rrm
23.08.11,14:20
Som SZČO podpísala som zmluvu/zmluva o budúcej zmluve/ na 5rokov na prenájom priestorov ale kedže nedokážem to už dotovať, požiadala som o ukončenie./čomu nevyhovely!!!/ Zmluva je na 90% písaná prospech nich ...takže pokiaľ niekto neprevezme po mne priestor musím fungovať ja....Ked pôjdem zrušiť živnosť, Ičo atď. sú oprávnený mi to stále fakturovať...potrebujem predísť a už stopnúť to fakturovanie čo je dosť vysoké.....dakujem.
Braňo
23.08.11,12:22
zrušením živnostenského oprávnenia sa nezbavuješ vytvorených dlhov a záväzkov. na to si mal myslieť pri podpise zmluvy.
kn-alka
23.08.11,12:24
prečítaj si pozorne zmluvu, čo tam píšu o dôvodoch ukončenia. Možno tam je uvedený dôvod: ... v prípade zániku firmy - nájomcu
rrm
24.08.11,10:01
Ako ja viem že tých dlhov sa nezbavím ako SZČO budem ich musieť vyrovnať aj po zrušení živnosti- ale ja som sa pýtala : ???-že ked zruším živnosť či sú nadalej opravený fakturovať ked už Ičo nemám???
A kn-alke dakujem zmluva je písaná vyslovene len v prospech nich , s tým že výpoved len oni môžu dať/ako neplatenie nájomného atd....- stým že už my oznámily že aj tak mi ju nedajú... a ešte je tam aj to že si nemôžem uplatniť výpoved podľa §9ods.3pism a) Zákona 116/1990Z.z..!!!! ale nič sa nepýše o tomto> §57ods.1 zákona č.455/1991Zb o živnostenskom podnikaní bod 7-DŇOM UVEDENýM V OZNáMENÍ O UKONČENÍ PODNIKANIA ?!- takže môžu alebo nemôžu fakturovať ???
To sa človeku ťažko píše že v akej situácii som sa ocitla........a ked môžem dať výpoved podľa §677 v trom mesačnej dobe podľa Obč. zákonníka a §12zákona č.116/1990 Zb.z. ?????- Ak by sa dalo potrebujem zodpovedať všetky otázky aj tú ohľadom ukončenia živnosti!....
kn-alka
24.08.11,10:03
Po zrušení SZČO ti už nemôžu fakturovať na IČO, ale podľa tohoto čo píšeš, ti môžu ďalej fakturovať ako občanovi, teda bez IČO.
tictac7
24.08.11,10:24
Ako ja viem že tých dlhov sa nezbavím ako SZČO budem ich musieť vyrovnať aj po zrušení živnosti- ale ja som sa pýtala : ???-že ked zruším živnosť či sú nadalej opravený fakturovať ked už Ičo nemám???
A kn-alke dakujem zmluva je písaná vyslovene len v prospech nich , s tým že výpoved len oni môžu dať/ako neplatenie nájomného atd....- stým že už my oznámily že aj tak mi ju nedajú... a ešte je tam aj to že si nemôžem uplatniť výpoved podľa §9ods.3pism a) Zákona 116/1990Z.z..!!!! ale nič sa nepýše o tomto> §57ods.1 zákona č.455/1991Zb o živnostenskom podnikaní bod 7-DŇOM UVEDENýM V OZNáMENÍ O UKONČENÍ PODNIKANIA ?!- takže môžu alebo nemôžu fakturovať ???
To sa človeku ťažko píše že v akej situácii som sa ocitla........a ked môžem dať výpoved podľa §677 v trom mesačnej dobe podľa Obč. zákonníka a §12zákona č.116/1990 Zb.z. ?????- Ak by sa dalo potrebujem zodpovedať všetky otázky aj tú ohľadom ukončenia živnosti!....

...akože rada niečo poradím, keď budem vedieť, len najprv treba presne formulovať otázky, lebo z tohoto tu teda veľmi múdra nie som...:(
a_je_to
24.08.11,10:58
Som SZČO podpísala som zmluvu/zmluva o budúcej zmluve/ na 5rokov na prenájom priestorov ale kedže nedokážem to už dotovať, požiadala som o ukončenie./čomu nevyhovely!!!/ Zmluva je na 90% písaná prospech nich ...takže pokiaľ niekto neprevezme po mne priestor musím fungovať ja....Ked pôjdem zrušiť živnosť, Ičo atď. sú oprávnený mi to stále fakturovať...potrebujem predísť a už stopnúť to fakturovanie čo je dosť vysoké.....dakujem.

Podľa zákona 116/1990 o nájme a podnájme nebytových priestorov musí zmluva obsahovať účel nájmu – podnikanie /viď § 3, ods. 3 zákona/. Podľa § 9, ods. 3, písm. a, môže nájomca zmluvu na dobu určitú písomne vypovedať pred uplynutím lehoty, ak stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor prenajal. Ak zrušíš živnosť, naplnila si dôvod na okamžitú výpoveď a prenajímateľ ju musí uznať. Nie si povinná stabilizovať mu príjem na úkor svojich strát. Odoslanie výpovede a zrušenie živnosti musíš mať dokladované. Lehota na výpoveď je obvykle 3 mesiace od začiatku nasledujúceho mesiaca, takže neváhaj.
Ak zmluva obsahuje ustanovenia ukracujúce Tvoje zákonné práva, je v tejto časti neplatná. Ty sa nemôžeš na svoju škodu zmluvne zriecť práva vypovedať zmluvu podľa § 9, ods. 3, písm. a, je to v rozpore s právom. Pre nájom nebytových priestorov nepatí Obč. zákonník, ale zákon 116/1990 - viď § 720 Obč. zákonníka.
marjankaj
24.08.11,10:58
To sa človeku ťažko píše že v akej situácii som sa ocitla........a ked môžem dať výpoved podľa §677 v trom mesačnej dobe podľa Obč. zákonníka a §12zákona č.116/1990 Zb.z. ?????- Ak by sa dalo potrebujem zodpovedať všetky otázky aj tú ohľadom ukončenia živnosti!....

No keďže máš zmluvu na 5 rokov, tak by sa malo postupovať podľa §676 a tam sa píše, že môžeš ukončiť nájom iba dohodou.:eek: A to asi nepôjde.:confused:
rrm
25.08.11,07:52
Dohoda ?- z ich strany neprichádza do úvahy:mad:, takže som ťažkej šlamastike:mee:, pre nich je dôležité aby tam niekto bol a platil, už som to dala inzeráty na odstupenie ale bohužiaľ sa nikto neozýva....:mee:
marjankaj
26.08.11,12:27
Dohoda ?- z ich strany neprichádza do úvahy:mad:, takže som ťažkej šlamastike:mee:, pre nich je dôležité aby tam niekto bol a platil, už som to dala inzeráty na odstupenie ale bohužiaľ sa nikto neozýva....:mee:
Veď im pošli výpoveď ako ti poradil A_je_to v príspevku č.7.
Nejako sa vyjadriť musia. A poraď sa s právnikom.