ivan 67
24.08.11,10:35
Dobry den,

chcem sa opytat ci mate niekto skusenosti so znaleckym posudkom z Tatra banky? Zaplatili sme za neho 170 Eur a ako protihodnotu sme dostali len ustnu informaciu o cene nehnutelnosti. Vraj ide len o internu informaciu....
Moj dedinsky rozum mi ale hovori ze ked si objednam sluzbu, v tomto pripade znalecky posudok, tak mam dostat protihodnotu v listinnej alebo v elektronickej hodnote. Ak to nedostanem ide o nezakonne obohatenie sa na ukor klienta. Co si o tom myslite?
lujza.j
24.08.11,08:38
mimotemy 170e? mne povedali, že posudok robia za 100e:eek: cca. 2týždne do zadu
Braňo
24.08.11,08:43
No prídu sa pozrieť do bytu, avšak robia to ľudia, ktorí nemajú akreditáciu, čiže iba laicky skontrolujú, či to môže mať takú hodnotu, ako berieš úver.
Výstup som takisto nedostal.
lujza.j
24.08.11,08:48
No prídu sa pozrieť do bytu, avšak robia to ľudia, ktorí nemajú akreditáciu, čiže iba laicky skontrolujú, či to môže mať takú hodnotu, ako berieš úver.
Výstup som takisto nedostal.

ahá, tak to môžem aj ja robiť:rolleyes: a za toto si vyúčtujú keš za posudok?:confused: nešlo mi to do hlavy ked mi chlap v banke povedal, že všetko k úveru nachystajú a až ked podpíšem tak sa zaplatí znalecký posudok, ked som sa ho opýtala, že ked úver nevezmem kto zaplatí ten posudok, neodpovedal a vykrútil sa že všetko sa platí, ked sú lóve na účte
Mila123
24.08.11,08:53
mimotemy 170e? mne povedali, že posudok robia za 100e:eek: cca. 2týždne do zadu
a mám sa priznať, že ho ja mám z TB zadarmo????
100 € je posudok za byt
170 € za dom
aspoň o takých cenových reláciach viem, spomínala mi to pracovníčka pri vybavovaní hypotéky......
lujza.j
24.08.11,09:14
a mám sa priznať, že ho ja mám z TB zadarmo????
100 € je posudok za byt
170 € za dom
aspoň o takých cenových reláciach viem, spomínala mi to pracovníčka pri vybavovaní hypotéky......

buď rada:) "čo je doma to sa počíta":D
mne nejde o život, tak mňa len tak banka nechytí, aj keď oni sú iní namotávači:--- malý náznak, že by ma "mali" oblbováky nenormálne.....
bubkoch
24.08.11,09:21
ahá, tak to môžem aj ja robiť:rolleyes: a za toto si vyúčtujú keš za posudok?:confused: nešlo mi to do hlavy ked mi chlap v banke povedal, že všetko k úveru nachystajú a až ked podpíšem tak sa zaplatí znalecký posudok, ked som sa ho opýtala, že ked úver nevezmem kto zaplatí ten posudok, neodpovedal a vykrútil sa že všetko sa platí, ked sú lóve na účte

vsetky poplatky banke platis az po schvaleni hypo a po čerpaní úveru ...
ak uver nedostanes, neplatis nic (ani posudok, ani poplatok za uver, ...)
bubkoch
24.08.11,09:24
Dobry den,

chcem sa opytat ci mate niekto skusenosti so znaleckym posudkom z Tatra banky? Zaplatili sme za neho 170 Eur a ako protihodnotu sme dostali len ustnu informaciu o cene nehnutelnosti. Vraj ide len o internu informaciu....
Moj dedinsky rozum mi ale hovori ze ked si objednam sluzbu, v tomto pripade znalecky posudok, tak mam dostat protihodnotu v listinnej alebo v elektronickej hodnote. Ak to nedostanem ide o nezakonne obohatenie sa na ukor klienta. Co si o tom myslite?

banka nevypracovava znalecky posudok v zmysle nejakych pravnych noriem, ale vykona si vlastne ohodnotenie nehnutelnosti podla vlastnych internych kriterii ... za toto je ten poplatok ...
externy znalecky posudok neakceptuju kvoli podvodom, takze zbytocne by si si ho daval robiť na vlastne naklady
lujza.j
24.08.11,09:32
vsetky poplatky banke platis az po schvaleni hypo a po čerpaní úveru ...
ak uver nedostanes, neplatis nic (ani posudok, ani poplatok za uver, ...)

tak to nehrozí;) v mojom prípade iba ak, že ja si to rozmyslím a nepodpíšem:)
viem, že platím až po schválení a čerpaní, len neviem kto im robí tú "charitu" ked je posudok hotový a osoba úver nakoniec nevezme
bubkoch
24.08.11,09:38
tak to nehrozí;) v mojom prípade iba ak, že ja si to rozmyslím a nepodpíšem:)
viem, že platím až po schválení a čerpaní, len neviem kto im robí tú "charitu" ked je posudok hotový a osoba úver nakoniec nevezme
vlastní zamestnanci ... maju vlastne oddelenie ktoré ohodnocuje nehnutelnosti ... celkove naklady na oddelenie zaplatia tí co uvery dostanu :)
negotiant
24.08.11,11:53
Tatra banka vykonáva iba interné ohodnotenie nehnuteľností. Nedajú nič do ruky, iba deklarujú cenu, ktorú uznajú za danú nehnuteľnosť.

Uznávajú aj štandardný súdnoznalecký posudok vypracovaný súdnym znalcom. Len si výšku hodnoty nehnuteľnosti budú verifikovať. Posudok s prehnanou cenou nemusia uznať, môžu cenu upraviť (väčšinou upravujú nadol).

Osobne odporúčam radšej vypracovať štandardný znalecký posudok. V prípade ak sa z TB úver nečerpá, môže byť použitý aj v iných bankách.
ivan 67
24.08.11,16:09
Rad by som k tomu uviedol este par informacii z vlastnej skusenosti. Dnes som sa V tatrabanke osobne pytal na Znalecky posudok ktory vyhotovuju. Bolo mi povedane ze skutocne sa jedna o Znalecky posudok vyhotoveny ich sudnym znalcom ktory je registrovany v slovenskej komore znalcov ale je ich internym zamestnancom.

Kompletny zoznam sudnych znalcov vedie Ministerstvo spravodlivosti a su takisto v ich systeme JASPI - WEB. To znamena ze tento clovek je pri vypracovaní znaleckého posudku povinný dodržiavať povinný obsah znaleckého posudku v rozsahu a v poradí stanovenom vyhláškou MS SR č. 490/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov s tým, že Znalecký posudok znalec musí odovzdať klientovi minimálne v 2 písomných vyhotoveniach (2x posudok v papierovej forme) a 2x databázový súbor posudku *.hyp v elektronickej forme na diskete, resp. CD nosiči.

Tento znalec z banky u nas bol, pokukal, pomeral, okopiroval si udaje, zobral list vlastnictva, geometricky plan a z banky mi zatelefonovali zemoj dom bol ohodnoteny na sumy xy. Ked som chce vediet akou metodou dospel k tejto sume bolo mi vysvetlene ze sa jedna o ich interny udaj a nemozu mi ho poskytnut. Z toho myi vyplyva len nasledovne. Bud tento znalec je skutocne znalcom ale banka mi z trucu neche poskytnut udaje aby som nemal kontrolu nad ich postupom. V tom pripade ale podla mna ide o bezdovodne obohate nie sa podla OZ § 451 pretoze banka sa vypytala peniaze za sluzbu ktoru mi nedodala v elektronickej ani pisomnej forme. Alebo sa jedna o ich interny vypocet podla nejakeho ich vlastneho programu nejakym zaskolenym pracovnikom. V tom pripade to ale prosim nevolajme tak honosne Znaleckym posudkom ale napr. ohodnotenim nehnuteľnosti. V tom pripade by si ale nemohli pytat tento absurdby poplatok ( ako aj kopu inych) pretoze sa jedna len o ich preverenie bonity zalozneho majetku.

Ked som tuto otaku polozil cez web tatrabanky bolo mi odpisane ze sa jedna o citlive udaje ktore mam zadat po prihlasrni do internetbankingu.... Inac tatra banka na svojej stranke v sprievodcovi hypotekou sama propaguje ze: Ohodnotenie prostrednictvom Tatra banky - znalecky posudok vieme zabezpecit do 24hod.....

Kto koho teda klame?
ivan 67
24.08.11,16:11
VUB akceptuje aj cudzi znalecky posudok, ale ich znalec nam znizil cenu nehnutelnosti az o 30% bez udania dovodu.
ivan 67
24.08.11,16:25
Opravujem definiciu znalca:

Znalecký posudok o všeobecnej hodnote nehnuteľnosti v zmysle platných predpisov môže podať iba znalec (fyzická osoba – nie znalecká organizácia) zapísaný v príslušnom odbore a odvetví v zozname znalcov vedenom Ministerstvom Spravodlivosti
SR.

Všetky znalecké posudky musia byť vypracované použitím programu HYPO, firmy KROS, s.r.o. Žilina v jeho aktuálnej verzii; pri stavbách výlučne na základe rozpočtových ukazovateľov uvedených v „Metodike výpočtu všeobecnej hodnoty nehnuteľností a stavieb“ vypracovanej Ústavom súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v roku 2001.

Znalec je pri vypracovaní znaleckého posudku povinný dodržiavať povinný obsah znaleckého posudku v rozsahu a v poradí stanovenom vyhláškou MS SR č. 490/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov
negotiant
25.08.11,05:03
Opravujem definiciu znalca:

Znalecký posudok o všeobecnej hodnote nehnuteľnosti v zmysle platných predpisov môže podať iba znalec (fyzická osoba – nie znalecká organizácia) zapísaný v príslušnom odbore a odvetví v zozname znalcov vedenom Ministerstvom Spravodlivosti
SR.

Všetky znalecké posudky musia byť vypracované použitím programu HYPO, firmy KROS, s.r.o. Žilina v jeho aktuálnej verzii; pri stavbách výlučne na základe rozpočtových ukazovateľov uvedených v „Metodike výpočtu všeobecnej hodnoty nehnuteľností a stavieb“ vypracovanej Ústavom súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v roku 2001.

Znalec je pri vypracovaní znaleckého posudku povinný dodržiavať povinný obsah znaleckého posudku v rozsahu a v poradí stanovenom vyhláškou MS SR č. 490/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov
presne tak.

Už len na doplnenie. Súdny znalec, pokiaľ viem, nemôže vykonávať znalecké posudky pre nejakú právnickú osobu ako zamestnanec.

Inak povedané, banky síce majú odborníkov, ktorí rozumejú problematike ohodnocovania nehnuteľností, ale nemôžu oficiálne banky vystavovať súdnoznalecké posudky. Preto len deklarujú vlastnú zistenú cenu a klientovi neodovzdávajú vytlačený exemplár posudku.

Banky ďalej majú zoznam odporúčaných znalcov (externých), a aj nežiadúcich (blacklist), s ktorými mali v minulosti negatívnu skúsenosť (napr. odovzdali posudok s prehnanou cenou a pod.).
mona091
25.08.11,05:11
treba sa v tatre opytat, ktorych oficialnych znalcov ne/akceptuju, a na zaklade toho si dat vyhotovit znalecky posudok, ktory mozete vyuzit aj inde (ako tu uz bolo spominane),

tatra (a nie len ona) ma interne postupy na ohodnocovanie, bud vychadzaju z udajov na zaklade dodaneho znaleckeho posudku, alebo si tieto parametre sami vyhotovia - to je ta sluzba, za ktoru platite, pricom vystupom nie je oficialny znalecky posudok,

banky nie su povinne akceptovat plnu vysku ohodnotenia udanu v znaleckom posudku, z nej len vychadzaju pri stanovovani ich interneho ohodnotenia,
s cim aj suhlasim, pri stanovovani ceny ohodnotenia maju znalci tabulkovu moznost subjektivneho hodnotenia v ramci danych intervalov, preto ceny na tu istu nehnutelnost mozu byt odlisne, uzko s tym suvisi predpoklad buduceho realitneho trhu, a i.,
sucasne, pre veritela (v tomto pripade banku) je dolezite stanovit cenu taku, aby v pripade predaja zabezpecenej nehnutelnosti, tento predaj doniesol dlznu sumu (okrem inych rizik),

napriklad, mozes mat dom v trhovej hodnote 300 t. €, no hned vedla sa ti nastahuju neprisposoblivi obcania, a mas problem s tym, do akej vysky ohodnotenia ti bude veritel (banka) ochotna pozicat peniaze
bubkoch
25.08.11,05:46
z TB mam info preco neakceptuju externe znalecke posudky ... robilo sa mnoho podvodov, kedy externí znalci robili posudky v rozpore so skutocnostou, t.j. zvysovali rozmery izieb a tym plochu bytov, pridavali vybavenie a rekonštrukciu, dokonca zvysovali pocet izieb ... vypocitana cena sice zodpovedala faktom v posudku, ale v porovnani so skutocnostou bola znacne nadhodnotena ...
potom TB zistila ze aj tak musi posielat svojich ludi obzriet a skontrolovat nehnutelnost a posudok, az nakoniec vysla v ustrety klientom tym, ze od nich vlastny posudok nepozaduje a robi si komplet vlastne posudenie, takze de facto klienti nemusia platit 2x :)
mona091
25.08.11,06:06
z TB mam info preco neakceptuju externe znalecke posudky ... robilo sa mnoho podvodov, kedy externí znalci robili posudky v rozpore so skutocnostou, t.j. zvysovali rozmery izieb a tym plochu bytov, pridavali vybavenie a rekonštrukciu, dokonca zvysovali pocet izieb ... vypocitana cena sice zodpovedala faktom v posudku, ale v porovnani so skutocnostou bola znacne nadhodnotena ...
potom TB zistila ze aj tak musi posielat svojich ludi obzriet a skontrolovat nehnutelnost a posudok, az nakoniec vysla v ustrety klientom tym, ze od nich vlastny posudok nepozaduje a robi si komplet vlastne posudenie, takze de facto klienti nemusia platit 2x :)

tak tomuto neverim, boli sice v posudkoch kadejake nepresnosti (vymera, loggie, balkony, komory a i., vacsinou pri jednoduchych ohodnoteniach typu byty), ale v zasade, registrovany znalec by neriskoval paragrafy = jeho zivobytie, koniec moznosti vykonavat cinnost, sudy a pod.
bubkoch
25.08.11,06:18
tak tomuto neverim, boli sice v posudkoch kadejake nepresnosti (vymera, loggie, balkony, komory a i., vacsinou pri jednoduchych ohodnoteniach typu byty), ale v zasade, registrovany znalec by neriskoval paragrafy = jeho zivobytie, koniec moznosti vykonavat cinnost, sudy a pod.
tak ja nie som odbornik v tejto oblasti, len uvadzam co som pocul ... s tym pridavanim izieb sa to vraj robillo zhruba tak ze na "pridanie izby" stacilo ze velka izba bola opticky predelena nejakou priečkou alebo niečim a znalec z nej spravil 2, trocha pridal cm a z 56m2 dvojizbaku spravil 60m2 trojizbak a uz mal zdovodnenu vyssiu cenu (vsak 3-izb ma vyssiu hodnotu ako 2-izb, nie ? ) :)
ivan 67
25.08.11,06:31
Znalecký úkon, forma a obsah Znaleckého posudku je opísaná v § 15 až § 18 vyhlášky MS č. 490/2004 Z. z. a takisto v prílohe č. 3 až 5 k vyhláške MS č. 490/2004 Z. z.


V prípade že Znalecký posudok vypracuje osoba ktorá nemá oprávnenie na túto činnosť a lebo oprávnenie má a nedodá ho v predpísanej podobe, nemôže takýto posudok používať označenie Znalecký posudok!





Preto si myslím že sa jedná o prípad bezdôvodného obohatenia v ustanoveniach § 451 až 459 Občianskeho zákonníka. Majetkový prospech spočíva v tom, že obohatený sa obohatil na úkor majetku inej osoby (postihnutého) o určité majetkové hodnoty, ktoré sú vyjadriteľné v peniazoch, to znamená neposkytnutím objednanej služby.


Z vlastnej skúsenosti viem že banky zamestnávaju naozaj znalcov. z oblasti stavebníctva. Napr. Volksbank. Druhá vec je že nemôžu robiť oficiálne znalecké posudky pretože sú zamestnaci banky a banka nemá oprávnenie na takúto činnosť. V tom prípade ale banka nemôže sľubovať vypracovanie Znaleckého posudku ide o zavádzanie a klamlivú reklamu.
bubkoch
25.08.11,07:03
no nedalo mi a pozrel som na webe cennik tatrabanky ako to maju oficialne ...
ako som pisal vyssie, poplatok je len za ohodnotenie ... uvadzaju tam poplatok za spracovanie ziadosti o hypo vo vyške


0,80 % z výšky
poskytnutého úveru5,
min. 250 EUR,
max. 950 EUR
+ 100 EUR1
+ 170 EUR2

a vo vysvetlivkach je:

1 ohodnotenie bytu a pozemku bez znaleckého posudku/jedna nehnuteľnosť |
2 ohodnotenie RD bez znaleckého posudku/jedna nehnuteľnosť
ivan 67
25.08.11,07:10
Tak sa im pletu vyrazy. na stranke maju zabezpecenie Znaleckeho posudku.

Foto v prilohe.
ivan 67
25.08.11,07:15
este aj tu
mona091
25.08.11,07:42
Tak sa im pletu vyrazy. na stranke maju zabezpecenie Znaleckeho posudku.

Foto v prilohe.

- zabezpecit mozu
- aj ja ti mozem zabezpecit
- aj RK, aj ktokolvek iny

ja ti to zabezpecim za uhradu, aj tatra za uhradu za sluzbu, a dobry kamo zadarmo

to, ze klienti sa nevyznaju, mnohokrat ani prepazkovy pracovnik, je vec ina, ak chces mat zabezpeceny znalecky, tak na tom trvaj

no banky vacsinou si tak ci tak uctuju zvlast sumu za ohodnotenie, ci uz na zaklade znaleckeho, alebo bez

ale to je uz tema o poplatkoch
mona091
25.08.11,07:44
tak ja nie som odbornik v tejto oblasti, len uvadzam co som pocul ... s tym pridavanim izieb sa to vraj robillo zhruba tak ze na "pridanie izby" stacilo ze velka izba bola opticky predelena nejakou priečkou alebo niečim a znalec z nej spravil 2, trocha pridal cm a z 56m2 dvojizbaku spravil 60m2 trojizbak a uz mal zdovodnenu vyssiu cenu (vsak 3-izb ma vyssiu hodnotu ako 2-izb, nie ? ) :)

predelenie izby prieckou (vravim o standdartnych bytoch) nezvysuje hodnotu nehnutelnosti