tibor1000
24.08.11,17:57
Dobrý deň prajem poraďáci.
Prosím Vás,chcel by som Vás poprosiť o radu:
účtujem malú firmičku s.r.o.,ktorá v podstate uz dlhsie nevykonáva činnost,no počas roka 2011 idú spoločníci odpredať svoje podiely
takže by som to účtovne chcel z ich strany vysporiadať

mám zvyšný tovar na sklade-ten asi odpredám spoločníkom
a zostatok v pokladni-majú si ho spoločníci vybrať a rozdeliť?

a čo s nerozdeleným ziskom a neuhradenou stratou za minulé roky-treba to vysporiadať-alebo sa to môže nechať účtovne tak?

odpredaj podielov je počas roka 2011,tak predpokladám že môžem maximálne urobiť nejakú priebežnú účtovnú závierku,a tú posunúť novým majitelom firmy..
Postupujem a uvažujem správne?
dakujem vopred moc
Economic
24.08.11,16:13
Nedali nejaké peniaze do pokladne ako krátkodobú finančnú výpomoc, že by sa vykompenzovalo ?
Peniaze z pokladne si len tak bez ničoho nemôžu rozdeliť. jedine ak by mali nevyplatené nejaké podiely na zisku.

Áno urobiť priebežnú účtovnú závierku a odovzdať im ju, aby nadviazali korektne na účtovníctvo.
Určite aj hlavnú knihu, podľa nej si budú vedieť nahodiť presné zostatky na účtoch cez ZÚS
KEJKA
24.08.11,18:06
ty ako účtovník nebudeš nič predávať, ledaže sa tak rozhodnú spoločníci. Ty len urob predbežne nejakú uzávierku, aby spoločníci rozhodli, čo odovzdajú druhej firme. Totiž predávajú OP za nejakú cenu a za firmu v nejakom stave../?/. Následne ty nemôžeš tento stav firmy nejako radikálne meniť. Čo ked sa dohodli s nadobúdateľom podielov, že prevezme tie zásoby, ktoré ty "sa rozhoduješ predať spoločníkom".
tibor1000
26.08.11,06:04
Nedali nejaké peniaze do pokladne ako krátkodobú finančnú výpomoc, že by sa vykompenzovalo ?
Peniaze z pokladne si len tak bez ničoho nemôžu rozdeliť. jedine ak by mali nevyplatené nejaké podiely na zisku.

Áno urobiť priebežnú účtovnú závierku a odovzdať im ju, aby nadviazali korektne na účtovníctvo.
Určite aj hlavnú knihu, podľa nej si budú vedieť nahodiť presné zostatky na účtoch cez ZÚS

áno v pokladni sú nejaké peniaze..
aha,takze ak tam nejaké peniaze ostanú,nič s nimi nerobit,nechat ich v s.r.o.
potom by ale asi mali aj s novými spoločníkmi podpísat nejakú listinu,ze nový spoločník preberá zostatok pokladne..?

dakujem moc
tibor1000
26.08.11,06:06
ty ako účtovník nebudeš nič predávať, ledaže sa tak rozhodnú spoločníci. Ty len urob predbežne nejakú uzávierku, aby spoločníci rozhodli, čo odovzdajú druhej firme. Totiž predávajú OP za nejakú cenu a za firmu v nejakom stave../?/. Následne ty nemôžeš tento stav firmy nejako radikálne meniť. Čo ked sa dohodli s nadobúdateľom podielov, že prevezme tie zásoby, ktoré ty "sa rozhoduješ predať spoločníkom".

to sa este poradím s povodnymi konatelkami
ono zásoby boli oblečenie,takze mozno si ich spoločníci aj odkúpili.. to zistím
no zatial ma o tom neinformovali
a ani neviem,aká bude činnost firmy s novými spoločníkmi.predpokladám ze niečo úplne nové
preto som to chcel účtovne dočistiť a dorovnať,aby pokračovali vo svojej činnosti
Dakujem ti Kejka za názor
KEJKA
26.08.11,06:24
nový spoločník/ci podpíšu prevzatie účtovníctva so všetkými zostatkami, včítane pokladnice. Samozrejme, že musí byť "krytá" hotovosťou.
Ty ako účtovník/čka musíš úzko spolupracovať s vedením spoločnosti a očistiť, zúčtovať podľa ich pokynov a s ich vedomím, lebo riskuješ vážne problémy, ak nový majiteľ zistí, že prebral niečo, čo nie je v súlade so zmluvou.