psyfipo
24.08.11,21:03
Čaute poraďáci, :)
s rodičmi sme kúpili jednu časť orechového sadu, o ktorý sa nikto od revolúcie nestaral... :(
Tie stromy aj tak vyzerajú, sú obrastené chrapaždím, majú plno suchých konárov a celkovo sú neobrezané. Boli tam nasadené asi pred 50 rokmi, polovica z nich vyzerá tak, že sa dostane do formy ked o ne bude starané, no je plno aj takých, ktoré majú len 3m a žiadne orechy z nich evidentne nikdy nebudú a budeme ich musieť vymeniť.
Takže, chcel by som sa spýtať: :)
1. Je dobrý nápad nasadiť mladé stromy na presne to isté miesto kde vyklčujeme staré, alebo by bolo lepšie nasadiť ich medzi bývalé stromy? Poprípade počkať s klčovaním tých starých, aby chránili mladé stromky aspoň trochu pred priamim slnkom?
2. V literatúre som sa dočítal rôzne dátumy, kedy je najlepšie orechy obrezávať, má s tým niekto osobné skúsenosti?
3. Dočítal som sa tiež, že orech obľubuje zásadité zeme, skúšal ozaj niekto pridávať do zeme vápenec, pomohlo to?
Za akékoľvek reakcie veľmi ďakujem ;)
viktorviktor
25.08.11,17:14
1 v múdrych knihách píšu, že nie, lebo korene starých stromov vylučujú látku ktorá škodí mladým stromom, preto som vždy sadil aspoň 3 m dalej, sused sadil dva razy po starom orechu na to isté miesto, cca 1 m rozdiel, a vždy mu po 7 rokoch vyhynuli,
2 najskôr sa písalo že rezať treba len na jeseň, aj to veľmi opatrne, teraz sa presadzuje ošetrovanie keď je to potrebné, tak ako iné stromy,
3 naša záhrada je skôr kyslá a orechy rastú, žiaden problém, len je problém s vymrzaním

toto je kniha o orechoch, do 7 € "Orech kráľovský a jeho pestovanie"
čo to o orechu je aj tu http://www.kohaplant.sk/2007030154-skrupinove-ovocie
psyfipo
25.08.11,17:20
Dakujem velmi pekne Viktorviktor, tie odkazy vyzeraju hodnotne, idem sa do nich hned pustit! ;)
janocka
06.09.11,20:58
Ahoj,tu je rada odo mna: orechy sa odporucaju rezat v auguste,inak trpia vyronom miazgy a zle vyzrieva drevo,takze by mohli vymrznut:( podla mna,pokial nie su velmi zahustene ani rez nepotrebuju. Je pravda, že pri orechoch sa inym drevinam prilis nedari-korene vypustaju do zeme latky co obmedzuju rast ostatnych rastlin. Mne je vsak zname,ze pod orechmi mozno pestovat drobne ovocie,napriklad ribezle si tejto vlastnosti nic nerobia:) z vlastnej skusenosti mozem povedat,ze pri orechu mozu rast slivky,ribezle,egrese,schizandra...