tohto dovozu je výsledná daňová povinnosť 0

Mäso ideš predávať a k cene 1000€ si pripočítaš 30%.
Tvoja predajná cena bude 1000€+300€+DPH (260€) = Výsledná cena pre zákazníka 1560€.
Štátu na tejto operácii na DPH odvedieš 260€. Tých 260€ ti zaplatí samozrejme tvoj zákazník za mäso, ktoré si dodala
Ivenka
16.10.11,08:43
Daši mňa skôr zaujala tá druhá časť: som neplatca /neide o mäso/ a budem nakupovať od platcu. Následne skúmam obrat 13 941,45 Eur a ak splním podmienku musím sa registrovať a podávať súhrnný výkaz? A potom pre mňa bude predajná cena b.DPH + marža a DPH musím aj tak odviesť ? Snáď som to neskomolila:(
Dáša_
16.10.11,09:12
Daši mňa skôr zaujala tá druhá časť: som neplatca /neide o mäso/ a budem nakupovať od platcu. Následne skúmam obrat 13 941,45 Eur a ak splním podmienku musím sa registrovať a podávať súhrnný výkaz? A potom pre mňa bude predajná cena b.DPH + marža a DPH musím aj tak odviesť ? Snáď som to neskomolila:(

budem pokracovat v rovnakom pripade

prekročíš dovoz z maďarska 13941....€
Ak ešte nie si platiteľ, tak musíš v ma%darsku nakúpiť s DPH

Ak už si platiteľ, tak nakúpiš za 1000€ bez DPH
Urobíš samozdanenie, t.j. 200€ odvedieš do štátneho rozpočtu. Tu nemáš nárok na odpočet. Ale zároveň nezaťažuješ svoju prirážku k cene DPH

Takže máme cenu 1200€, ku tomu si dáš prirážku 30% - 360€
Výsledná suma je 1560€

Alebo, ak chceš počítať 30% iba z pôvodnej ceny a pridáš 300€, tak výsledná cena je 1500€

Súhrnný výkaz by si podávala, keby si vyvážala. V tomto prípade by si podávala daňové priznanie k DPH
Ivenka
16.10.11,10:17
Toť som magor.
Som neplatca, nakupujem od platcu. Prekročím obrat pre dovoz 13 941 € a musím sa registrovať u nás za platcu - neplnohodnotný a odvádzam DPH do štátneho rozpočtu ale na vstupe nárok nemám. Napr. kúpim za 1 200 s DPh - odvediem 200 €, podávam DPH. A následne potom je premňa vstupná cena
1 000 € . Kto toto vymyslel ? Prosím poraď.Ďakujem. A dobrú chuť.
Dáša_
16.10.11,18:30
Toť som magor.
Som neplatca, nakupujem od platcu. Prekročím obrat pre dovoz 13 941 € a musím sa registrovať u nás za platcu - neplnohodnotný a odvádzam DPH do štátneho rozpočtu ale na vstupe nárok nemám. Napr. kúpim za 1 200 s DPh - odvediem 200 €, podávam DPH. A následne potom je premňa vstupná cena
1 000 € . Kto toto vymyslel ? Prosím poraď.Ďakujem. A dobrú chuť.

ak si platiteľ DPH, tak už nakupuješ bez DPH - teda pri dovoze, o tom sa stále bavíme, o dovoze z maďarska. Tam nakúpiš za 1000, u nás odvedieš daň 200. Výsledná nákupná cena pre teba je 1200€