chelsea87
23.08.11,16:13
Potrebovala by som Vašu pomoc. Nachádzame sa v patovej situácii. Na byte máme hypotéku cez istú spoločnosť, u ktorej máme ešte nesplatené kreditné karty. Chceli sme previesť byt na iného člena rodiny, ale táto spoločnosť nám to nepovolila, kým nebudú splatené tieto kreditné karty. Dlhy však máme i u iných spoločností. Môže exekútor, ktorý pracuje pre jednu spoločnosť, zobrať byt, na ktorom je hypotéka od inej spoločnosti, ak táto bude riadne platená a taktiež i kreditné karty? Kto je teraz vlastníkom bytu? Ďakujem za pomoc a dobrú radu.
danushka
23.08.11,15:14
Takto...
Vlastníkom bytu je ten, kto je uvedený ako vlastník v liste vlastníctva a predpokladám, že v ťarchách je uvedené záložné právo v prospech veriteľa - poskytovateľa úveru.

Otázka teraz,
sú už dlhy vymáhané exekútorom?
Je nejaký zápis v časti ,,C" o tom, že je plomba na LV napríklad z ex. titulu?
Dostali ste už exekučnú výzvu od exe, ktorý Vám zakázal nakladať s majetkom?

Pokiaľ voči Vám nie je vedená exekúcia, môžte byt previesť na tretiu osobu, na ktorú prejde prevodom nehnuteľnosti aj ťarcha záložného práva. Záložné právo bude zlikvidované z LV až po zaplatení celej pohľadávky.
Tzn., že hypotéku budete splácať ďalej, ale vlastníkom už nebudete Vy.
Toto záložné právo sa dá zlikvidovať aj tak, že nový nadobúdateľ vyplatí celú pohľadávku veriteľovi a ten vydá kvitanciu o zaplatení dlhu a na základe tejto kvitancie kataster vymaže ťarchu v časti ,,C" na LV. Nový nadobúdateľ Vám vyplatí rozdiel medzi kúpnou cenou a dlhom, ktorý vyplatil za Vás veriteľovi.

Viete to stihnúť do času, kým Vás vyzve exekútor k zaplateniu dlhu voči inému záväzku a už Vám teoreticky zakáže nakladať s majetkom?
V opačnom prípade, by takýto prevod mohol exekútor napadnúť ako neplatný.
Xanti
23.08.11,15:15
Chelsea,
ked píšeš tak píš prosím ťa nejaké označenie spoločností, vôbec sa z toho príspevku nedá vysomáriť kto kde s kým a ako, skoro ako v Beverly Hills :D

Stačí označiť, spoločnosti A dlhujem toľko, spoločnosť B má záložné právo na byt .. atď atď.
marjankaj
23.08.11,15:17
To asi bola matematická hádanka.:rolleyes:
chelsea87
24.08.11,04:04
Pre tých, ktorý nemajú radi hádanky :) Spoločnosť A má záložné právo na byt a taktiež u tejto spoločnosti sú tri kreditné karty. Dlhy sú i spoločností B a C. Môže exekútor poverený spoločnosťami B a C vziať do exekúcie byt so záložným právom spoločnosti A, ak všetky záväzky voči spoločnosti A sú riadne platené? Zatiaľ nie je exekučný príkaz ani nič. len sa bojím, či to stihneme? Čo je dôležitejšie, dátum návrhu na zápis nového vlastníka do katastra, alebo až samotná zmena mena vlastníka? Pretože som počula, že katastru to trvá aj tri mesiace... Ďakujem.
Xanti
24.08.11,04:23
Tak tým, že spoločnosť A má záložné právo na byt. A exekútor za spoločnosti B a C, by musel žiadať o súhlas pri predaji nehnuteľnosti v dražbe spoločnosť A.

Tá mu však súhlas vôbec nemusí dať, kedže jej pohľadávky plníte včas a v správnej výške.
A ak by exekútor predsa len dostal súhlas spoločnosti A na predaj nehnuteľnosti, tak prvá by bola vyplatená spoločnosť A a potom zo zvyšku spoločnosti B a C. A to sa im nemusí vyplatiť.

A skoro by som zabudla,
ak prevediete byt s cieľom ukrátiť veriteľa B a C, tak nový vlastník bytu bude nútený splácať aj vašu exekúciu.
chelsea87
24.08.11,05:04
Tomuto nerozumiem, ako to, že nový vlastník bude musieť splácať naše exekúcie? Veď ke´d už nič nebudeme vlastniť, tak by sa mala tým exekúcia ukončiť, alebo aspoň posunúť do doby, kým niečo vlastniť budeme?
Xanti
24.08.11,05:10
No lebo ak už máte exekúciu na majetku, tak vy majetkom hýbať nemôžete. Lebo by šlo o krátenie veriteľa a to značí, že exekúcia by sa nevymazala ale pekne prešla na nového vlastníka.

Teda nový vlastník ak by splatil byt spoločnosti A, tak na LV by stále mal exekučné záložné právo na byt od spoločnosti B a C.

Aby bol byt právne čistý, tak by musel byť kúpený formou dražby. Vtedy by nový vlastník ho nemal zaťažený ničím. Nie je to také jednoduché ako sa zdá.

Ste v riadnej kaši, bohužial. Treba vyplatiť B a C, aby bolo čisté LV. Ináč kupujúci bude v tej kaši s vami.
Xanti
24.08.11,05:19
A čo sa týka exekúcie, tak kataster je dosť promptný, zapíše v priebehu týždňa dvoch poznámku alebo ťarchu na LV. Nespoliehaj sa, že to potrvá tri mesiace.
chelsea87
24.08.11,05:27
Ale ak na byte nie je zatiaľ žiadna exekúcia okrem toho záložného práva, a človek ktorému bude patriť súhlasí s týmto záložným právom, budú sa ho týkať aj exekúcie spoločností B a C, keď bude podaný návrh na exekúciu po prepise na nového vlastníka?
Xanti
24.08.11,05:33
Exekútor
môže dať návrh na súd na neplatnosť kúpnej zmluvy z dôvodu krátenia veriteľa. Ak to súd exekútorovi odsúhlasí, tak potom nový vlastník bude mať exekúciu na svoj nový majetok.
chelsea87
24.08.11,06:16
Takže ak tomu dobre rozumiem, my teraz nemáme žiadneho exekútora, prepíšeme byt aj so záložným právom na iného človeka. Ten bude riadne plniť svoje povinnosti... Po prepise, keď už vlastníkom nehnuteľnosti bude iný človek, nám príde exekučný príkaz, pričom my už nič nevlastníme, nový vlastník bude platiť našu exekúciu? Aj dajme tomu keď ex. príkaz príde po uplynutí doby jedného, dvoch rokov od prepisu? toto môže exekútor urobiť?
Xanti
24.08.11,06:29
Ak exekútor začal konať teraz,
vy o tom vedieť nebudete a dôležité budú dátumy takže príklad :

Veriteľ B a C, dali už podnet na exekúciu exekútorovi dnes 24.8.2011. Ten dal návrh na súd a súd mu exekúciu schváli dajme tomu strieľam dátumy 5.9.2011.
Vy predáte byt dajme tomu 30.8.2011 a dáte návrh na vklad a kataster Vám to zavkladuje 15.9.2011.
Toto môže exekútor považovať za úmyselné konanie s cieľom krátiť veriteľa a vtedy sa to môže stať, že ťarcha bude na novom vlastníkovi ak vyplatíte pozdlžnosti spoločnosti B a C, tak aj tá ťarcha zmizne z LV nového vlastníka.

Ak však ešte veriteľ B a C, nedali podnet exekútorovi a ten ešte nezačal konať. A vy predáte nehnuteľnosť 30.8.2011 a zavkladuje sa na katastry 15.9.2011.
A exekútor bude oslovený po tom dátume, tak vtedy je to právne čisté.

No ja si myslím, podľa toho čo si písala, že pri exekútorovi to už je a chcete rýchlo konať. Takže asi Vám to nevýjde. No možno sa Ti tu ozve aj nejaký právnik a hodí pár paragrafov na upresnenie.
slimko5875
30.08.11,09:06
Ja mám tiež problém s exekútorom.
Dcéra si zobrala hypotéku na môj byt, spravila sa kúpno-predajná zmluva v decembri 2010. Záložné právo k bytu je na banku, ktorá poskytla hypotéku. Byt je bohužiaľ stále napísaný na mňa, keďže mám podlžnosti s nezaplateným nájomným. Môže mi exekútor predať byt, ktorý je de facto dcérin, ale na katastri ešte stále môj?
Xanti
30.08.11,09:38
Ja mám tiež problém s exekútorom.
Dcéra si zobrala hypotéku na môj byt, spravila sa kúpno-predajná zmluva v decembri 2010. Záložné právo k bytu je na banku, ktorá poskytla hypotéku. Byt je bohužiaľ stále napísaný na mňa, keďže mám podlžnosti s nezaplateným nájomným. Môže mi exekútor predať byt, ktorý je de facto dcérin, ale na katastri ešte stále môj?
No myslím, že môže. Nakoľko kúpnopredajná zmluva nič neznamená, dôležitý je zápis v katastry nehnuteľnosti.
Ale minimálne na LV musíš mať zapísanú plombu od banky čo poskytla hypo. Takže exekútor nemôže konať sám, ale musí sa dohodnúť s bankou, lebo tá je na prvom mieste.
slimko5875
30.08.11,10:26
No myslím, že môže. Nakoľko kúpnopredajná zmluva nič neznamená, dôležitý je zápis v katastry nehnuteľnosti.
Ale minimálne na LV musíš mať zapísanú plombu od banky čo poskytla hypo. Takže exekútor nemôže konať sám, ale musí sa dohodnúť s bankou, lebo tá je na prvom mieste.


Ďakujem. Na LV mám banku zapísanú a hypotéku splácam.
"Sranda" bude, keď sa ozvú aj ďalší exekútori, pretože tých záväzkov mám viac. No čo už, keď 2 roky nemám prácu a po 50-tke ťa už nikto nezamestná.
Xanti
30.08.11,10:29
No akýkoľvek prevod ak sa ozvú exekútori bude nelegálny, tj. oni to budú brať, že chceš krátiť veriteľa. Trebalo ten predaj dotiahnuť do konca, takto dcéra nebude pokojne spávať.
slimko5875
30.08.11,13:02
bohužiaľ nedalo sa, družstvo nesúhlasilo kvôli nedoplatkom. No čo už, uvidíme čo bude ďalej. Zatial ďakujem.
danushka
30.08.11,14:16
Predpokladám, že ste potrebovali od správcu doklad o bezdlžnosti, že na nájomnom neviaznu žiadne dlhy.
Prečo neodíde dcéra k správcovi a nezaviaže sa ako nový majiteľ bytu tento dlh vyrovnať za Teba?
Boli ste sa na katastri informovať, či by takúto dohodu akceptovali namiesto dokladu o bezdlžnosti od správcu bytu?
slimko5875
31.08.11,08:30
No neboli. A dcéra žije v Londýne, je tu málokedy. A peniaze na vyrovnanie dlhu tiež nemáme. Teraz v tom byte bývam ja, moja 80 ročná mama, moja dcéra s vnučkou, takže vlastne 3 domácnosti. Tá dcéra z Londýna nám vlastne "kúpou" zachraňovala bývanie, keďže z jej hypotéky sme vyplácali starú nesplácanú hypotéku v inej banke. No a nedostali sme toľko, aby sme mohli vyplatiť aj zameškané nájomné, takže sa to nedalo dotiahnuť do konca. Ale ďakujem za rady.
verkaz
01.09.11,09:40
Skúste si aspon dohodnúť splátkový kalendár a snažiť sa ho dodržiavať. Určite máte nárok na sociálnu podporu na bývanie. Prvoradé je snažiť sa splatiť dlh.