ivana184
18.01.06,09:24
Ako by ste zaúčtovali prijatú Fa od spoločnosti Orange v taktomto znení:
Cena bez DPH 251,10 Sk
DPH 19% 47,70 Sk
Spolu 298,80 Sk
------------------------
Zaokrúhlenie 0,20 Sk
Spolu zaokrúhlene 299,00 Sk
--------------------------------
Vianočný kredit -1000,00 Sk
--------------------------------
K úhrade 0,00 Sk

A čo s DPH? Myslím, že určite odpočítať, ale verímže niekto z nás na porade využil vianočné akcie Orange a má tiež takú istú fa vo svojom účtovníctve a poradí, čo s tým.
Muška
18.01.06,09:42
Jasne, že odpočítať.
Ten vianočný kredit - je vlastne ÚHRADA Tvojej faktúry.
zuzanakalafusova
18.01.06,14:49
Aj my sme dostali takýto vianočný kredit, a mali sme viac FA od Orange, takže konečná úhrada všetkých faktúr nás vyšla na približne 100,-- Sk, vzhľadom k tomu, že ten kredit nám odpočítali od všetkých faktúr. A takisto si budeme DPH odpočítavať zo všetkých faktúr. Takže súhlasím s muškou.
zukana
19.01.06,07:36
Mám podobnú situáciu aj ja. Účtujem v JÚ. Ako sa mi prejaví vianočný kredit v peňažnom denníku? V knihe záväzkov je mi to jasné.Díky.
slnko
19.01.06,07:41
v peňažnom denníku sa to neprejaví, lebo výdaj nebol. Stačí v evidencii záväzkov pridať úhradu s poznámkou, že je to uhradené tou a tou faktúrou.
boitana
19.01.06,14:33
aj ja mam taku fakturu a mam otazocku,kedze je to uhrada zauctujem to nasledovne
518 /321 251,10
343/321 47,70
548/321 0,20
spolu 299,-skk
a uhradim si to ako? ako nauctujem tu 1000,- ten kredit?
ked mi 701,- skk prejde este do dalsieho mesiaca
dakujem
BRK
19.01.06,15:18
Aj ja mam taku fa od Orange, po zohladneni vianocneho kreditu mam úhradit -728,-Sk. DPH som uplatnila a uvedeny kredit uctujem do roku 2006 na 315 a pri uhrade a uctovani dalsej faktury ho zohladnim.
boitana
19.01.06,15:36
Aj ja mam taku fa od Orange, po zohladneni vianocneho kreditu mam úhradit -728,-Sk. DPH som uplatnila a uvedeny kredit uctujem do roku 2006 na 315 a pri uhrade a uctovani dalsej faktury ho zohladnim.

DAKUJEM ,cize
518 /321 251 10skk
343/321 47,70skk
548/321 0,20skk
315/321 - 1000skk
uhrada z kreditu
321/315 299skk,dobre som to pochopila ten kredit zuctujes normalne na fakture minusom -moc krat dakujem
alušik
26.01.06,08:01
Tiez mam tento problem... :confused: Lenze preco to ORANGE neurobil ako zlavu z ceny? Mne je to nejake divne! Ved predtym, ked boli volania do bezvedomia, tak na fakturach vzdy vycislili sumu hovorov a v rovnakej vyske poskytli zlavu. Teraz sa mi to nepaci. Ved to je tiez dodanie za protihodnotu nie? Ako mozu dat nejaky kredit a vobec sa pritom nezamyslat nad DPH? Jasne, ze tu sumu, ktoru mam na fakture ako DPH vycislenu si odpocitam, neviem preco by som nemala. Skor vsak uvazujem, ci tam proste nemali dat tu DPH aj pri tej "zlave".:eek:
ucetni_fantozzi
26.01.06,08:31
asi viacero z nas ma tento "oriesok" na stole...

ja osobne si myslim, ze kedze to nie je deklarovane ako zlava, ale ako kredit, nespada to pod DPH - nejde o dodanie tovaru, ani poskytnutie sluzby.

a co sa uctovania tyka, neviem si sice celkom predstavit, ako presne to zauctuje Orange (a hlavne danovo...), ale z mojho pohladu uvazujem, ze to mozno zauctujem ako vynos, pravdepodobne hospodarsky, t.j. 648...
Oriešok
26.01.06,08:42
asi viacero z nas ma tento "oriesok" na stole...

ja osobne si myslim, ze kedze to nie je deklarovane ako zlava, ale ako kredit, nespada to pod DPH - nejde o dodanie tovaru, ani poskytnutie sluzby.

a co sa uctovania tyka, neviem si sice celkom predstavit, ako presne to zauctuje Orange (a hlavne danovo...), ale z mojho pohladu uvazujem, ze to mozno zauctujem ako vynos, pravdepodobne hospodarsky, t.j. 648...
Aj naša firma využila vianočnú zľavu. Uvažovala som presne ako účetní Fantozzi, naúčtujem to ako zdaniteľný príjem na účet výnosov 648.. Je to vlastne príjem. Daň je tiež 19 %, takže odpočet DPH, ktorý si neuplatníme sa vyrovná s daňou s príjmu, len do rozpočtu prídu peniaze neskôr.
elPi
26.01.06,08:43
Tiež mi z toho vychádza, že je to niečo ako dar, či čo, môžem to minúť vlastne zadarmo, takže som zatiaľ tiež nenašiel lepšie riešenie ako 648.
alušik
26.01.06,08:51
Oriesok a preco by si si neuplatnila odpocet DPH? Vsak mas riadny doklad, ktory splna vsetky nalezitosti a ty ak si platitel DPH, tak si ju aj znarokujem na vratenie. Nevidim dovod, preco ju neuplatnit na odpocet.
alušik
26.01.06,08:58
A este ma tak napadlo, ked sa mi cast doho "kreditu" prenasa do januara, tak by ste tu 648 vlastne zauctovali rozdelenu na december a potom v januari zvysnu cast... Je tak?
ucetni_fantozzi
26.01.06,09:30
A este ma tak napadlo, ked sa mi cast doho "kreditu" prenasa do januara, tak by ste tu 648 vlastne zauctovali rozdelenu na december a potom v januari zvysnu cast... Je tak?

nie. lebo ak teda budem tento kredit povazovat za prijem, dostal som ho cely v decembri. ako darcek k vianociam. ako vynos k vianociam. ako polozka na zdanenie k vianociam... ;-))))

a DPH by som s tym ozaj nespajal, urcite ju v pohode uplatnit tak, ako je na fakture uvedena, povinnost vznikla, doklad mam, odpocet uplatnim. a ten kredit urcite nebude predmetom dane, takze mimo DPH...
alušik
26.01.06,09:33
Takze zauctovat 315/648 v decembri celych 1000 Sk. Vyparovat si 321/315 vo vyske napr. 600 sk za december a ked pride januarova fakturka tak potom douctujem zase len 321/315. Tak?
Oriešok
26.01.06,10:18
Alušik, zle som sa vyjadrila. Uplatním celú dph, ale správne bysme mali dostať dobropis na zľavu, tým pádom aj ponížiť uplatnenú dph. Dph, ktoré sme neúčtovali ako dobropis, odvedieme inou formou do štátneho rozpočtu prostredníctvom dane z príjmu /samozrejme, ak nám nejaká vyjde/.
alušik
26.01.06,10:20
Lenze ja si nemyslim, ze by Orange robil nejaky dobropis... Oni to nechapu ako "zlavu." Inak by to dali na tej fakture minusom a rozpisane rovno na zaklad a DPH.
Ja to uzatvorim tak, ze si DPH znarokujem. Zauctujem v decembri 315/648 a 321/315. Zvysok kreditu zuctujem v januarovej fakture 321/315.:)
Kamoska sa na to pytala aj na danovom urade a tiez sa k tomu nevedeli vyjadrit.
apo
26.01.06,16:23
K vianočnému kreditu od orange mám ten názor, že z faktúry zoberieme do nákladov všetko čo je na faktúre ako položka za poskytnuté služby plus DPH a zaúčtujem celú sumu bez kreditu ako záväzok. DPH z faktúry dám celú ako odpočet. Darček vo forme odpustenia povinnosti úhradiť faktúru dodaním ako bolo už v predchádzajúcich príspevkoch uvedené 321 / 648 vo výške vianočného kreditu.

Orange asi doslalo po akcii telefonovanie do bezvedomia nejaké poučenie od sprvcu daní, si myslím a preto zvolili formu odpustenia úhrady. Pre nepodnikateľov je bez účinku na ich daňovú povinnosť, ale podnikatelia musia tento kredit dodaniť.

V jednoduchom účtovníctve som dal do záväzkov sumu upravenú o vianočný kredit a v uzávierkových operáciách som pridal do príjmov 1.000 Sk.

Myslím si, že je to tak spravodlivé.

apo
alušik
29.01.06,13:30
Bola som v piatok na skoleni. Skolila Ing. Jakabovičová - daňová poradkyňa. Pýtala som sa jej na názor - ona by tu 648 časovo rozlíšila... Tak teraz neviem. Časovo rozlíšiť?:confused:
apo
29.01.06,15:35
Bola som v piatok na skoleni. Skolila Ing. Jakabovičová - daňová poradkyňa. Pýtala som sa jej na názor - ona by tu 648 časovo rozlíšila... Tak teraz neviem. Časovo rozlíšiť?:confused:

Škoda, že nevieme čím zdôvodnika časové rozlíšenie. JA to vidím ako odpustenie povinnosti uhradiť celý záväzok alebo jeho časť a pri takejto interpretácii neviem prísť na dôvod prečo časovo rozlišovať, možn ak by splatnosť faktúry bola v novom roku, ale mne to Orange odpustil už v roku 2005 tekže neviem prečo.

Nič nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať.

apo
alušik
03.02.06,07:02
Škoda, že nevieme čím zdôvodnika časové rozlíšenie. JA to vidím ako odpustenie povinnosti uhradiť celý záväzok alebo jeho časť a pri takejto interpretácii neviem prísť na dôvod prečo časovo rozlišovať, možn ak by splatnosť faktúry bola v novom roku, ale mne to Orange odpustil už v roku 2005 tekže neviem prečo.

Nič nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať.

apo

No, ked sa na to pozeráme ako odpustenie povinnosti uhradiť celý záväzok, tak potom to celkom logiku na časové rozlíšenie. Ak som totiž v decembri mala faktúru na nižšiu sumu, odpustili mi vlastne celý záväzok a ešte sa mi časť "odpustenia zaplatiť záväzok" preniesla do nového roka, takže v podstate mi odpustia niečo v roku 2006. Ak by v decembri bola faktúra vyššia ako tých 1000 Sk tak sa samozrejme nedá uvažovať o časovom rozlíšení. Ale naozaj neviem, či sa na to dá takto pozerať.:eek:
apo
03.02.06,10:17
Rozdiskutujme čo je časové rozlíšenie, taž že Vianočný kredit si nebudeme všímať.

Máme povinnosť časovo rozlíšovať náklady a výnosy tak, aby v jednom časove ohraničenom účtovnom období boli pri sebe náklady a výnosy, ktoré spolu súvisia. Nikde to nie je napísané, ale ja to tak robím a vidím logiku v tom, že rozlišujem náklady a výnosy ktoré ma živia, ktoré zabezpečujú chod účtovnej jednotky.

Nezmyselne musíme rozlíšovať spotrebovanú elektrickú energiu, ktorú nikde neodpíšu 31.12. ale až v priebehu dvoch týždňov v novom roku. Ale robíme to lebo spotrebovaná elektrická energia je životne dôležitý zdroj na dosiahnutie, zabezpečene a udržanie príjmov. Takto vieme zdôvodniť nutnosť časovo rozlišovať na telekomunikačných faktúrach, zaplatenom poistnom a podobne.

Ak vymyslím hlúposť, že v posiťovni ma vylosujú, že nemusím uhradiť poistné na rok 2006 splatné 30.11.2005. Nebudem časovo rozlišovať. Predsa ja mám výnos z odpustenia záväzku v roku 2005. Mne ostali finančné prostriedky, za ktoré si zabezpečím nákup niečoho čo pôjde do nákladov v roku 2005, možno si tieto peniaze odložím na úhradu nepredvídaných výdavkov v niektorom nalsedujúcom roku, ale DEFAKTO som zarobil sumu vo výške odpusteného poistného v roku 2005 a tam túto sumu zdaním. Samozrejme, že poistné bude v nákladoch v roku 2006. Obdobne by som postupoval, ak by poistné obdobie bolo napr. október 2005 až marec 2006 a splatné v celej výške by bolo v roku 2005. Poistné by som rozlíšil, ale odpustený záväzok by ostal v roku 2005 lebo záväzok je jedna vec a poistné druhá vec. Jednoducho voči výnosu z odpustenia záväzku neexistuje žiadny náklad v inom účtovnom období a výnos zaúčtujem do toho roku v ktorom som nemusel uhrádzať záväzok. Tento postup by som aplikoval v jednoduchom aj v podvojnom účtovníctve.

No a pri Vianočnom kredite u svojich klientov budem postupovať tak ako som uviedol na príklade odpusteného poistného.

Inak predpokladám, že pani ktorá poradila čosovo rozlišovať nie je daňový poradca, ale skôr auditor. Auditori niekedy vedia dobre skomplikovať život.

Toľko len môj súkromý názor účtovníka, ktorý robí túto profesiu, o ktorej som nikdy neuvažoval ako o mojom povolaní, ani som sa na túto profesiu neorientoval pri získavaní vzdelania. Túto prácu robím tak, že hľadám logiku v každom postupe pre ktorý sa rozhodnem v medziach účtovných predpisov a takto aj prezentujem svoje názory a rady na PORADE.

Porada je pre mňa výborným zdrojom informácií. Problémy poraďákov sú veľkým zdrojom informácií, lebo zistím, že môže byť problém aj v tom o čom sa domnieval, že problémom nie je.

Tak diskutujme.


apo