Retuska
22.08.11,18:12
Ahojte,chcela by som sa poradit,ci vobec ma zmysel reklamovat pobyt v cestovke cez ktoru sme sli

Problem ani nieje v samotnom pobyte ale v delegatovi.V cestovke nam pvoedala,ze ekd dorazime busom tak ans pocka delegat ktory nas zavedie do penzionu.Prisli sme na miesto ale ziaden delegat tam nebol.Z inej cestovky nam povolali ludi a nejak cez nich..prisiel nejaky pan a zaviedol ans do penzionu kde sme mali byvat ten ans ubytoval.Povedali nam ze za nami pride nas delegat ,ze ak bdue problem obratit sa nanho,ale ziaden sa o nas nezaujimal,o ziandom sme envedeli a aj ten pan co ans doviezol do penzionu,povedal ze ak nieco mame ho hladat v kancelarii no boli sme tam ale nikdy sme ho nezastihli.Je toto rpavo na staznost?v podstate v zmluve mame zaplateneho aj delegata,ktreho sme ale nemali.Nebyt delegatky z druhej cestovky asi ostaneme trcat a o nicom nebudeme vediet
arizona
22.08.11,16:22
Ano,mozes podat staznost a reklamaciu. Ved ste nedostali sluzby,ktore mate zaplatene a ktore ponuka CK v zmluve.

mimotemy

Ak budes pisat staznost,pis ju najskor vo Worde. Tam Ti cervenym podciarkne chyby,takze si ich mozes opravit... a list poslat bez stovky gramatickych chyb;)
(Inak, tuto funkciu ma aj Porada)
Retuska
22.08.11,16:28
dakujem:)...pardon,viem ze mam preklepy ale v rychlosti jak pisem tak mi stale ujdu:/
arizona
22.08.11,16:43
tak pis pomalsie a skontroluj si po sebe,lebo desiatky, ci stovky ludi to musi po tebe citat...
misoft
22.08.11,17:53
Buď veľmi rýchle myšlienky, alebo strašne pomalé prsty - obe dohromady = perlkepy :D:D:D
Lubaba
22.08.11,19:22
Ja si myslím, že určite je možné reklamovať služby cestovnej kancelárie, ale ak už budeš reklamovať, tak len to, čo si mala v zmluve o zájazde a to tam nebolo, nie to, že v cestovke mi povedali, tam ti môžu povedať....veľa...keď predávájú, ja idem tento rok na dovolenku tiež prvýkrát s jednou cestovkou a mám nejaké tušenie, že nebudem spokojná napr.:. s ubytovaním..a možno budem prekvapená:D, ale už som pozerala ako to dať na správnu mieru, a určite ak nesplní cestovka zmluvné podmienky, nenechať to len tak, ak si niečo zaplatíš, tak by si to mala dostať...nezabudnúť reklamovať hneď v mieste pobytu a určite spísať záznam...
...a s delegátmi, tak to mám a myslím nie len ja skúsenosti, inak minulý rok v Tunisku super zastupujúca delegátka našu "hotelovú" cz povedala aj čo nemusela, a tá naša, keď prišla mala prácu, písala a písala si niečo a vyzeralo to ako keby sme boli na obtiaž.. obyčajne ťa delegát preberie na letisku a potom pomôž si sám človeče...
JM1968
24.08.11,11:33
prosím aj ja potrebujem aktuálne poradiť, sme na dovolenke na rodose, v CK podľa katalógu malo byť na izbách pripojenie wifi jasné my sme akože jediná izba kde nefunguje, to by tak nevadilo, vieme byť bez internetu, ale predvčerom sa nám pokazil ventilátor na wc, kde nie je okno, včera prišli opraviť, ráno tvrdili, že sa to nedá, delegátka vyhlásila, že zajtra (už 3 dni bývania ako v hajz...)ak budú mať nám vymenia izbu....mám pocit, že ju mať nebudú nože poraďte ako s nimi hnúť...veľmi pekne dakujem
lubko6394
24.08.11,11:46
prosím aj ja potrebujem aktuálne poradiť, sme na dovolenke na rodose, v CK podľa katalógu malo byť na izbách pripojenie wifi jasné my sme akože jediná izba kde nefunguje, to by tak nevadilo, vieme byť bez internetu, ale predvčerom sa nám pokazil ventilátor na wc, kde nie je okno, včera prišli opraviť, ráno tvrdili, že sa to nedá, delegátka vyhlásila, že zajtra (už 3 dni bývania ako v hajz...)ak budú mať nám vymenia izbu....mám pocit, že ju mať nebudú nože poraďte ako s nimi hnúť...veľmi pekne dakujem

Nijako. Aj ked budeš mať zápis z miesta, tak Ti cestovka maximálne ponúkne smiešnu zľavu z ceny za ubytovanie ( nie z celej ceny zájazdu ).
Ja som si v taliansku montoval na splachovač metlu - lebo páčka a špagátik chýbali a na balkón som si ukradol žiarovku aj s objímkou a káblom z kúpelne - na balkóne trčali len drôty pod napätím a ja som skrutkovač nemal.
Takže otravuj delegátku každé 2 hodiny, to spravidla zaberie.
arizona
24.08.11,13:10
1.Sprasvit riadny "humbung" na recepcii,s majitelom hotela /ak sa da zastihnut/,a samozrejme s delagatkou.
Vsetko si pekne pofot, spis a vyhroz sa jej, ze sa budes na nu stazovat a ziadat zlavu zo zajazdu, ze im urobis nepeknu reklamu v mediach...to zvacsa zabera.
Cim vacsi krik narobite,tym skor sa najde nova izba...;)

2.Dalsia moznost je suchnut recepcnemu nejake vsimne...vzdy sa najde nejaka lepsia izba;)

3.Ak nezaberie nic z toho, tak jedine reklamovat u CK po prichode domov.Postup z bodu c. 1 ;)
JM1968
24.08.11,15:12
Veľmi,veľmi pekne dakujeme, ideme teraz za delegátkou, dám vedieť čo a ako
Lubaba
24.08.11,18:58
Veľmi,veľmi pekne dakujeme, ideme teraz za delegátkou, dám vedieť čo a ako
..to ma teda zaujíma ako to dopadne, dúfam, že dobre pre vás, a napíš aj cestovku, ktorej sa to týka, ak môžeš..
JM1968
25.08.11,11:02
takže zdravím, s úsmevom nám dali novú izbu, lepšiu, s malými chybičkami krásy, ale sme spokojní...ináč je tu všetko ostatné max.super, jedlo, česk-sloven.personál,je to turancar, pekný deň všetkým a ešte raz vďaka
220870
25.08.11,16:22
Zdroj SOI.
http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/contentInd/4.soi


Reklamačné konanie v CK (novelizované)

pri poskytovaní služieb cestovnými kanceláriami podľa zákona č. 281/2001 Z. z. o zájazdoch, podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr a o zmene a doplnení Občianskeho zákonníka v*znení zákona č. 186/2006 Z. z. a*doplnení OZ v*znení zákona č. 95/2002 Z. z.

Reklamácia je uplatnenie práva spotrebiteľa - objednávateľa, vyplývajúceho zo zodpovednosti za chyby predanej služby, ktorú CK poskytuje a poskytla.

Všeobecne možno charakterizovať, že zodpovednosť za chyby pri poskytovaní služieb sa definuje ako dôsledok porušenia povinnosti podnikateľského subjektu zabezpečiť riadne plnenie. To znamená, ak podnikateľ službu neposkytol riadne a určité plnenie má chyby, vznikajú pre podnikateľa okrem zodpovednosti za chyby i nové povinnosti, ktoré úzko korešpondujú s*príslušnými právami spotrebiteľa (objednávateľa).
Dôležitým faktorom u služieb, je samotný charakter chyby. Vo všeobecnosti môže byť chyba charakterizovaná ako plnenie, ktoré nemá požadovanú kvalitu.

Správny postup pri reklamačnom konaní v rámci poskytovania služieb cestovnými kanceláriami upravuje Občiansky zákonník, ako všeobecne záväzný právny predpis a zákon č. 281/2001 Z. z. o zájazdoch, podmienkach podnikania cestovných kancelárií a cestovných agentúr a o zmenách a doplnení Občianskeho zákonníka v*znení neskorších predpisov, ako osobitne záväzný právny predpis. Tieto predpisy riešia občiansko-právne vzťahy, t. . vzťahy medzi predávajúcim (CK) a kupujúcim (objednávateľom).

Osobitné ustanovenia uvedené v*zákone č. 281/2001 Z. z. o zájazdoch ..., ktorým sa mení a dopĺňa Občiansky zákonník č. 40/1964 Zb.

§ 741i

ods. 1)
Cestovná kancelária zodpovedá objednávateľovi za porušenie záväzkov vyplývajúcich z*uzatvorenej zmluvy bez ohľadu na to, či tieto záväzky má splniť CK, alebo iní dodávatelia služieb, ktoré sa vyskytujú v*rámci (sú súčasťou) zájazdu. Objednávateľ uplatní právo na odstránenie chybne poskytnutej služby bezodkladne, a to u dodávateľa služby alebo u povereného zástupcu CK. O uplatnení tohto práva je potrebné urobiť písomný záznam v*spolupráci so zástupcom CK. Povinnosť urobiť písomný záznam o reklamácii podľa zákona o ochrane spotrebiteľa je na strane predávajúceho, pretože vyplýva zo zodpovednosti za chyby poskytovateľa služieb, teda CK.

ods. 2)
Ak nesplní CK povinnosti vyplývajúce zo zmluvy alebo zo zákona o zájazdoch riadne a včas, musí objednávateľ uplatniť svoje právo písomne v*CK bezodkladne, najneskôr však do 3 mesiacov od skončenia zájazdu, alebo v*prípade, že sa zájazd neuskutočnil, odo dňa, keď sa mal zájazd skončiť podľa zmluvy, inak právo zaniká. Na uznanie nárokov pri chybne poskytnutej službe, objednávateľ predloží písomný záznam, urobený podľa hore uvedeného ods.1. Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa to však nezbavuje CK povinnosti prijať reklamáciu povereného zástupcu CK na mieste poskytovania služieb a riešiť ju. V prípade, že neexistuje záznam o reklamácii z miesta pobytu (napr. pre neprítomnosť alebo neochotu delegáta), CK je povinná reklamáciu prijať a nemôže prijatie reklamácie podmieňovať predložením písomného záznamu z miesta pobytu.

ods. 3)
Ak je uzatvorenie zmluvy sprostredkované inou cestovnou kanceláriou alebo cestovnou agentúrou, platia lehoty podľa odseku 2, ak si uplatnil objednávateľ svoje práva v*sprostredkujúcej CK, alebo v*CA.

§ 741j

ods. 1)
CK sa môže zbaviť zodpovednosti za škodu spôsobenú odstúpením od zmluvy alebo porušením povinnosti len vtedy, ak preukáže, že túto škodu nezavinila ani ona, ani jej dodávatelia služieb a škoda bola spôsobená:
a) objednávateľom (účastníkom zájazdu)
b) treťou osobou, ktorá nie je spojená s*poskytovaním zájazdu
c) udalosťou, ktorej nebolo možné zabrániť ani pri vynaložení všetkého úsilia,
alebo v*dôsledku neobvyklých a nepredvídateľných okolností.

ods. 2)
V*prípadoch, podľa písm. b) a c) je CK povinná poskytnúť objednávateľovi bezodkladne pomoc.

§ 741k

ods. 1)
Ak po začatí zájazdu CK neposkytne objednávateľovi služby, alebo ich podstatnú časť riadne a včas alebo zistí, že mu ich nebude môcť poskytnúť, aj keď ju k*tomu zmluva zaviazala, je povinná bezodkladne urobiť také opatrenia, aby mohol zájazd pokračovať.

ods. 2)
Ak pokračovanie zájazdu nemožno zabezpečiť inak ako prostredníctvom služieb nižšej kvality, než sú uvedené v*zmluve, je CK povinná vrátiť objednávateľovi rozdiel ceny medzi ponúkanými a poskytnutými službami.

ods. 3)
Ak služby podľa odseku 2 nemožno zabezpečiť alebo ich objednávateľ neprijme, je CK povinná bezodkladne vrátiť objednávateľovi rozdiel ceny zájazdu. V*prípade, že súčasťou zájazdu je aj doprava, je CK povinná poskytnúť objednávateľovi dopravu späť na miesto odchodu alebo na iné miesto návratu, s*ktorým objednávateľ súhlasí, vrátane nevyhnutného náhradného ubytovania a stravovania.
Ak je doprava uskutočnená iným dopravným prostriedkom, než ktorý bol dohodnutý v*zmluve, je CK povinná:
a) vrátiť rozdiel ceny, ak je doprava uskutočnená za nižšie náklady,
b) rozdiel ceny uhradiť z*vlastných prostriedkov, ak je doprava uskutočnená za
vyššie náklady.

Povinnosťou každej CK je zabezpečiť nepretržitú prítomnosť zodpovedného pracovníka povereného vybavovaním reklamácií a to po celý čas zájazdu aj prepravy (§ 18 zákona č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa v*platnom znení a § 741d ods. 1 písm. c) zákona č. 281/2001 Z. z. o zájazdoch ..., ktorým sa mení a dopĺňa Občiansky zákonník č. 40/1964 Zb.).

Dôležité upozornenia

V*prípade, že predávajúci (CK) reklamáciu neuzná, môže prísť k*sporom medzi dvoma subjektmi. Tieto spory v*reklamačnom konaní rozhoduje len súd, na základe podania žaloby zo strany objednávateľa - spotrebiteľa.

V*zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa, združenia spotrebiteľov a iných právnických osôb založených na ochranu spotrebiteľa sú oprávnené na základe súhlasu objednávateľa (spotrebiteľa) a predávajúceho (poskytovateľa služby - CK) bezplatne sprostredkovať riešenie sporov medzi predávajúcim a spotrebiteľom pri vybavovaní reklamácií. Združenie je oprávnené konať tak, aby sa prípadné rozpory medzi účastníkmi odstránili predovšetkým dohodou. Ak k*dohode nedôjde, je jeden zo zúčastnených strán (spravidla poškodený) oprávnený sa so svojim nárokom obrátiť na súd.

Slovenská obchodná inšpekcie ani žiadny kontrolný orgán do reklamačných sporov medzi predávajúcim (poskytovateľom služby - CK) a objednávateľom (spotrebiteľom) nemá právo vstupovať. Pri uplatnení práva spotrebiteľa vyplývajúceho zo zodpovednosti za chyby poskytnutej služby SOI, ani iný kontrolný orgán nerozhoduje o oprávnenosti reklamácie, lebo ide o občiansko-právny vzťah a v*tomto vzťahu obhajovať záujmy objednávateľa (spotrebiteľa) a rozhodovať vo veci môže jedine nezávislý súd.

V*súvislosti s*vybavovaním reklamácie, oprávnenia SOI sú vymedzené zákonom o ochrane spotrebiteľ a zákonom o zájazdoch ... .

SOI je oprávnená preverovať:

prijatie reklamácie,
prítomnosť zamestnanca povereného vybavovať reklamácie po celý čas zájazdu vrátane prepravy,
dodržiavanie max. 30-dňovej lehoty na vybavenie reklamácie,
vydanie dokladu o uplatnení reklamácie a o spôsobe jej vybavenia objednávateľovi (spotrebiteľovi),
dodržiavanie informačných povinností, t. zn. o rozsahu, podmienkach, spôsobe uplatnenia práva zo zodpovednosti za chyby poskytovaných služieb, včítane údajov o tom, kde možno reklamáciu uplatniť,
vedenie evidencie o reklamáciách.


XXXXX

Od 01.07.2007 platí nový zákon o*ochrane spotrebiteľa – zákon č. 250/2007 Z. z. o*ochrane spotrebiteľa a*o*zmene zákona č. 372/1990 Zb. o*priestupkoch v*znení neskorších predpisov, v ktorom § 18 stanovuje:

Predávajú je povinný spotrebiteľa riadne informovať o*podmienkach a*spôsobe reklamácie vrátane údajov o*tom, kde možno reklamáciu uplatniť,
pri skupinových zájazdoch musí predávajúci zabezpečiť nepretržitú prítomnosť povereného pracovníka oprávneného vybavovať reklamácie po celý čas zájazdu,
predávajúci (CK) alebo ním poverený zamestnanec je povinný vybaviť reklamáciu ihneď, v*zložitých prípadoch do 3 pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie chyby. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o*chybu, ktorú, nemožno odstrániť,
predávajúci (CK) je povinný pri uplatnení reklamácie vydať spotrebiteľovi potvrdenie,
predávajúci (CK) je povinný o*vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie,
predávajúci (CK) je povinný viesť evidenciu o*reklamáciách a*predložiť ju na požiadanie orgánu dozoru na nazretie. Evidencia o*reklamácii musí obsahovať údaje o*dátume uplatnenia reklamácie, dátume a*spôsobe vybavenia reklamácie.

Dôležité upozornenia

V*prípade, že predávajúci (CK) reklamáciu neuzná, môže prísť k*sporom medzi dvoma subjektmi. Tieto spory v*reklamačnom konaní rozhoduje len súd, na základe podania žaloby zo strany objednávateľa - spotrebiteľa.

V*zmysle zákona č. 250/2007 Z. z. ochrane spotrebiteľa, združenie je oprávnené na základe súhlasu spotrebiteľa a predávajúceho sprostredkovať riešenie sporov medzi predávajúcim a spotrebiteľom pri vybavovaní reklamácií.

Slovenská obchodná inšpekcie ani žiadny kontrolný orgán do reklamačných sporov medzi predávajúcim (poskytovateľom služby - CK) a objednávateľom (spotrebiteľom) nemá právo vstupovať. Pri uplatnení práva spotrebiteľa vyplývajúceho zo zodpovednosti za chyby poskytnutej služby SOI, ani iný kontrolný orgán nerozhoduje o oprávnenosti reklamácie, lebo ide o občiansko-právny vzťah a v*tomto vzťahu obhajovať záujmy objednávateľa (spotrebiteľa) a rozhodovať vo veci môže jedine nezávislý súd.

V*súvislosti s*vybavovaním reklamácie, oprávnenia SOI sú vymedzené zákonom o ochrane spotrebiteľ a zákonom o zájazdoch ... .

SOI je v*súvislosti s*reklamáciami oprávnená preverovať:

dodržiavanie informačných povinností, riadne informovať o podmienkach a*spôsobe reklamácie vrátane údajov o*tom, kde možno reklamáciu uplatniť a*či je reklamačný poriadok na viditeľnom mieste dostupnom spotrebiteľovi,
prijatie reklamácie,
prítomnosť zamestnanca povereného vybavovať reklamácie po celý čas zájazdu,
dodržiavanie max. 30-dňovej lehoty na vybavenie reklamácie,
vydanie potvrdenia o uplatnení reklamácie a*písomného dokladu o*vybavení reklamácie,
vedenie evidencie o reklamáciách.