andad
24.08.11,08:56
Prosím Vás potrebujem pomôcť pri posúdení miesta dodania školenia uskutočneného v ČR. Ide o to, že český usporiadateľ nám vystavil faktúru s DPH, nakoľko vychádza z toho, že ide o účastnícky poplatok a ten je "vstupenkou" na školenie.

Môže mi niekto vysvetliť kedy ide pri poskytnutí vzdelácích služieb o službu s miestom dodania podľa § 15 ods.1 zák. o DPH??? Resp. kedy ide o oprávnenie na vstup na školenie a miesto dodania sa posudzuje podľa § 16 ods. 3???

ďakujem vopred za pomoc:)
KEJKA
24.08.11,07:33
máš to podľa nového v §16 Z_DPH
(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.
andad
24.08.11,07:40
Pre úplnosť dodávam, že školenie bolo poskytnuté zdaniteľnej osobe. Kontaktovala som i drsr a podľa nich ide o miesto dodania podľa § 15 ods.1. Takže skutočne neviem ako posudzovať kedy ide o "vstup" na školenie a kedy ide o vzdelávaciu službu....
KEJKA
24.08.11,08:21
Pre úplnosť dodávam, že školenie bolo poskytnuté zdaniteľnej osobe. Kontaktovala som i drsr a podľa nich ide o miesto dodania podľa § 15 ods.1. Takže skutočne neviem ako posudzovať kedy ide o "vstup" na školenie a kedy ide o vzdelávaciu službu....
odpoved drsr závisí od zadania a jeho pochopenia............. odporúčam celú odpoveď DRSR citovať.
Ester plus
24.08.11,09:03
Pre úplnosť dodávam, že školenie bolo poskytnuté zdaniteľnej osobe. Kontaktovala som i drsr a podľa nich ide o miesto dodania podľa § 15 ods.1. Takže skutočne neviem ako posudzovať kedy ide o "vstup" na školenie a kedy ide o vzdelávaciu službu....

Je potrebné posúdiť či išlo o voľné vstupné ná základe vstupenky alebo o zmluvne dohodnutú vzdelávaciu aktivitu.
andad
24.08.11,09:26
Účasť na školení bola zabezpečená úhradou faktúru, žiadna vstupenka nebola poskytnutá, jednalo sa o školenie na základe pozvánia jedného profesného združenia.
Ester plus
24.08.11,09:54
Tak potom by to mal byť §15. Samozdanenie na Slovensku. Začiatkom roka som tiež za školenie z ČR dostala faktúru s DPH a reklamovala som ju, tak mi zaslali bez DPH. Asi o mesiac na školení lektorka z daňového riaditeľstva ak si ešte dobre spomínam vravela, že česi to nemali v zákone tú zmenu ohľadom vzdelávacích služieb.... ale prednosť má nariadenie a smernica a preto by sa ňou mali riadiť aj v ČR.
andad
24.08.11,10:31
Hej, ja mam tiez taketo informacie a preto som rozcarovana z toho, ze Cesi trvaju na DPH s vysvetlenim, ze Slovaci si vysvetluju "poskytnutí oprávnění ke vstupu" úzko (len ako vstupenku do divadla). Z textu smernice to vsak takto nevyplývá. Ceske MF tento pojem vysvetluje ze sa vztahuje i na skolenia pro podnikatelov, i na skolenia usporiadane na zakazku.
betka
24.08.11,10:56
Prosím Vás potrebujem pomôcť pri posúdení miesta dodania školenia uskutočneného v ČR. Ide o to, že český usporiadateľ nám vystavil faktúru s DPH, nakoľko vychádza z toho, že ide o účastnícky poplatok a ten je "vstupenkou" na školenie.


ďakujem vopred za pomoc:)

FA je vystavená správne. Miesto dodania je 16/3, ide o poplatok za vstup na školenie pre nevymedzený okruh osôb, či už ZO alebo nezdaniteľných osôb. NA seminár môže ísť hocikto, napr. aj ja, široká verejnosť. A teda ten, kto zaplatí vstupné, resp. tento poplatok.

15/1 by bolo napr. vtedy, ak sa dodáva služba ZO. Čech urobí školenie v nejakej spoločnosti. Alebo spoločnosť, a jej zamestnanci idú do Čiech na školenie, kt. je len pre túto spoločnosť, bez vstupu a úhrady nejakého poplatku, nemôže sa zúčastniť hovikto tohto školenia, len vybraný okruh-spoločnosť. Čech vystaví FA za vzdelávanie tejto spoločnosti 15/1.

Máme tu i Metodický pokyn drsr:

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CCEQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fmp_2011_16_3.p df&rct=j&q=vzdel%C3%A1vacie%20slu%C5%BEby%20drsr&ei=jeVUTrDqFtTR4QTcqbW7Bw&usg=AFQjCNGpyBMFQArVMbqnpwpgnRfQYSHqYA&cad=rja
andad
24.08.11,11:05
Betka, dakujem velmi pekne. Z tvojho vysvetlenia mi to uz je jasne....
Jana_clenka
29.11.11,09:01
Dobrý deň, predpokladám správne, že miesto dodania bude podľa 16/3 aj v prípade platby účastníckeho poplatku na lekársku konferenciu uskutočnenú v ČR ? Účasť na nej je podmienená úhradou účastníckeho poplatku a teda oprávňuje na vstup.
Mätie ma akurát skutočnosť, že lekárska konferencia nie je určená pre úplne najširšiu verejnosť, ale pre lekárov, lekárnikov, sestry, farmaceutov ,... No na druhej strane nie je to ani pre žiadnu konkrétnu uzatvorenú spoločnosť. Iba jednoducho, kto sa zaregisruje a zaplatí, má právo sa zúčastniť (akurát sa predpokladá, že to bude lekár, a pod. ...). Preto ma to zvádza k 16/3. Mám pravdu ? Ďakujem.