mmia
24.08.11,09:01
Ahojte chcela by som sa opytat, ak skoncim pracovny pomer k 31.10.2011 a budem prihlasena na urade prace a v priebehu buduceho roka by som nastupila na matersku bude sa mi vyska materskeho ratat z ukonceneho zamestnania? ( 1.1.-31.10.2011? ) podmienka 270 dni by mala byt splnena. dakujem
jankasm
24.08.11,07:21
Ahojte chcela by som sa opytat, ak skoncim pracovny pomer k 31.10.2011 a budem prihlasena na urade prace a v priebehu buduceho roka by som nastupila na matersku bude sa mi vyska materskeho ratat z ukonceneho zamestnania? ( 1.1.-31.10.2011? ) podmienka 270 dni by mala byt splnena. dakujem

Ak bude splnená podmienka 270 dní, bude to OK, len ešte musíš pozerať na ochrannú lehotu, tá je 8 mesiacov po ukončení PP. Takže ak nastúpiš na materskú do 8 mesiacov od ukončenia PP tak áno, budeš mať nárok na materské počítané zo zamestnania. Ak to však nestihneš, tak nárok na materské mať nebudeš, potom už len formou DNP. :cool:

§ 32
Ochranná lehota
(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.
mmia
24.08.11,07:28
DNP je dobrovolne nemoc. poistenie? :) a to by bolo dobre v akom obdobi si platit? stacilo by cca od otehotnenia? aby bol splneni aj ten § 32 ( osem mesiacov ) a potom by sa to ratalo z DNP?
jankasm
24.08.11,09:01
DNP je dobrovolne nemoc. poistenie? :) a to by bolo dobre v akom obdobi si platit? stacilo by cca od otehotnenia? aby bol splneni aj ten § 32 ( osem mesiacov ) a potom by sa to ratalo z DNP?

Áno DNP - dobrovoľné nemocenské pistenie ;)
Ak si teda chceš platiť DNP, potom Ťa už tých 8 mesiacov - ochraná lehota nemusí zaujímať, pretože tá sa vzťahovala iba na zamestnanie.
Z dní zamestnania sa Ti pripočítajú dni aj k DNP pre splnenie podmienky 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. DNP si treba začať platiť najneskôr v 8tt, aby si do dňa nástupu na MD mala splnenú podmienku 26 týždňov DNP plateného z maxima. Potom bude materská maximálna.
Ale poradila by som, ak sa zdá, že budeš nezamestnaná, tak začať si platiť DNP aj hneď a dať sa potom vypísať PN ešte pred nástupom na MD. Z maxima bude PN platené tiež v peknej výške. :cool:
Xanti
24.08.11,09:05
Jankasm,
to ale od nového roka nemusí platiť čo píšeš. Viď http://www.porada.sk/1832788-post48.html takže ak bude nezamestnaná, tak nebude mať nárok na materské, ak to nebude z ochrannej lehoty zo zamestnania.

Teda ak to prejde parlamentom, ja osobne by som si DNP už nedávala. :(
jankasm
25.08.11,05:43
Jankasm,
to ale od nového roka nemusí platiť čo píšeš. Viď http://www.porada.sk/1832788-post48.html takže ak bude nezamestnaná, tak nebude mať nárok na materské, ak to nebude z ochrannej lehoty zo zamestnania.

Teda ak to prejde parlamentom, ja osobne by som si DNP už nedávala. :(

Toto som čítala, ale myslela som, že ako nezamestnaná nemá žiadne povinné sociálne poistenie, alebo ...? :confused: /teda dôchodkové za ňu asi platí štát, ale ostatné nie/
Potom by bolo možné DNP keby bola dobrovoľne nezamestnaná, že sa nenahlási na úrad práce?
Xanti
25.08.11,05:59
Janka,
ja som to pochopila tak, že možnosť dobrovolne nemocensky sa pripoistiť budú mať len tý čo budú povinne dôchodkovo poistený ( SZCO) a nebudú mať aj povinné nemocenské poistenie ( zamestnanec )

Takže ako nezamestnaná, nebude povinne dôchodkovo poistená, takže tým pádom sa nebude môcť prihlásiť na DNP a tým pádom žiadna materská z DNP. Ak otehotnie počas zamestnania a bude v ochrannej lehote po prepustení tak nárok na materskú jej vznikne aspoň zo zamestnania.
mmia
25.08.11,06:45
normalne neverim ... len platit a platit ale narok nemat na nic....
jankasm
25.08.11,06:49
Janka,
ja som to pochopila tak, že možnosť dobrovolne nemocensky sa pripoistiť budú mať len tý čo budú povinne dôchodkovo poistený ( SZCO) a nebudú mať aj povinné nemocenské poistenie ( zamestnanec )

Takže ako nezamestnaná, nebude povinne dôchodkovo poistená, takže tým pádom sa nebude môcť prihlásiť na DNP a tým pádom žiadna materská z DNP. Ak otehotnie počas zamestnania a bude v ochrannej lehote po prepustení tak nárok na materskú jej vznikne aspoň zo zamestnania.

No tak toto je paráda. Nejak podrobne som to neskúmala, ale ak to je naozaj takto ... Už fakt nevedia čo vymyslieť.
No a čo SZCO, ktoré prvý rok nie sú povinne dôchodkovo poistené, to si ani vtedy nemôžu dobrovoľne platiť na nemocenské?
Xanti
25.08.11,06:53
No tak toto je paráda. Nejak podrobne som to neskúmala, ale ak to je naozaj takto ... Už fakt nevedia čo vymyslieť.
No a čo SZCO, ktoré prvý rok nie sú povinne dôchodkovo poistené, to si ani vtedy nemôžu dobrovoľne platiť na nemocenské?
No ono to neni celkom pravda,
lebo som čítala kdesi názor, že od roku 2012 sa bude poistné zaplatené do SP brať ako preddavky.

A ked SZCO si založí živnosť napr. 1.3.2012 a do konca roka prekročí príjmom stanovenú hranicu ( nepamätám si presne jej výšku )
tak podľa starého sa stal platcom odvodov od 1.7.2013
ale podľa nového sa stane povinným platcom už odo dňa založenia živnosti tj. od 1.3.2012 teda spätne.

Takže nový SZCO si budú musieť pekne odkladať každý mesiac peniažky lebo čo ak budú musieť zaplatiť spätne odvody.

Tu som to čítala http://www.podnikam.webnoviny.sk/aktuality-dane-odvody/dopady-danovo-odvodovej-reformy-szco/23281
jankasm
25.08.11,06:57
No ono to neni celkom pravda,
lebo som čítala kdesi názor, že od roku 2012 sa bude poistné zaplatené do SP brať ako preddavky.

A ked SZCO si založí živnosť napr. 1.3.2012 a do konca roka prekročí príjmom stanovenú hranicu ( nepamätám si presne jej výšku )
tak podľa starého sa stal platcom odvodov od 1.7.2013
ale podľa nového sa stane povinným platcom už odo dňa založenia živnosti tj. od 1.3.2012 teda spätne.

Takže nový SZCO si budú musieť pekne odkladať každý mesiac peniažky lebo čo ak budú musieť zaplatiť spätne odvody.

Toto sú teda pekné .... :eek:
A čo ak zostane počas tej doby PN, odvody vlastne neplatí, ale možno ich bude spätne doplácať. To mu potom aj PN budú spätne vyplácať?
Xanti
25.08.11,06:58
Toto sú teda pekné .... :eek:
A čo ak zostane počas tej doby PN, odvody vlastne neplatí, ale možno ich bude spätne doplácať. To mu potom aj PN budú spätne vyplácať?
Tiež som sa nad tým zamýšľala.
No všetko je šité horúcou ihlou zdá sa :confused::eek:
jankasm
25.08.11,07:19
Tiež som sa nad tým zamýšľala.
No všetko je šité horúcou ihlou zdá sa :confused::eek:

No tak už som to pochopila :cool:, ako je napísané v tom článku, na ktorý si mi pripla odkaz. Pre SZČO už bude proste existovať len zdravotné a dôchodkové poistenie, nemocenské už nie, takže pre SZČO žiadna materská, PN ...
Jedine DNP, aj to až od vtedy, ako sa stanú povinne dôchodkovo poistenými. Bohužiaľ DNP sa nedá doplatiť spätne.
Xanti
25.08.11,07:25
No sila ked to tak vezmeš no nie?
veronikasad
25.08.11,07:52
Ahojte chcela by som sa opytat, ak skoncim pracovny pomer k 31.10.2011 a budem prihlasena na urade prace a v priebehu buduceho roka by som nastupila na matersku bude sa mi vyska materskeho ratat z ukonceneho zamestnania? ( 1.1.-31.10.2011? ) podmienka 270 dni by mala byt splnena. dakujem
ak v čase skončenia prac.pomeru budeš už tehotná, materské sa ti bude rátať z vymer.základu zo zamestnania (ak máš splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch)