xinko
18.01.06,09:16
Dobry deň,
Ako je to vlastne z daňovým bonusom keď mi zamestnankyňa doniesla este v juni potvrdenie o ukončeni strednej školy svojho syna ku 30.04.2005.
Daňový bonus som jej priznala naposledy v máji v aprilovej mzde.Teraz ked som jej robila potrvdenie o prijme,lebo ukončila u nas pracovný pomer som si uvedomila ci som to vôbec urobila správne.
Lebo neviem či jej syn nastupil potom hned do prace alebo ostal doma.Či mala naň este nárok.
Poradíte mi?
Zita4
18.01.06,08:24
Dobry deň,
Ako je to vlastne z daňovým bonusom keď mi zamestnankyňa doniesla este v juni potvrdenie o ukončeni strednej školy svojho syna ku 30.04.2005.
Daňový bonus som jej priznala naposledy v máji v aprilovej mzde.Teraz ked som jej robila potrvdenie o prijme,lebo ukončila u nas pracovný pomer som si uvedomila ci som to vôbec urobila správne.
Lebo neviem či jej syn nastupil potom hned do prace alebo ostal doma.Či mala naň este nárok.
Poradíte mi?
Mohla si uplatiť daňový bonus aj za jún, júl a august. Keď ti donesie potvrdenie o poberaní prídavkov na deti za tieto mesiace, môžeš to kľudne doplatiť pri ročnom zúčtovaní dane. ;)
Chobot
18.01.06,08:31
Dobry deň,
Ako je to vlastne z daňovým bonusom keď mi zamestnankyňa doniesla este v juni potvrdenie o ukončeni strednej školy svojho syna ku 30.04.2005.
Daňový bonus som jej priznala naposledy v máji v aprilovej mzde.Teraz ked som jej robila potrvdenie o prijme,lebo ukončila u nas pracovný pomer som si uvedomila ci som to vôbec urobila správne.
Lebo neviem či jej syn nastupil potom hned do prace alebo ostal doma.Či mala naň este nárok.
Poradíte mi?

V prípade, ak sa ten študent nezamestnal do 1. septembra, tak jej patrí daňový bonus aj za júl a august. Na daňový bonus má zamestnanec nárok za nezaopatrené dieťa podľa z. 600/2003 o prídavku na dieťa. Ten v § 3 definuje, že nezaopatreným dieťaťom je dieťa, ktoré sa sústavne pripravuje na výkon povolania najviac do veku 25 rokov. Čo je to príprava na výkon povolania zase nájdeš tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=16217&highlight=zamestnanosti.
xinko
18.01.06,08:34
No keď už u nas skončila ku 31.12.2005 tak jej to uplatniť nemôžem.
Ale od 01.01.2006 nastupila vo firme pre ktoru tiež robim mzdy, tak podľa potvrdenia o prijme a ak mi predloži aj potvrdenie o poberani pridavku tak jej možem spraviť ročne zúčtovanie stym že sa jej doplati daňovy bonus.A vlastne či jej môžem robiť ročne zúčtovanie keď nastupila 01.01.06?Alebo si bude robiť sama daňové priznanie?
DanielaSL
18.01.06,09:28
Ak ťa o to požiada , tak jej môžeš urobiť ročné zúčtovanie dane ty v starej firme. Ak nepožiada ,tak jej pošleš podklady a urobí si daňové priznanie sama.
xinko
18.01.06,09:33
Ďakujem za radu.Pekny deň
učtovníčka
18.01.06,09:47
Dnes som dostala utázku čo s deťmi ktoré vlastne už detmi nie sú ale nedostanú podporu od štátu lebo sa o nich majú postarať rodičia do 25-ho roku života keď nebudú mať vlastný príjem? Čo v tomto prípade majú nárok na prídavky na deti a daňový bonus? Z čoho ich majú živiť keď sami ledva živoria. Viete mi poradiť či sú nejaké možnosti kompenzácie alebo pod. Ďakujem
Chobot
18.01.06,10:06
Dnes som dostala utázku čo s deťmi ktoré vlastne už detmi nie sú ale nedostanú podporu od štátu lebo sa o nich majú postarať rodičia do 25-ho roku života keď nebudú mať vlastný príjem? Čo v tomto prípade majú nárok na prídavky na deti a daňový bonus? Z čoho ich majú živiť keď sami ledva živoria. Viete mi poradiť či sú nejaké možnosti kompenzácie alebo pod. Ďakujem

Nárok na prídavky majú len v tom prípade, ak sa sústavne pripravujú na povolanie. Ak už skolu ukončili a sú ne/dobrovoľne nezamestnaní, nemajú na prídavky nárok, veď sú to dospelí ľudia ako všetci ostatní, ktorí sú nezamestnaní.

Neviem, či absovlenti nemajú náhodou nárok na nejakú podporu po skončení školy, treba sa opýtať na úrade práce.
Zita4
18.01.06,11:35
Absolventi, ktorí sú evidovaní na úrade práce, majú možnosť ísť na absolventskú prax, odrobia 20 hodín týždenne maximálne po dobu 6 mesiacov. Mesačne dostanú z ÚPSVaR 1700 Sk. Toto je práve pre mladých ľudí, ktorí už neštudujú a majú do 25 rokov.
INOTEX
18.01.06,12:10
Pekny den, ja by som potrebovla radu, za mesiac 12/2005 som vyplatila zamestnancovi danovy bonus vo vyske 400./Sk/1 dieta a mala som mu vyplatit 450, ako mam teraz pokracovat? Dakujem
Chobot
18.01.06,13:08
Pekny den, ja by som potrebovla radu, za mesiac 12/2005 som vyplatila zamestnancovi danovy bonus vo vyske 400./Sk/1 dieta a mala som mu vyplatit 450, ako mam teraz pokracovat? Dakujem

Ak robíš ročné zúčtovanie dane, tak to uprav v ňom. Ak si to robí zamestnanec sám, tak nech si on ten rozdiel douplatní.
Zuziana
18.01.06,15:09
Ak vysokoškolák ukončil štúdium 4.1. má nárok na daňový bonus za január?
Peťo
18.01.06,15:17
Áno. Pekný deň.
Zita4
18.01.06,17:06
Ak vysokoškolák ukončil štúdium 4.1. má nárok na daňový bonus za január?
Podľa § 33 ods. 5 zákona o dani z príjmov pre nárok na daňový bonus musia byť na začiatku mesiaca splnené podmienky. To znamená, že 1.1. bol ešte študentom, tak má nárok na DB za január. (Ak sa zachovala štandardná dĺžka štúdia neprekročil 25 rokov veku.)
Kristina27
18.01.06,17:20
AK "dieťa" maturovalo v máji, potom malo absolvenskú prax do 31.12.2005, za koľko mesiacov si na neho môže daňovník uplatniť daňový bonus, ja som mu zatiaľ uplatnila 01 - 06/2005.
Zita4
18.01.06,17:26
AK "dieťa" maturovalo v máji, potom malo absolvenskú prax do 31.12.2005, za koľko mesiacov si na neho môže daňovník uplatniť daňový bonus, ja som mu zatiaľ uplatnila 01 - 06/2005.
Ak bolo na absolventskej praxi už od júla 2005, t.zn., že bolo evidované ako uchádzač o zamestnanie. Na tie mesiace už nespĺňalo štatút študenta. Ak nebolo evidované na úrade práce v júli ani v auguste, môžeš doplatiť daňový bonus po predložení potvrdenia pri RZD.
Kristina27
18.01.06,17:37
Na absolvenskú prax išla študentka 1.8.2005, rodič má nárok na daňový bonus za ňu tak od 01 - 07/2005? Nevadí, rodič si bude podávať DP, lebo mal príjmy podľa §5 aj §6, takže tam sa to potom vyrovná.
Ďakujem za rady.
Zita4
18.01.06,18:00
Na absolvenskú prax išla študentka 1.8.2005, rodič má nárok na daňový bonus za ňu tak od 01 - 07/2005? Nevadí, rodič si bude podávať DP, lebo mal príjmy podľa §5 aj §6, takže tam sa to potom vyrovná.
Ďakujem za rady.
Over si to, pretože nezáleží na tom, kedy išla na absolventskú prax, ale odkedy bola evidovaná na ÚPSVaR ako uchádzač o zamestnanie.
Kristina27
18.01.06,18:34
Ako uchádzač bola evidovaná na úrade práce od 1.7.2005, takže má nárok na daňový bonus do konca škol. roka? Od 01-06/2005?
Zita4
19.01.06,19:07
Ako uchádzač bola evidovaná na úrade práce od 1.7.2005, takže má nárok na daňový bonus do konca škol. roka? Od 01-06/2005?
Má nárok na daňový bonus poslednýkrát za jún 2005, nie do konca školského roka, pretože koniec školského roka je 31. 8. 2005;).
Kristina27
23.01.06,11:53
Ďakujem ................
tima
23.01.06,14:16
ahojte,
chcela by som sa este k tejto teme spytat, ja mam zamestnankynu,
ktora nastupila 1.9.2005, v maji zmaturovala, rodicia maju uplatneny
danovy bonus za august, ja jej urobim rocne zuctovanie a nezdanitelnu
cast jej priznam za 4 mesiace?Potrebujem od nej nejake potvrdenie?
dakujem
Peťo
23.01.06,14:36
V prvom rade si musí podať žiadosť na vykonanie roč.zuč. dane, kde vyhlasí či mala alebo nemala v zdaň.období ešte iné prijmy zo zavislej činnosti s prípadnými potvrdeniami a priznate jej celu nezdaniteľnú časť t.j. 87 936 Sk /teda za 12 mesiacov/. Pekný deň.
Zita4
23.01.06,15:21
ahojte,
chcela by som sa este k tejto teme spytat, ja mam zamestnankynu,
ktora nastupila 1.9.2005, v maji zmaturovala, rodicia maju uplatneny
danovy bonus za august, ja jej urobim rocne zuctovanie a nezdanitelnu
cast jej priznam za 4 mesiace?Potrebujem od nej nejake potvrdenie?
dakujem
Potrebuješ mať podpísané vyhlásenie k dani a žiadosť o ročné zúčtovanie dane. Tam ona všetko vypíše a iné doklady nepotrebuješ.
Chobot
23.01.06,16:23
ahojte,
chcela by som sa este k tejto teme spytat, ja mam zamestnankynu,
ktora nastupila 1.9.2005, v maji zmaturovala, rodicia maju uplatneny
danovy bonus za august, ja jej urobim rocne zuctovanie a nezdanitelnu
cast jej priznam za 4 mesiace?Potrebujem od nej nejake potvrdenie?
dakujem

Tak ako uvedol Peťo, zamestnanec si uplatňuje celú nezdaniteľnú časť nezávisle od toho, koľko mesiacov v roku pracoval. Na mesiace sa to rozpočítava len kvôli zálohám dane.
AGRO
28.05.06,20:25
Keď študent, ktorý mal maturovať v máji nespravil skúšky ale bude robiť opravné v auguste a potom bude až maturovať môžem mu vyplatiť DB aj za august ? DB sa vypláca mesiac pozdadu ako mzda, alebo na ten mesiac v ktorom je vyplácaný ? T.j. výplata za máj v júni ale DB je už na jún ?
evina
28.05.06,21:30
Keď študent, ktorý mal maturovať v máji nespravil skúšky ale bude robiť opravné v auguste a potom bude až maturovať môžem mu vyplatiť DB aj za august ? DB sa vypláca mesiac pozdadu ako mzda, alebo na ten mesiac v ktorom je vyplácaný ? T.j. výplata za máj v júni ale DB je už na jún ?

DB mu tak či tak patrí do konca školského roka t.j. do 31.8.2006, posledný vo výplate za august /vyplácaná v septembri/.
raimonda
18.07.06,10:56
ano ma , ale mam dotaz ked skoncil bakalarske studium v juni ale zamestnanec mi tvrdi ze az v septembri sa zaeviduje na urade prace ma narok aj na danovy bonus za prazdniny plati to aj pre bakalarov? mal by mi doniest potvrdenie zo skoly o ukonceni studia ,