KatarinaNR
25.08.11,08:08
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Jedna moja známa je nezamestnaná pol roka. Predtým bola riadne zamestnaná, čiže by jej vychádzalo 270dní. Manžel je živnostník. Plánujú bábo. Moja otázka je, ak chce dostávať riadnu materskú, čo je lepšie zamestnať sa u manžela, pokiaľ neotehotnie (na aký pomer, brigádnik,...) alebo sa dobrovoľne nemocensky poistiť. Ďakujem za radu.
Xanti
25.08.11,06:28
Katarína,
treba čítať na porade. Veľa sa tu o tom diskutuje napr. http://www.porada.sk/t175197-urad-prace-a-materske.html#post1833476
Ale v skratke, ak prejde nový zákon tak DNP nebude môcť byť nezamestnaný ani zamestnaný.

Takže ak plánujú bábo, tak jej nepomôže keď ju manžel zamestná ako brigádnika. Potrebuje byť zamestnaná na pracovný pomer so všetkými náležitosťami, teda odvody do SP a z toho sa potom vyráta materská.
DNP by som si už nedávala.
jankasm
25.08.11,06:54
Súhlasím, len ešte doplním, že pokiaľ bude spĺňať podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch, čo zatiaľ spĺňa v pohode ešte dosť dlho, keďže bola pred pol rokom ešte zamestnaná, tak nemusí robiť zatiaľ nič. Potom si však treba dať pozor, a zamestnať sa u manžela vtedy, keď už tých 270 dní spĺňať z tohoto posledného zamestnania nebude, no a ak dovtedy stihne otehotnieť, tak zamestnať sa u manžela 90 dní pred nástupom na MD so mzdou vo výške maximálneho VZ. Môže sa zamestnať aj hneď ako zistí, že je tehotná, no a po 90 dňoch sa dať vypísať PN. Potom aj PN aj materská bude počítaná z maxima. ;)
KatarinaNR
25.08.11,07:03
jankasm,
ďakujem.