VieraPopluharova
23.08.11,18:15
Čo vy nato ?

Vláda v piatok schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov. Podľa vládou schváleného návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti sa má základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Má ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma má súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 % s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov, ktorých odvod má byť polovičný. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Sadzba 13 % pre SZČO pritom nemá zahŕňať povinné nemocenské poistenie. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % by sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne.

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/aktuality-dane-odvody/reforma-dani-odvodov-schvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.

bližšie na:http://www.podnikam.webnoviny.sk/aktuality-dane-odvody/reforma-dani-odvodov-podla-odborarov-vela-rizik/23751
Xanti
23.08.11,17:38
Čo vy nato ?

bližšie na :http://www.podnikam.webnoviny.sk/aktuality-dane-odvody/reforma-dani-odvodov-schvalena/23730

Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík.
Hm...
ktohovie čo prejde v parlamente a čo prezident podpíše.

Som urobila takú bajočko tabuľku aby ľudia mohli sami vidieť aký bude pre nich finančný efekt z tejto odvodovej reformy.

SZCO prepáčte, ale robila som len zamestnancov a aj to len zdravých. Lebo sa mi nechcelo hľadať číslo, ktorým by sa mala prepočítať hrubá mzda u ZŤP a invalidných občanoch a u zdravých je to 1,344 . Ináč naozaj najviac stratia SZCO na tejto reforme. :(

Skúste si to pozrieť.
veronikasad
23.08.11,17:40
Gabika, oprav si vzorec, vidím tam vo výsledkoch mriežku ...
veronikasad
23.08.11,17:43
Neviem či je to mojim nastavením PC, hrubá mzda v žltom políčku sa mi prepísať nedá (dáva mi tam mriežku) a tú vidím aj v čistom
duves
23.08.11,17:53
Hm...
ktohovie čo prejde v parlamente a čo prezident podpíše.

Som urobila takú bajočko tabuľku aby ľudia mohli sami vidieť aký bude pre nich finančný efekt z tejto odvodovej reformy.

SZCO prepáčte, ale robila som len zamestnancov a aj to len zdravých. Lebo sa mi nechcelo hľadať číslo, ktorým by sa mala prepočítať hrubá mzda u ZŤP a invalidných občanoch a u zdravých je to 1,344 . Ináč naozaj najviac stratia SZCO na tejto reforme. :(

Skúste si to pozrieť.
Pekna tabulka. Oceňujem pracu. Zda sa, že si prilepším. Na rok, na dva? Potom to mik-lož s tym odborníkom, čo sem chodil opäť pomenia?

http://www.youtube.com/watch?v=IgV9aMS54pM&feature=related
...no naši "králi" dobre nekraluju. Vedia iba zbíjať.
Xanti
23.08.11,17:56
Duves,
zamestnanci prilepšia o pár eur, a živnostníci pôjdu ta tam do prdele. :(

PS: som zamestnanec, mala by som sa vytešovať ale skôr som smutná, že takto sa podporuje podnikateľské prostredie u nás. kladením ani nie polien ale hotových balvanov pod nohy.
duves
23.08.11,18:00
Duves,
zamestnanci prilepšia o pár eur, a živnostníci pôjdu ta tam do prdele. :(

PS: som zamestnanec, mala by som sa vytešovať ale skôr som smutná, že takto sa podporuje podnikateľské prostredie u nás. kladením ani nie polien ale hotových balvanov pod nohy.
To ano. To už roky tvrdim, že vlada ma podporovať domace male a stredne podnikanie. Robia to opačne. Davaju dary velkym korporatnym firmam globalneho charakteru. Daňove prazdniny, prípadne zadarmo vykupene pozemky pre dalšiu automobilku. Alebo rovno oboje.
Potom zmiznu. Bud pri nejakej možnosti ako to hodiť na turbulencie na finančných trhoch, alebo len tak, bez bližšej špecifikacie to zabalia a presunu do rumunska, alebo rovno do ázie.
veronikasad
23.08.11,18:05
Gabika, skús si pozrieť túto reportáž. Tam je daň pri súčasnej mzde 500€ po zavedení superhrubej mzdy podstatne vyššia (nezistila som prečo)

http://www.ta3.com/sk/reportaze/1835...m-zamestnancov
veronikasad
23.08.11,18:14
Tabulka na TA3 je správna, odvody nebudú znižovať základ dane. Zdaňuješ celú superhrubú mzdu.
Xanti
23.08.11,18:22
Opravené upravené, ďakujem.
veronikasad
23.08.11,18:24
ešte sa tešíš z toho nárastu ako zamestnanec ?
Xanti
23.08.11,18:28
Veronika ani predtým som sa netešila. Tých pár eur... ale my Slovač sme sprostá. Lebo naváľajú nám na hlavy, a my ich pekne skloníme a ťaháme ako taký osly tú ťarchu.
Mali by sme sa vzoprieť. Toto je choré.
duves
23.08.11,18:31
Podla mna to bude o tom, že ten prevod hrubej mzdy na superhrubu nebude taky tabulkovy. Prečo by mali zamestnávatelia z mesiaca na mesiac len tak vyplatiť o 50 € v čistom navyše? Takže opäť skloníme hlavy.
Xanti
23.08.11,18:33
Duves,
opravila som si chybu v tabulke teraz si to prerátaj. Je to bajočko to isté ako máme teraz, ako nechápem takej reforme.
Z chlievika SP a ZP sa odoberie a dá sa do chlievika DU. Aký to má význam?
Naj urobia jeden chlievik a bude to oki ... a nie takté cirkusy robiť. Strašné.
veronikasad
23.08.11,18:34
Duves, pozri tabulku ešte raz. Ten nárast je minimálny. Odvody sa nebudú odpočítavať zo základu dane.
misoft
23.08.11,18:46
Tak som si to pre srandu prepočítal na plate (352€ v hrubom) mojej 3/4 - nárast 1,57€ :D:D:D - SUPER :( Veď je to na smiech. Teda si fantasticky prilepší.
Kvaka
23.08.11,18:58
Duves,
opravila som si chybu v tabulke teraz si to prerátaj. Je to bajočko to isté ako máme teraz, ako nechápem takej reforme.
Z chlievika SP a ZP sa odoberie a dá sa do chlievika DU. Aký to má význam?
Naj urobia jeden chlievik a bude to oki ... a nie takté cirkusy robiť. Strašné.
Príjmy DÚ sú príjmy štátu a nie poisťovní, teda to bude mať možno taký význam, že ak vláda bude mať na daniach viac a poisťovne menej, vláda to bude "hasiť" tam, kde to bude viacej "horieť". Neviem, ale postihne to asi súkromných lekárov, tým platia len a len poisťovne. Štátne zdravotnícke zariadenia budú musieť byť rovnako ako sociálna poisťovňa dotované štátom, veď už teraz tam chýbajú peniaze. Keď zoberú zdravotným poisťovniam časť odvodov a prelejú ich na dane, ako sa budú platiť úkony lekárov? Nečítala som všetko, ale ak štát získa na daniach viac, teda aj rozpočet si vláda porieši, aj iné.:confused::confused:
misoft
23.08.11,19:00
Kvaka: veď práve! Zlepšia si rozpočet v príjmovej časti = viac budú rozhadzovať na seba!
Xanti
23.08.11,19:01
Toho rozhadzovania na seba sa aj ja bojím.
To zase budeme mať predražené tendre, a neviem čo ešte všetko.
A u lekára budeme platiť ako divý. :(
durisovad
23.08.11,19:28
U lekarov budeme platit, dochodky budeme mat nizsie, ak ochorieme, podporu v chorobe ziadnu, podporu v nezamestnanosti taktiez nic moc. Kedze nebudeme mat na zaplatenie lekarovi, nebudeme sa moct liecit ani zaplatit lieky, zomrieme a socialna poistovna bude spokojna, ze nebude musiet vyplacat dochodky. Je to genialne vyspekulovane.
UBIKA25
24.08.11,06:11
Ja sa len chcem opýtať je to vlastne mimo témy, ale kde je ten
slubovaný odvodový bonus???

Ten sa akosi nikde nespomína !!!

http://web.sulik.sk/index.php?section=7

Alebo som si len ja nevšimla... :(
truch
24.08.11,06:36
Ja sa len chcem opýtať je to vlastne mimo témy, ale kde je ten
slubovaný odvodový bonus???

Ten sa akosi nikde nespomína !!!

http://web.sulik.sk/index.php?section=7

Alebo som si len ja nevšimla... :(

Hodila som do Sulíkovej tabuľky HM 500€ nárast o 85,43€, v tabuľke od Xanti mi vypočítalo nárast 3,18€. Pekne, keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú:(
zk24
24.08.11,06:47
Mna ako zamestnanca tesi akurat perspektiva zrusenia milionarskej dane.
Braňo
24.08.11,06:59
je zaujímavé, že keď pridám do kalkulačky minimálnu mzdu 317 EUR, tak to pridá 1,19 EUR, ale keď dám do kalkulačky poslanecký plat 3576 EUR tak to pridá 36,59 EUR. Skôr by som to urobil naopak, avšak začínam mať pocit, že si to znovu odskáču najmenej zarábajúci...
zk24
24.08.11,07:01
Ja som trochu zmatena z toho ako to bude ked zamestnavame cudzincov a riadime sa odvodmi ich krajiny. Teraz maju mzdu 100 € a odvody platia podla vlastnej krajiny - dostavame vymer z rakuskej poistovne kvartalne kolko platit. Tento odvod plati zamestnavatel, nie zamestnanec.
Platime dan 19 % zo 100 € do slovenskeho DU.

Co teraz ked sa zavedie superhruba mzda? Meni sa pre mna nieco, alebo mozem postupovat tak ako doteraz? Doteraz sme o odvody neznizovali zaklad dane zamestnancovi (platili sa len odvody zamestnavatela)...
Kvaka
24.08.11,07:10
Ja sa len chcem opýtať je to vlastne mimo témy, ale kde je ten
slubovaný odvodový bonus???

Ten sa akosi nikde nespomína !!!

http://web.sulik.sk/index.php?section=7

Alebo som si len ja nevšimla... :(
No skús pohľadať v histórii, aj tu je niečo http://peniaze.pravda.sk/odvodovy-bonus-by-zvysil-vyplaty-pracujucich-fq2-/sk-pstat.asp?c=A100621_224735_sk-pstat_p45, ale ak si dobre pamätám, tak mal byť ešte neskôr, najskôr boli plánované úpravy, ktoré by umožnili zaviesť odvodový bonus. Superhrubá mzda bola plánovaná od roku 2012.
duves
24.08.11,09:33
Príjmy DÚ sú príjmy štátu a nie poisťovní, teda to bude mať možno taký význam, že ak vláda bude mať na daniach viac a poisťovne menej, vláda to bude "hasiť" tam, kde to bude viacej "horieť". Neviem, ale postihne to asi súkromných lekárov, tým platia len a len poisťovne. Štátne zdravotnícke zariadenia budú musieť byť rovnako ako sociálna poisťovňa dotované štátom, veď už teraz tam chýbajú peniaze. Keď zoberú zdravotným poisťovniam časť odvodov a prelejú ich na dane, ako sa budú platiť úkony lekárov? Nečítala som všetko, ale ak štát získa na daniach viac, teda aj rozpočet si vláda porieši, aj iné.:confused::confused:
Už som si to pozrel.
Osobne sa mi nezda, že vláda mik-loža bude takto konať. Ak budu chybať peniaze v poisťovniach, vymyslia, resp zvýšia odvodové zaťaženie. Rast dani im bude služiť na pokryvanie potreb štatu: pribudnu nove vladne limuzinky, nejaky ten nabytok sa nakupi, možno nove notebooky, mimoriadne odmeny za mimoriadne výkony....atd atd
fosgeen
24.08.11,10:58
Veď presne im o to ide, aby mali vyšší štátny rozpočet, aby premiérka Radičová nemusela v televízii trápne odpovedať na daňovú reformu, podľa ktorrej nie sú ešte všetci za jedno. Banky sú tvrdý oriešok. Tie si nedajú skákať po hlave ako iný pracujúci alebo malí podnikatelia. So spotrebnou daňou tiež nemá jasno. Bodaj by sa už všetci nebúrili, keď není kde brať. A tie Mihálové sprosté výpočty, to sa už nedá ani čítať, nieto ešte počítať aké rozdiely v tom budú. Im o občana vôbec nejde. Chcú mať len pre seba. Myslím si, že keď zoberú na odvodoch zdravotnej a sociálnej poisťovni, tak ju zničia. Hlavné je, že na štátnom rozpočte budú mať tieto peniaze oni vyberané na daniach.
trisestri
24.08.11,11:10
Nech pritlačia konečne na odhalovanie danových unikov,ktoré podla štatistik mame druhe najvyššie v Europe /prave po Grecku,ktorým radi a často strašia/ a nech doslenejšie vymahajú nedoplatky na odvodoch a daniach.
durisovad
24.08.11,14:34
Ale ved celu reformu deklaruju ako podporu zamestnanosti. Kde len sudruhovia z NDR spravili chybu?
misoft
24.08.11,15:13
avšak začínam mať pocit, že si to znovu odskáču najmenej zarábajúci...
Toto nebude pocit, toto bude krutá realita - bohatí budú opäť bohatší, chudobní budú opäť každý cent trikrát v ruke obracať.

Nech pritlačia konečne na odhalovanie danových unikov
Ako pritlačia? Vláda neschopná, justícia neschopná, polícia ak niečo odhalí, je okamžite odstavená, pracháči zašijú peniaze kde sa dá. Opäť dane budú platiť tí plebs - veď ich je dosť a stačí bu-bu-bu od neschopnej a skorumpovanej justície a bedač zaplatí (aj to, čo nemusí).
Kvaka
24.08.11,19:48
mimotemy Dnes schválila česká vláda daňovú reformu http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/europa/clanek.phtml?id=1240731
Počíta okrem iného s tým, že by sa daň z príjmu už neplatila zo superhrubej, ale znovu z hrubej mzdy. Namiesto 15 percent zo superhrubej mzdy by zamestnanci odvádzali 19 percent z mzdy hrubej.:confused::rolleyes:
topper1
25.08.11,03:38
mimotemy Dnes schválila česká vláda daňovú reformu http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/europa/clanek.phtml?id=1240731
Počíta okrem iného s tým, že by sa daň z príjmu už neplatila zo superhrubej, ale znovu z hrubej mzdy. Namiesto 15 percent zo superhrubej mzdy by zamestnanci odvádzali 19 percent z mzdy hrubej.:confused::rolleyes:

A?
keďže to tak urobila česka vlada, tak je to spravne? v čechach počítali superhrubu mzdu a daň inak ako je to v plane u nas...
topper1
25.08.11,03:43
Čo vy nato ?
Finančný efekt pripravovanej reformy daní a odvodov je podľa Odborového zväzu (OZ) KOVO pre zamestnancov zanedbateľný, zmeny však majú veľa rizík. Na pondelkovej tlačovej besede to skonštatoval predseda zväzu Emil Machyna. Práve o rizikách chcú odborári informovať svojich členov, pripravujú letákovú informačnú kampaň. "Pokúsime sa presvedčiť ľudí, aby sa začali brániť," vyhlásil Machyna. Ak pritom podľa neho budú chcieť, nevylučujú ani nátlakové akcie, protesty či štrajky.

Tak ten odborový odborník je pravý odborník na túto tému, ktorého treba počúvať...hlavne po jeho vyjadrení, že superhruba mzda nepoškodí len tých zamestnancov, ktorí sú už zamestnaní...ale poškodí novoprijatých zamestnancov, ktorým zamestnávateľ určí superhrubu mzdu ako chce....Ja som zamestnanec tiež, ale hned by som išiel štrajkovať za to, aby ma žiadne odbory nezastupovali...
duves
25.08.11,06:54
Petícia proti podvodu na pracujúcich ľuďoch

http://ippr.sk/peticia-proti-podvodu-na-pracujucich-ludoch.php


Z údajov, ktoré Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytlo (http://employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=728&lg=sk), vyplýva, že napr. zamestnanec s hrubou mzdou 500 € by po „reforme“ odviedol 3-násobne vyššiu daň z príjmu oproti súčasnosti. Jeho čistá mzda by síce stúpla zhruba o 3 €, ale odvody by výrazne klesli.
Daň z príjmu, ktorá má aj naďalej ostať 19 %, sa má totiž platiť z celého príjmu, z ktorého sa odpočíta len nezdaniteľné minimum. V súčasnosti sa platí daň až po tom, ako sa odpočítajú odvody. To znamená, že na zásluhových odvodoch zaplatia po novom pracujúci menej, ale na dani oveľa viac.
Tento problém sa týka všetkých zárobkovo činných ľudí a takýto zámer by sme márne hľadali v programovom vyhlásení vlády. Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne by sa stali finančne ešte viac podvyživenými a nemohli by poskytovať plnenia v súčasnom rozsahu.


Nedostatky v rozpočte by mala vláda riešiť znižovaním korupcie vo verejných financiách a nie na úkor sociálneho zabezpečenia pracujúcich ľudí či zdravotnej starostlivosti obyvateľstva.
Antea
25.08.11,07:28
Nemôžem otvoriť tabuľku, ale viem že sa odvody znižujú. No zamestnanci aj živnostníci predsa len budú,/ okrem toho čo sa môže v budúcnosti očakávať/ ukrátení, keď budú menšie odvody bude aj v II pilieri menej peňazí alebo sa mýlim?
Kvaka
25.08.11,07:54
Nemôžem otvoriť tabuľku, ale viem že sa odvody znižujú. No zamestnanci aj živnostníci predsa len budú,/ okrem toho čo sa môže v budúcnosti očakávať/ ukrátení, keď budú menšie odvody bude aj v II pilieri menej peňazí alebo sa mýlim?
V dôvodovej správe je uvedené, že na dôchodkové sporenie bude 6,7% z upravených hrubých príjmov.
Citujem: Návrh zákona zachováva princíp rovnej dane (19 %) a zavádza jedno poistné na verejné zdravotné poistenie s dvoma sadzbami (9 % a 4,5 % pre osoby so zdravotným postihnutím) pre všetkých zamestnancov. Zavádza sa jedno poistné na sociálne poistenie s troma sadzbami (19 % pre všetky fyzické osoby okrem samostatne zárobkovo činných osôb, kde je sadzba 13 % a okrem fyzických osôb pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, kde je sadzba 10 %). Z dôvodu zvýšenia hrubých príjmov je zmenená sadzba poistného na úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, a to na 0,6 % z upravených hrubých príjmov okrem zamestnávateľov zamestnancov ozbrojených zložiek, kde je sadzba na úrazové zabezpečenie vo výške 0,57 % z upravených hrubých príjmov. Pre štát sa zavádza sadzba 19 % na poistné na sociálne poistenie a sadzba ... % z upravených hrubých miezd na poistné na verejné zdravotné poistenie. Zavádza sa sadzba na starobné dôchodkové sporenie vo výške 6,7 % z upravených hrubých príjmov.
Odvody do 2.piliera sú po prepočte rovnaké, ako doteraz. Teda 9% zo súčasnej mzdy je rovnaké ako 6,7% zo superhrubej mzdy.
Kvaka
25.08.11,08:10
Xanti, nemala by si do tabuľky dať aj ten odvod do druhého piliera, aby bolo vidieť rozdiel v čistom príjme pre tých, čo šetria v druhom pilieri? Mne tam chýba ten odvod 6,7% zo superhrubej mzdy.
Xanti, nie je treba, teraz som pozerala, ak je niekto v druhom pilieri, tak o 6,7% sa mu znižujú odvody do SP, konečný efekt pre zamestnanca bude rovnaký.
Antea
25.08.11,08:13
V dôvodovej správe je uvedené, že na dôchodkové sporenie bude 6,7% z upravených hrubých príjmov.
Citujem: Návrh zákona zachováva princíp rovnej dane (19 %) a zavádza jedno poistné na verejné zdravotné poistenie s dvoma sadzbami (9 % a 4,5 % pre osoby so zdravotným postihnutím) pre všetkých zamestnancov. Zavádza sa jedno poistné na sociálne poistenie s troma sadzbami (19 % pre všetky fyzické osoby okrem samostatne zárobkovo činných osôb, kde je sadzba 13 % a okrem fyzických osôb pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, kde je sadzba 10 %). Z dôvodu zvýšenia hrubých príjmov je zmenená sadzba poistného na úrazové poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, a to na 0,6 % z upravených hrubých príjmov okrem zamestnávateľov zamestnancov ozbrojených zložiek, kde je sadzba na úrazové zabezpečenie vo výške 0,57 % z upravených hrubých príjmov. Pre štát sa zavádza sadzba 19 % na poistné na sociálne poistenie a sadzba ... % z upravených hrubých miezd na poistné na verejné zdravotné poistenie. Zavádza sa sadzba na starobné dôchodkové sporenie vo výške 6,7 % z upravených hrubých príjmov.
Odvody do 2.piliera sú po prepočte rovnaké, ako doteraz. Teda 9% zo súčasnej mzdy je rovnaké ako 6,7% zo superhrubej mzdy.
No neviem, však do II piliera ide aj z odvodov zamestnávateľa nielen zamestnanca, škoda že sa nemôžem do tej tabuľky dostať, ale Česi to majú tak, že sa k mzde priráta odvod zamestnávateľa a je surerhrubá mzda
Xanti
25.08.11,08:15
Xanti, nemala by si do tabuľky dať aj ten odvod do druhého piliera, aby bolo vidieť rozdiel v čistom príjme pre tých, čo šetria v druhom pilieri? Mne tam chýba ten odvod 6,7% zo superhrubej mzdy.
mimotemyJa som tú tabulku robila tak narýchlo a preto som to nerozdelovala po položkách. Ale len na výsledný efekt som to brala. Ak nájdem čas skúsim prerobiť alebo niekto urobí. :D
Kvaka
25.08.11,08:16
A?
keďže to tak urobila česka vlada, tak je to spravne? v čechach počítali superhrubu mzdu a daň inak ako je to v plane u nas...
Ja som nenapísala, že je to lepšie alebo horšie. Nech si názor urobí každý sám. Áno, v ČR sa daň znížila, keď zaviedli superhrubú mzdu. U nás ostáva 19%. mimotemyMoja dcéra je vydatá v ČR, viem, ako platila.:):):)
Ja si myslím, že zjednodušenie celej tej koeficientovej a kadejakej inej mašinérie okolo odvodov a daní, rôznych vymeriavacích základov a nespočetných výnimiek bolo potrebné. Určite sa všetko časom utrasie, ak sa to schváli, ľudia si zvyknú. Ide len o to, kto na to najviac doplatí.
Ľubomír
25.08.11,08:27
Ja som nenapísala, že je to lepšie alebo horšie. Nech si názor urobí každý sám. Áno, v ČR sa daň znížila, keď zaviedli superhrubú mzdu. U nás ostáva 19%. mimotemyMoja dcéra je vydatá v ČR, viem, ako platila.:):):)
Ja si myslím, že zjednodušenie celej tej koeficientovej a kadejakej inej mašinérie okolo odvodov a daní, rôznych vymeriavacích základov a nespočetných výnimiek bolo potrebné. Určite sa všetko časom utrasie, ak sa to schváli, ľudia si zvyknú. Ide len o to, kto na to najviac doplatí.

V ČR rušia superhrubú mzdu. Ktovie prečo, keď bola výhodná?
ANNAP
25.08.11,11:37
Kvaka
25.08.11,11:53
prečo odp. položka 284,74 €
toto tu neplatí ?

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticleC.ascx&ArticleId=33734&source=EPI.DigiLib.EPIOL
Lebo v návrhu novely je pre NČZD len 18 násobok ŽM, nie 19,2.
durisovad
25.08.11,12:10
Uz sa len tesme, ze stat bude bohaty, kedze od nam zoberie viac na daniach, da nam menej na davkach a penziach. Sice nam ako osobam zostane viac starosti, ako prezit, ale zato budemmoct byt hrdi na nas bohaty a prosperujuci stat.
http://spravy.pravda.sk/vlada-chce-dostat-penzistov-na-kolena-pripravi-ich-o-desiatky-eur-pyg-/sk_domace.asp?c=A110824_172338_sk_domace_p60
BIZAL
25.08.11,15:20
U lekarov budeme platit, dochodky budeme mat nizsie, ak ochorieme, podporu v chorobe ziadnu, podporu v nezamestnanosti taktiez nic moc. Kedze nebudeme mat na zaplatenie lekarovi, nebudeme sa moct liecit ani zaplatit lieky, zomrieme a socialna poistovna bude spokojna, ze nebude musiet vyplacat dochodky. Je to genialne vyspekulovane.

Súhlasím, stat nemá záujem o živých dôchodcov a chorých, chce produktivnych-dane.
duves
25.08.11,17:07
Korporátny fašizmus za ticheho súhlasu vlády
BIZAL
25.08.11,17:20
...a mne je toho strašne ľúto, pretože naši rodičia a starí rodičia sa nadreli ' na nás' a slovenski dôchodcovia dopadli tak, že AK nie sú mŕtvi, tak sú chudobní a chorí. A najhoršie je, že ked im my deti chceme pomoct, tak nemáme z čoho, pretoze nemame kráľovstvo so spravodlivým kráľom.
Alana1
26.08.11,13:01
a predstavte si, ze idete na pohovor do novej prace vyjednavat o plate. pytat si v superhrubej mzde, tak sa clovek bude musiet pohybovat v dost vysokych cifrach, aby aspon nieco v cistom ostalo .........
BIZAL
26.08.11,13:14
a predstavte si, ze idete na pohovor do novej prace vyjednavat o plate. pytat si v superhrubej mzde, tak sa clovek bude musiet pohybovat v dost vysokych cifrach, aby aspon nieco v cistom ostalo .........

Ale predstavte si aj zufalych ľudí, ktorých na ten pohovor pozvú (zo 150 inzerátov na jeden) a oni tu prácu tak potrebuju, že sú ochotní dať cifru čistej mzdy na miesto superhrubej len aby niečo mali. Samozrejme nakoniec sa im aj tak neozvu.
hpsedo
26.08.11,17:26
Ak neriešim superhlúposťmzdu, iba čo zdvihne ľuďom dane,
tak potom sa pýtam - akú motiváciu má živnostník .
Sám si zoženie prácu,iniciuje zmluvy a nesie zodpovednosť,zorganizuje najlepší itinerár na vykonanie práce,
musí väčšinou vedieť technológie a technické požiadavky.
Vyráta si odvody a daň a odvedie. Iste nájdu sa kadejakí.
V zásade štát má len kontrolnú činnosť - ľudovo je to výpalník
svojej vlastnej zlatej sliepky. To štát-úradníci sú tí čo nás vykrádajú aj tým že zadávajú neprimerané podmienky pre SZČO.
A ujkovia na ministerstvách - nikdy nežili reálny život. Len hlupák
uštve svojho najlepšieho koňa.
Heni
26.08.11,17:33
mimotemyviem, že som mimo témy, ale trochu nostalgie... alebo skôr najrýchlejšie zabudnuté predvolebné sľuby a prepočty :
http://blog.etrend.sk/richard-sulik/2008/11/23/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/
durisovad
26.08.11,19:45
Pani ministri sa pomylili v odhade rastu HDP, bude nizsi ako predpokladali, to znamena, ze budu musiet byt dane vyssie, aby sa naplnila prijmova stranka pomyleneho rozpoctu. Takze nie 16 % ale mozno 25.
VieraPopluharova
27.08.11,06:22
Pani ministri sa pomylili v odhade rastu HDP, bude nizsi ako predpokladali, to znamena, ze budu musiet byt dane vyssie, aby sa naplnila prijmova stranka pomyleneho rozpoctu. Takze nie 16 % ale mozno 25.

Veru tak, mala som možnosť sledovať posledné dni jednu TV stanicu, kde boli tlačovky a nestačila som sa čudovať a hlavne som zistila, že vynaložené €-čiky na naše školenia sú het a môžeme začať odznova.Neviem ako Vy, ale ja si pripadám už ako v Kocúrkove a najviac ma prekvapil jeden p. minister, ktorý do zvolenia nás učil úplne niečo iné.Rozmýšľam ako môže človek, ktorý najskôr chudobe pomáhal, teraz ju tlačí ešte k nižšej úrovni, ale čo už na Slovensku je to tak.
VieraPopluharova
27.08.11,06:47
Slovensko zavedie superhrubú mzdu, Česi ju rušia čítajte viac na:

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/ekonomika-v-eu/clanek.phtml?id=1240869
durisovad
27.08.11,07:23
Vierka, mne sa nezda, ze pred zvolenim pan minister pomahal chudobe. On potreboval dokazat zle kroky vtedajsej vlady. Teraz dokazuje, ze ta jeho vlada je lepsia. Aj vtedy aj teraz hrabkal pre seba. No, ale preco by sme sa tomu cudovali, tak to robia skoro vsetci, ktori sa dostanu "k slovu".
BIZAL
27.08.11,07:35
Vierka, mne sa nezda, ze pred zvolenim pan minister pomahal chudobe. On potreboval dokazat zle kroky vtedajsej vlady. Teraz dokazuje, ze ta jeho vlada je lepsia. Aj vtedy aj teraz hrabkal pre seba. No, ale preco by sme sa tomu cudovali, tak to robia skoro vsetci, ktori sa dostanu "k slovu".

Prepacte, že trochu mimo témy, ale ktoré presne položky zahrnuju superhrubu mzdu? Myslím tým medzi hrubou a supurhrubou. Ďakujem.
Kvaka
27.08.11,07:38
Prepacte, že trochu mimo témy, ale ktoré presne položky zahrnuju superhrubu mzdu? Myslím tým medzi hrubou a supurhrubou. Ďakujem.
Pozri si tú tabuľku, čo pripla Xanti na prvej strane.
VieraPopluharova
27.08.11,07:45
Vierka, mne sa nezda, ze pred zvolenim pan minister pomahal chudobe. On potreboval dokazat zle kroky vtedajsej vlady. Teraz dokazuje, ze ta jeho vlada je lepsia. Aj vtedy aj teraz hrabkal pre seba. No, ale preco by sme sa tomu cudovali, tak to robia skoro vsetci, ktori sa dostanu "k slovu".

Súhlasím, len som sa nepresne vyjadrila, nechcela som to tak otvorene napísať, ale je to pravda.
durisovad
27.08.11,07:50
Nemocenske poistenie a poistenie v nezamestnanosti tam akosi nevidim.
VieraPopluharova
27.08.11,08:13
Odvody 2012: prikladám
Kvaka
27.08.11,09:43
Dovolila som si doplniť tabuľku od Xanti z prvej strany o porovnanie rozdielov v odvodoch do ZP a SP a rozdielov na dani teraz a potom.
Výrazne stúplo daňové zaťaženie na úkor odvodového zaťaženia. Budem sa báť byť chorá.
uctovnik66
27.08.11,15:15
Zavedením super hrubej mzdy "nebudeme" až takí chudobní ako sme. Veď sa dostaneme v štatistikách o vykazovaných mzdách v rebríčku vyššie? Alebo nie? Keď sa nemýlim, štatistiky hovoria o hrubej mzde a tá naša sa tým navýši.
Xanti
27.08.11,19:04
Dovolila som si doplniť tabuľku od Xanti z prvej strany o porovnanie rozdielov v odvodoch do ZP a SP a rozdielov na dani teraz a potom.
Výrazne stúplo daňové zaťaženie na úkor odvodového zaťaženia. Budem sa báť byť chorá.
A uvedomili ste si, že touto odvodovou reformou podporujú rodičovstvo?
:D
Divíte sa ako?
Vysvetlím.

Zamestnanec ženatý , manželka na rodičovskej dovolenke má hrubú mzdu napr. 500 eur ( celková cena práce 676 eur) mesačne. Tj. 6000 ročne.
To znamená, že ročne zaplatí na daniach 310,99 eur cca. Ak si uplatní na manželku nezdaniteľnú časť 3559,20 eur tak mu vrátia daň v celej výške teda 310,99 eur.

Po novom ak bude mať Super hrubú mzdu 672 eur tj ročne 8064 eur. Pri nezdaniteľnej čiastke 3416,88 eur u seba zaplatí ročnú daň 882,95 eur. Ak si uplatní na manželku nezdaniteľné minimum tak mu vrátia 649,21 eur.

Ak zrátam jeho ročné čisté príjmy po starom 407,08 x 12 + 310,99 = 5196 eur
Po novom budú jeho ročné čisté príjmy 410,26 x 12 + 649,21 = 5572,34 eur
Takže technicky vzaté bude mať ročne o 376,34 € viac.
BIZAL
28.08.11,08:56
A uvedomili ste si, že touto odvodovou reformou podporujú rodičovstvo?
:D
Divíte sa ako?
Vysvetlím.

Zamestnanec ženatý , manželka na rodičovskej dovolenke má hrubú mzdu napr. 500 eur ( celková cena práce 676 eur) mesačne. Tj. 6000 ročne.
To znamená, že ročne zaplatí na daniach 310,99 eur cca. Ak si uplatní na manželku nezdaniteľnú časť 3559,20 eur tak mu vrátia daň v celej výške teda 310,99 eur.

Po novom ak bude mať Super hrubú mzdu 672 eur tj ročne 8064 eur. Pri nezdaniteľnej čiastke 3416,88 eur u seba zaplatí ročnú daň 882,95 eur. Ak si uplatní na manželku nezdaniteľné minimum tak mu vrátia 649,21 eur.

Ak zrátam jeho ročné čisté príjmy po starom 407,08 x 12 + 310,99 = 5196 eur
Po novom budú jeho ročné čisté príjmy 410,26 x 12 + 649,21 = 5572,34 eur
Takže technicky vzaté bude mať ročne o 376,34 € viac.
Rodičovstvo národnostnej menšiny. Nie kazdy bude rodiť kvôli pár halierom :)
Jana Motyčková
28.08.11,10:10
Výrazne stúplo daňové zaťaženie na úkor odvodového zaťaženia. Budem sa báť byť chorá.
Keďže systém výpočtu dane u zamestnancov a szčo sa má meniť, tak, že sa vlastne zvýši daňový základ, tak aby zamestnancom ostalo v čistom cca rovnako, tak sú dve možnosti ako to riešiť -
1. znížiť sadzbu dane
2. alebo znížiť sadzbu odvodov.
Keby sa znížila sadzba dane, táto by sa neznížila len pre zamestnancov (a szčo) ale znížila by sa aj daň zo zisku, z kapitálového majetku, z ostatných príjmov - výpadok z týchto príjmov by musel byť kompenzovaný inými opatreniami (alebo by sa znížil čistý príjem zamestnancov).
Jednoduchšie je znížiť sadzbu odvodov - to má vyplyv len na zamestnancov a szčo, teda u tej skupiny, kde vlastne dochádza k tej zmene výpočtu daňového základu.
Každoročne stratu SP kompenzuje štát zo štátneho rozpočtu, takže ten transfer zo ŠR sa len navýši o sumu spôsobenú zmenou systému.
Pripravovaná "daňovo-odvodová reforma" neznižuje výšku nemocenských dávok a iné dávky zo SP. Snáď s výnimkou zmeny spôsobu navyšovania dôchodkov - tá je skôr v prospech osôb, poberajíucich nižší dôchodok. A ešte je tam zmena pri výpočte dôchodku po roku ??? (tuším 2016) u dôchodcov s POMB nad 1.

Čo by som skôr namietala, že narhované zmeny nespĺňajú deklarované zjednodušenie odvodového systému. Aj keď určité zjednodušenia tam sú, podľa mňa sú veľmi nedostatočné.
Xanti
28.08.11,10:44
Rodičovstvo národnostnej menšiny. Nie kazdy bude rodiť kvôli pár halierom :)
No veru mýliš sa, lebo národnostná menšina poväčšine nepracuje a toto je príklad pracujúceho.
ajkariky
28.08.11,15:08
http://www.podnikam.webnoviny.sk/aktuality-dane-odvody/dopady-danovo-odvodovej-reformy-szco/23281

To co robi tato vlada, je uplna katastrofa. Trestat najproduktivnejsich na trhu je cesta do pekla.
smutko
29.08.11,18:38
ja sa moc v tom nevyznám, ale potom keď na výplatu dostaneme aj tie peniaze, čo za nás teraz odvádza zamestnávateľ, kto mi potom vyráta tie percentá čo mám poslať do ZP a tie ostatné zrážky keď ja si to nebudem vedieť vyrátať a ako im to pošlem? poštovou poukážkou? a ak mi to bude vypočítavať dajaká účtovníčka budem jej musieť za to zaplatiť tak ako môžem mať viac keď budem mať výdavky ešte aj na to
Adiks
29.08.11,18:46
Všetky strany vládnej koalície mali vo volebnom programe zníženie odvodového zaťaženia. Touto reformou sa odvodové zaťaženie neznižuje ani o cent.
Xanti
29.08.11,18:57
Adiks
ako by nie, odvodové zaťaženie sa znižuje, momentálne je
u zamestnanca 13,4% a u zamestnávateľa 25,2% tj. dokopy 38,6%.
No po novom bude len 28% to je o 10,6% menej. :D Akurát sa zvýši daňové zaťaženie. :D

Ako človek nevie či sa smiať a či plakať z takéhoto presúvania peňazí.

Pre Smutka, nebojaj sa stále bude zamestnávateľ za teba rátať odvody a aj ich posielať na správne účty. To by sa nemalo zmeniť.
durisovad
29.08.11,19:27
Len aby vsetci zamestnavatelia odvody odvadzali. Keby tak robili doteraz, nebola by v socialnej a zdravotnej poistovna taka sekera ako je.
ajkariky
29.08.11,20:48
Adiks
ako by nie, odvodové zaťaženie sa znižuje, momentálne je
u zamestnanca 13,4% a u zamestnávateľa 25,2% tj. dokopy 38,6%.
No po novom bude len 28% to je o 10,6% menej. :D Akurát sa zvýši daňové zaťaženie. :D

Ako človek nevie či sa smiať a či plakať z takéhoto presúvania peňazí.

Pre Smutka, nebojaj sa stále bude zamestnávateľ za teba rátať odvody a aj ich posielať na správne účty. To by sa nemalo zmeniť.

akurát sa mu zvýšii daň, nie??
Xanti
29.08.11,20:53
akurát sa mu zvýšii daň, nie??
A tak o tom sa dá polemizovať. Technicky daň nezvýšili, ved je návrh na rovnaké percento xi .. tj. 19% .

Jediné čo urobili tak zmenili metodiku výpočtu. Pre zamestnávateľa to nemá nejaký vplyv, pre zamestnanca detto. Akurát menej dostanú SP a ZP a viac DU. :D
veronikasad
29.08.11,20:54
Čo hovoríte na toto ?

Príklad

Ak SZČO začne podnikať od 1. marca 2012 a za rok 2012 dosiahne hrubý príjem 4 500 eur, podľa súčasných pravidiel jej povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie vznikne od 1. júla 2013, pričom nemusí doplácať poistné spätne za predchádzajúce mesiace. Od marca 2012 do júna 2013 je tak SZČO oslobodená od platenia sociálnych odvodov.

Podľa pravidiel, ktoré navrhuje ministerstvo práce, vznikne tejto SZČO povinné platenie sociálnych odvodov spätne k 1. marcu 2012. Odvody spätne ku dňu registrácie podnikateľ doplatí v rámci ročného zúčtovania sociálnych odvodov.
Xanti
29.08.11,20:59
Čo hovoríte na toto ?

Príklad

Ak SZČO začne podnikať od 1. marca 2012 a za rok 2012 dosiahne hrubý príjem 4 500 eur, podľa súčasných pravidiel jej povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie vznikne od 1. júla 2013, pričom nemusí doplácať poistné spätne za predchádzajúce mesiace. Od marca 2012 do júna 2013 je tak SZČO oslobodená od platenia sociálnych odvodov.

Podľa pravidiel, ktoré navrhuje ministerstvo práce, vznikne tejto SZČO povinné platenie sociálnych odvodov spätne k 1. marcu 2012. Odvody spätne ku dňu registrácie podnikateľ doplatí v rámci ročného zúčtovania sociálnych odvodov.
Toto som čítala,
je to sila. Lebo SZCO, ak začne podnikať 1.3.2012 a náhodou poláme nohu a bude na PN, tak dostane veľké gulové od štátu teda od SP.
Lebo sa nebude môcť dobrovolne nemocensky poistiť, lebo nebude povinne poistený dôchodkovo.

Ale ak prekročí príjem tak ho spätne dôchodkovo povinne poistia, teda si spätne zaplatí odvody ale nemocenskú mu nikto nedá, lebo DNP sa nedá uzavrieť spätne.

Je to obrovské svinstvo, pred rokom sa čosi podobné udialo známemu, bol krátko szčo, nemal nárok na vyplácanie PN ked cestou z práce mal havárku a polámal ruku. Dva mesiace PN a mesiac rehabka a príjem žiaden.
Teraz si platí DNP, no od nového roka mu asi padne lebo nie je povinným platcom odvodov nakoľko kvôli tej havárke v roku 2010 nepresiahol hranicu príjmov na povinnú registráciu do SP.
veronikasad
29.08.11,21:05
Čítam to prvýkrát a vyrazilo mi to dych. Ak sa bude brať do úvahy príjem, nie základ dane, väčšina začínajúcich živnostníkov to nebude mať z čoho spätne zaplatiť ...
Xanti
29.08.11,21:06
Veru Veronika,
je to nedomyslené. :(
Mali by ked tak uzákoniť povinnosť platiť tieto preddavky do SP, odo dňa začatia podnikania. Aby toto mnohých malých začínajúcich SZCO neprekvapilo nasledujúcim rokom.
ZuzanaP
30.08.11,05:03
mne to príde strašne likvidačné....
truch
30.08.11,05:29
Kvaka
30.08.11,08:39
Toto som čítala,
je to sila. Lebo SZCO, ak začne podnikať 1.3.2012 a náhodou poláme nohu a bude na PN, tak dostane veľké gulové od štátu teda od SP.
Lebo sa nebude môcť dobrovolne nemocensky poistiť, lebo nebude povinne poistený dôchodkovo.

Ale ak prekročí príjem tak ho spätne dôchodkovo povinne poistia, teda si spätne zaplatí odvody ale nemocenskú mu nikto nedá, lebo DNP sa nedá uzavrieť spätne.

Je to obrovské svinstvo, pred rokom sa čosi podobné udialo známemu, bol krátko szčo, nemal nárok na vyplácanie PN ked cestou z práce mal havárku a polámal ruku. Dva mesiace PN a mesiac rehabka a príjem žiaden.
Teraz si platí DNP, no od nového roka mu asi padne lebo nie je povinným platcom odvodov nakoľko kvôli tej havárke v roku 2010 nepresiahol hranicu príjmov na povinnú registráciu do SP.
Xanti, myslím, že toto by sa malo určite nejako doriešiť, lebo vylúčiť SZČO z dobrovoľného NP je likvidačné. To ako keby živnostník nemal nárok byť chorý alebo inak povedané, živnosť by musel vykonávať aj chorý.
Čo sa týka platenia odvodov spätne, našla som v zákone návrh nového § 146a, kde je povolené platiť v tomto prípade poistné splátkami.

§ 146a Povolenie splátok súm poistného
Sociálna poisťovňa na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej vzniklo povinné dôchodkové poistenie podľa § 21 ods. 1, povolí splátky poistného v období nie dlhšom ako 18 mesiacov.
Xanti
30.08.11,08:46
Xanti, myslím, že toto by sa malo určite nejako doriešiť, lebo vylúčiť SZČO z dobrovoľného NP je likvidačné. To ako keby živnostník nemal nárok byť chorý alebo inak povedané, živnosť by musel vykonávať aj chorý. No nemyslím, že na to mysleli.
A ďalšia vec čo ma napadla, momentálne živnostník ak ide na PN a je povinný platca nemocenského poistenia a onemocnie napríklad 5.7. tak už má nárok na nemocenské dávky z povinného poistenia.

Po novom ak bude dobrovolný platca, tak si síce bude platiť poistné ale ak nebude mať splnenú podmienku 270 dní spätne tak tiež nebude mať nárok na platené dávky.
Je to všetko sila.
Čo sa týka platenia odvodov spätne, našla som v zákone návrh nového § 146a, kde je povolené platiť v tomto prípade poistné splátkami. Otázka je, či to spätné splatenie odvodov poistného pomôže živnostníkovi na další rok, ked napr. namiesto odvodov 150 eur bude mesačne platiť 150+150 eur tj. 300 eur aby splatil to z predošlého roka.

§ 146a Povolenie splátok súm poistného
Sociálna poisťovňa na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej vzniklo povinné dôchodkové poistenie podľa § 21 ods. 1, povolí splátky poistného v období nie dlhšom ako 18 mesiacov. no moje dumky v texte.
mizu24
30.08.11,10:07
Na stránke MPSVR som našla takúto tabuľku

http://www.employment.gov.sk/index.php?id=21272
a ešte tento článok
http://www.employment.gov.sk/index.php?mod=news&nid=789&lg=sk

Ale veď zamestnaneckú prémiu chcú zrušiť, tak prečo ju tam riešia? :confused:
Xanti
30.08.11,10:20
Ale veď zamestnaneckú prémiu chcú zrušiť, tak prečo ju tam riešia? :confused:
Aby naoko boli vyššie príjmy po novom ako po starom. Za tento rok už zamestnanecká prémia nie je. mimotemy
akire-erika
30.08.11,10:26
Po prečítaní všetkých príspevkov k tejto téme mám chuť zbaliť sa a "vyraziť" do sveta...
Ešte sa chcem spýtať ku tým živnostníkom... tá EXELENTNÁ daňovo-odovdová reforma sa bude týkať až roka 2012? alebo tá oblasť SZČO - paušálne výdavky nahradia paušálom 200,- EUR/mes. bude platiť pre daňové priznania za rok 2011? Dajú do prechodných ustanovení, že §xy platí pre daňové priznanie podané po 1.1.2012... :-( a to sa aj ja môžem ísť pásť medzi oravské ovečky...
Xanti
30.08.11,10:28
Akire
tento rok ide podľa starých pravidiel. U SZCO sa to prejaví tá novela ak ju schvália pri podávaní DP za rok 2012 tj. v roku 2013.
VieraPopluharova
30.08.11,10:49
truch
30.08.11,11:24
truch
30.08.11,14:09
Xanti
30.08.11,16:32
No ktohovie ako to nakoniec bude http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1241166 kedže OKS sa zaťali :D
MMiro
02.09.11,18:58
Odporúčam vám si prepočítať čistý príjem podnikateľa (szčo) pred a po zavedení reformy.
http://www.podnikam.webnoviny.sk/kalkulacky/viete-kolko-budete-zarabat-szco-zavedie-superhruba-mzda/23822
Rozalka
04.09.11,12:12
Netrúfam si polemizovať o správnosti zavedenia tejto reformy.

Po prečítaní témy ma zaujalo okrem iného napr. toto:
SZČO dlhodobo si platí NP, samozrejme vekom sa stáva menej zdravým. Od 1.1.2012 si NP platiť nebude .... a čo ak ochorie?

Poznám zopár podnikateľov, ktorí naposledy videli lekára, keď mu podpisovali "odmietnutie KVOP-u" a predtým pri výstupnej prehliadke zo SŠ/VŠ ...
Ak po 1.1.2012 budú práceneschopní, nedostanú nič.
Kam sa podeli tie peniaze, ktoré si roky platili?
Xanti
04.09.11,16:39
Rozalka,
taký dlhodobí szčo sa budú môcť pripoistiť nemocensky. Lebo budú povinne platiť dôchodkové odvody.

Skôr ide o nizsko príjmových, alebo začínajúcich szčo, ty dostanú starú belú a jeden štranek ...
Rozalka
04.09.11,19:30
... a tí začínajúci szčo aj doteraz tak boli, či nie? a nízko príjmoví takisto - neboli poistení, nedostali dávky.
Ja som písala o tých, ktorí si roky rokúce platili a teraz nič nedostanú, iba ak sa poistia dobrovoľne + ešte ďalšie "nepotrebné" odvody, nie?
Kvaka
04.09.11,19:37
... a tí začínajúci szčo aj doteraz tak boli, či nie? a nízko príjmoví takisto - neboli poistení, nedostali dávky.
Ja som písala o tých, ktorí si roky rokúce platili a teraz nič nedostanú, iba ak sa poistia dobrovoľne + ešte ďalšie "nepotrebné" odvody, nie?
Myslím, že ak sa dobrovoľne poistia, tak to obdobie doterajšieho platenia sa im bude počítať, v prechodnom ustanovení je napísané, že obdobie nemocenského poistenia, obdobie dôchodkového poistenia a obdobie poistenia v nezamestnanosti získané do 31. decembra 2011 sa považuje od 1. januára 2012 za obdobie získané podľa zákona účinného od 1. januára 2012 a posudzuje sa podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2012.
Rozalka
04.09.11,19:40
Aha, tak to som nevedela. Ďakujem.
Xanti
05.09.11,04:19
... a tí začínajúci szčo aj doteraz tak boli, či nie? a nízko príjmoví takisto - neboli poistení, nedostali dávky.
Ja som písala o tých, ktorí si roky rokúce platili a teraz nič nedostanú, iba ak sa poistia dobrovoľne + ešte ďalšie "nepotrebné" odvody, nie?
Ano Rozálka,
ale začínajúci SZCO ak začínal po skončenom zamestnaní, tak sa dobrovolne pripoistil a mal nárok na platenú PN.
Nízko príjmový ak aj neplatili povinne odvody do SP, tak sa zvykli tiež dobrovolne pripoistiť a mali nárok na platenú PN.

Teraz ak to prejde to nebude možné aspoň to ja tak chápem.
Kvaka
05.09.11,06:54
Ano Rozálka,
ale začínajúci SZCO ak začínal po skončenom zamestnaní, tak sa dobrovolne pripoistil a mal nárok na platenú PN.
Nízko príjmový ak aj neplatili povinne odvody do SP, tak sa zvykli tiež dobrovolne pripoistiť a mali nárok na platenú PN.

Teraz ak to prejde to nebude možné aspoň to ja tak chápem.
Nechce sa mi hľadať to, ale myslím, že SZČO sa vždy bude môcť dobrovoľne poistiť. Ak ešte nevie, či bude povinne dôchodkovo poistená, alebo ak podľa príjmu nebude mať povinné dôchodkové poistenie z dôvodu príjmu, bude sa môcť dobrovoľne poistiť na všetky tri sociálne poistenia. Ak bude povinne dôchodkovo poistená, podľa príjmu v danom roku, kedy založila živnosť, bude môcť byť dobrovoľne poistená pre nemocenské poistenie +poistenie v nezamestnanosti,
vcielkaisr
05.09.11,08:11
Trochu mimo,ale tema superhrubej mzdy bola uzatvorená http://marcelfranko.blog.sme.sk/c/274451/Superhruba-drzost.html
Kvaka
05.09.11,08:40
Trochu mimo,ale tema superhrubej mzdy bola uzatvorená http://marcelfranko.blog.sme.sk/c/274451/Superhruba-drzost.html
No, ale Marcel Franko zrejme nemá dosť dobre naštudovaný návrh zákona, dá sa nájsť v NRSR, a aj na stránke MPSVaR, pozri tu:
http://www.employment.gov.sk/print.php?SMC=1&mod=news&nid=789&lg=sk
Posledná veta v odkaze píše o zodpovednosti zamestnávateľa.
Jana Motyčková
05.09.11,10:31
Trochu mimo,ale tema superhrubej mzdy bola uzatvorená http://marcelfranko.blog.sme.sk/c/274451/Superhruba-drzost.html


Nedalo mi to, lebo mám "najradšej", keď si niekto niečo vymyslí, že toto sa chystá, potom ten svoj výmysel skritizuje a je najmúdrejší a najľudomilnejší.
Bez ohľadu na to, čo sa naozaj chystá. Potom ľudia debatujú o nezmysloch a o problémoch, ktoré by naozaj mohli vzniknúť sa nedebatuje.

Pán Franko kritizuje niečo, o čom ani netuší ako to funguje a ani netuší čo sa chystá.
Zeleným citujem z článku, čiernym moje komentáre. Neuvádzam celý článok.V susednej ČR sa superhrubá mzda neosvedčila, zvažuje sa jej zrušenie. My ju ideme zavádzať, namiesto toho, aby sme aktívne pristúpili ku komunikácii a snažili sa analyzovať, prečo to asi u susedov nefunguje.
Pán Franko to asi neanalyzoval, prečo to v ČR nefunguje, takže mal by to naozaj zanalyzovať. Tí čo superhrubú mzdu (SHM) na Slovenskú chcú zaviesť, vedia čo je SHM na Slovensku a čo SHM v Česku a že je v tom dosť podstatný rozdiel, ako som tu už kdesi písala, a tak ako bola nakoniec v ČR SHM zavedená, je to naozaj zbytočnosť a nezmysel.

Vyjadrím svoj názor na to všetko. Mnohí pracujú alebo pracovali v zamestnaneckých pomeroch. Nikoho nikdy nezaujímali povinné odvody z hrubej mzdy. Chceme vidieť "na ruke čisté peňáze". Väčšinou sa začnú touto otázkou zaoberať jednotlivci, ktorí prechádzajú z pracovného pomeru na živnosť alebo podnikanie.
Áno.

Príklad 1 - súčasný stav: Zamestnávateľ neodvádza povinné odvody. Inštitúcie zverejnia zoznam dlžníkov, t.z. zamestnávateľa aj zamestnanca súčasne. Oboch vyzve na úhradu svojho "podielu" dlhu na odvodoch. Ak sa tak neudeje, použije nástroje na vymáhanie pohľadávok zákoným spôsobom ( napr. exekúcia ), podotýkam, že u oboch rovnako.
Ńezmysel. Ak neplatí odvod zamestnávateľ za zamestnanca a zamestnávateľa, dlžníkom je len zamestnávateľ a SP :
1. zverejní dlžníka, ktorým je iba zamestnávateľ
2. Vymáha pohľadávku len od dlžníka, ktorým je iba zamestnávateľ. Nikdy nie zamestnanec.

Z tohoto vyplýva (teda nepriamo, ale keď už teda pán Franko nečíta zákony, ktoré kritizuje), že nasledovné je úplný nezmysel :

Príklad 2 - po zavedení superhrubej mzdy: Zamestnávateľ neodvádza povinné odvody. Inštitúcie zverejnia zoznam dlžníkov, t.z. zamestnanca samostatne. Vyzve ho na úhradu svojho dlhu na odvodoch, pretože odvod z takto vypočítanej superhrubej mzdy je výslovne odvodom zamestnanca. Ak sa tak neudeje, použije nástroje na vymáhanie pohľadávok zákoným spôsobom ( napr. exekúcia ), podotýkam, že už len od zamestnanca. Darmo sa budú poškodení domáhať spravodlivosti a odvolávať sa na nezaplatenie povinných odvodov zo strany zamestnávateľa, majú jednoducho smolu. Formy vymáhania už nebudem rozpisovať, sú to smutné príbehy.

Poznám veľa prípadov, keď zamestnávateľ neuhrádzal povinné odvody a doplatili na to ľudia tak, že sa stali dlžníkmi napr. sociálnej poisťovne. Alebo si museli uhradiť odvody "ešte raz" ( už raz ich "vyrobili" ), ak napríklad chceli čerpať podporu v nezamestnanosti.
Mám pocit, že toto si pán Franko vymyslel. Neplatenie odvodov zamestnávateľom nie je dôvodom na nepriznanie dávky (zo zákona !!! a ani som sa s tým nikdy v praxi nestretla, že by SP robila problémy). Je možné, že ak zamestnávateľ neprihlasil zamestnanca do SP, tak zamestnanec má problém s podporou - ale tu stačí doniesť pracovnú zmluvu do SP. Určite by nepomohlo (kto sa vyzná, vie) nejaké spätné zaplatenie odvodov a ešte k tomu zamestnancom.


Pripravovanej novele sa da všeličo vyčítať, ale najskôr si ju treba prečítať.
Adiks
05.09.11,12:13
Nie všeličo, ale takmer všetko sa dá tejto reforme vyčítať. Pri HM 750 EUR som platil preddavky na zdr.poistenie 30 EUR, zamestnávateľ platil 75 EUR, soc.poistenie som platil 70,50 EUR, zamestnávateľ platil 189 EUR, preddavky na daň z príjmov zo záv.činnosti som platil 67,05 EUR. Zo SHM 1008 EUR (1,344 násobok HM) budem platiť preddavky na zdr.poistenie 90,72 EUR, čo je pokles o 14,28 EUR, soc.poistenie budem platiť 191,52 EUR, čo je pokles o 67,98 EUR, preddavky na daň z príjmov zo záv.činnosti budem platiť 137,42 EUR, čo je nárast o 70,37 EUR. Čistá mzda stúpne o priam neuveriteľných 5,89 EUR. Pán Mihál, len žonglujete s číslami a hovoríte o znížení odvodového zaťaženia, ale ani slovko o zvýšení daňového zaťaženia. Pri hrubej mzde 750 EUR totiž klesne odvodové zaťaženie o 82,26 EUR, ale zároveň vzrastie daňové zaťaženie o 70,37 EUR. Aký význam má takáto reforma ?, nemá pre zamestnanca aj živnostníka význam jeho celkovo daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré prakticky zostalo bez zmeny, lebo zníženie daňovo-odvodového zaťaženia o 11,89 EUR mesačne pri hrubej mzde 750 EUR je "o ničom".
Jana Motyčková
06.09.11,05:26
Aký význam má takáto reforma ?, nemá pre zamestnanca aj živnostníka význam jeho celkovo daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré prakticky zostalo bez zmeny, lebo zníženie daňovo-odvodového zaťaženia o 11,89 EUR mesačne pri hrubej mzde 750 EUR je "o ničom".
Som zvedavá, keby došlo k zvýšeniu daňovo odvodového zaťaženia zamestnancov o 11,89 € pri hrubej mzde 750€, či by to bolo tiež o ničom.
Inak v odvodovej reforme nejde o zníženie zaťaženia ale o zjednodušenie systému. A ak treba tej reforme niečo vyčítať, tak je to to, že to zjednodušenie systému je možno o 10% zo 100 možných.
Adiks
06.09.11,05:51
Kedy potom vlastne dôjde k výraznému zníženiu odvodového zaťaženia, ktoré vládne politické strany sľubovali pred voľbami ?
durisovad
06.09.11,06:30
Ked sa zavedie progresivna dan a progresivne odvodove zatazenie, tak aby ti, co zarabaju vela aj viac odvadzali. Ale pokial bude pravicova vlada, tak sa to neuskutocni nikdy, ved preco by brali sebe, ked mozu osklbat chudobnych....
Adiks
06.09.11,07:11
Ešte jeden z názorov na superhrubú mzdu. http://korzar.sme.sk/c/6042606/superhrubka.html
Jana Motyčková
07.09.11,06:01
Ešte snáď na dovysvetlenie.
Samotné zavedenie superhrubej mzdy nemá (až na centy) vplyv na výšku mzdy zamestnanca a ani na výšku dávok z poistení. Čiže ak niekto (napr. p.Franko) narieka nad zavedenim superhrubej mzdy, narieka na nesprávnom hrobe.

Čo zmenilo výšku čistej mzdy je :
1. že pri výpočte dane sa poistné neodpočítava od základu dane
2. zmenili sa sadzby poistného, ostala sadzba dane.
Samotná superhrubá mzda sa dá zaviesť aj bez zmien 1 a 2.

Sadzby poistného sa menili kôli bodu 1 tak, aby cca čistá mzda ostala bez zmeny. Ako som už kdesi písala nebolo vhodné kôli bodu 1 znižovať sadzbu dane (tak to urobili v ČR a rušia to), lebo by sa tá daň znížila aj pri iných druhoch príjmu kde sa poistné neplatí (kapitálový majetok, ostatné príjmy) a pri vysokopríjmových zamestnancoch.

Prečo je lepšie zaviesť superhrubú mzdu ?
a) zjednodušenie systému - nemám na mysli len počítanie menšieho množstva položiek, ale zrušenie oznamovania medzi zamestnávateľmi nedoplatkov a preplatkov na zdravotnom poistení. Aj keď zúčtovanie poistného majú už robiť ZP a všetko by oznamovala ZP, toto oznamovanie sa zjednoduší.
b) častá prax pri prechode zamestnancov na "kvázi szčo" je, že zamestnávateľ zamestnancovi povie, máš u mňa hrubú mzdu 500, keď budeš szčo a dám ti 500, máš nižšiu daň, rok a pol neplatíš poistné a potom len z polovice. A v lepších prípadoch zamestnávateľ povie, dám ti 550. Zamestnanec si chce zachovať prácu, tak na to pristúpi. Ak bude mať zamestnanec na páske namiesto 500 sumu 672, tak si zamestnávateľ asi netrúfne navrhnúť mu nižšiu sumu za szčo ako má na páske. A ak si aj trúfne, tak zamestnenec to vidí - čiže lepšia informovanosť.

Toto bolo len o supehrubej mzde, nie o ďalších zmenách.
Nella_2
24.09.11,16:19
Vyskúšala som si kalkulačku Podnikateľskej aliancie Slovenska (o ktorej hovorili v dnešných televíznych novinách) a som zhrozená - ako priemerne zarábajúca SZČO si dosť pohorším.

Môžete si skúsiť - zamestnanci aj SZČO - zadať svoje údaje a uvidíte, čo vás po reforme čaká:

http://www.alianciapas.sk/menu_projekty_mzdova_kalkulacka_2012.htm
marjankaj
24.09.11,17:08
Vyskúšala som si kalkulačku Podnikateľskej aliancie Slovenska (o ktorej hovorili v dnešných televíznych novinách) a som zhrozená - ako priemerne zarábajúca SZČO si dosť pohorším.

Môžete si skúsiť - zamestnanci aj SZČO - zadať svoje údaje a uvidíte, čo vás po reforme čaká:

http://www.alianciapas.sk/menu_projekty_mzdova_kalkulacka_2012.htm

Nekontroloval som správnosť výpočtov, ale rád by som sa dozvedel ako boli zvýhodňovaní živnostníci oproti zamestnancom.
V prvej tabuľke je doterajší stav 1000 € príjem u živnostníka znížený o výdavky 40%, teda 6000 € a k tomu zodpovedajúci príjem zamestnanca 6000 €

V druhej tabuľke je plánovaný stav od 1.1.2012
Príjem živnostníka 1000 € znížený o 200 € teda 8000 € a k tomu zodpovedajúci príjem zamestnanca 8000 €


Skutočne zrovnali živnostníkov so zamestnancami:confused:


Po starom by mal zamestnanec 478,53 € čistého a živnostník 413,86 € čistého. Rozdiel je 64,97 € v neprospech živnostníka.

Po novom by mal zamestnanec 623,93 € čistého a živnostník 526,06 € čistého. Rozdiel je 97,87 € v neprospech živnostníka.

Podobne si môžete do tabuľky dosadiť príjmy napríklad 500 €.
Nella_2
24.09.11,17:20
to bude asi tým, že cieľom nie je niekoho zvýhodniť alebo dať na rovnakú úroveň, ale zjednodušiť systém odvodov :D
marjankaj
24.09.11,17:44
No možno to bolo cieľom, ale odôvodňovali to "zrovnoprávnením" živnostníkov a zamestancov. Predpokladám, že netreba vyhľadávať, kto to tak odôvodňoval.
Jana Motyčková
24.09.11,18:02
Nekontroloval som správnosť výpočtov, ale rád by som sa dozvedel ako boli zvýhodňovaní živnostníci oproti zamestnancom.
V prvej tabuľke je doterajší stav 1000 € príjem u živnostníka znížený o výdavky 40%, teda 6000 € a k tomu zodpovedajúci príjem zamestnanca 6000 €

V druhej tabuľke je plánovaný stav od 1.1.2012
Príjem živnostníka 1000 € znížený o 200 € teda 8000 € a k tomu zodpovedajúci príjem zamestnanca 8000 €


Skutočne zrovnali živnostníkov so zamestnancami:confused:


Po starom by mal zamestnanec 478,53 € čistého a živnostník 413,86 € čistého. Rozdiel je 64,97 € v neprospech živnostníka.

Po novom by mal zamestnanec 623,93 € čistého a živnostník 526,06 € čistého. Rozdiel je 97,87 € v neprospech živnostníka.

Podobne si môžete do tabuľky dosadiť príjmy napríklad 500 €.
Problém v tom príklade je, že sa porovnáva zamestnanec s príjmom cez 1000 eur so živnostníkom s príjmom 800 eur.
Ako príjem živnostníka je síce uvedené 1000 a výdavky 200, to je ale skutočný príem 800. Ak by živnostník s príjmom 1000 eur mal výdavky 900 eur, tiež by ste počítali, že je to živnostník s príjmom 1000 eur?
marjankaj
24.09.11,18:10
Problém v tom príklade je, že sa porovnáva zamestnanec s príjmom cez 1000 eur so živnostníkom s príjmom 800 eur.
Ako príjem živnostníka je síce uvedené 1000 a výdavky 200, to je ale skutočný príem 800. Ak by živnostník s príjmom 1000 eur mal výdavky 900 eur, tiež by ste počítali, že je to živnostník s príjmom 1000 eur?

No nie celkom tak.
Zamestnávateľ je ochotný dať za určitú práce 1000 €. Živnostníkovi to zaplatí faktúrou. Ale zamestnancovi dá menej, lebo za neho platí odvody a aj určitú réžiu(elektrina, opotrebovanie majetku, nájomné, dovolenky, PN ). Živnostník si to platí sám.
Ak by mal živnostník pri príjme 1000 € náklady 900 €, tak sa na to vykašle. Veď by mu nezostalo ani na odvody.
Jana Motyčková
24.09.11,18:23
No veď, práve. Ak zamestnávateľ je ochotný dať za nejakú prácu 1000 eur, tak živnostníkovi dá na faktúru 1000 eur, ale zamestnancovi na výplatu o dosť menej, lebo s tým má náklady...
Preto je nesprávne porovnávať, že mzda 1000 eur je to isté ako príjem živnostníka 1000 eur.
marjankaj
24.09.11,18:45
No veď, práve. Ak zamestnávateľ je ochotný dať za nejakú prácu 1000 eur, tak živnostníkovi dá na faktúru 1000 eur, ale zamestnancovi na výplatu o dosť menej, lebo s tým má náklady...
Preto je nesprávne porovnávať, že mzda 1000 eur je to isté ako príjem živnostníka 1000 eur.

Veď to tvrdím aj ja, že je to neporovnateľné.
To niekto z navrhovateľov odvodovej reformy chce "zrovnoprávniť" zamestnancov so živnostníkmi.
Ak zamestnanec dostane 1000 € hrubého, tak okrem odvodov a daní už neplatí nič. Všetko mu zostáva. Živnostník musí naviac zo svojho príjmu platiť rôzne režijné náklady, čím sa mu čistý príjem ešte viac znižuje.

Poprípade si zadaj do tých tabuliek rovnakú sumu 1000 € pre zamestnanca aj živnostníka. Živnostníkovi tam daj výdavky 0%(teda 1000 € je po odpočítaní výdavkov) a zistíš, že živnostník zarobí o 40 € menej ako zamestnanec.
Teda neviem, či je tabuľka urobená korektne. Zákon ešte neschválili, tak ja som to zatiaľ neriešil.
Rozalka
24.09.11,18:58
... a ešte aj nájsť prácu, za ktorú ten živnostník dostane príjem!
marjankaj
24.09.11,19:04
Rozalka, ale to by tí, čo vymýšľajú takéto reformy museli skúsiť na vlastnej koži, čo živnostník musí preskákať. To nie je iba si sedieť na riti na teplom miestečku a špekulovať ako máme napríklad pomáhať gréckym dôchodcom. Keď bol Fico vo vláde, vtedy boli všetci múdri, že nedajme nič a teraz sa karta obrátila?
Nella_2
25.09.11,06:31
... a ešte aj nájsť prácu, za ktorú ten živnostník dostane príjem!
Presne tak, živnostník sa musí starať aj o to, aby si zohnal zakázky. Nikdy nemá istotu, či a koľko bude mať práce aj ďalší mesiac.
marjankaj
25.09.11,16:37
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-52980850-ak-ustupime-zivnostnikom-zvysia-sa-dane-tvrdi-mihal

Ak ustúpia živnostníkom, tak by sa zvýšili dane.
Teda neustúpia, dane sa nezvýšia a čo im chýba v rozpočte zacvakajú iba živnostníci. I tak še dá.

SZČO je cca 20% z celkového počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Asi sa niekomu zdá toto číslo privysoké.
Uchádzačov o zamestnanie je asi 14%.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/statistiky/registrovane_fo/data/reg0610.pdf

http://www.upsvar.sk/statistiky/nezamestnanost-mesacne-statistiky/2011.html?page_id=31010
michelle84
26.09.11,13:05
Ako to bude v prípade, že si zamestnanec platí dobrovoľné nemocenské poistenie. Od 01.01.2012 to už nebude možné? Ďakujem.
Kvaka
26.09.11,13:16
Ako to bude v prípade, že si zamestnanec platí dobrovoľné nemocenské poistenie. Od 01.01.2012 to už nebude možné? Ďakujem.
Ak sa schváli zákon v navrhovanom znení, tak nie, nebude to možné od 1.1.2012. Zamestnanec je povinne nemocensky poistený, čo bude vylučovať súbeh s dobrovoľným nemocenským poistením.
michelle84
26.09.11,13:26
Ak sa schváli zákon v navrhovanom znení, tak nie, nebude to možné od 1.1.2012. Zamestnanec je povinne nemocensky poistený, čo bude vylučovať súbeh s dobrovoľným nemocenským poistením.

Čiže prípadné nemocenské dávky budú počítané len z poistného, ktoré sa zaplatí z pracovného pomeru? Ako sa potom bude dať zabezpečiť vyššie nemocenské dávky, resp. materské, keďže zamestnávateľ dáva na papier len minimálnu mzdu? Ďakujem.
Kvaka
26.09.11,13:31
Čiže prípadné nemocenské dávky budú počítané len z poistného, ktoré sa zaplatí z pracovného pomeru? Ako sa potom bude dať zabezpečiť vyššie nemocenské dávky, resp. materské, keďže zamestnávateľ dáva na papier len minimálnu mzdu? Ďakujem.
Ak môžeš, zmeň zamestnávateľa.
michelle84
26.09.11,13:47
Ak môžeš, zmeň zamestnávateľa.

Toto sa ma našťastie až tak netýka, ale známych. Čiže, ak vznikne PN napr. 01.01.2012, nemocenská dávka bude počítaná len z VZ z pracovného pomeru, nakoľko už k 01.101.2012 už nebude dobrovoľne nemocensky poistená? DNP sa oplatí tento rok, ak PN vznikne do 31.12.2011 vrátane? Ďakujem.
Pikoška
26.09.11,13:52
Ak môžeš, zmeň zamestnávateľa.Alebo ministra...
Kvaka
26.09.11,14:18
Toto sa ma našťastie až tak netýka, ale známych. Čiže, ak vznikne PN napr. 01.01.2012, nemocenská dávka bude počítaná len z VZ z pracovného pomeru, nakoľko už k 01.101.2012 už nebude dobrovoľne nemocensky poistená? DNP sa oplatí tento rok, ak PN vznikne do 31.12.2011 vrátane? Ďakujem.
Prilepím z NRSR navrhované prechodné ustanovenia:
§ 293cb
(1) Obdobie nemocenského poistenia, obdobie dôchodkového poistenia a obdobie poistenia v nezamestnanosti získané do 31. decembra 2011 sa považuje od 1. januára 2012 za obdobie získané podľa zákona účinného od 1. januára 2012 a posudzuje sa podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2012.

(2) Obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby vzniknuté pred 1. januárom 2012 sa posudzuje aj po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného do 31. decembra 2011.

§ 293cc
(1) Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky a úrazovej dávky vznikol pred 1. januárom 2012, nárok na nemocenskú dávku a úrazovú dávku sa posudzuje a jej suma sa určí podľa zákona účinného do 31. decembra 2011, ak odsek 2 neustanovuje inak.

(2) Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.


V dôvodovej správe je k prechodným ustanoveniam vysvetlenie:
K § 293cb
Nároky, ktoré vznikli pred účinnosťou navrhovanej novely, v súvislosti s hodnotením období nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti sa budú posudzovať podľa právnej úpravy účinnej v čase, v ktorom boli získané.

K § 293cc
V súlade s uplatnením zásady právnej istoty na právne vzťahy, ktoré vznikli pred nadobudnutím účinnosti tejto novely zákona sa účinky doterajšej právnej úpravy navrhujú predĺžiť na nemocenské dávky a úrazové dávky, na ktoré vznikol nárok do 31. decembra 2011.
Kvaka
26.09.11,14:26
Mne stále nie je jasné, čo je dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Je to 11 deň PN, alebo začiatok PN? Prvý až desiaty deň PN mám nárok na náhradu príjmu, takže dôvod na ND by mal byť až 11 deň PN. Ale dôvod na dávku je ochorenie, tak ako to je?
Môj názor je ten, že nie je tam napísané nárok na dávku, ale dôvod na dávku, čo je podľa mňa rozdiel. Takže ak niekto ochorie do 31.12.2011, mal by mať ešte nárok na ND z dobrovoľného poistenia, ak mu nárok podľa doterajších predpisov vznikol.
Xanti
26.09.11,14:35
Kvaka,
ale ak PN vznikne 31.12.2011 a z DNP tak nárok vznikne, lebo PN z DNP od prvého dňa vypláca SP.
:D
rodina1
26.09.11,14:36
Z týchto všelijakých noviel už pomaly začínam byť "nahlavu".
Ak si doteraz platím DNP (momentálne som nezamestnaná), podľa novely by si nezamestnaní nemali platiť DNP. Z toho teda zrejme vyplýva, že ak by som "chcela" uplatniť nemocenské dávky, musela by som byť PN najneskôr 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 by som sa mala z DNP odhlásiť. Teda, z tohto všetkého mi vyplýva, že ak náhodou ochoriem v roku 2012, nevznikne mi nárok na nemocenské dávky, pretože už nebudem DNP aj napriek tomu, že celý rok 2011 som DNP platila.
Krása ...
Xanti
26.09.11,14:39
Veru Jarmilka,
platíme a figa borová z toho, lebo sa tým odčerpávajú prostriedky SP a nás všetkých. A to že človek roky platí ako farebný tak to už nikto nevidí. Ale ak potrebuje čerpať tak dobre, že človeka neprekolú očami. :(
rodina1
26.09.11,14:44
Len neviem pochopiť, prečo by nezamestnaný človek nemal mať nárok na nemocenské dávky? Čo on je iný, vadný? či čo?
Prečo by mali mať nárok len zamestnaní, veď aj ja si platím nemocenské! Ak aj počas evidencie na úrade práce (nedajbože) sa mi niečo stane, čo už ma len vyhodia na smetisko? Nemám už ani nárok na dávky v nezamestnanosti, nebudem mať nárok ani na nemocenské dávky, čo ja nie som občan tejto republiky? Platím si aj dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti, zrejme aj to budem musieť zrušiť, nakoľko aj tam idú zavádzať nejaké zmeny.
Ja by som tiež rada pracovala, ale vie mi niekto povedať, kde?
Xanti
26.09.11,14:47
Jarmilka,
minister to odôvodňuje, že PN platená je vlastne náhrada mzdy, no ty mzdu ako nezamestnaná nemáš tak podľa neho nemáš nárok na platenú PN. Šak čo treba ísť kradnúť, ako kradnú oni....
radšej sa nejdem rozčulovať ... :(
rodina1
26.09.11,14:49
Gabika, máš pravdu ... nemá cenu sa rozčuľovať, lebo niečo sa mi "náhodou" stane, a nedostanem nič ...
Len tak mimochodom, všimli ste si na aktuálnych fotkách pána ministra, ako sa zaokrúhlil? ... ten sa má teraz dobre, skutočne nepotrebuje s takými "chudákmi" ako som ja sa zaoberať ...
čert zober všetkých ...
Xanti
26.09.11,14:51
mimotemy
Šak každý pri žľabe ľabe,
i švini ked dáš do válova tak sa nažere i prežere do prasknutia.

Myslím, že toto je typický prípad.
IvetaH
26.09.11,14:51
Ste ho vyškolili na Porade a teraz machruje.:mee:
durisovad
26.09.11,15:02
Na Porade skolil on nas, ako vyuzit nevedomost vtedajsej vlady. Skoda, ze sa z opacneho tabora este nenasiel nikto, kto by nas skolil teraz. No, ale vsetky zakony este nie su schvalene a mozno sa potom najde nejaky lumen, ktory tomu terajsiemu prejde cez rozum.
Nella_2
26.09.11,15:14
Ja som to Tvoje "skolil" bez mäkčeňa (teda školil) čítala fakt ako "skolil".:D:D:D
durisovad
26.09.11,15:22
Nuz, niekoho skolil bez makcena, niekoho podskolil s makcenom. Aj taki boli, co ich dal na ciernu listinu.
Kvaka
26.09.11,15:34
Kvaka,
ale ak PN vznikne 31.12.2011 a z DNP tak nárok vznikne, lebo PN z DNP od prvého dňa vypláca SP.
:D
No vidíš, aké jednoduché, čo už, to som si neuvedomila, uf, som už do šrotu.:D:D
Pikoška
26.09.11,16:30
Z týchto všelijakých noviel už pomaly začínam byť "nahlavu".
Ak si doteraz platím DNP (momentálne som nezamestnaná), podľa novely by si nezamestnaní nemali platiť DNP. Z toho teda zrejme vyplýva, že ak by som "chcela" uplatniť nemocenské dávky, musela by som byť PN najneskôr 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 by som sa mala z DNP odhlásiť. Teda, z tohto všetkého mi vyplýva, že ak náhodou ochoriem v roku 2012, nevznikne mi nárok na nemocenské dávky, pretože už nebudem DNP aj napriek tomu, že celý rok 2011 som DNP platila.
Krása ...Keby si bola lepšie čítala pána Mihála na Porade, tak by si vedela, že na PN ku sa chodí vtedy, keď je už nárok vycucnúť zo sociálky maximum, a ten maximu cucať čo nadlhšie. Čo tam riešiš nejaké banality, veď chorí sme z NICH už všetci, okrem NICH, tak odrátaj 270 dní poistenia a ozlomkrky utekaj k doktorovi. Nejakých 20 euráčov naškrabeš. A smajla nedám, lebo sú škaredí od prvého do posledného.
rodina1
26.09.11,17:09
... ja by som aj rada, ale zatiaľ nemám diagnózu, ak však do konca roka ten zákon schvália, asi pôjdem k "cvokárovi" (lebo sa z toho všetkého asi už zcvoknem) a potom si pobudnem doma a budem si užívať havaj z maxima ... (pretože ja už mám nárok)
Katy a R
26.09.11,17:30
Z týchto všelijakých noviel už pomaly začínam byť "nahlavu".
Ak si doteraz platím DNP (momentálne som nezamestnaná), podľa novely by si nezamestnaní nemali platiť DNP. Z toho teda zrejme vyplýva, že ak by som "chcela" uplatniť nemocenské dávky, musela by som byť PN najneskôr 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 by som sa mala z DNP odhlásiť. Teda, z tohto všetkého mi vyplýva, že ak náhodou ochoriem v roku 2012, nevznikne mi nárok na nemocenské dávky, pretože už nebudem DNP aj napriek tomu, že celý rok 2011 som DNP platila.
Krása ...
.. len ty neklesaj na duchu ... ak by si náhodou nestihla scvokovatieť tohto roku ... verím, že už len sa nejaké to riešenie nájde aj neskôr .. čert by bol v tom, žeby sme nenašli .. neviem, akého smajla použiť :mee:
Carl
11.10.11,08:30
celá táto superhrubá mzda je jedna veľká blbosť. Argumenty: 1) zhorší to sociálny systém, nakoľko (a to p. Mihál obratne zatajuje) v ďalšom kroku ide o zdaňovanie dôchodkov; 2) len čo prídu nové voľby, nová vláda to celé zruší a účtovníci sa z toho zbláznia. To je ten lepší variant, pretože si myslím, že ak zostalo v Mihálovi ešte kúsok miesta pre zdravý rozum (k jeho veľkému egu), urobí zmeny čoskoro. Kde je potom stabilita podnikateľského prostredia? 3) skutočne ide o zvýhodnenie bohatších-úspešnejších. Ale položme si otázku takto: kto najviac čerpal z tých dlhov, ktoré nasekali postupne Dzurinda, Fico i Radičová a kto ich teda má najväčším podielom zaplatiť? 4) V ČR idú superhrubú mzdu rušiť, nakoľko sa ukázala kontraproduktívna. 5) znížením odvodov so súčasným zvýšením daní (to je skutočnosť, ktorú potvrdil aj veľký Miháľ) sa dáva vláde do rúk viac peňazí, s ktorými môže reálne sama nakladať. Komu ich dá? Kto si myslí, že v rámci solidarity na sekeru do sociálky, je na omyle. Opäť si prídu na svoje tí "úspešnejší". Takže o tom to je a ja odmietam tento systém.
Carl
11.10.11,08:39
ospravedlňujem sa, ale keďže je téma "Ako protestovať proti..." je p uzamknutá (zjavne z toho dôvodu, že sa Mihálovcom nepáčil obsah) by som ešte rád dodal: zavedenie odvodov z dôhod o prácach mimo pracovného pomeru je veľmi zdrvujúce. Ide o postihovanie tých, ktorí nesedia so založenými rukami a snažia si prilepšiť - teda zjavne nie sú úspešní, ale "hlúpejší". A od takých sa ľahko berie. Poznám kolegov účtovníkov, ktorí robia na dohodu a po zavedení toho masakra prestanú drieť na chytrolínov typu Mihál - som jedným z nich. A doplatia aj "moji" živnostníci - účtobné firmy ich zoderí z kože.
tweedle
13.10.11,09:26
rodina1
13.10.11,09:56
... uvidíme, čo bude ďalej ...
ideno
29.01.12,18:13
Niekedy je fakt lepšie nevedieť čo sa chystá .... No ja fakt nemôžem, ale je obrovská nádej, že nič také nebude kedže to nestihli a uvidíme čo nám pripraví nová vládna zostava. A však kým sa zas zorientujú, tak hádam máme nejaký čas na mimoreformný oddych :) :) :)