rodina1
24.08.11,10:51
Od 1. 1. 2011 vykonáva opäť správu bytov a bytového domu OSBD, s ktorým sme mali do konca roka 2010 podpísanú zmluvu o správe. Od nového roku sa nám snaží bytové družstvo opakovane predkladať zmluvu o správe, s ktorej znením, ako vlastníci bytov, nesúhlasíme. Toto sa ťahá už od začiatku roka. Ohľadom novej zmluvy o správe boli uskutočnené asi 3 schôdze vlastníkov bytov a bytového družstva, avšak do dnešného dňa nedošlo k žiadnej zhode. A to sa ešte bytové družstvo snaží na jeden vchod dať len jednu zmluvu s tým, že ako vlastníci bytov (v každom vchode je 14 bytov) si uvedenú zmluvu máme na vlastné náklady rozmnožiť, nakoľko bytové družstvo na takýto výkon nemá peniaze.
Napriek tomu, že nemáme podpísanú zmluvu o správe, mesačne v zálohovej platbe platím poplatok za správu bytovému družstvu vo výške 4,00 Eur.
Ak jednoducho prestanem tento poplatok platiť, môže ma bytové družstvo nejakým spôsobom sankcionovať, poprípade si uvedený poplatok vymáhať súdne? Veď do dnešného dňa som im už takto zaplatila 32,00 Eur, čo nie je malá suma.
Ďakujem.
rudopp
24.08.11,09:10
Od 1. 1. 2011 vykonáva opäť správu bytov a bytového domu OSBD, s ktorým sme mali do konca roka 2010 podpísanú zmluvu o správe. Od nového roku sa nám snaží bytové družstvo opakovane predkladať zmluvu o správe, s ktorej znením, ako vlastníci bytov, nesúhlasíme. Toto sa ťahá už od začiatku roka. Ohľadom novej zmluvy o správe boli uskutočnené asi 3 schôdze vlastníkov bytov a bytového družstva, avšak do dnešného dňa nedošlo k žiadnej zhode. A to sa ešte bytové družstvo snaží na jeden vchod dať len jednu zmluvu s tým, že ako vlastníci bytov (v každom vchode je 14 bytov) si uvedenú zmluvu máme na vlastné náklady rozmnožiť, nakoľko bytové družstvo na takýto výkon nemá peniaze.
Napriek tomu, že nemáme podpísanú zmluvu o správe, mesačne v zálohovej platbe platím poplatok za správu bytovému družstvu vo výške 4,00 Eur.
Ak jednoducho prestanem tento poplatok platiť, môže ma bytové družstvo nejakým spôsobom sankcionovať, poprípade si uvedený poplatok vymáhať súdne? Veď do dnešného dňa som im už takto zaplatila 32,00 Eur, čo nie je malá suma.
Ďakujem.

Pozri si 182/1993 o vypovedaní zmluvy o správe.

A 4€/byt za správu je menej ako polovica nášho.
rodina1
24.08.11,09:19
Pozri si 182/1993 o vypovedaní zmluvy o správe.

A 4€/byt za správu je menej ako polovica nášho.
Ja nepotrebujem vypovedať zmluvu, pôvodná skončila k 31. 12. 2010 a nová ešte nie je podpísaná.
Aj keď 4 Eur je menej ako polovica vášho, pre mňa je to dosť ... platím za niečo, na čo nemám zmluvu ...
GabiZ
25.08.11,05:03
Ak vám končila zmluva o výkone správy, museli ste mať predsa schôdzu zhromaždenia, kde ste sa zrejme dohodli na správcovi, ktorý bude spravovať váš dom v ďalšom období. Je to tak? Máte o tom spísanú zápisnicu, prípadne uznesenie? Keď ste si volili správcu, na schôdzi boli stanovené nejaké podmienky týkajúce sa platenia za správu a spravovania vášho domu? Je podstatné, na čom ste sa dohodli a čo je v zápisnici. Podľa toho sa zrejme správca drží, ak nie, tak potom sa dá diskutovať o tom, čo ďalej.
rudopp
25.08.11,07:18
1, Buď máte zmluvu so správcom
2, alebo máte SVB
starému správcovi môžete vypovedať iba ak máte 1 z tých 2
starý správca môže nerobiť po lehote svojej výpovede iba ak máte 1 z 2




Ja nepotrebujem vypovedať zmluvu, pôvodná skončila k 31. 12. 2010 a nová ešte nie je podpísaná.
Aj keď 4 Eur je menej ako polovica vášho, pre mňa je to dosť ... platím za niečo, na čo nemám zmluvu ...
Najprv prečítaj :
182 : § 6
(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

§ 7a
(1) Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Pri zmene formy správy domu je potrebný súhlas so zmluvou o spoločenstve najmenej dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Takto uzavretá zmluva o spoločenstve je záväzná pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zmluvu o spoločenstve nemôže vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vypovedať.

§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov

(3) Dňom skončenia správy domu prechádzajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zmlúv, ktoré súvisia so správou domu a ktoré boli uzatvorené v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, alebo zo zmlúv uzavretých na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na nového správcu alebo na spoločenstvo.

(6) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14.

(8) Ak správca vypovedal zmluvu o výkone správy, nemôže ukončiť výkon správy, ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nemajú ku dňu skončenia výpovednej lehoty uzavretú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo nie je založené spoločenstvo. Právne vzťahy vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcu po uplynutí výpovednej lehoty sa riadia ustanoveniami vypovedanej zmluvy o výkone správy. Ak do jedného roka nebudú mať vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvorenú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo si nezaložia spoločenstvo, vzniká spoločenstvo zo zákona
rudopp
25.08.11,07:20
Ja nepotrebujem vypovedať zmluvu, pôvodná skončila k 31. 12. 2010 a nová ešte nie je podpísaná.
Aj keď 4 Eur je menej ako polovica vášho, pre mňa je to dosť ... platím za niečo, na čo nemám zmluvu ...

A služby vyplývajúce zo správy prijímaš ??????????????????????????

PS
Dávaj bacha, čo ti za 4 € ponúkajú :D:D:D:D.
rodina1
25.08.11,08:32
Ak by som to brala, či služby zo správy prijímam, tak u nás v paneláku sa toho až tak moc nerobí, nakoľko, podľa vyjadrenia bytového družstva, nie sú peniaze, pretože máme veľa neplatičov.
Vchody sú v dezolátnom stave, výťah si chodí ako sa mu zachce ...
Máme bytové družstvo oproti paneláku, takže vidím, čo sa u nich deje ... "mecheche" skoro každý mesiac, umývanie súkromných áut už sa stalo skoro pravidlom ... už sme sa aj niekoľkokrát sťažovali, ale zatiaľ si aj tak robia, čo chcú ...
pár ľudí by nás chcelo uzatvoriť SVB (už nás má v paneláku viac ako 2/3 odkúpených byt), ale vždy to stroskotá na nejakých tých "mudrlantoch", ktorí sa postarajú, aby tomu tak nebolo ...
... povytvárali sa tu vchodoví dôverníci, každý vchod si ešte sám pripláca na fondový účet ... je tu 9 vchodov, o opravu strechy nemajú záujem, každý len na svojom piesočku ... tých pár, ktorí sme proti takýmto veciam, nič nezmôžeme ...

Ale ako som pochopila, ak do konca roka nepodpíšeme ako vlastníci bytom zmluvu o správe s bytovým družstvom, tak zo zákona sa automaticky u nás vytvorí spoločenstvo?
GabiZ
25.08.11,08:41
Výklad k § 8a ods. 8: Podľa pôvodného znenia ustanovenia mohol správca po uplynutí jedného roka, počítaného od skončenia plynutia výpovednej lehoty, previesť výkon správy na iného správcu. Podľa aktuálne platného znenia už správca nemá možnosť previesť výkon správy na iného správcu, ale pokiaľ v lehote jedného roka od uplynutia výpovednej lehoty nebudú mať vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvorenú zmluvu o výkone správy s iným správcom alebo si nezaložia spoločenstvo, vzniká spoločenstvo zo zákona. Na spoločenstvo prechádzajú všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zmlúv uvedených v § 8a ods. 3 (t. j. zo zmlúv, ktoré súvisia so správou domu a zároveň boli uzatvorené v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, a zo zmlúv uzavretých na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov).

Novelizovaním uvedeného ustanovenia a zakotvením vzniku spoločenstva zo zákona boli pôvodnému správcovi stanovené iné povinnosti ako doteraz – následne po vzniku spoločenstva zo zákona je pôvodný správca ešte povinný:

- o vzniku spoločenstva písomne informovať všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (písomné informovanie vlastníkov musí byť preukázateľné – napr. doporučenou poštou),

- zabezpečiť registráciu spoločenstva na príslušnom správnom orgáne (príslušný obvodný úrad),

- určiť prvého predsedu spoločenstva (prvý predseda musí byť určený s jeho súhlasom, napríklad niektorý z vlastníkov v dome alebo zamestnanec správcu).
rodina1
25.08.11,08:47
Toto ustanovenie § však hovorí o výpovedi správy ...
... my však nemáme výpoveď správy od bytového družstva, my nemáme na tento rok podpísanú novú zmluvu o správe, nakoľko tá pôvodná skončila 31. 12. 2010
GabiZ
25.08.11,10:24
Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov. Pýtala som sa v jednom zo svojich príspevkov, či máte zápisnicu zo schôdze, kde ste si odsúhlasili, že správu domu bude vykonávať naďalej pôvodný správca. Zmluvy o výkone správy sa uzatvárajú predsa na neurčitý čas /pozri príspevok rudopp/ a výňatok zo zákona. Vy ste v zmluve mali stanovené, že správa domu bytovým družstvom bude zabezpečená do 31.12.2010? Ak áno, musia byť predsa v pôvodnej zmluve uvedené aj podmienky výpovede prípadne na schôdzi povedané, čo ďalej ak nebude uzavretá zmluva /prípadne predĺžená ak sa jedná o toho istého správcu/ a nedôjde k dohode na podmienkach zmluvy, ktoré vám správca ponúka. Každopádne sa ťažko radí, ak nevidíme písomnú podobu zmluvy /pôvodnej/, závery zo schôdze a pod.
verkaz
25.08.11,10:50
Niekto vás predsa musí spravovať. Ak si myslíš, že to nič nie je, tak si založte spoločenstvo a daj sa na správcovstvo ty. Potom uvidíš, že 4 Eurá za byt mesačne je naozaj málo.
Zvolajte schôdzu, pozvite správcu a dohodnite sa na nejakom kompromise.
Tu sa ti nedá jednoznačne odpovedať, lebo neuvádzaš žiadne podklady, prečo s novou zmluvou nesúhlasíte . Nemôže to byť len platba za správu.
Preštuduj si, čo všetko "správa bytov" vyžaduje a predneste to vlastníkom bytov na schôdzi.
rodina1
25.08.11,11:56
Takže, pôvodná zmluva o správe platí na dobu neručitú a je možné ju vypovedať so 6 mesačnou výpovednou dobou. Čiže, zmluva stále platí :mee:
:mee::mee:
Mali sme schôdze ohľadom novej zmluvy (už si ale nepamätám, či to bol ako dodatok pôvodnej zmluvy, alebo to bolo nazvané ako nová zmluva). Nakoľko v tejto "novej" zmluve bolo, okrem iného, uvedené: Správca má právo, v prípade, ak nebude dostatok finančných prostriedkov na prevádzkovom účte, tieto prostriedky presunúť z fondového účtu. (už si to presne nepamätám, nakoľko túto zmluvu nám dali do každého vchodu len jedenkrát k nahliadnutiu a pripomienkovaniu). S týmto sme ako vlastníci nesúhlasili, tak nedošlo k žiadnemu podpisu.
Správu nám naďalej vykonáva bytové družstvo.
mimotemyHnevám sa na ľudí, ktorí tu bývajú, na tú ich ľahostajnosť ... nič ich nezaujíma, na schôdze chodíme len tí istí (čo ani zďaleka nie sú 2/3) ...

Všetkým, vám, ktorí ste mi odpovedali, veľmi pekne ďakujem. Aspoň trochu som sa dostala do tejto oblasti, ktorá je pre mňa "španielska dedina".

Čo sa týka správcovstva, mali sme vyhliadnutú jednu správcovskú spoločnosť, ale vďaka tým, ktorých v tomto paneláku "nič netrápi", z toho vzišlo.
GabiZ
25.08.11,12:05
Takže, pôvodná zmluva o správe platí na dobu neručitú a je možné ju vypovedať so 6 mesačnou výpovednou dobou. Čiže, zmluva stále platí :mee:
:mee::mee:

Toto je to, čo sme potrebovali vedieť. Takže ak nebola zmluva vypovedaná, stále je v platnosti a o tých ustanoveniach zákona ktoré sme spomínali a kde sa pojednáva o vypovedaní zmluvy o správe bytov sa momentálne nedá hovoriť, lebo vy ste výpoveď nedali.

Mali sme schôdze ohľadom novej zmluvy (už si ale nepamätám, či to bol ako dodatok pôvodnej zmluvy, alebo to bolo nazvané ako nová zmluva).
Zrejme išlo o dodatok zmluvy, kde asi chcel správca len zmeny niektorých ustanovení zmluvy. Tu ale pozor, lebo ak sú tam i zmeny, ktoré sú potrebné správcovi v zmluve urobiť zo zákona, môže sa stať, že pri neodsúhlasení týchto zmien sa stane pôvodná zmluva neplatná.

Nakoľko v tejto "novej" zmluve bolo, okrem iného, uvedené: Správca má právo, v prípade, ak nebude dostatok finančných prostriedkov na prevádzkovom účte, tieto prostriedky presunúť z fondového účtu. (už si to presne nepamätám, nakoľko túto zmluvu nám dali do každého vchodu len jedenkrát k nahliadnutiu a pripomienkovaniu). S týmto sme ako vlastníci nesúhlasili, tak nedošlo k žiadnemu podpisu.
Správu nám naďalej vykonáva bytové družstvo.

Tu chcel zrejme správca využiť § 10 ods. 3 zákona, podľa ktorého "Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv".
mimotemyHnevám sa na ľudí, ktorí tu bývajú, na tú ich ľahostajnosť ... nič ich nezaujíma, na schôdze chodíme len tí istí (čo ani zďaleka nie sú 2/3) ...

Všetkým, vám, ktorí ste mi odpovedali, veľmi pekne ďakujem. Aspoň trochu som sa dostala do tejto oblasti, ktorá je pre mňa "španielska dedina".

Tu dodám len toľko. Bolo by dobré si preštudovať zákon, pozrieť zmluvu /nejako sa k nej dostať/, či sú námietky vlastníkov bytov naozaj opodstnené a nejedná sa zo strany správcu len o úpravy v zmluve, aby bola v súlade so zákonom.

Čo sa týka správcovstva, mali sme vyhliadnutú jednu správcovskú spoločnosť, ale vďaka tým, ktorých v tomto paneláku "nič netrápi", z toho vzišlo.
To je škoda, ale bohužiaľ realita mnohých bytoviek.


Odpoveď v texte.