janosik
23.08.11,08:34
Dobrý deň,
prosím o radu či možno si uplatniť dph z nákupu hriankovača do firmy.

Ďakujem
Janosik
martinez
23.08.11,06:54
Dobrý deň,
prosím o radu či možno si uplatniť dph z nákupu hriankovača do firmy.

Ďakujem
Janosik

ja som raz obdrzal takyto nazor : ak sa kupuju nejake spotrebice do kuchynky, tak je potrebne deklarovat, ci sa jedna o spotrebice
1/ za ucelom pohostenia klientov/hosti/zakaznikov alebo
2/ o zabezpecenie zamestnaneckych potrieb na pracovisku... podla zakonnika prace.

Ak plati bod 1, tak sa jedna o reprezentacne a nie je to mozne danovo uznat a ani odpocitat DPH. V druhom pripade to mozne je, lebo je to zabezpecenie potrieb na pracovisku v sulade so zakonnikom prace.

Neviem, ci sa vsetci s takymto nazorom stotoznujete... ale zachytil som takuto komunikaciu...

Niektori sa riadia zasadou opatrnosti a dph z takychto "hraciek" neodpocitavaju... ved je to aj tak nematerialne a firmu to nevytrhne z biedy
veronikasad
23.08.11,07:06
martinez, súhlasím s tvojou odpoveďou. len neviem ako firma zdôvodní pred daňovou kontrolou nutnosť hriankovača pre svojich zamestnancov - žeby nestíhali doma raňajky ?
martinez
23.08.11,07:20
martinez, súhlasím s tvojou odpoveďou. len neviem ako firma zdôvodní pred daňovou kontrolou nutnosť hriankovača pre svojich zamestnancov - žeby nestíhali doma raňajky ?

podla zakonnika prace, ak je predpreklad, ze zamestnanec odpracuje 6 hodin v pracovnom dni, tak ma narok na obedovu prestavku.... ak odpracuje 4 hodiny, tak musi zamestnavatel zabezpecit stravovanie zamestnancovi... ak nema vlastne zariadenie, moze mu dat gastrolistky... zamestnanec moze ist do restauracie a platit gastrolistkami alebo si moze za gastrolistky kupit jedlo a skonzumovat ho na pracovisku (samozrejme, ak tu nie su nejake ine obmedzenia, ktore zakazuju konzumaciu jedla na pracovisku). Ak si taketo jedlo kupi, moze si ho dat zohriat do mikrovlnky, hriankovaca alebo do cohokolvek a nasledne ho skonzumuje na pracovisku (v kuchynke)... zamestnavatel tymto zabezpecil vhodne podmienky aj na alternativne stravovanie zamestnancov... co jednoznacne nie je v rozpore s §152 zakonnika prace.... ale naopak, prispel vytvorenim vhodnych podmienok na stravovanie svojich zamestnancov.

uznavam, ze niektore veci sa tazko obhajuju a zavisi aj od urovne pristupnosti, resp. arogancie danoveho kontrolora (neuznaju taketo veci).... preto ako som uviedol vyssie, niektori radsej volia "zasadu opatrnosti" a neodpocitavaju dph.
Stefan2005
23.08.11,07:51
...uznavam, ze niektore veci sa tazko obhajuju ...

... ale aj ťažko sa na ne odpovedá, ak otázka neobsahuje základné náležitosti (viem, že nie všetci milujú obšírne zadania, ale východiskové fakty sú potrebné) - je predsa len rozdiel, ak by bolo uvedené, že hriankovač sa kúpil do firmy so stánkom rýchleho občerstvenia, alebo firmy bez zamestanca, ktorá poskytuje služby z doma z obývačky...
Zita5
23.08.11,07:56
martinez, súhlasím s tvojou odpoveďou. len neviem ako firma zdôvodní pred daňovou kontrolou nutnosť hriankovača pre svojich zamestnancov - žeby nestíhali doma raňajky ?

napríklad by som to odôvodnila nasledovne;) ....ak je vytvorená miestnosť na oddych, tak takáto miestnosť sa zariaďuje stolmi, stoličkami ,vešiakmi; ak táto miestnosť slúži zároveň na desiatu - tak má byť umývadlo,kuchynský drez s teplou a studenou vodou, varič na zohrievanie jedál ,nápojov, chladničku a napr. môže byť aj hriankovač , kávovar a iné zariadenia ...je to súčasť vybavenia tejto miestnosti pre zamestnancov.

Samozrejme beriem to v pozícii zamestnávateľa .To by musel daňový kontrolór rešpektovať , lebo tým plním Zákon BOZP a súčasne hygienické požiadavky na pracovné prostredie .
rudopp
23.08.11,08:52
martinez, súhlasím s tvojou odpoveďou. len neviem ako firma zdôvodní pred daňovou kontrolou nutnosť hriankovača pre svojich zamestnancov - žeby nestíhali doma raňajky ?

Prečo by si nemohli k obedu (cez prestávku) dať aj hrianky ???? :D:D