lbuba
22.08.11,17:57
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. 31. augusta 2009 mi skončila pracovná zmluva. Dňa 1. 6. 2009 som z dôvodu tehotenstva nastúpila na PN a na materskú dovolenku dňa 15. 9. 2009. Syn sa mi narodil 26. 10. 2009. Poberala som najprv materské dávky a potom zvýšené rodičovské až do 20. mesiaca veku dieťaťa. Teraz, od 25. 7. 2011 som znovu požiadala o materskú. Termín pôrodu mám 17. 9. 2011. Myslela som si, že plynule prejdem z predchádzajúcej rodičovskej na materskú. Bola som však šokovaná kvôli tomu čo som sa, zatiaľ len ústne, dozvedela, že teraz vôbec nemám nárok na materskú, pretože ma vedú ako nezamestnanú a posledné 2 roky som si neplatila odvody do sociálnej poisťovne. Neviem ako som si mala z materských a rodičovských dávok popri starostlivosti o malé dieťa odvádzať odvody do sociálnej poisťovne... Okrem toho v tom čase, nebolo bez odobratia dávok, možné pracovať. Už som si nie ani istá ako je to teraz so mnou v súvislosti s odvodmi do zdravotnej poisťovne, so započítaním odpracovaných rokov a ani s tým, či po ukončení terajšej rodičovskej dovolenky budem mať nárok na prípadnú podporu v nezamestnanosti. Som pobúrená z toho, že napriek tomu že som v inštitúcii (vysokej škole), kde je možné v mojej pozícii pracovať len na pracovnú zmluvu na dobu určitú, pracovala od roku 2005, nemám nárok na materské dávky tak, ako by som ani nikdy nepracovala. Poraďte mi prosím, či sa v tejto veci dá niečo podniknúť. Ďakujem veľmi pekne.
Katy a R
22.08.11,16:28
.. no už sa nedá nič robiť ... nemáš nárok na materské:mee::mee:.
Od narodenia dieťaťa budeš mať nárok na rodičovský príspevok (štátna dávka) .. treba požiadať na UPSVaR.

Materské je dávka nemocenského poistenia ... a ty NP nemáš od augusta 2009. Nie si vôbec poistená a nie si ani v ochrannej lehote! viď zák o SP
No a základnou podmienkou na vyplatenie dávky je 270 dní poistenia za posledné 2 roky pred pôrodom.
Keby si sa bola včas prihlásila na NP ... mohla byť aj maximálna materská ...

ešte doplním - treba si pozrieť v zák o SP aj podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti (prípadne pozri tu na porade témy o tom)