DANUS
18.01.06,09:18
Vie mi niekto poradit ake najdolezitejsie body by sme si mali dat do uzavretia poistky na bytovy dom a hlavne na co nezabudnut? Ma niekto dobre skusenosti s poistovnami, a vedel by mi odporucit?

Dakujem
Peterf
18.01.06,10:36
Vie mi niekto poradit ake najdolezitejsie body by sme si mali dat do uzavretia poistky na bytovy dom a hlavne na co nezabudnut? Ma niekto dobre skusenosti s poistovnami, a vedel by mi odporucit?

Dakujem
My sme poistili dom v R+V poistovni. Platime 18 585 SK rocne. Poistili sme ho v roku 2003. Tato poistovna ako jedina poistila obvodove mury a zaroven proti prir. katastrofe v tom case. Cely dom bol poisteny na sumu 25mil.. Momentalne myslim ze poistovna R+V neexistuje a kupil ju Alianz oprava UNIQUA
DANUS
18.01.06,10:55
Dakujem, a na co by sme malihlavne dbat pri poisteni, napr. vandalstvo, alebo nejake ine veci, da sa poradit?
rada
18.01.06,15:38
Najlepšie poradí poisťovák. Riziká závisia aj podľa toho kde ten dom stojí či sa v jeho blízkosti nachádza niečo čo by mohlo spôsobiť časom poistnú udalosť napr. zosuv pôdy, pád stromov, komínov a pod. alebo či sa jedná o nový dom a pod. či sa nachádza v blízkosti vodných tokov kde v prípade dažďa môže prísť k záplavám či povodniam a pod.. Podľa mňa najvšeobecnejčie riziká sú : poškodenie alebo zničenie veci vodou z vodovodných zariadení, poistenie proti výbuchu (často sa v súčasnosti stávajú), víchrica, úder blesku možno krupobitie. Zvážila by som krádež a zodpovednosť. Neviem však či si človek môže až takto riziká vyberať alebo si musíte vybrať to čo ponúkne poisťovňa.
Len pre info, R+V patrí pod Uniqu.
GabiZ
19.01.06,07:37
Každopádne odporúčam aj ja stretnúť sa s poisťovákom, ktorý Vám môže poradiť, ako zmluvu o poistení uzavrieť čo najvýhodnejšie. Mám však skúsenosti s tým, že ak prídeš do poisťovne, oni majú určité produkty, ktoré potom ponúkajú ľuďom, potrebujú na nich získať a nie vždy sú tieto produkty v prospech zákazníka. Mala som u Allianz 2 takéto poistky a v prípade bytového domu zvažujeme zmenu. Neriešim to ale v poisťovni, ale cestou finančného poradcu, ktorý napasuje poistku presne na náš dom a so všetkými výhodami, ktoré budú v náš prospech. Ten má totiž prehľad o všetkých produktoch konkrétnych poisťovní a nie len o tej, ktorú tá ktorá poisťovňa zrovna ponúka. Neviem, možno inde majú iný spôsob, ale ja som vždy dostala ponuku poistky takú, ako "mali ponúknuť". Dobré skúsenosti mám s Generali.
GabiZ
DANUS
19.01.06,07:37
Dakujem je pravda najlepsie poradi asi poistovak, dakujem
GabiZ
19.01.06,07:38
Písali sme príspevok asi narovnako, skús si ten môj pozrieť ešte raz.
GabiZ
DANUS
19.01.06,07:53
Ok diky myslela som asi to iste.
Peterf
26.03.06,13:41
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
yva100
26.03.06,14:02
Odporúčam dať si vypracovať ponuky z viacerých poisťovni, lebo rozdiel v cene je niekedy veľmi vysoký, porovať aj krytie, a tiež prihliadnuť na spoluúčasť.
Elena Navrátilová
26.03.06,17:10
Odporúčam postup od Ivy, teda viaceré poisťovne, k tomu nejaký združený živel, zodpovednosť voči tretej osobe /úraz v priestoroch domu, keby náhodou/. Treba zohľadniť cenu za poistenie ale aj produkty.
Peterf
26.03.06,19:42
ja mam positeny dom v R+V poistovni dnesna Uniqa a som velmi spokojny
GabiZ
27.03.06,06:02
Chcem sa pripojiť k tejto téme, pretože práve sme menili poisťovňu (zmenili sa nám podmienky, správa domu, atď), takže sme boli nútení zmeniť alebo zrušiť starú poistku. Urobila som výber, do ktorého sa mi zapojili Allianz, Uniqa,ČSOB poisťovňa. Medzi podmienky, ktoré sme požadovali v poistení zohľadniť bolo: celková suma krytia 30 mil. Sk (to ale záleží od parametrov domu, veku domu, to poisťovne vedia prepočítať), ďalej sme žiadali, aby tam boli zahrnuté požiarne riziká, vodovodné riziká, živelné pohromy. V týchto častiach si každý môže vybrať, čo najviac ohrozuje jeho dom, v akej polohe sa nachádza, či napríklad hrozí lavínové nebezpečenstvo a pod. Ďalej sme žiadali zahrnúť poistenie zodpovednosti za škodu (v prípade tretej osoby). Môžem povedať, že jedine Uniqa poskytovala vo všetkých troch rizikách celkovú hodnotu krytia do 30 mil. Sk, ostatné mali krytie pri niektorých rizikách len 1,5 mil. Sk. Taktiež je dôležitá spoluúčasť, pretože pri poistnej udalosti sa musí poistník zúčastniť na škode. Je rozdiel, ak Vám niekto ponúkne spoluúčasť 2 tis. Sk a druhý 10 tis. Sk. Treba každopádne prejsť poisťovne a zhodnotiť, čo ktorá ponúka. Ja som v kocke napísala, na čo si treba dávať pozor, treba čítať aj malé písmenká a hlavne všeobecné podmienky, kde je písané, čo v prípade poistnej udalosti poisťovňa uhrádza a čo nie. Bývajú tam veľmi zaujímavé klauzuly, na ktoré si treba dať pozor. Ak niekto bude chcieť vedieť viac a budem schopná poradiť, rada poradím.
GabiZ
P.S. Ešte dodám, že ročné poistné ma vyšlo vrátane zodpovednosti za škodu 22.950,- Sk, čo je v prepočte na jedného vlastníka bytu 53,- Sk/mes. Vlastníci sa však môžu dohodnúť aj na tom, že budú platiť podľa podielovej plochy bytu, čím u každého by táto suma bola iná.
docktor
24.05.06,12:59
Ahojte, chcem sa opýtať, ktorá poisťovňa je najvýhodnejšia (nie najlacnejšia) pre uzavretie poistky pre bytový dom. Pýtam sa preto, lebo mám ponuky zo 4 poisťovní a každá je s inou cenou a na inú poistnú sumu. Nechcem dom prepoistiť ani podpoistiť. Vďaka za Vaše postrehy. Marek.
Elena Navrátilová
24.05.06,13:04
Keď máš ponuky zo 4 poisťovní, tak si pozri na z akej poistnej sumy budú príp. udalosti odškodňovať, spoluúčasť si pozri /čím nižšia tým lepšie/, združený živel, zodpovednosť voči tretej osobe. Zaujímavé je proti vandalizmu, alebo to môže byť združené v nejakej kombinácii ale tam si aj pozri čo to urobí s výškou poistného.
iika
24.05.06,13:44
Mňa by zaujímalo ešte, ako sa tieto poisťovne správajú, keď príde ku škodovej udalosti: tie všetky formality okolo a ešte časové hľadisko.
Halli
24.05.06,17:15
To iste by zaujimalo aj mna. Robim všetko preto, aby nedošlo k poistnej udalosti, dala som urobit strechu, mam v plane balkony atd. Viem, že sa može všeličo stat, ale tie peniaze, ktoré sa takto valia navnivoč do poistovní, ktoré sa velakrat spravaju neseriozne pri odškodnovani vrazim radšej do toho, aby som ich nepotrebovala. Byty si možu poistit aj obvodove mury. Viem že pri uvere je to podmienka,byt poistení, ale fakt si nemožem pomoct,že mam pocit, že naš štat hodil velke bremeno na ludi a plati sa za velmi vela produktov len fixnymi položkami a to nemusite nič spotrebovat. Je to tu proste užasne zariadene :mad: tak si myslím, že 25000 ročne krasne využijem na opravy aby som nemusela krmit poistovne... viem, že vela z Vas može mat iny názor, uctievat zakony nad zakony, ktoré tento štat vymyslel a ide sa nimi teraz zadrhnúť!!!, ale treba sa zamyslieť o čom to vlastne je! V bytových družstvach najviac čerpaju z poistenia schatrale panelaky čo sa o ne nik nestara, a čerpaju zo spoločných penazi, nuž a tie čo sa opravuju, skvalitnuju len platia a platia a krmia poistovakov...:rolleyes: ešte že sme SVB...;)
adark1
04.10.08,09:37
Spoločenstvo vlastníkov bytov - poistenie.
Nakoľko sa stretávam s touto problematikou doporučím takýto prvotný pohľad.
1. načo majú slúžiť prostriedky vyplatené poisťovňou po poistnej udalosti?

Odpoveď znie- na opravu poškodenej stavby-bytu, ktorého vlastníkom je majiteľ a nie spoločenstvo.
No a tu je zásadný problém. Kto je vlastníkom bytu? / zatiaľ nehovorím o nebytových spoločných priestoroch/.
Čiže, plnenie poisťovne by malo ísť na opravu poškodeného bytu.

Záver k tejto otázke -poistenie vlastného bytu - doporučujem robiť individuálne.
Má to veľmi veľa výhod: napríklad
- sám si určím na aké riziká si byt poistím
- sám som zodpovedný za prípadné krátenie plnenia poisťovne/ podpoistenie/
- ja som partnerom poisťovne

2. Je oprávnený správca resp. štatutár SVP poistenie za celé spoločenstvo VB?
Myslím si, iba vtedy, keď každý z vlastníkov bytov právne
splnomocní správcu / alebo štatutára/ na takýto úkon.
Tento spôsob poistenia celého domu je naozaj potrebné zvážiť.


Často sa stáva, že táto časť nie je právne ošetrená alebo záujem vlastníkov nie je dôsledne dodržiavaný, po poistnej udalosti potom dochádza k mnohým problémom.


Spoločné priestory

Je možné riešiť poistenie viacerými spôsobmi. Ja sa snažím ísť najlepšou cestou a to opäť doporučujem individuálne poistenie bytu..
Poisťovne pri poistení bytu / individuálne/ zároveň kryjú škody na spoločných priestoroch / schody, výťahy../ Je fakt, že nie všetky poisťovne. Pomer náhrady zo strany poisťovne konkrétneho vlastníka bytu je určený spoluvlastníckym pomerom k spoločným priestorom.
ivko
Stanislav 1975
04.10.08,19:23
To iste by zaujimalo aj mna. Robim všetko preto, aby nedošlo k poistnej udalosti, dala som urobit strechu, mam v plane balkony atd. Viem, že sa može všeličo stat, ale tie peniaze, ktoré sa takto valia navnivoč do poistovní, ktoré sa velakrat spravaju neseriozne pri odškodnovani vrazim radšej do toho, aby som ich nepotrebovala. Byty si možu poistit aj obvodove mury. Viem že pri uvere je to podmienka,byt poistení, ale fakt si nemožem pomoct,že mam pocit, že naš štat hodil velke bremeno na ludi a plati sa za velmi vela produktov len fixnymi položkami a to nemusite nič spotrebovat. Je to tu proste užasne zariadene :mad: tak si myslím, že 25000 ročne krasne využijem na opravy aby som nemusela krmit poistovne... viem, že vela z Vas može mat iny názor, uctievat zakony nad zakony, ktoré tento štat vymyslel a ide sa nimi teraz zadrhnúť!!!, ale treba sa zamyslieť o čom to vlastne je! V bytových družstvach najviac čerpaju z poistenia schatrale panelaky čo sa o ne nik nestara, a čerpaju zo spoločných penazi, nuž a tie čo sa opravuju, skvalitnuju len platia a platia a krmia poistovakov...:rolleyes: ešte že sme SVB...;)
Ahoj Slávka, no neviem... totiž to je tak, že z jednej strany máš pravdu- mám baráky v kmeni, ktoré už 5 rokov platia poistku a ešte nič nečerpali, takže vlastne sú v mínuse a za tie peniaze si mohli dat kadečo porobiť, ALE- mal som už aj prípad ked v Devínskej vypukol požiar a za 30.000 poistného som tam dal vyplatiť celkovo 5 milionov a to zhoreli dva byty a troška spoločné priestory, a ešte sa zo životky vyplatilo pozostalým 2000000skk( chalpík zomrel, zhorel)- takže to je to POISTENIE- ked sa nič nestane tak peniažky v čudu, ale keď sa niečo stane...
Pozdravujem ťa, pa
Stanislav 1975
04.10.08,19:44
Až teraz pozerám, že reagujem na tému spred vyše 2 rokov, chichi
tantaruga
17.01.09,17:03
ani nie v poistovni, ako u poistovacieho agenta, či makléra.
su za to dobre platení v províziach a jeden agent vie zabezpečit aj ponuky zo všetkých poistovní na uzemí SR.
dokonca v prípade uzatvorenia samotnej zmluvy agent sa stará aj o likvidáciu poistných udalosti. t.j. že všetko bude riešit za vás.
tantaruga
17.01.09,17:19
Viem aj ja vam poradit, vypracovat ponuku..
ste_ve
22.01.09,23:33
Pri poisťovaní bytového domu Poisťovne v minulosti požadovali, aby si každý vlastník bytu u nich poistil byt. Ak išlo o budovu boli ochotní uzavrieť poistku iba proti živelnej pohrome, čo je hádzanie peňazí každý rok iba do "studni". V našom prípade preto, že na rovnej streche nemáme seno ani slamu a nám nemôže zhorieť; na streche máme bleskozvody u ktorých sa vykonáva pravidelná ich revízia,sme osadený s budovou v teréne v ktorom je úplne vylúčený zosuv pôdy, pod budovou je naviac oceľovo-betónová platňa,sme veľmi ďaleko od vodných tokov, aj úplne malých, poistenie proti tretím osobám v príp. spadnutia predmetov zo strechy tam žiadne nemáme, - ani spoločné antény, v príp.úrazu z titulu neočistenia chodníka alebo schodov od ľadu a snehu prikázané vlastníkom bytov rozvrhom
SVB a NP, najmä ak dôjde ku kapitalizovanej náhrade z titulu invalidity musí byť hradené z poistky bytu, ak ju zavinil vlastník z titulu nesplnenia si svojej povinnosti, to je jeho zodpovednosť - tak aká živelná pohroma, aké poistenie tretích osôb. Takáto poistka neplatila na škody spôsobené vlastníkom bytu napr. pri vytopení bytu suseda. Jednoznačne bolo výhodnejšie z takej výšky poistky si tvoriť v SVB a NP vlastný fond škôd a náhrad pre zvláštny prípad nejakej náhrady, čo sa u nás za 35 rokov nič také čo je vpredu uvedené, ba ani nič iné nestalo.
Peniaze teda zostanú v Spoločenstve! Nie v kapsi toho, ktorý z titulu poistnej zmluvy má uhradiť vzniklú škodu, ale nájde 1000 dôvodov, aby ju nemusel nahradiť. Tí, ktorí sa unáhlili pri prevzatí bytových domov a uzavreli s Poisťovňami takéto zmluvy si ich vo väčšine po roku zrušili.
Halli
23.01.09,09:32
Presne takto uvažujem nad tým už veľmi dlho a robila som na panalákoch všetko preto aby k poistnej udalosti nedošlo. Za tie peniaze, čo by sme dali darmožráčom do kapsy sme urobili strechu, tak isto revízie elektriny a bleskozvodov musím mať vždy na poriadku...Keď vidím tie podmienky poisťovní a ich ochotu potom riešiť poistnú udalosť je mi z nich nanič. Koniec koncov to zneužijú len bytové domy, kde síce možno poistenie platia, ale nestarajú sa o dom a tak zneužívajú peniaze ostatných. Možno bude niekto namietať, že počkaj takto vravíš kým sa nič nestane, ale ja mám aj tak veľmi zlý pocit z konania našich poisťovní a zneužívania vkladaných prostriedkov. Vlastníci majú väčšinou byty poistené a v našom dome sa už toľko toho porobilo, že sme peniaze využili oveľa účelnejšie. Za desať rokov by som dala predsa týmto ..:rolleyes::cool:...takmer 300tis. a nemali sme za tie roky vobec žiadny prípad, čo by vyžadoval riešenie cez nich. ...za to máme novú strechu.
Príkladom sú aj byty pod OSBD, tam sa platí síce oveľa menšia čiastka, nakoľko je postenie stavané na niekoľko tisíc bytov, ale z vlastných skúseností viem, že čerpanie týchto peňazí bolo najviac v domoch, ktoré sa vobec nestarali o svoje spoločné priestory, prejavoval sa tu vandalizmus a tak slušné paneláky len platia a platia a tie najhoršie z toho ťažia.
Takže asi takto to v našich poisťovniach funguje -princíp solidarity je ako u veľa iných prípadov zneužívaný a preto treba robiť na domoch všetko preto, aby k poistnej udalosti nedošlo a ak sa aj niečo udeje zaplatí sa to z vlastných prostriedkov.
Halli
23.01.09,09:45
Môžte sem prosím napísať len tak pre zaujímavosť, tí čo platíte, aké je u Vás :

1/ - ročné poistenie domu / koľko bytov ?
2/ - mali ste aspoň jednu poistnú udalosť vo vyške minimálne ročného
poistenia ?

ďakujem;)
sthruska
23.01.09,11:51
Súhlasím v podstate s ste_ve aj slavica. Ale len do okamihu, kým sa niečo nestane.
Poznám konkrétny prípad - víchrica. Dve bytovky vedľa seba. Jedna nepoistená, druhá tesne :D pred udalosťou. Po udalosti boli poistené obe.
A o tom je celé poistenie bude/nebude udalosť. Je to ako riziko podnikania.
Halli
23.01.09,12:58
Súhlasím v podstate s ste_ve aj slavica. Ale len do okamihu, kým sa niečo nestane.
Poznám konkrétny prípad - víchrica. Dve bytovky vedľa seba. Jedna nepoistená, druhá tesne :D pred udalosťou. Po udalosti boli poistené obe.
A o tom je celé poistenie bude/nebude udalosť. Je to ako riziko podnikania.
Jasne ak mali strechu krov, tak víchrica môže narobiť riadny cirkus, my máme vaňovú rovnú strechu, maximalne by odleteli atikové plechy a plechy na vrchných balkonoch, inak už boli preverené skúšku obstáli :). Ešte tak možno by niečo priletelo a rozbilo z iných domov, ale vedľa seba sme presne rovnaké štyri, stavané v tej istej dobe a našťastie ešte v dobe, kedy sa plytvalo materiálom :D...Ale samozrejme, keby boli prostriedky adekvátne a spravodlivo a bez ich dosť úzkoprso postavených poistných zmlúv ,nebol by problém...no žiaľ tu treba živiť nenormálny kolos ľudí v poisťovniach a tak ....:rolleyes:
Halli
23.01.09,12:59
Môžte sem prosím napísať len tak pre zaujímavosť, tí čo platíte, aké je u Vás :

1/ - ročné poistenie domu / koľko bytov ?
2/ - mali ste aspoň jednu poistnú udalosť vo vyške minimálne ročného
poistenia ?

ďakujem;)

posúvam otázku ;)
jozka56
23.01.09,13:30
1.Ročné poistenie 600 EUR pre 24 bytov
2.Nie
ste_ve
23.01.09,17:04
Súhlasím v podstate s ste_ve aj slavica. Ale len do okamihu, kým sa niečo nestane.
Poznám konkrétny prípad - víchrica. Dve bytovky vedľa seba. Jedna nepoistená, druhá tesne :D pred udalosťou. Po udalosti boli poistené obe.
A o tom je celé poistenie bude/nebude udalosť. Je to ako riziko podnikania.

V mojom príspevku som hovoril, že u tých Spoločenstiev, ktoré majú obavy z nejakej spôsobenej škody bytového domu, napr. z tej víchrice je možné si tvoriť z tých peňazí na poistenie vlastný fond škôd a náhrad. Teda peniaze zostanú na účte Spoločenstva, ich výška bude každým rokom narastať, naviac môžu sa aj úročiť. Víchrica zpravidla poškodzuje iba objekty, u ktorých boli veľmi fušersky zhotovené krovy. Napr.škridla na streche domu musí byť každá pribitá klincami /dvomi/, válovce okrem pribitia musia byť utesnené aj cementovou maltou. Všetky otvory do strechy musia byť utesnené, aby nedošlo k podfúknutiu vetra; u plechu jeho falkcovanie musí byť taktiež dôsledne vykonané, plechové úchytky pripevnené vrutami - nie klincami, zásadne musí byť tiež zabránené vniku vetra, ktorý má veľkú silu a poháňa aj "veľké lode (!)" . Padajú tiež staré krovy, ktoré treba nahradiť novými.
VieraHu
23.01.09,18:03
1. Ročné poistenie 763 EUR - 28 bytov
2. Nie
Halli
23.01.09,19:36
Môžte sem prosím napísať len tak pre zaujímavosť, tí čo platíte, aké je u Vás :

1/ - ročné poistenie domu / koľko bytov ?
2/ - mali ste aspoň jednu poistnú udalosť vo vyške minimálne ročného
poistenia ?

ďakujem;)


1.Ročné poistenie 600 EUR pre 24 bytov
2.Nie


1. Ročné poistenie 763 EUR - 28 bytov
2. Nie

Ďakujem , kto ďalší ? ;)
Stanislav 1975
23.01.09,20:10
Presne takto uvažujem nad tým už veľmi dlho a robila som na panalákoch všetko preto aby k poistnej udalosti nedošlo. Za tie peniaze, čo by sme dali darmožráčom do kapsy sme urobili strechu, tak isto revízie elektriny a bleskozvodov musím mať vždy na poriadku...Keď vidím tie podmienky poisťovní a ich ochotu potom riešiť poistnú udalosť je mi z nich nanič. Koniec koncov to zneužijú len bytové domy, kde síce možno poistenie platia, ale nestarajú sa o dom a tak zneužívajú peniaze ostatných. Možno bude niekto namietať, že počkaj takto vravíš kým sa nič nestane, ale ja mám aj tak veľmi zlý pocit z konania našich poisťovní a zneužívania vkladaných prostriedkov. Vlastníci majú väčšinou byty poistené a v našom dome sa už toľko toho porobilo, že sme peniaze využili oveľa účelnejšie. Za desať rokov by som dala predsa týmto ..:rolleyes::cool:...takmer 300tis. a nemali sme za tie roky vobec žiadny prípad, čo by vyžadoval riešenie cez nich. ...za to máme novú strechu.
Príkladom sú aj byty pod OSBD, tam sa platí síce oveľa menšia čiastka, nakoľko je postenie stavané na niekoľko tisíc bytov, ale z vlastných skúseností viem, že čerpanie týchto peňazí bolo najviac v domoch, ktoré sa vobec nestarali o svoje spoločné priestory, prejavoval sa tu vandalizmus a tak slušné paneláky len platia a platia a tie najhoršie z toho ťažia.
Takže asi takto to v našich poisťovniach funguje -princíp solidarity je ako u veľa iných prípadov zneužívaný a preto treba robiť na domoch všetko preto, aby k poistnej udalosti nedošlo a ak sa aj niečo udeje zaplatí sa to z vlastných prostriedkov.
Slávka, hádam 1 krát v živote s tebou vobec ale vobec nesúhlasím- ja ti zasa poviem moje skusenosti- ja napr. vybavujem PU každý týžden- v tých barákoch sa stále niečo deje-buď je vykradnutý hydrant, alebo sused vytopí suseda alebo čo ja viem niekto vykopne sklo na vchodových dverách a to nehovorím, čo sa stalo minulý rok, keď sme za 1 byt vyplacali cez milion korun za byt , ktorý uplne vyhorel a chudak klient zhorel v ňom,tam sa aj zo životky vyplatil dakší milion- dokonca teraz riešim 2 baráky a neviem, čo mam s nimi urobit(majú velmi velkú škodovosť), či im máme navýšiť poistné alebo vypovedať zmluvu, ale zasa pre objektivitu musím uznať, že niektoré baraky sú dlhé roky fakt bezškodové, mám ich vyše 50 v kmeni a je to tak asi-10%-nízka(žiadna) škodovosť, 10% velmi vysoká škodovosť a tých 80% je v normále...
Stanislav 1975
23.01.09,20:15
Pri poisťovaní bytového domu Poisťovne v minulosti požadovali, aby si každý vlastník bytu u nich poistil byt. Ak išlo o budovu boli ochotní uzavrieť poistku iba proti živelnej pohrome, čo je hádzanie peňazí každý rok iba do "studni". V našom prípade preto, že na rovnej streche nemáme seno ani slamu a nám nemôže zhorieť; na streche máme bleskozvody u ktorých sa vykonáva pravidelná ich revízia,sme osadený s budovou v teréne v ktorom je úplne vylúčený zosuv pôdy, pod budovou je naviac oceľovo-betónová platňa,sme veľmi ďaleko od vodných tokov, aj úplne malých, poistenie proti tretím osobám v príp. spadnutia predmetov zo strechy tam žiadne nemáme, - ani spoločné antény, v príp.úrazu z titulu neočistenia chodníka alebo schodov od ľadu a snehu prikázané vlastníkom bytov rozvrhom
SVB a NP, najmä ak dôjde ku kapitalizovanej náhrade z titulu invalidity musí byť hradené z poistky bytu, ak ju zavinil vlastník z titulu nesplnenia si svojej povinnosti, to je jeho zodpovednosť - tak aká živelná pohroma, aké poistenie tretích osôb. Takáto poistka neplatila na škody spôsobené vlastníkom bytu napr. pri vytopení bytu suseda. Jednoznačne bolo výhodnejšie z takej výšky poistky si tvoriť v SVB a NP vlastný fond škôd a náhrad pre zvláštny prípad nejakej náhrady, čo sa u nás za 35 rokov nič také čo je vpredu uvedené, ba ani nič iné nestalo.
Peniaze teda zostanú v Spoločenstve! Nie v kapsi toho, ktorý z titulu poistnej zmluvy má uhradiť vzniklú škodu, ale nájde 1000 dôvodov, aby ju nemusel nahradiť. Tí, ktorí sa unáhlili pri prevzatí bytových domov a uzavreli s Poisťovňami takéto zmluvy si ich vo väčšine po roku zrušili.
Tomuto inak vobec nerozumiem, ake poistenie každeho vlastníka???Však ked sa poistí komplet celá bytovka- tak v tom je všetko- byty, spoločné priestory, proste všetko-ja práveže po takomto poistení poradím všetkým individualne zmluvy zrušiť...
Halli
23.01.09,21:20
Slávka, hádam 1 krát v živote s tebou vobec ale vobec nesúhlasím- ja ti zasa poviem moje skusenosti- ja napr. vybavujem PU každý týžden- v tých barákoch sa stále niečo deje-buď je vykradnutý hydrant, alebo sused vytopí suseda alebo čo ja viem niekto vykopne sklo na vchodových dverách a to nehovorím, čo sa stalo minulý rok, keď sme za 1 byt vyplacali cez milion korun za byt , ktorý uplne vyhorel a chudak klient zhorel v ňom,tam sa aj zo životky vyplatil dakší milion- dokonca teraz riešim 2 baráky a neviem, čo mam s nimi urobit(majú velmi velkú škodovosť), či im máme navýšiť poistné alebo vypovedať zmluvu, ale zasa pre objektivitu musím uznať, že niektoré baraky sú dlhé roky fakt bezškodové, mám ich vyše 50 v kmeni a je to tak asi-10%-nízka(žiadna) škodovosť, 10% velmi vysoká škodovosť a tých 80% je v normále...


Stanko vedela som, že ťa sem privolám...:D Ale ty presne píšeš to, čo ja som podotkla a to, že slušné domy doplacajú na neporiadnikov. Vykradnutý hydran, vykopnute sklo a podobné prkotinky vôbec nieje problém zaplatiť z peňazí na fonde. Mám na to každý rok cca 30tisíc...čo nedám ...ako som to, že nenažran...:D, sorry nenapadlo ma že si v tej brandži, tak sa na mňa nehnevkaj;)
To čo , ale ty píšeš už druhý krát tu v tejto téme o uhoretom človeku sa stava strašne ojedinele a tam už nepomôže ani svätenná voda, tobôž nie poisťovňa :(. Viem hájiš to čo robíš, samozrejme a to aj ja. Ty chceš poisťovať a ja robím všetko preto, aby som nemusela doplácať na oobrovské sídla poisťovní a ich neférový prístup ku klientom. brať, brať...ale dávať to už je len samé poleno pod nohy... No nevadí, ja sa s tebou hádať nechcem a vôbec mi nevadí, že so mnou nesúhlasíš. Dúfam, že nikdy nedôjde na tvoje slová. Aj lekárky mám kamarátky, ale vidím ich radšej na ulici ako v ambulancií.:D
Stanislav 1975
23.01.09,21:37
Stanko vedela som, že ťa sem privolám...:D Ale ty presne píšeš to, čo ja som podotkla a to, že slušné domy doplacajú na neporiadnikov. Vykradnutý hydran, vykopnute sklo a podobné prkotinky vôbec nieje problém zalpatiť z peňazí na fonde. Mám na to každý rok cca 30tisíc...čo nedám ...ako som to, že nenažran...:D, sorry nenapadlo ma že si v tej brandži, tak sa na mňa nehnevkaj;)
To čo , ale ty píšeš už druhý krát tu v tejto téme o uhoretom človeku sa stava strašne ojedinele a tam už nepomôže ani svätenná voda, tobôž nie poisťovňa :o. Viem hájiš to čo robíš, samozrejme a to aj ja. Ty chceš poisťovať a ja robím všetko preto, aby som nemusela doplácať na oobrovské sídla poisťovní a ich neférový prístup ku klientom. brať, brať...ale dávať to už je len samé poleno pod nohy... No nevadí, ja sa s tebou hádať nechcem a vôbec mi nevadí, že so mnou nesúhlasíš. Dúfam, že nikdy nedôjde na tvoje slová. Aj lekárky mám kamarátky, ale vidím ich radšej na ulici ako v ambulancií.:D
Slávka, akože je to v pohode-však každý si hajime svoje, ale...Ja to robim 13 rokov a mal som kopu udalostí a najma autá, ale ešte žiaden klient nebol nespokojný-a ked aj bol,zavolal mi a vybavilo sa-preto si ja nemusím zhánat ludí,ale sami mi volajú a vieš v čom je problém s tými polenami???-že niektorí ludia sú lakomý si zaplatiť PORIADNU poistku a dajú si za pár korun nejaký šmejd, kde je kopu výluk a podobne a potom vyplakávajú, že to im nezaplatili,alebo hento...Ako vravím, za 13 rokov nemám ani jedneho nespokojneho klienta...lebo ked dojde za mnou niekto a vymýšla, že toto alebo toto,tak ho pošlem preč-ja mam klientov, čo si zaplatia riadnu poistku a v prípade pu maju aj také plnenie...PAPA
Stanislav 1975
23.01.09,21:39
Stanko vedela som, že ťa sem privolám...:D Ale ty presne píšeš to, čo ja som podotkla a to, že slušné domy doplacajú na neporiadnikov. Vykradnutý hydran, vykopnute sklo a podobné prkotinky vôbec nieje problém zaplatiť z peňazí na fonde. Mám na to každý rok cca 30tisíc...čo nedám ...ako som to, že nenažran...:D, sorry nenapadlo ma že si v tej brandži, tak sa na mňa nehnevkaj;)
To čo , ale ty píšeš už druhý krát tu v tejto téme o uhoretom človeku sa stava strašne ojedinele a tam už nepomôže ani svätenná voda, tobôž nie poisťovňa :(. Viem hájiš to čo robíš, samozrejme a to aj ja. Ty chceš poisťovať a ja robím všetko preto, aby som nemusela doplácať na oobrovské sídla poisťovní a ich neférový prístup ku klientom. brať, brať...ale dávať to už je len samé poleno pod nohy... No nevadí, ja sa s tebou hádať nechcem a vôbec mi nevadí, že so mnou nesúhlasíš. Dúfam, že nikdy nedôjde na tvoje slová. Aj lekárky mám kamarátky, ale vidím ich radšej na ulici ako v ambulancií.:D
Ani ja sa s tebou nechcem hadať- však si kámoška, nééé?
Halli
23.01.09,21:49
Slávka, akože je to v pohode-však každý si hajime svoje, ale...Ja to robim 13 rokov a mal som kopu udalostí a najma autá, ale ešte žiaden klient nebol nespokojný-a ked aj bol,zavolal mi a vybavilo sa-preto si ja nemusím zhánat ludí,ale sami mi volajú a vieš v čom je problém s tými polenami???-že niektorí ludia sú lakomý si zaplatiť PORIADNU poistku a dajú si za pár korun nejaký šmejd, kde je kopu výluk a podobne a potom vyplakávajú, že to im nezaplatili,alebo hento...Ako vravím, za 13 rokov nemám ani jedneho nespokojneho klienta...lebo ked dojde za mnou niekto a vymýšla, že toto alebo toto,tak ho pošlem preč-ja mam klientov, čo si zaplatia riadnu poistku a v prípade pu maju aj také plnenie...PAPA

300 tis za desať rokov len tak :rolleyes: "hore komínom" :D to nieje až tak malý peniaz. Poisťovńe by mali takýchto klientov za bezškodový priebeh,odškodňovať napr. možnostou výmeny hydrantov, výmeny ventilov na stupačkách,alebo ja neviem...vyvložkovaním komína :D...za prachy z poisťovne ako bonus pre takéto domy, ktoré tam dali toľko financií, však... Ale z čoho by potom platili ten "amsambel" čo som spomínala.?..áále utopia:Dpapa
Halli
23.01.09,22:08
Môžte sem prosím napísať len tak pre zaujímavosť, tí čo platíte, aké je u Vás :

1/ - ročné poistenie domu / koľko bytov ?
2/ - mali ste aspoň jednu poistnú udalosť vo vyške minimálne ročného
poistenia ?

ďakujem;)


Vráťme sa k otázke ;), kto to vie nech odpovie...
mazanova
26.01.09,13:37
1.Ročné poistenie 600 EUR pre 24 bytov
2.Nie
Ako rozpočítavate v platbách poistné? ma m2, alebo na byt?
peton
26.01.09,15:03
Správnejšie je na m2.
Elena Navrátilová
26.01.09,15:23
Ako rozpočítavate v platbách poistné? ma m2, alebo na byt?

Najspravodlivejšie by mala byť platba v m2 nakoľko je to poistenie spoločných priestorov a teda je vypočítaná v závislosti od veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Spôsob výpočtu by mal byť uvedený aj v zmluve SVB.
ste_ve
03.02.09,17:33
Ako rozpočítavate v splátkach poistné? na m2?, alebo byt?

Odpovedať na túto otázku tak jednoducho:- správne, spravodlivejšie, alebo najspravodlivejšie na m2 je zjednodušenie odpovedi. Ako som sa presvedčil
z príspevkov sú v bytových domoch štyri druhy poistení proti škodám.

1/ Individuálne poistenie každého samostatného bytu, súčasťou ktorého
poistenia je aj poistená domácnosť bytu /celá škála elektrického
vybavenia bytu/, vrátane aj poistenia oproti druhým osobám, - teda
škodám spôsobeným susedom na zdraví, alebo ich bytom, ale aj tretím
osobám,ak im vlastník zavinil tiež poškodenie zdravia napr.ak v zimnom
období neočistil chodník a prístupovú plochu vrátane schodov do domu
-vchodu bytového domu, prikázané poradovníkom stanoveným správcom
domu, v dôsledku čoho došlo napr. k vážnemu úrazu a poškodeniu
zdravia s následkami celoživotnej invalidity s kapitalízovanou náhradou
spôsobenej škody Sociálnej poisťovni, u uvádzaných v oboch príhodách. Takýto prípad zvášť zdôrazňujem, lebo sa jedná o mimoriadne závažnú vec.

2/ Poistenie bytového dom proti škodám pri živelných pohromách, na ktoré
je možné si v SVBaNP vytvárať pre ojedinelý alebo skôr nikdy
nevznikajúci prípad vlastný Fond škôd a náhrad a peniaze spoločenstva
zostávajú u nich, sa úročujú a rokmi narastajú. Hlavná a rozhodujúca
zodpovednosť členov Spoločenstva .... je zabezpečená v poistení č.1.

3/ Poistenie oproti ostatným škodám v nebytových priestoroch napr. toľko
argumentovaným poškodením hydrantov, ktoré poškodzovali iba
- bezdomovci tým, že odcudzovali hliníkové ľahké zliatiny na
protipožiar. hadiciach /šroubenia, hlavne ich ťažšiu koncovku -požiarnici
vedia jej správny názov/,ale už ani to im Zberné suroviny nevykupujú,
- vykopnutím sklenenej výplne vchodových a iných spoločných dverí,
ktoré spôsobovali niektorí podnapití vlastníci bytov a dali si túto škodu
uhradiť zo svojej poistky bytu;
Poškodzovanie hydrantov v objekte bytovky nakoniec poisťovňa
nechcela uznávať, lebo bytový dom sa nezabezpečoval proti vstupu
cudzích osôb,najmä v nočných hodinách.
Tiež do dôvodov potreby tohoto druhu poistenia ešte miešať aj škody u
automobilov je scestné. Zn. "Zlatica" nazvala tieto škody tzv.
"prkotinami", ktoré sa dajú ako som už uviedol uhradiť z individálnej
poistky bytu, alebo bez možnosti zistenia poškoditeľa z Fondu opráv ...
Načo teda zaťahovať do takéhoto poistenia zbytočne(!) všetkých
vlastníkov bytov. Nedajú sa peniaze používať aj hospodárnejšie?
U tohto druhu nepodstatného poistenia,ak s niektorou poisťovňou SVBaNP
uzavrelo, sa toto poistné rozpočítava podľa podielového spoluvlastníctva
vlastníkov bytov v m2.
Pre zjednodušenie ale prepočtu, - v zhľadom nato, - že sa žiadnemu
vlastníkovi v podkrovných malých bytoch, garzonkách, alebo 1 izb.bytoch
neobmedzujú plné práva oproti ostatným a tieto aj skutočn využívajú je
možné po vzájomnej dohode, /zrejme iba malé poistenie/, pri ročnom
vyučtovaní služieb rozpočítať podľa bytov.

4/ Poistenie bytového domu proti škodám pri živelných pohromách a
ostatným škodám v bytovom dome,vrátane poistenia bytov/ pochybujem
však, že aj poistenie domácností, čo je veľmi dôležité/!/.
Dôvodiť potrebu takéhoto poistenia tiež zhorením bytu aj vlastníka bytu,
pravdepodobne tiež v opilosti nie je dôvodné. Múry bytu nezhoria,
zostane jeho zbytková hodnota. Nezaťahujme do zodpovednosti
za takých nezodpovedných aj ostatných vlastníkov bytov a NP.

Ak je však otázka poistenia bytového domu zabezpečná úplne
dostatočne ako som hore uviedol v predchádzajúcom riešení tento druh
poistenia, ktoré je nákladné, nie je tiež potrebný.

Toto všetko uvádzam preto, lebo poisťovacia činnosť poisťovní sa stala
"ryžoviskom zlata", systém im to umožnil, narástli im dravé krídla a zobáky
na veľké sústa, ten kto o tom hovorí, stane sa predmetom kritiky a útokov.
Viď. v analógii Zdravotné a Socialne poistenie. Viem aké nehorázne platy
a odmeny si v Poisťovniach rozdeľujú, aký honos si prisvojujú vybavenosťou
kancelárii, osobnými autami a p. Z čoho to len majú ? Dobre si na tom prídu aj ich poisťovací agenti. Veď darmo to poisťovanie tak horlivo neobhajujú.
Treba sa ich vtedy opýtať, že koľko oni tam berú? Poisťovníctvo to nie je humánnosť. Už je tu dosť aj zahraničných poisťovní.

Pokiaľ sa jedná o poistenie bytových domov je nedemokratické, že o ich poistení rozhodnú takí vlastníci bytov, ktorí do veci nevidia a uveria iba poisťovateľom a vtiahnu do nezmyselných výdavkov aj ostatným vlastníkov
bytov.
ruro
04.02.09,22:29
obrát sa na poisťovacieho maklera po novom agenta ktorý spolupracuje s vacsinou poistovni a ma prehlad. ten ti vie zabezpečit ponuky od jednotlivých poistovni podla tvojich poziadaviek tzv. usit poistenie na mieru. výborné skusenosti mam s Assure.sk napr: 0911021965