koricka
24.08.11,21:25
Dobrý večer všetkým...
obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou o pomoc...hľadala som niečo podobné tu na porade, ale zatiaľ som nič nenašla, tak som už zúfala:( :mee:
účtujem sročku,
v júni preradil majiteľ spol. MV do osobného vlastníctva a o mesiac nato ho odpredal. Viem, že sa takýto príjem musí zdaniť, ale ako to zaúčtovať tento príjem, aby bol zdanený. Na aké účty a aké všetky doklady zaevidovať (len FA, alebo aj PPD)??
Ďakujem krásne..:o
KEJKA
24.08.11,20:00
ako môže len tak MV zo sro preradiť?
Vystav faktúru na predaj a tržbu daj do výnosov.
Ak ho však už predal ako občan, tak ako občan nezdaňuje.
misoft
24.08.11,22:00
No tu by som o tom pochyboval (nie som ekonóm), pretože:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-pri-predaji-osobneho-auta-poradna.html

Vo všeobecnosti platí, že príjem z predaja vlastných motorových vozidiel je pre fyzickú osobu s trvalým pobytom na území SR príjmom, ktorý je predmetom dane, s výnimkou uvedenou v paragrafe 4 predmetného zákona. Výnimku z právneho režimu zdanenia takýchto príjmov predstavuje možnosť oslobodenia príjmov z predaja motorových vozidiel pri splnení zákonom ustanovených podmienok.

Základnými podmienkami možnosti uplatnenia oslobodenia príjmov z predaja motorových vozidiel sú preukázanie dĺžky vlastníctva predávaného motorového vozidla a skutočnosť, či predávané motorové vozidlo bolo využívané na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť.

V prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla presahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je od dane z príjmov oslobodený. Naopak v prípade, ak čas medzi nadobudnutím a predajom motorového vozidla nepresahuje jeden rok, predstavujú príjmy z predaja vlastného automobilu pre fyzickú osobu príjem, ktorý je predmetom dane.

Od dane z príjmov nie je oslobodený príjem v prípade, ak ide o motorové vozidlo, ktoré bolo predmetom podnikania alebo o ňom bolo účtované ako o majetku využívanom na podnikanie, prípadne inú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo na prenájom, a to do piatich rokov od skončenia takejto činnosti.


Teda musel by z predaja platiť daň aj ako FO!
KEJKA
25.08.11,04:49
sro a FO sú dva právne subjekty.
MV na podnikanie používala s.r.o., nie FO.
"preradené" bolo občanovi, nie FO=SZČO.
Občan s autom nepodnikal.
Uznávam max. ten časový test, ale mala som zato, že z ZDP vypadol, nejdem to teraz overovať, pripúšťam

Pre mňa nepochopiteľné je to "preradenie".
ego.mc
25.08.11,10:23
Zatiaľ tých päť rokov nevypadlo. :)
ego.mc
25.08.11,10:26
No tu by som o tom pochyboval (nie som ekonóm), pretože:
http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/dane-pri-predaji-osobneho-auta-poradna.html

Teda musel by z predaja platiť daň aj ako FO!

Žiadna taká podmienka o vlastníctve minimálne jeden rok v platnom zákone o dani z príjmu neexistuje. Citát je z roku 2003. :)
koricka
25.08.11,15:03
Ďakuje za Vaše reakcie...
auto bolo odpísané, tak ho preradil na súkr.osobu...toto zaúčtovať viem.
491, 082 / 022

Ale problém mám so ZDP, kde je daná podmienka zdanenia príjmu, ak sa majetok odpredá do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku :(
marjankaj
25.08.11,15:14
Ďakuje za Vaše reakcie...
auto bolo odpísané, tak ho preradil na súkr.osobu...toto zaúčtovať viem.
491, 082 / 022

Ale problém mám so ZDP, kde je daná podmienka zdanenia príjmu, ak sa majetok odpredá do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku :(

A on ho mal ako FO v obchodnom majetku? Má vôbec živnosť? Alebo podniká inak? :eek::eek:

Bolo vôbec prepísané na FO na polícii?
marjankaj
25.08.11,15:25
Ďakuje za Vaše reakcie...
auto bolo odpísané, tak ho preradil na súkr.osobu...toto zaúčtovať viem.
491, 082 / 022

Ale problém mám so ZDP, kde je daná podmienka zdanenia príjmu, ak sa majetok odpredá do 5 rokov od vyradenia z obch. majetku :(

Na základe čoho ho preradil na súkromnú osobu? Kúpou? Darom?


Občiansky zákonník.

Nadobúdanie vlastníctva
§ 132


(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

(2) Ak sa vlastníctvo nadobúda rozhodnutím štátneho orgánu, nadobúda sa vlastníctvo dňom v ňom určeným, a ak určený nie je, dňom právoplatnosti rozhodnutia.
Kvaka
25.08.11,15:35
Mne to vychádza tak, že majiteľ vyradil mv z obchodného majetku, prepísal ho na seba ako FO a teraz ho predá ako FO bez dane z príjmu.
Keby ho vyradil a potom predal ako firma, výdavkom by bola v zmysle § 8 ods. 5 písm. c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, teda asi 0, celý príjem by musel ako firma zdaniť.
betka
25.08.11,15:37
Dobrý večer všetkým...
obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou o pomoc...hľadala som niečo podobné tu na porade, ale zatiaľ som nič nenašla, tak som už zúfala:( :mee:
účtujem sročku,
v júni preradil majiteľ spol. MV do osobného vlastníctva a o mesiac nato ho odpredal. Viem, že sa takýto príjem musí zdaniť, ale ako to zaúčtovať tento príjem, aby bol zdanený. Na aké účty a aké všetky doklady zaevidovať (len FA, alebo aj PPD)??
Ďakujem krásne..:o

V pohode.:)

S.r.o. darovala spoločníkovi. NAkoľko je málo info, nevieme, kedy bol nadobudnutý, aká bola ZC....
S.r.o. rieši Z o DPH par. 22, ak bol odpočet
ZDP: 543/082, 082/022 Ak bola ZC PP k ZD

FO:
ZAmýšľam sa v prvom rade nad 3/2, či nejde o dar v súvislosti so závislou činnosťou, čo zrejme ide. Príjmom FO je peňažné i nepeňažné plnenie v cene obvyklej. (však som spoločníkom, mohla darovať i cudziemu)

Následne 9/c nejde o príjem oslobodený od dane, nakoľko bolo auto zaradené v OM, to je jedno, či v OM PO, resp. FO.

Takže ide o príjem 8/1/c

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

DAním tak, či onak.
marjankaj
25.08.11,15:54
V pohode.:)

S.r.o. darovala spoločníkovi. NAkoľko je málo info, nevieme, kedy bol nadobudnutý, aká bola ZC....
S.r.o. rieši Z o DPH par. 22, ak bol odpočet
ZDP: 543/082, 082/022 Ak bola ZC PP k ZD

FO:
ZAmýšľam sa v prvom rade nad 3/2, či nejde o dar v súvislosti so závislou činnosťou, čo zrejme ide. Príjmom FO je peňažné i nepeňažné plnenie v cene obvyklej. (však som spoločníkom, mohla darovať i cudziemu)

Následne 9/c nejde o príjem oslobodený od dane, nakoľko bolo auto zaradené v OM, to je jedno, či v OM PO, resp. FO.
Takže ide o príjem 8/1/c

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,

DAním tak, či onak.

Teda ja si kúpim auto od predajcu a ak ho predám napríklad po roku, tak ten príjem musím zdaňovať?:eek:
Kvaka
25.08.11,15:56
Teda ja si kúpim auto od predajcu a ak ho predám napríklad po roku, tak ten príjem musím zdaňovať?:eek:
Ty nie, lebo ty nie si spoločníkom ani konateľom firmy predajcu.
marjankaj
25.08.11,15:57
Ty nie, lebo ty nie si spoločníkom ani konateľom firmy predajcu.

Ale to auto bolo v obchodnom majetku firmy od ktorej som ho kúpil.:eek: Teda by som mal päť rokov počkať?
Kvaka
25.08.11,16:01
Dobrá otázka, len tebe by to auto predali za cenu obvyklú na trhu, príjem by si oni museli zdaniť.
marjankaj
25.08.11,16:03
Dobrá otázka, len tebe by to auto predali za cenu obvyklú na trhu, príjem by si oni museli zdaniť.

Neriešim firmu. Riešim mňa FO. Prečo by som mal zdaňovať.
koricka
25.08.11,16:04
Áno, pôvodne bolo v obchodnom majetku jeho sročky...po odpísaní ho preradil na súkromnú osobu (aj na polícii) a následne ho odpredal
marjankaj
25.08.11,16:07
Áno, pôvodne bolo v obchodnom majetku jeho sročky...po odpísaní ho preradil na súkromnú osobu (aj na polícii) a následne ho odpredal

Na základe čoho mu ho na tej polícii prepísali? Na základe SMSky?
Si jediná, čo na to môže odpovedať.:eek:
Kvaka
25.08.11,16:08
Neriešim firmu. Riešim mňa FO. Prečo by som mal zdaňovať.
Myslím, že ty ako FO by si nemal zaradené auto v OM predajcu, ale ten spoločník ho mal zaradené v OM, myslím, že Betka má pravdu.
koricka
25.08.11,16:12
Auto bolo v obch. majetku od roku 2004...preradenie bolo bez ZC.

V knihe od p. Cenigovej je účtovný prípad prevod z podnikani do osobného užívania :
a) obstarávacia cena D 022
b) zúčtovanie oprávk MD 082
c) zostatková cena MD 491

musí byť dôvod na prevod do osobného užívania??
marjankaj
25.08.11,16:14
Myslím, že ty ako FO by si nemal zaradené auto v OM predajcu, ale ten spoločník ho mal zaradené v OM, myslím, že Betka má pravdu.

Anka, PO a FO sú dva rôzne subjekty. Majetok jedného subjektu nemôže byť majetkom iného subjektu.
Teda sro mala auto v majetku, ale spoločník ho nemal v majetku. Iba ak by ho kúpil (alebo získal darom) ako SZČO na podnikanie.
marjankaj
25.08.11,16:16
Auto bolo v obch. majetku od roku 2004...preradenie bolo bez ZC.

V knihe od p. Cenigovej je účtovný prípad prevod z podnikani do osobného užívania :
a) obstarávacia cena D 022
b) zúčtovanie oprávk MD 082
c) zostatková cena MD 491

musí byť dôvod na prevod do osobného užívania??

SRO neúčtuje na 491:eek: To iba podnikateľ, FO, ktorý sa rozhodne účtovať v PU.

Keby to auto bolo v majetku FO, tak by to bolo OK. Ale bolo v majetku SRO.
emarosl
25.08.11,16:22
Neriešim firmu. Riešim mňa FO. Prečo by som mal zdaňovať.

Prosím Vás, moja otázka tiež možno súvisí s touto témou. Prosím, pomôžete nám?

Asi pred 1/2 rokom sme s manželkou kúpili auto v bazáre (ako občania - vôbec nie na podnikanie) a teraz sme ho predali.

Predpokladal som, že je tento príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Ale teraz som zmätený a mám otázky:

1. je náš príjem oslobodený, keďže my sme auto nemali vôbec v podnikaní (vobec nepodnikáme),

2. alebo musím zisťovať, či počas posledných 5 rokov nemal v obchodnom majetku tento automobil nejaký jeho predchádzajúci majiteľ a ak áno, tak by som to nemal mať ako oslobodený príjem?!?

Prosím, podadíte nám?
Kvaka
25.08.11,16:24
Prosím Vás, moja otázka tiež možno súvisí s touto témou. Prosím, pomôžete nám?

Asi pred 1/2 rokom sme s manželkou kúpili auto v bazáre (ako občania - vôbec nie na podnikanie) a teraz sme ho predali.

Predpokladal som, že je tento príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Ale teraz som zmätený a mám otázky:

1. je náš príjem oslobodený, keďže my sme auto nemali vôbec v podnikaní (vobec nepodnikáme),

2. alebo musím zisťovať, či počas posledných 5 rokov nemal v obchodnom majetku tento automobil nejaký jeho predchádzajúci majiteľ a ak áno, tak by som to nemal mať ako oslobodený príjem?!?

Prosím, podadíte nám?
Váš príjem je určite oslobodený od dane.
marjankaj
25.08.11,16:25
Prosím Vás, moja otázka tiež možno súvisí s touto témou. Prosím, pomôžete nám?

Asi pred 1/2 rokom sme s manželkou kúpili auto v bazáre (ako občania - vôbec nie na podnikanie) a teraz sme ho predali.

Predpokladal som, že je tento príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Ale teraz som zmätený a mám otázky:

1. je náš príjem oslobodený, keďže my sme auto my nemali vôbec v podnikaní (vobec nepodnikáme),

2. alebo musím zisťovať, či počas posledných 5 rokov nemal v obchodnom majetku tento automobil nejaký jeho predchádzajúci majiteľ a ak áno, tak by som to nemal mať ako oslobodený príjem?!?

Prosím, podadíte nám?

Áno je to oslobodený príjem podľa §9 ods.1c.
To čo som uviedol predtým, to bola iba otázka, nie tvrdenie.
emarosl
25.08.11,16:26
Váš príjem je určite oslobodený od dane.


Ďakujem Vám veľmi pekne! Až som sa zľakol, že budeme musieť podávať daňové priznania... Ďakujem ešte raz veľmi pekne!
emarosl
25.08.11,16:27
Áno je to oslobodený príjem podľa §9 ods.1c.
To čo som uviedol predtým, to bola iba otázka, nie tvrdenie.

Dakujem krasne za pomoc!
koricka
25.08.11,16:34
Na základe čoho mu ho na tej polícii prepísali? Na základe SMSky?
Si jediná, čo na to môže odpovedať.:eek:

Na základe vlastného rozhodnutia???
Ku mne sa vlastne dostal TP prepísaný na FO - konateľa a ešte jeden TP prepis na osobu, ktorej bolo MV predané
Kvaka
25.08.11,16:37
SRO neúčtuje na 491:eek: To iba podnikateľ, FO, ktorý sa rozhodne účtovať v PU.

Keby to auto bolo v majetku FO, tak by to bolo OK. Ale bolo v majetku SRO.
Ak by ho kúpil ako FO a potom zaradil do OM, tak by to podliehalo pri predaji po vyradení z OM zdaneniu. Ale ak ho kúpila sro-čka, a on si ho previedol na základe nejakej zmluvy o prevode za nulovú hodnotu do osobného vlastníctva, už by to nepodliehalo dani. Ktovie, ako by to posúdili daňováci.
koricka
25.08.11,16:39
SRO neúčtuje na 491:eek: To iba podnikateľ, FO, ktorý sa rozhodne účtovať v PU.

Keby to auto bolo v majetku FO, tak by to bolo OK. Ale bolo v majetku SRO.

Do kelu...to som si až teraz všimla... VEĽKÉ ĎAKUJEM

takže mám ešte väčší problém...ako ho vyradiť a zaúčtovať ten príjem :(
betka
25.08.11,16:40
Janíčko, zlatíčko, ukľudnite sa. Zákon myslí na podvodníkov.

Kúpim si Mercedes CLK za 100 tis. € v roku 2007 ako s.r.o., kde je jeden spoločník. Odpíšem daňovo k 31.12.2010. Obvyklá cena napr. 30 tis.. S.r.o. mi ho daruje, nemá ináč ako, vyradí 082/022 v 1/2011.
A ja frajerka mám už dávno kupca a predám 2/2011 za 30 tis. €, však som sa obohatila. No nehovorte mi, že nie. Veď ja ako spoločník, konateľ som ho mohla predať v rámci s.r.o., kde by som dosiahla zisk 315/642 30 tis.

JA som okradla, ja som špekulovala. Som rada, že zákon pozná:

3/2 dar v súvislosti so závislou činnosťou, ja som CLK dostala od spoločnosti zadara, a teda daním. Cena obvyklá.

Potom ja FO (konateľ, spoločník) predám. A ako výdavok si môžem uplatniť buď jedno a,lebo druhé.

JAnko, podnikavcov by bolo veľa, JAnko, nese... ma.
koricka
25.08.11,16:50
Tak teraz ako...už som sa v tom stratila...
ZDP presne určuje, že od dane nie je oslobodený príjem z predaja OM, ktorý bol vyradený do 5 rokov...
ale ako to zdaniť?
Daň zaplatí FO??Asi nie...skôr mi príde, že sročka, ale ako, kde ho uvedie vo svojom účtovníctve, keď o ňom už neeviduje??
koricka
25.08.11,17:03
NIk nepomôže? :(
KEJKA
25.08.11,17:10
Auto bolo v obch. majetku od roku 2004...preradenie bolo bez ZC.

V knihe od p. Cenigovej je účtovný prípad prevod z podnikani do osobného užívania :
a) obstarávacia cena D 022
b) zúčtovanie oprávk MD 082
c) zostatková cena MD 491

musí byť dôvod na prevod do osobného užívania??


Do kelu...to som si až teraz všimla... VEĽKÉ ĎAKUJEM

takže mám ešte väčší problém...ako ho vyradiť a zaúčtovať ten príjem :(


Tak teraz ako...už som sa v tom stratila...
ZDP presne určuje, že od dane nie je oslobodený príjem z predaja OM, ktorý bol vyradený do 5 rokov...
ale ako to zdaniť?
Daň zaplatí FO??Asi nie...skôr mi príde, že sročka, ale ako, kde ho uvedie vo svojom účtovníctve, keď o ňom už neeviduje??
ide o tieto príspevky?
ide o SZČO, ktorá účtuje v PU? myslím, že nie, že ide o sro.
Ak sro darovala auto - tak komu?
Konateľovi? - spoločníkovi?
z hľadiska DPH asi nie ej problém
z hľadiska dane z príjmu - dar podlieha zdaneniu u obdarovaného.

V sro ho iba vyradíš.
betka
25.08.11,17:11
Tak teraz ako...už som sa v tom stratila...
ZDP presne určuje, že od dane nie je oslobodený príjem z predaja OM, ktorý bol vyradený do 5 rokov...
ale ako to zdaniť?
Daň zaplatí FO??Asi nie...skôr mi príde, že sročka, ale ako, kde ho uvedie vo svojom účtovníctve, keď o ňom už neeviduje??

Môj názor, zdaníte vy, v zmysle par. 8, teda príjem z predaja. Výdavok nula.

Skúste požiadať drsr-dopyt. Tiež by som rada počula názor zhora. Len mám obavu, že Vás navedú najskôr na par. 9, a keďže nie je oslobodený, zdaňuejte v zmysle par. 8.
koricka
25.08.11,17:18
ide o tieto príspevky?
ide o SZČO, ktorá účtuje v PU? myslím, že nie, že ide o sro.áno ide o sro
Ak sro darovala auto - tak komu?
Konateľovi? - spoločníkovi? konateľ je sám
z hľadiska DPH asi nie ej problém DPH neriešim?
z hľadiska dane z príjmu - dar podlieha zdaneniu u obdarovaného.čiže mal podať DP ako FO?

V sro ho iba vyradíš. 082AE/022AE... že? :) :o
koricka
25.08.11,17:21
Môj názor, zdaníte vy, v zmysle par. 8, teda príjem z predaja. Výdavok nula.

Skúste požiadať drsr-dopyt. Tiež by som rada počula názor zhora. Len mám obavu, že Vás navedú najskôr na par. 9, a keďže nie je oslobodený, zdaňuejte v zmysle par. 8.

Áno, podľa ZDP je to príjem podľa tohto par. ... pravdupovediac som sa motala len okolo týchto dvoch par. 8 a 9... hľadalasom aj v DP PO..či tam nie je odkaz na tieto príjmy neoslobodené od dane
KEJKA
25.08.11,17:29
Áno, podľa ZDP je to príjem podľa tohto par. ... pravdupovediac som sa motala len okolo týchto dvoch par. 8 a 9... hľadalasom aj v DP PO..či tam nie je odkaz na tieto príjmy neoslobodené od dane
takže ide predsa len o SZČO, ktorá účtuje v PU?
alebo - príjemca daru je zam-com v sro?
§§ 8 a 9 sa týkajú DPFO, teda nemôže ísť o sro......
ale úplne prvé zadanie - píšeš, že ide o sro.
Takže majiteľ je zamestnaný?
koricka
25.08.11,17:35
Nie je SZČO ... je to s.r.o. čka...
Konateľ tejto spoločnosti previedol na seba ako súkromnú osobu daný automobil ... majiteľ je zároveň aj zamestnancom
marjankaj
25.08.11,18:31
Takže pár paragrafov zo zákona o dani z príjmu.

§2
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,


§3
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

§3-§11 sa vzťahujú na fyzické osoby. SRO nie je fyzická osoba.

Takže FO (spoločník, nemusí príjem z predaja toho auta zdaňovať. Je mi však záhadou, na základe čoho mu to auto prepísali.

To si myslíš, že kdejaký Dežo príde s papiermi a na polícii mu to auto prepíšu? Bez nejakej zmluvy?
marjankaj
26.08.11,05:46
Takže pár paragrafov zo zákona o dani z príjmu.



§3-§11 sa vzťahujú na fyzické osoby. SRO nie je fyzická osoba.

Takže FO (spoločník, nemusí príjem z predaja toho auta zdaňovať. Je mi však záhadou, na základe čoho mu to auto prepísali.

To si myslíš, že kdejaký Dežo príde s papiermi a na polícii mu to auto prepíšu? Bez nejakej zmluvy?

Dopĺňam.
Spoločník nemusí zadaňovať príjem, ak to auro od SRO kúpil napríklad za 1 €.
Ak ho dostal darom, tak musí zdaniť celú predajnú cenu nad 500 €?:eek: Ale zase nebolo v obchodnom majetku a ten príjem by mal byťoslobodený podľa §9.:confused:

Betka takto si to myslela?
KEJKA
26.08.11,05:54
Nie je SZČO ... je to s.r.o. čka...
Konateľ tejto spoločnosti previedol na seba ako súkromnú osobu daný automobil ... majiteľ je zároveň aj zamestnancom
konateľ nemusí byť majiteľ, ale mám z toho vydedukovať, že majiteľ=spoločník=konateľ=zamestnanec?
ak auto nekúpil, dostal darom, treba určiť hodnotu daru. Hodnota bude prip.suma k základu dane, ale len časť nad 500 EUR-musela by som pozrieť §§, ale takto si to pamatám /oslobodená suma zostáva oslobodená aj pri prekročení limitu/. Toto dodanenie urobí sro pri spracovaní mzdy zam-ca. /príjmom zam-ca, je všetko čo dostane od zam-ľa a to aj v nepeňažnej forme - darované auto.
Takto si to Betka myslela?
=====================
príjemca daru následne už postupuje ako občan, predal auto, nemal ho v OM, tak ho nezdaňuje. Pri občanoch nie je časový test, kedysi tuším boli dva roky, či?
marjankaj
26.08.11,05:59
No ešte jeden príklad.
Darujem dcéru auto.
Ak toto auto po roku predá za 10000 € tak by mala zdaňovať 10000 €?
Ak jej ho predám za 1 €, tak po predaji nemusí zdaňovať nič?
Ak jej darujem 10000 € a ona si za to kúpi auto, tak takisto nič nezdaňuje.

Teraz neriešim PO alebo FO.
KEJKA
26.08.11,06:27
No ešte jeden príklad.
Darujem dcére auto.
Ak toto auto po roku predá za 10000 € tak by mala zdaňovať 10000 €?
Ak jej ho predám za 1 €, tak po predaji nemusí zdaňovať nič?
Ak jej darujem 10000 € a ona si za to kúpi auto, tak takisto nič nezdaňuje.

Teraz neriešim PO alebo FO.
v čom máš dilemu? alebo oponuješ Betke? To oponujeme - myslím zhodne - obaja:).
V tomto príklade tiež dcéra nič nezdaňuje. ten príklad s požičaním peňazí alebo ich darovaním je dobrý. Aj aj toto používam na doloženie svojich názorov v oblasti zdaňovania, či nezdaňovania.
marjankaj
26.08.11,06:42
v čom máš dilemu? alebo oponuješ Betke? To oponujeme - myslím zhodne - obaja:).
V tomto príklade tiež dcéra nič nezdaňuje. ten príklad s požičaním peňazí alebo ich darovaním je dobrý. Aj aj toto používam na doloženie svojich názorov v oblasti zdaňovania, či nezdaňovania.

Hej ale keď to spraví SRO, aby sa "vyhla" plateniu dane, tak by malo na to byť nejaké opatrenie. Veď to by tak robil každý.
KEJKA
26.08.11,06:44
ak to sro zdaní zam-covi, tak je daň zaplatená.
Ak by išlo o vec podliehajúcu DPH, tak DPH musí odviesť tiež z ceny obvyklej.
Ja si myslím, že takto daňovo to vyriešené je.
marjankaj
26.08.11,06:48
ak to sro zdaní zam-covi, tak je daň zaplatená.
Ak by išlo o vec podliehajúcu DPH, tak DPH musí odviesť tiež z ceny obvyklej.
Ja si myslím, že takto daňovo to vyriešené je.

No ale spoločník nemusí byť zamestnanec. Môže to darovať aj niekomu inému? Napríklad spoločníkovej manželke alebo podobne?
Najjednoduchšie je to predať. Ale ak sa to veľmi odlišuje od ceny obvyklej?
Kvaka
26.08.11,07:29
No ale spoločník nemusí byť zamestnanec. Môže to darovať aj niekomu inému? Napríklad spoločníkovej manželke alebo podobne?


Citát:
§3
(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6.
§3-§11 sa vzťahujú na fyzické osoby. SRO nie je fyzická osoba.

Myslím, že Betka to myslela ako dar v súvislosti s výkonom činnosti zamestnanca. To, čo si ty zvýraznil je konštatovanie, že predmetom dane nie je príjem získaný darovaním, okrem príjmu plynúceho zo získaného daru. Teda ja ako FO získam darom nehnuteľnosť, alebo auto, daň z hodnoty daru neplatím. Predám ich, príjem zdaňujem podľa príslušných §§ zákona o DP, ako FO.
marjankaj
26.08.11,07:42
Myslím, že Betka to myslela ako dar v súvislosti s výkonom činnosti zamestnanca. To, čo si ty zvýraznil je konštatovanie, že predmetom dane nie je príjem získaný darovaním, okrem príjmu plynúceho zo získaného daru. Teda ja ako FO získam darom nehnuteľnosť, alebo auto, daň z hodnoty daru neplatím. Predám ich, príjem zdaňujem podľa príslušných §§ zákona o DP, ako FO.


Tomu červenému celkom nerozumiem. Ako ten dar môže súvisieť s výkonmi podľa §5 alebo §6? Ide o zjavný úmysel, ako neplatiť daň.
A prečo by som musel zdaňovať, keď by to malo byť oslobodené podľa §9?
Kvaka
26.08.11,07:44
Tomu červenému celkom nerozumiem. Ako ten dar môže súvisieť s výkonmi podľa §5 alebo §6? Ide o zjavný úmysel, ako neplatiť daň.
A prečo by som musel zdaňovať, keď by to malo byť oslobodené podľa §9?
No tak, ako som ja Betke rozumela, tak pri predpoklade, že auto dostal darom od sro, ako zamestnanec sro, tak je to jeho nepeňažný príjem.
Kvaka
26.08.11,07:50
No tak, ako som ja Betke rozumela, tak pri predpoklade, že auto dostal darom od sro, ako zamestnanec sro, tak je to jeho nepeňažný príjem.
Ak to potom predá ďalej ako FO, tak príjem z predaja podlieha zdaneniu podľa zákona o DP, t. j. on ako FO si už môže uplatniť oslobodenie z príjmu pri predaji auta. Len Betka vyslovila názor, že aj keď to predá ako FO, tak ak to auto bolo vyradené z OM, nemal by byť predaj z neho oslobodený, ja si myslím, že to oslobodenie si ako FO môže uplatniť, už som vyššie písala.
Zita5
26.08.11,07:58
betka
26.08.11,07:58
No ešte jeden príklad.
Darujem dcéru auto.
Ak toto auto po roku predá za 10000 € tak by mala zdaňovať 10000 €?
Ak jej ho predám za 1 €, tak po predaji nemusí zdaňovať nič?
Ak jej darujem 10000 € a ona si za to kúpi auto, tak takisto nič nezdaňuje.

Teraz neriešim PO alebo FO.

FO- dcéra:

3/(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Dcéra dostala dar-auto. Dostala ho od s.r.o., auto bolo v OM, a tým, že ho predala má príjem z neho plynúci, hmotný majetok testujeme 5 rokov. Ja nedostanem len tak dar, mala by byť darovacia zmluva, kto je darca a kto je obdarovaný, aby aj na DI prešlo. (neviem, či sa tu eviduje spôsob nadobudnutia)

Čo zaznamenáva DI?
S.r.o. (IČO) prevod na FO dcéra, dcéra prevod na inú osobu.
DI budú vyskakovať prevody daného CLK. Chytím a oznamovacia povinnosť na DU, na dcéru, nakoľko prvé auto je na IČO, a tie termíny.:---

--------------------------------------------------------------------------------
9/c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Zaujímavosťou je, že v tomto par. sa píše o predaji hnuteľnej veci, kt. bola zahrnutá do OM. Toto beriem zoširoka.
Povieme si, že ak sa jedná o OM daňovníka ako konkrétnej osoby, tak na tú by sa nevzťahovalo oslobodenie, ale:

Tu sa píše o VECI v OM, nepíše sa v koho OM, píše sa všeobecne. A tu si myslím, že je kameň úrazu. Dcéra by mala zájsť na poradu, alebo za daňovým poradcom a spýtať sa.

(5) Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 alebo 14.

§ 2
Všeobecné ustanovenia
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-31-12-2010-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,
d) výnosoch,
e) nákladoch,
f) príjmoch,
g) výdavkoch,
h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
(ďalej len "účtovné prípady").



§ 3
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-31-12-2010-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

Janko, Kejka oponujte mi teraz, že to obdobie nie je 5-ročné, a teda Janko dcéra daní
marjankaj
26.08.11,08:06
Betka, už ti odpovedala Zitka.
Ja iba toľko podľa §2 písm. m) to auto nikdy nebolo v obchodnom majetku. SRO neúčtuje podľa §6. Obchodný majetok má iba fyzická osoba, a predpokladám, že ten spoločník si ho do obchodného majetku nevložil. Veď by aj tak nemal čo odpisovať.

Asi preto som sa nestretol s darovaním, ale predajom za 1 €. Tam sú takéto úvahy zbytočné.
betka
26.08.11,08:08
Tomu červenému celkom nerozumiem. Ako ten dar môže súvisieť s výkonmi podľa §5 alebo §6? Ide o zjavný úmysel, ako neplatiť daň.
A prečo by som musel zdaňovať, keď by to malo byť oslobodené podľa §9?

Ja ako spoločník, konateľ dostanem auto od spoločnosti, ide o dar v súvislosti s par. 5. Podlieha zdaneniu u mňa spoločníka. Nedám Ti peniaze, dám Ti auto.
Aj keby som dostala peniaze, len tak ako dar od spoločnosti, daním.

Ak ja s.r.o. dám auto nezávislej osobe, nič sa nedeje. Ak dám peniaze nezávislej osobe, nič sa nedeje.

Tu sa nedá obchádzať. Zákon myslí na všetko
betka
26.08.11,08:18
Betka, už ti odpovedala Zitka.
Ja iba toľko podľa §2 písm. m) to auto nikdy nebolo v obchodnom majetku. SRO neúčtuje podľa §6. Obchodný majetok má iba fyzická osoba, a predpokladám, že ten spoločník si ho do obchodného majetku nevložil. Veď by aj tak nemal čo odpisovať.

Asi preto som sa nestretol s darovaním, ale predajom za 1 €. Tam sú takéto úvahy zbytočné.

Nerozumieme sa vôbec.
marjankaj
26.08.11,08:28
FO- dcéra:

3/(2) Predmetom dane nie je

a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, 3) príjem získaný vydaním, 3) darovaním4) alebo dedením5) nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

Dcéra dostala dar-auto. Dostala ho od s.r.o., auto bolo v OM nebolo, a tým, že ho predala má príjem z neho plynúci, hmotný majetok testujeme 5 rokov. Ja nedostanem len tak dar, mala by byť darovacia zmluva, kto je darca a kto je obdarovaný, aby aj na DI prešlo súhlasím. (neviem, či sa tu eviduje spôsob nadobudnutia)

Čo zaznamenáva DI?
S.r.o. (IČO) prevod na FO dcéra, dcéra prevod na inú osobu.
DI budú vyskakovať prevody daného CLK. Chytím a oznamovacia povinnosť na DU, na dcéru, nakoľko prvé auto je na IČO, a tie termíny.:---
Či je na IČO alebo nie neriešim. Na DÚ nahlasujem až deň po prvom použití vozidla na podnikanie. A sro nech si sama odhlási auto na DÚ

--------------------------------------------------------------------------------
9/c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, nebola a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Zaujímavosťou je, že v tomto par. sa píše o predaji hnuteľnej veci, kt. bola zahrnutá do OM. Toto beriem zoširoka. Povieme si, že ak sa jedná o OM daňovníka ako konkrétnej osoby, tak na tú by sa nevzťahovalo oslobodenie, ale:

Tu sa píše o VECI v OM, nepíše sa v koho OM, píše sa všeobecne. A tu si myslím, že je kameň úrazu. A to si mám zisťovať históriu, či bolo auto niekedy v obchodnom majetku? Dcéra by mala zájsť na poradu, alebo za daňovým poradcom a spýtať sa.

(5) Dňom vyradenia majetku z obchodného majetku daňovníka sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo uvádzal v evidencii podľa § 6 ods. 11 alebo 14.

§ 2
Všeobecné ustanovenia


(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).

(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,
d) výnosoch,
e) nákladoch,
f) príjmoch,
g) výdavkoch,
h) výsledku hospodárenia účtovnej jednotky,
(ďalej len "účtovné prípady").



§ 3


(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

Janko, Kejka oponujte mi teraz, že to obdobie nie je 5-ročné, a teda Janko dcéra daní. Ale ak jej darujem peniaze a ona si odo mňa za tie peniaze to auto kúpi, tak nedaní?

Zákon o dani z príjmu sa odvoláva na obchodný majetok ako ho sám definuje.
Zita5
26.08.11,08:38
Betka, už ti odpovedala Zitka.
Ja iba toľko podľa §2 písm. m) to auto nikdy nebolo v obchodnom majetku. SRO neúčtuje podľa §6. Obchodný majetok má iba fyzická osoba, a predpokladám, že ten spoločník si ho do obchodného majetku nevložil. Veď by aj tak nemal čo odpisovať.

Asi preto som sa nestretol s darovaním, ale predajom za 1 €. Tam sú takéto úvahy zbytočné.

Janko , ja som neodpovedala , ani nesledujem dôkladne debatu , len som tému nesústredene prebehla okom a priložila som link .

Ale z linku vyberám nasledovné

3. Vyplývajú obdrovaným osobám nejaké daňové povinnosti?
Vychádzajúc z ustanovenia §3 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov predmetom dane nie je prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov (reštitučné predpisy), príjem získaný vydaním, darovaním alebo dedením nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa §5 alebo §6.
betka
26.08.11,08:44
Obchodný zákonník

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

§ 6

(1) Obchodným majetkom na účely tohto zákona sa rozumie súhrn majetkových hodnôt (vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt), ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie.

ZDP:

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

-----------------------------------------------------------------------------

OM má i PO. A podnikateľ je i s.r.o, a.s. Je to osoba
marjankaj
26.08.11,08:56
Betka



Zákon o dani z príjmu
§ 2
Základné pojmy

Na účely tohto zákona sa rozumie

A ďalej už písmeno m)

Nezaujíma ma ako si ten pojem vykladajú iné zákony.
betka
26.08.11,09:00
JAnko, ešte k tej poznámke ak daruje peniaze a za peniaze kúpi majetok.

Toto bude iná haluz, čo napíšem. Dajme tomu sme uvedomelý národ, sme Dáni.

JA ako Dánka, kt. nemá peniaze dostanem dar 1 mil. €, a tieto peniaze chcem použiť na podnikanie-dar v súvislosti s výkonom činnosti, par. 6 (peňažný príjem).

Slovák na to kašle.
marjankaj
26.08.11,09:30
JAnko, ešte k tej poznámke ak daruje peniaze a za peniaze kúpi majetok.

Toto bude iná haluz, čo napíšem. Dajme tomu sme uvedomelý národ, sme Dáni.

JA ako Dánka, kt. nemá peniaze dostanem dar 1 mil. €, a tieto peniaze chcem použiť na podnikanie-dar v súvislosti s výkonom činnosti, par. 6 (peňažný príjem).

Slovák na to kašle.

Neviem, ako to majú Dáni. Ale mal by byť rozdiel, ak na podnikanie použijem peniaze ktoré som zarobil alebo darované? Teda podľa našich zákonov. Predsa ja si za darované peniaze možem kúpiť auto, ale aj ísť na cestu okolo sveta, alebo ich minúť inak.
betka
26.08.11,09:41
Neviem, ako to majú Dáni. Ale mal by byť rozdiel, ak na podnikanie použijem peniaze ktoré som zarobil alebo darované? Teda podľa našich zákonov. Predsa ja si za darované peniaze možem kúpiť auto, ale aj ísť na cestu okolo sveta, alebo ich minúť inak.

Janko, všetko to je o človeku. Moja polovička mi povie: "Jeblááá"

Min. rok som využila 3/2- v súvislosti s par.6
Od obchodného partnera bola obdržaná poukážka na xy CZK na dovolenku, uzávierková úprava účtovania POZD-ostatný príjem, bol problém s kurzom, nakoľko už bola poukážka odovzdaná, použila som kurz 31.12.

Ako mňa naučili, tak ja učím ďalej svoje deti. TAk som jebláá :D, a čo.
Nikto vživote by na to neprišiel.:) Všetko to je o človeku. Jebláá som ja viem, ale mňa neprerobí nikto.
marjankaj
26.08.11,09:53
Janko, všetko to je o človeku. Moja polovička mi povie: "Jeblááá"

Min. rok som využila 3/2- v súvislosti s par.6
Od obchodného partnera bola obdržaná poukážka na xy CZK na dovolenku, uzávierková úprava účtovania POZD-ostatný príjem, bol problém s kurzom, nakoľko už bola poukážka odovzdaná, použila som kurz 31.12.

Ako mňa naučili, tak ja učím ďalej svoje deti. TAk som jebláá :D, a čo.
Nikto vživote by na to neprišiel.:) Všetko to je o človeku. Jebláá som ja viem, ale mňa neprerobí nikto.

A si si istá, že to mal byť príjem podľa §6 a nie §8?
betka
26.08.11,10:13
A si si istá, že to mal byť príjem podľa §6 a nie §8?

Ano, na 100% 3/2 mám dokonale naštudovanú, aj s niekoľkými desiatkami príkladov. :)

Príklad 1:
Ak niečo príjmem od obchodného partnera, tak je to len v súvislosti s podnikaním, či už je to peňažné, resp. nepeňažné plnenie. Ja to niečo dostanem od partnera, lebo s ním obchodujem, nejaký bonus, nejaké poďakovanie.

Príklad 2:

Ak by som takúto poukážku nepoužila pre svoju vlastnú potrebu, ale viem, že sa bude Turecku pri mori konať nejaká prednáška na 7 dní o postupoch účtovania, o účtovníctve, o našich daniach, potom postupujem nasledovne 17/3/g. Negatívny vplyv na ZD.

Ups, už som sa vypísala znova na mesiac dopredu.:)
Zita5
26.08.11,10:22
Betka a čo tak drobnosti pri dodaní tovaru(za množstvo) , ktoré sa nachádzajú v dodacom liste , nie sú ohodnotené cenou , ale len napísané v kusoch napr. Koňak, hygienické utierky , káva atď .......
betka
26.08.11,10:43
Zituš,
Koňak si dá dodavateľ do nákladov, daňových 21/1/h výnimka, pravdepodob. je do hranice 16,6 za kus, odberateľ pri koňaku a káve by mal postupovať 3/2 (6,5):):---:D:D:D

Pevná ruka zákona :)
marjankaj
26.08.11,11:42
Ano, na 100% 3/2 mám dokonale naštudovanú, aj s niekoľkými desiatkami príkladov. :)

Príklad 1:
Ak niečo príjmem od obchodného partnera, tak je to len v súvislosti s podnikaním, či už je to peňažné, resp. nepeňažné plnenie. Ja to niečo dostanem od partnera, lebo s ním obchodujem, nejaký bonus, nejaké poďakovanie.

Príklad 2:

Ak by som takúto poukážku nepoužila pre svoju vlastnú potrebu, ale viem, že sa bude Turecku pri mori konať nejaká prednáška na 7 dní o postupoch účtovania, o účtovníctve, o našich daniach, potom postupujem nasledovne 17/3/g. Negatívny vplyv na ZD.

Ups, už som sa vypísala znova na mesiac dopredu.:)

Tak toto sa dá akceptovať. Ale v pôvodnom zadaní nebolo uvedené že ten spoločník je zamestnancom alebo má príjmy z podnikania. Akosi sa mi nedarí získať údaje, na základe čoho bolo to auto prepísané.
betka
26.08.11,11:55
Tak toto sa dá akceptovať. Ale v pôvodnom zadaní nebolo uvedené že ten spoločník je zamestnancom alebo má príjmy z podnikania. Akosi sa mi nedarí získať údaje, na základe čoho bolo to auto prepísané.

Jáááj, ja som si myslela, že tú pointu všetci vieme:):D Spoločník je automaticky v par. 5

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú


b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,

a potom 2/c- čo je príjem
KEJKA
26.08.11,12:04
dodám, že pokiaľ by spoločník nepoberal peňažný príjem a teda nie je ako dodaniť príjem nepeňažného charakteru, tak sa to rieši hlásením na DU -tuším, nechce sa mi to hľadať, Betka to isto odcituje.
Pointa je v tom, že potom si DPFO robí spoločník sám.
marjankaj
26.08.11,12:10
Jáááj, ja som si myslela, že tú pointu všetci vieme:):D Spoločník je automaticky v par. 5

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú


b) príjmy za prácu likvidátorov, prokuristov, nútených správcov, členov družstiev, spoločníkov a konateľov spoločností s ručením obmedzeným a komanditistov komanditných spoločností, a to aj keď nie sú povinní pri výkone práce pre družstvo alebo pre spoločnosť dodržiavať príkazy inej osoby,

a potom 2/c- čo je príjem

Aj dar je príjem?
A príjem spoločníka je aj podiel z hospodárskeho výsledku? Aj to sa zdaňuje?


§2
c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

§3 ods.2a)
betka
26.08.11,12:11
DI prepis:

https://www.poistisasam.sk/att/13068/prihlasenie.pdf

V bode 4 pointa- Doklad o nadobudnutí vozidla

---------------------------------------------------------------------

To auto nemôže byť len tak prepísané:
Môže byť darovacia zmluva, kúpno-predajná, ..... na ďalšie neupozorním, pošlem ss
marjankaj
26.08.11,12:14
DI prepis:

https://www.poistisasam.sk/att/13068/prihlasenie.pdf

V bode 4 pointa- Doklad o nadobudnutí vozidla

---------------------------------------------------------------------

To auto nemôže byť len tak prepísané:
Môže byť darovacia zmluva, kúpno-predajná, ..... na ďalšie neupozorním, pošlem ss

Veď som sa asi štyrikrát pýtal zadávateľky.:eek: Asi sama nevie.:confused:
betka
26.08.11,12:15
Aj dar je príjem?
A príjem spoločníka je aj podiel z hospodárskeho výsledku? Aj to sa zdaňuje?

Jano!!!! :mad::), už Vám neodpovedám:---

Predmetom dane nie je podiel na zisku-dividenda (ako sa počíta účtujte na papieri)
Predmetom dane nie je dar, okrem. (účtujte na papieri)
marjankaj
26.08.11,12:22
Jano!!!! :mad::), už Vám neodpovedám:---

Predmetom dane nie je podiel na zisku-dividenda (ako sa počíta účtujte na papieri)
Predmetom dane nie je dar, okrem. (účtujte na papieri)

Betka, konečne trochu zaujímavá téma v tejto uhorkovej sezóne.;) A už sa nič nedozviem?:---
Dobre spoločník-nespoločník. To auto mohlo byť darované aj manželke spoločníka a tá nič s tou SRO nemá. Či to sa nesmie?
betka
26.08.11,12:39
Betka, konečne trochu zaujímavá téma v tejto uhorkovej sezóne.;) A už sa nič nedozviem?:---
Dobre spoločník-nespoločník. To auto mohlo byť darované aj manželke spoločníka a tá nič s tou SRO nemá. Či to sa nesmie?

...... manželka ss
marjankaj
26.08.11,12:45
...... manželka ss

A teraz čo platí?
§3 ods(1a) zdaňuje sa
alebo §3 ods.(2a) nezdaňuje sa:eek:
betka
26.08.11,12:49
A teraz čo platí?
§3 ods(1a) zdaňuje sa
alebo §3 ods.(2a) nezdaňuje sa:eek:

mimotemy


Nepoviem, už nič neviem. ZAmotala som sa dnes statočne. Nechce sa mi robiť. Už som mohla mať kopec okien umytých :mee:
Kvaka
26.08.11,13:06
Zita5
26.08.11,13:20
14. Otázka:
Manželia podnikajú samostatne, ako držiteľ motorového vozidla je v osvedčení zapísaný manžel. Motorové vozidlo nie je zahrnuté v obchodnom majetku žiadneho z manželov. Ak toto vozidlo využívajú obidvaja manželia na podnikanie, sú povinní obidvaja zaplatiť daň z motorových vozidiel ?

Odpoveď:
Jedným z daňovníkov vymedzených v ustanovení § 85 je podľa ods. 1 písm. a) zákona
o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla. Aj keď obaja manželia
využívajú vozidlo na podnikanie, je daňovníkom dane z motorových vozidiel ten z manželov,
ktorý je ako držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla.
Odpoveď k tejto otázke http://www.porada.sk/1834855-post188.html

Ešte prikladám link
http://www.epi.sk/366/Vyuzivanie-osobneho-automobilu-u-podnikatela_33656.aspx
koricka
27.08.11,18:22
Veď som sa asi štyrikrát pýtal zadávateľky.:eek: Asi sama nevie.:confused:

Ja som dostala jasnu strucnu odpoved....on zatupoval aj PO aj FO ... takze asi tak
marjankaj
27.08.11,22:12
Ja som dostala jasnu strucnu odpoved....on zatupoval aj PO aj FO ... takze asi tak

Na to som sa vôbec nepýtal. Ak nemáš doklad o tom, ako to bolo prevedené, tak to ani nemáš ako zaúčtovať. A ani sa tu nemáme potom o čom baviť.
koricka
29.08.11,08:12
Na to som sa vôbec nepýtal. Ak nemáš doklad o tom, ako to bolo prevedené, tak to ani nemáš ako zaúčtovať. A ani sa tu nemáme potom o čom baviť.

Keďže nemám doklad, predpokladám, že ani sám podnikateľ netušil, že potrebuje nejakú darovaciu zmluvu, prípadne nejakú kúpnu zmluvu, veď nakladá so svojim majetkom ako on chce...a tu som sa snažila nájsť nejakú radu, aby som usmernila a správne zaúčtovala tento predaj majetku...veď sa to nazýva porada.
Ale aj tak ďakujem
baculacik
01.09.11,05:50
prosím vás aj ja mám otázku na túto tému, čítala som si niečo v zákone o dani z príjmov, ale niekedy tomu nerozumiem resp. sa chcem uistiť. Ak FO predá vysokozdvižný vozík opotrebovaný s.r.o-čke platí FO daň z predaja? Pozn. FO nemá doklad o tom, ako vysokozdvižný vozík nadobudla.
Mila123
01.09.11,06:12
FO ? ako SZČO? ak nikdy nebol majetok určený na predaj v obchodnom majetku danej FO (alebo je po 5. roku od jeho vyradenia) nie je predmetom zdanenia......pretože sa predpokladá, že ako občan si ho kúpil zo zdanených peňazí......i keď sa mi zdá nepochopiteľné za akým účelom mu slúžil vysokozdvižný vozík v domácnosti......
baculacik
01.09.11,07:28
FO nepodnikateľ, no práveže neslúžil tak ho predal. Oni ho mali doma na dvore len tak, kedysi ho používal na podnikanie jeho svokor tuším alebo niekto z rodiny.
KEJKA
01.09.11,07:46
tak nezdaňuješ, ak to je aspoň tých 5 rokov, nič nehrozí.
junior78
28.02.12,04:16
Ahojte

Prosím Vás. Nepodnikatelovi sa skončil lízing a ešte auto nie je prepísané na neho. Už našiel firmu ktorá by auto odkúpila a odpisovala. Musí nepodnikateľ napísať najprv na seba auto a potom na základe kúpnej zmluvy prepísať na firmu alebo môže sa to hneď z lízingovky napísať na firmu. Fyzická osoba má v tomto prípade oslobodený príjem?
Dakujem
junior78
28.02.12,07:29
Získal som odpoveď od jedného poradcu. Napíšem sem možno sa to niekomu zíde.

Najprv fyzická osoba by mala napísať auto na seba. Potom na základe zmluvy predať právnickej osobe aby právnická mohla auto odpisovať.
Príjem z predaja pre fyzickú osobu nie je oslobodený lebo predtým ako predal auto bolo v majetku lízingovky a neuplynulo 5 rokov od predaja.

Čo si o tom myslíte? Keď je pravda čo som napísal ako je možné previesť auto tak aby neplatila daň fyzická osoba? Keby daroval auto? Síce právnická odpisovať nemôže ale PHM by si mohli uplatniť. Či???
junior78
28.02.12,09:22
nemáte niekto skúsenosť?