maow
18.01.06,08:23
došla mi faktúra od dodávateľa s dátumom vystavenia 12/2005 no na faktúre je rozpísaná služba poskytnutá od 22.06.2004 - 29.06.2004.......ako to mám zaúčtovať. bude todanovo uznatelný náklad roku 2005????? to je špecialitka čo???

Ďakujem
sway
18.01.06,07:31
a v akom účtovníctve? - ak je to JÚ tak možno aj áno - záleží čo to bolo za službu...., no veru neviem, čo rok spali? - ozaj špecialitka!
Ja by som trvala na tom nech mi prerobia faktúru - veď aj oni budú mať problém, že rok nefakturovali - určite by som to tak nenechala - a ešte záleží aj od toho aká je suma vysoká - ale to už samozrejme len z pohľadu podnikateľa, na zákone to nič nemení....
Katarína STR
18.01.06,08:51
No ja teda neviem, ale predsa aj u nich musí platiť zákonom stanovený termín na povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, nie ?

Okrem toho to u teba nemôže byť náklad roku 2005 /ak účuješ v PU/, ak je to za služby roku 2004.

Vráť im to na prepracovanie. Takto určite nemôže byť vystavená faktúra.
Ja by som ju neakceptovala a nezaplatila.

Opýtaj sa ich, či nepoznajú zákon.
Nech ti vysvetlia, na základe čoho to vystavili až teraz ?

A možno tam je len chyba v čísle. Možno to malo byť za obdobie 22.06.2005 - 29.06.2005 , ale aj tak je to už neskoro.
Zužu
18.01.06,09:00
Ak je to faktúra za rok 2004 ako píšeš, tak by si mala urobiť opravné daňové priznanie za rok 2004.
maow
18.01.06,09:02
OK môžem podať opravné 2004 alebo v roku 2005 nedanový náklad??? Ak prerobiť tak čo to obdobie, je to za ubytovanie.....myslíte že môže ta fa byť urobená bez toho obdobia??? ja to PU
Katarína STR
18.01.06,09:04
No počkaj Zužu, ak je to naozaj faktúra za rok 2004, oni nemali právo ju vystaviť až teraz. Ja by som pre ich chybu nerobila vôbec opravné.

Ak je to malá suma, vôbec by som faktúru neakceptovala a nezaplatila.

Ak je to väčšia suma, mali by pristúpiť ku kompromisu a vystaviť faktúru na rok 2005 na niečo iné v rovnakej sume, ako bola tá zlá faktúra a tým pádom ani oni nebudú mať problémy a ani maow.
Zužu
18.01.06,09:21
mala som podobný prípad. Viac krát som reklamovala u nemenovanej firmy, že mi nevystavili faktúru za ubytovanie, bolo pred uzávierkou /PU/, vždy mali nejaké dôvody prečo nevystavili a nakoniec mi prišla v máji, keď už dávno bolo podané daň. priznanie. Najskôr som to účtovala ako nedaňový náklad, ale nebolo to správne.
Katarína STR
18.01.06,09:45
Zušu, ak ty si vedela, že ti nejaká faktúra mala ísť ešte do starého roka, aj keď si nemala faktúru, bola si povinná v tom roku, do ktorého to malo byť vyfaktúrované, zaúčtovať cez interné doklady sumu na ubytovanie. Ak si ju vedela presne, tak cez účet 326, nevyfaktúrované dodávky, alebo cez rezervy 323 ak by si sumu len odhadovala. Tým pádom by si mala v starom roku blibližnú sumu v nákladoch a v novom roku by si faktúru zaúčtovala normálne medzi faktúry na účet 323 alebo 326/321.
v tvojom prípade nevidím problém.

Lenže v prípade maow by sa muselo robiť opravné daňové a to je už pre mňa neprípustné, pokiaľ by som neveda, že vôbec mám mať niečo faktúrované ešte do starého roka. Ak by som vedela, samozrejme by som postupovala ako v tvojom prípade.
maow
18.01.06,09:58
čo myslíte bude veľmi vadiť ak na faktúre za ubytovanie nebude uvedené obdobie???? ináč super ako hned reagujete....dakujem:)
ykla
19.01.06,06:40
Caute.
Ja mam opacny problem, nastupil som do firmy a tu teraz po mne chcu aby som vystavil fakturu(refakturu) za naklady sposobene ich chybnou manipulaciou s našim majetkom. Toto sa ale stalo v lete 2004!!! Teraz vaham ci to vobec vystavit, a ak ano, tak ci to supnem este do decembra 05, alebo uz radcej az v januari06 aby som mal moznost opravy este cely rok....

Ale asi najschodnejsia cesta by bola dohodnut sa na fakturovani dacoho ineho..

Pripadne ak by som dolozil este daku fakturu z tohoto obdobia a refakturoval im to az ako teraz uzavrene zuctovanie nakladov s tym spojene? To by som mohol dat datum zdanitelneho plnenia jan 06?

dakujem za pomoc
Akinom
10.02.06,16:32
Dnes som mala na firme audítorov a kontrolovali r2004 a 2005.
Vytkli mi(a mám vraj podať za r2004 dod.priznanie), že som ubytovanie za 12/04, ktoré som zaúčtovala v 1/05 a cez 326 som to dala do nákladov
r 2004, že som to takto robiť nemala , lebo vraj podľa §19ods4 je ubytovanie nájomné a to sa stáva nákladom toho obdobia kedy bolo zaplatené. Podotýkam že ubytovanie nám poskytovala FO platca DPH. Neviem ako to bolo vo Vašom prípade, je to FO alebo PO?
Poradte mi či majú pravdu a či mám skutočne podávať za r2004 dod.DP a či si mám to ubytko uplatniť ako daň.náklad v r2005 keď sme ho zaplatili.
Nejedná sa o malú sumu a ten istý prípad mám aj na prelome r. 2005/2006. Dík.
renča1
10.02.06,17:10
o aké ubytovanie sa jedná? na ako dlho? bola uzavretá nejaká zmluva o nájme ?
Akinom
10.02.06,17:27
Ide o ubytovanie našich zamestanancov, ktorí boli vyslaní na prac.cestu resp. dočasne pridelení na práce k nášmu odberateľovi. Je to na neurčito.
Viem že tento rok už je toto ubytovanie nedaňový náklad ale do 1.4.2005 to bola naša náklad.položka.U jedného je zmluva pomenovaná iba "Zmluva"
a v texte je "poskytovanie ubytovania" a u druhého je to "Zmluva o nájme nebytových priestorov".
andrej_rv
10.02.06,17:33
Vytkli mi(a mám vraj podať za r2004 dod.priznanie), že som ubytovanie za 12/04, ktoré som zaúčtovala v 1/05 a cez 326 som to dala do nákladovr 2004, že som to takto robiť nemala , lebo vraj podľa §19ods4 je ubytovanie nájomné a to sa stáva nákladom toho obdobia kedy bolo zaplatené. Podotýkam že ubytovanie nám poskytovala FO platca DPH.
Otázka má účtovný i daňový aspekt. Podľa § 3 ods. 1 a 2 Zákona o účtovníctve účtovná jednotka účtuje náklady a výnosy v tom období, v ktorom vznikli. Pokiaľ bolo ubytovanie v roku 2004 vyúčtované ako 518/326 a faktúra v r. 2005 ako 326/518, je podľa mňa toto účtovanie úplne v súlade so zákonom i účtovnými postupmi.
Z daňového hľadiska je nájomné platené fyzickej osobe v zmysle § 19 ods. 4 ZDP skutočne výdavkom až po jeho zaplatení a v roku 2004 malo byť položkou zvyšujúcou základ dane z príjmu PO. Za podmienky, že šlo skutočne o nájomné. Z otázky nie je zrejmé, či šlo o nejaké hotelové ubytovanie alebo o dlhodobejšie ubytovanie v nejakom dome formou jeho prenajatia. Ak šlo o prenájom na základe nájomnej zmluvy (služba zatriedená do KP pod kód 70.2 - Prenájom vlastných nehnuteľností (sem patria aj služby poskytované v súvislosti s nájmom), dodatočné DP je na mieste. Ak šlo o nejaké - i dlhodobejšie - ubytovanie hotelového typu
zaradené pod KP 55 - Hotelové a reštauračné služby (od 55.1 hotelové služby po 55.23.15 ostatné ubytovacie služby), nemožno toto ubytovanie považovať za prenájom a ubytovanie za rok 2004 fakturované v r. 2005 z účtovného i daňového hľadiska v poriadku.
Akinom
10.02.06,18:45
Ide o ubytovanie našich zamestanancov, ktorí boli vyslaní na prac.cestu resp. dočasne pridelení na práce k nášmu odberateľovi. Je to na neurčito.
Viem že tento rok už je toto ubytovanie nedaňový náklad ale do 1.4.2005 to bola naša náklad.položka.U jedného je zmluva pomenovaná iba "Zmluva"
a v texte je "poskytovanie ubytovania" a u druhého je to "Zmluva o nájme nebytových priestorov".

Ďakujem Ti andrej_rv za výklad. Takže z prvej zmluvy to nechám v nákladoch r2004 a z druhej zmluvy (pren.neb.priestorov) to dám ako pripočítateľnú položku v dodatoč.DP za r2004?
andrej_rv
10.02.06,20:52
Ak prvá zmluva po formálnej stránke obstojí ako zmluva o ubytovacích službách, tak áno. A tú druhú treba zrejme daňovo riešiť cez dodatočné DP.
Akinom
11.02.06,12:33
Ak prvá zmluva po formálnej stránke obstojí ako zmluva o ubytovacích službách, tak áno. A tú druhú treba zrejme daňovo riešiť cez dodatočné DP.

A nevieš mi prosím ťa poradiť na čo by som si mala dať pozor, aby to obstálo ako zmluva o ubytovacích službách?