Aldan
24.08.11,06:31
naša firma kupila PHM v ČR ja som bloček z tankovania zaúčtoval na 501 a dph českú som dal ako pripoč. položku. je to správne alebo som to mal dať celou sumou na 501?
Podobne je to aj s nakupeným materiálom/malej hodnoty/ - čo s takto vyčíslenou dph na českom bločku.?
Ďakujem
betka
25.08.11,09:50
Nie o celej sume nemôžete účtovať na 501.

Z o DPH, postupujete v zmysle 55f, ak je suma nad 50 € je potrebné žiadať o vrátenie DPH do iného ČŠ, účtujete o nároku 378. Ale tu Vám radšej pripnem ZDP, je to tu zrozumiteľne:

19/3/k) daň z pridanej hodnoty


3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba,
ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom
mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,
Aldan
05.09.11,12:03
no ak mám jeden blok za PHM a majeteľ určite nebude pýtať vrátenie DPH z ČR tak som potom ZD dal na 501 a dph som dal na 548 - pripočítaľnú položku. Môže to tak byť? Ďakujem