Erricco
23.08.11,11:11
Zdravím,

V krátkosti popíšem môj problém :)
Sme traja a chceme spolu podnikať.
Rozmýšlali sme akú formu podnikania na začiatok zvoliť, kedže jeden z nás žiada o príspevok na rozbehnutie podnikania na UPSVaR v PP ( aktualne podla pracovníka na urade max. 2500 Eur v tomto okrese !!! )
Nechceme zakladať všetci traja živnosť, na začiatok je to nákladné, tak ako aj sro.
Rozhodli sme sa preto , že živnosť založí len ten čo žiada o príspevok a my .... a tu je problem :)
Nevieme či nás má zamestnať, alebo máme isť na úrad práce a zamestnať sa unho na dohodu, alebo aká je ešte možnosť ?
Neskor to dame na sro. no zo začiatku necheme riskovať.
Existuje aj nejake tlačivo-zmluva, kde by sme si vedeli určiť že každý vlastníme 33% podiel z daného podnikania aj ked to bude vedené len nanho ? pre istotu ...
Dakujem
Tweety
23.08.11,09:13
Zdravím,

V krátkosti popíšem môj problém :)
Sme traja a chceme spolu podnikať.
Rozmýšlali sme akú formu podnikania na začiatok zvoliť, kedže jeden z nás žiada o príspevok na rozbehnutie podnikania na UPSVaR v PP ( aktualne podla pracovníka na urade max. 2500 Eur v tomto okrese !!! )
Nechceme zakladať všetci traja živnosť, na začiatok je to nákladné, tak ako aj sro.
Rozhodli sme sa preto , že živnosť založí len ten čo žiada o príspevok a my .... a tu je problem :)
Nevieme či nás má zamestnať, alebo máme isť na úrad práce a zamestnať sa unho na dohodu, alebo aká je ešte možnosť ?
Neskor to dame na sro. no zo začiatku necheme riskovať.
Existuje aj nejake tlačivo-zmluva, kde by sme si vedeli určiť že každý vlastníme 33% podiel z daného podnikania aj ked to bude vedené len nanho ? pre istotu ...
Dakujem
Jeden živnostník, ostaní zamestnancami, alebo práca na dohodu o PČ.
Erricco
23.08.11,10:18
ďakujem zarýchlu reakciu :)
Hlavne by ma zaujímala tá zmluva, aby sme aj ked to nebude písané na nás, mali jasne definované že sme vlastníkmi rovnakého dielu.
Ten "tichý spoločník" či ako sa to volá nie je riešením ? o čom to je ?
ďakujem
alessi
23.08.11,11:54
Vsak v dohode bude definovaná odmena ako jedna tretina. Len si treba dať do dohody že ten hlavný vám dá možnosť nahliadnuť do účtovníctva. Vieš v podnikaní sa na kamaráta spoľahnúť stopercentne nedá
sroservis
23.08.11,12:10
Zmluvou o TS sa tichý spoločník zaväzuje poskytnúť podnikateľovi vklad a zúčastňovať sa s ním na výsledku jeho podnikania (na zisku aj strate určeným podielom).
Tichý spoločník teda poskytuje kapitál podnikateľovi a získava za to nádej na podiel na zisku ale riskuje aj stratu. Zrejme by ste sa mali dohodnúť, že všetci prispejete rovnakou sumou, pričom dvaja z Vás sa stanú tichými spoločníkmi, každý s podielom 1/3 na zisku aj strate. Mali by ste si dohodnúť mechanizmus odsúhlasovania výdavkov.

Spôsoby ukončenia zmluvy sú uvedené v ust. § 679 Obchodného zákonníka, a predstavujú dosť široké možnosti pre živnostníka - podnikateľa, ako sa vyvliesť z dohody o tretinových podieloch.

Zmluva o TS môže byť vhodná pre vaše zámery, ak budete spoločnosti produkovať (poskytovaním služieb alebo výrobou tovarov) peňažný príjem.

Keď však začnete tento príjem priebežne investovať (napr. na rozšírenie výroby), budete musieť riešiť, kto bude vlastníkom majetku a vhodnejšie bude (aj z daňového a účtovného hľadiska), aby to bol živnostník.

Ale zase, ak by ste sa vyhli priebežnému "míňaniu" spoločne zarobených peňažných prostriedkov, a po skončení účtovného obdobia roka by ste sa dohodli, že zisk si nerozdelíte ale investuje, Vaše pôvodné vklady by sa zvýšili, a stále by Vám voči živnostníkovi trval nárok na ich vrátenie (tj nielen pôvodných ale aj nevyplatených podielov na zisku).

Skrátka treba si to dobre rozmyslieť a naštudovať.

Pekný deň.
Erricco
23.08.11,14:43
a môžem byť TS a zároveň registrovaný na úrade práce ? Alebo ako to je ?
Ide mi o to aby bolo podnikanie na živnosť jedného z nás, ale aby sme mali všetci podľa možnosti rovnaké práva a podiely.
Potrebujeme to vyriešiť v najbližších dňoch, takže za každú pomoc budem rád.
Chceme to len ako dočasné riešenie, kým sa podnikanie rozbehnem max. 6 mesiacov.
Potom ak by sa dalo by sme založili sro a zivnostnik ktorý dostal podporu od UPSVaR by sa pridal k nám. Dá sa to ?
Erricco
23.08.11,17:55
Ja viem že Šeherezáda je hit, ale niekto to tu určite číta :D
alessi
23.08.11,19:57
Potom ak by sa dalo by sme založili sro a zivnostnik ktorý dostal podporu od UPSVaR by sa pridal k nám.

pozor. živnostnik s podporou z Upsvaru musí podniať na svoju živnosť dva roky, inač vráti alikvotnu časť nepoužitej(24- počet mesiacov v živnosti) podpory.
Erricco
23.08.11,20:08
Čiže nemôže po cca. 6 mesiacoch prejsť do sro ???
Ako to urobiť s tou zmluvou ?
Vdaka
alessi
23.08.11,20:24
prejsť môže, s tým že oficialne živnosť neukončí, a sem tam spravi na živnosť nejakú bokovku. lenže tam je problem ten, že v sro nemôže byť konateľom(neviem či aj spoločníkom), nakoľko by živnosť a činnosť sro by sa bili. takže teoreticky ma napada ešte jedna možnosť: vy dvaja by ste neskor založili sro a davali zákazky robiť tomu tretiemu, jemu by na základe obchodnej zmluvy pripadla tretina a zvyšok by ste si vy dvaja podelili.
Ale je to dosť komplikovane ako na to pozeram. Nie som odborník na zmluvy.
Erricco
23.08.11,20:42
Chcelo by to niečo jednoduché, kde by sa jasne definovalo že každý vlastní 30% z uvedeného predmetu podnikania a je to ... :(
Chceme totiž otvárať prevádzku ...
alessi
23.08.11,20:58
Erricco
24.08.11,04:17
toto by bolo super, perfektne to vyhovuje naším požiadavkám !
Ako keby si nám to ušil na mieru :D
V takomto prípade by sme to mohli založiť hned a ten čo má dostať príspevok z úradu práce by s tým nemal problémy ?
veronikasad
24.08.11,04:21
toto by bolo super, perfektne to vyhovuje naším požiadavkám !
Ako keby si nám to ušil na mieru :D
V takomto prípade by sme to mohli založiť hned a ten čo má dostať príspevok z úradu práce by s tým nemal problémy ?
ak riešiš UP, spoločník (aj VOS) sa považuje pre účely zákona o službách zamestnanosti za SZČO. Nezaradia, resp. vyradia ho z evidencie uchádzačov o zamestnanie.



mimotemyZačínajúci živnostník má náklady na odvodoch 46,06€ mesačne na zdr.poistenie. Ak si ani na tie nezarobí a chce kvoli tomu zostať na UP, treba na podnikanie zabudnúť.
Erricco
24.08.11,05:36
Veronikasad, zrejme si zle pochopila moju otázku ;)
Ide mi o to či ten tretí "spoločník" ktorý chce s nami do toho isť a vybavuje si z UP prispevok na začatie podnikania, môže dostať z UP príspevok na prevádzku, ale zároveň vstúpiť do založenej vos.
Je to predsa jednoduché .... sme traja, chceme spolu otvoriť prevádzku, ten tretí nemá financie tak chce získať príspevok z UP. Pri obhajobe pred komisiou sa ho určite budu pýtať kde vezme chýbajúce peniaze na prevádzku ...