MarikaT
25.08.11,09:02
Dobré ráno Vám prajem. Prosím Vás poradte mi či má nárok na odchodné
bývalý zamestnanec. Inv. dôchodok má priznaný od 20.6.2011, výpoveď
k 19.6.2011, podles zárob. činnosti nad 80%, firmu požiadal o odchodného
dňa 22.8.2011. Ďakujem.
vieraaaa
25.08.11,07:17
Dobré ráno Vám prajem. Prosím Vás poradte mi či má nárok na odchodné
bývalý zamestnanec. Inv. dôchodok má priznaný od 20.6.2011, výpoveď
k 19.6.2011, podles zárob. činnosti nad 80%, firmu požiadal o odchodného
dňa 22.8.2011. Ďakujem.
Áno, má nárok.
Nárok na odchodné vzniká pre Vás za nasledovných podmienok:
• Povinnosť vyplatiť Vám ho má zamestnávateľ, u ktorého pracujete v čase, keď Vám vznikne nárok na vyššie uvedené typy dôchodkov.
• O dôchodok musíte požiadať v čase pracovného pomeru alebo čo najskôr po skončení pracovného pomeru (musí Vám byť priznaný aj nárok, nestačí len podať žiadosť).
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.
• Odchodné Vám prislúcha bez ohľadu na odstupné, t.j. môže Vám vzniknúť nárok na odstupné aj odchodné.
• Odchodné je možné vyplatiť iba raz, a to v čase, kedy Vám vznikol nárok na predčasný starobný, starobný alebo invalidný dôchodok.
• Výška odchodného je stanovená na minimálnu čiastku jedného Vášho priemerného platu.

celý článok viď
http://kariera.zoznam.sk/cl/100373/462896/Odstupne-a-odchodne
Barbara
25.08.11,07:20
citát - vieraaaa
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.


u nás na personálnom tvrdia, že majú na to 10 dni:rolleyes::rolleyes:
vieraaaa
25.08.11,07:56
u nás na personálnom tvrdia, že majú na to 10 dni:rolleyes::rolleyes:
? ale veď § 76 ods. 6 píše dokonca iba o požiadaní o poskytnutie dôchodku a dokonca bezprostredne po skončení PP, tzn. že rozhodnutie o dôchodku môže dostať za 2 - 3 mesiace a zamestnávateľ mu až na základe tohto rozhodnutia vypláca odchodné. Nikde v zákonoch ani literatúre som sa so žiadnym takýmto termínom (10 dní) nestretla. Podľa mňa si to môžu len tvrdiť, ale zákon musia dodržiavať.
§ 76 ZP
Odstupné a odchodné
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
katka50
25.08.11,08:30
citát - vieraaaa
• „Čo najskôr“ znamená hneď po skončení pracovného pomeru, možno už v ten istý deň alebo nasledujúci deň, ak to nestihnete počas pracovného pomeru.


u nás na personálnom tvrdia, že majú na to 10 dni:rolleyes::rolleyes:
Tých 10 dní bude platiť od 1.9.2011.
Barbara
25.08.11,08:39
[QUOTE=vieraaaa;1833534]? ale veď § 76 ods. 6 píše dokonca iba o požiadaní o poskytnutie dôchodku a dokonca bezprostredne po skončení PP, tzn. že rozhodnutie o dôchodku môže dostať za 2 - 3 mesiace a zamestnávateľ mu až na základe tohto rozhodnutia vypláca odchodné. Nikde v zákonoch ani literatúre som sa so žiadnym takýmto termínom (10 dní) nestretla. Podľa mňa si to môžu len tvrdiť, ale zákon musia dodržiavať.
§ 76 ZP
Odstupné a odchodné
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


ďakujem Vierka , no veď práve ani ja som nič také nenašla a nečítala nikde, to tvrdí šéfka personálneho, hmmm lenže do toho jej nemôžeme kafrať, lebo my sme iba mzd. učtovníčky a ona je šéfka personálneho;) no ona by to mala vedieť;):eek:
Barbara
25.08.11,08:40
Tých 10 dní bude platiť od 1.9.2011.



aha, som si to myslela, díky Katka
Barbara
25.08.11,08:43
hľa už som to našla

§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
jankasm
25.08.11,08:44
Však práve to "bezprostredne po jeho skončení" si každý vysvetľuje po svojom, niekto že hneď druhý deň, niekto napr. 3 dni ...
Ale naozaj bezprostredne po jeho skončení neznamená hneď na druhý deň :cool:
Toto je aj jednou zo zmien ZP od 1.9.2011, kde sa toto nahrádza
"Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení".

Takže si myslím, že bezprostredne po skončení, môže byť kľudne aj do 10 dní. Už dlho by bolo taký mesiac.
jankasm
25.08.11,08:44
hľa už som to našla

§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

Áno, našla, pekne, ale toto bude platiť až do od 1.9.2011. ;)
ivka70
25.08.11,08:50
Áno, našla, pekne, ale toto bude platiť až do 1.9.2011. ;)

OD, nie DO :)
lubocka
02.09.11,05:49
Prosím o radu. Môžem vyplatiť odchodné pracovníčke, ktorá požiadala SP o ID, bola uznaná 75%, doniesla potvrdenie o tom, že požiadala o ID už za mesiac august, hoci nemá ešte výmer? Ukončila PN 4.8. od 5.8. požiadala o ID, nakoľko nie je schopná pracovať a 4.8. aj ukončila pracovný pomer. V tomto prípade jej nejdu odvody do SP, nakoľko je do ukončenia PP na PN. Na PN bola od roku 2010 a v roku 2011 neodpracovala ani jeden deň,iba jej bude preplatená nevyčerpaná dovolenka z roku 2010.
Ako by to bolo v prípade, že by sa jej odchodné vyplácalo dodatočne. Aké odvody by platila z toho a bol by to nepravidelný príjem? Ďakujem
Zuzka2510
05.09.11,18:17
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať ak zamestnávateľ rozviaže prac. pomer dohodou a nevyplatí odchodné v najbližšom výplatnom termíne je možné spraviť dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom že sa to odchodné vyplatí do určitého termínu? Napr. do 3 mesiacov? Je niečo také možné? Ten zamestnanec pracuje u toho zamestnávateľa na dohodu. Ďakujem
Tweety
05.09.11,18:22
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať ak zamestnávateľ rozviaže prac. pomer dohodou a nevyplatí odchodné v najbližšom výplatnom termíne je možné spraviť dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom že sa to odchodné vyplatí do určitého termínu? Napr. do 3 mesiacov? Je niečo také možné? Ten zamestnanec pracuje u toho zamestnávateľa na dohodu. Ďakujem
Nárok na odchodné mu vznikol z PP? Pretože práca na dohodu nie je PP. Ak bol zamestnancom, môžu sa dohodnúť na neskoršom vyplatení odchodného( samozrejme, z vážnych dôvodov, napr. teraz nemá zamestnáv. peniaze.
Zuzka2510
05.09.11,18:35
Áno nárok na odchodné mu vznikol z PP, ale zamestnávateľ mu to nechcel vyplatiť, pretože zamestnanec chcel skončiť PP z dôvodu že je v predčasnom dôchodku a nechcel prísť o príjem tak sa spravila dohoda o prac. činn.. Ale chcem to nejako vyriešiť ako mzdárka ale zamestnávateľ ide tvrdo po svojom že on nebude platiť,tak som myslela že spravím dohodu a ak stým budú súhlasiť a podpíšu to tak aspoň ja budem krytá že som to urgovala v prípade problémov.
Zuzka2510
06.09.11,09:25
Je právne možné ak zamestnanec doručí zamestnávateľovi písomné potvrdenie že sa zrieka odchodného na ktoré mu vznikol nárok? Ďakujem
drobeceva
06.09.11,09:33
Je právne možné ak zamestnanec doručí zamestnávateľovi písomné potvrdenie že sa zrieka odchodného na ktoré mu vznikol nárok? Ďakujem
NIE, zamestnanec sa nemôže zriecť právneho nároku.
vieraaaa
06.09.11,09:37
§ 17 Zákonníka práce

Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
(2) Právny úkon, na ktorý neudelili predpísaný súhlas zástupcovia zamestnancov, právny úkon, ktorý nebol vopred prerokovaný so zástupcami zamestnancov, alebo právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom, je neplatný, len ak to výslovne ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis.
(3) Neplatnosť právneho úkonu nemôže byť zamestnancovi na ujmu, ak neplatnosť nespôsobil sám. Ak vznikne zamestnancovi následkom neplatného právneho úkonu škoda, je zamestnávateľ povinný ju nahradiť.