fultyl
25.08.11,09:28
Zdravim vsetkych,
mam nasledovny problem a potreboval by som poradit niekym, kto do toho vidi.
V sucastnosti som zivnostnik (ucitel ang.jazyka) pre jazykove skoly. Som zivnostnik od oktobra minuleho roku, teda este som doteraz neodvadzal odvody do socialnej poistovne. No dostal som novu pracu ucitela anglickeho jazyka na plny uvazok na vysokej skole. No stale by som chcel este posobit v jazykovych skolach a mat aj sukromne hodiny.
Otazka teraz je nasledovna. Co je pre mna najvyhodnejsie urobit so zivnostou?
1. Kedze vsetky socialne a zdravotne odvody bude teraz za mna platit vysoka skola, mam si zrusit zivnost aby som to nemusel platit dva krat? Alebo musel by som to vobec platit dva krat?
2. Oplati sa mi pozastavit si zivnost? To sa skor pytam z dovodu ze mi niekto povedal ze sa tam nieco ide tiez menit, alebo uz menilo ohladom na aku dobu sa to da a aj to ze aku dobu po zruseni sa neda znova zovnost otvorit, ako to je vlastne?
3. Ako to vidite s kombinaciou trvaly pracovny pomer + dohoda (v jazykovkach). Tam viem ze je obmedzeny pocet hodin, ktore mozem odpracovat, co by mi nevadilo, ale okrem toho?
4. Najviac ma zaujima tato posledna (des)informacia, ktoru mam bohuzial len z druhej ruky (kamoska mojej kamosky). Bolo mi povedane, ze dotycna spomenula ze jej bolo jej uctovnickou povedane ze hoci prave tiez dostala pracu v skolstve (stredna. skola) na trvaly pracovny pomer a doteraz pracovala ako zivnostnicka, tak sa jej oplati nechat si zivnost, lebo povedala nieoc v zmysle ze ked poda danove priznanie , tak jej vratia dan ktoru platila v skolstve (z toho trvaleho prac. pomeru). Tak ako to vlastne je pri zdanovani, ked je clovek aj zivnsotnik a aj pracuje v statnom skolstve, plati dan z oboch prijmov? Musi si platit vsetky odvody ako zivnostnik na vrch toho co uz za neho plati statna skola? Je na tejto informacii nieco pravdive, alebo je to cele trosku popletene a uplne inac? :)

Dakujem vopred za radu.
ivka70
25.08.11,07:39
Dan clovek plati zo vsetkych svojich prijmov.
Jedine, co si moze uplatnit, je nezdanitelne minimum.
to je dane pre vsetkych rovnako, este sa krati pri tzv. "milionarskom prijme".

Takze ak v zamestnani tvoja danova povinnost nebude taka vysoka ako nezdanitelne minimum, kedze si ju uplanujes na vsetky prijmy, tak sa moze stat, ze ciastocne zasiahne aj prijmy zo zivnosti. Rovnako sa to vsak prejavi aj na prijmoch na dohodu.
fultyl
25.08.11,07:44
Takze ak v zamestnani tvoja danova povinnost nebude taka vysoka ako nezdanitelne minimum, kedze si ju uplanujes na vsetky prijmy, tak sa moze stat, ze ciastocne zasiahne aj prijmy zo zivnosti. Rovnako sa to vsak prejavi aj na prijmoch na dohodu.

Hmm, sorry, ale mam dojem ze tomu co si napisala nerozumiem. Skus mi to napisat ako pre normalneho smrtelnika. Dakujem
veronikasad
25.08.11,07:48
fultyl, aký príjem si mal v roku 2010 ? Stal si sa od 1.7.2011 povinným platitelom odvodov do sociálnej poisťovne ?

Pozri do RZZP, aká výška (neupravenných) preddavkov ti vyšla. Na základe týchto informácii sa môžeš rozhodnúť, či živnosť zrušiť, alebo si ju necháš.

Práca na dohodu - popri hlavnom prac.pomere - nie je vždy výhodnejšia ako živnosť. Pri dohode zdaníš celú sumu, pri živnosti si môžeš uplatniť paušálne výdavky. Ak tvoj príjem zo zamestnania prekročí nezd.časť základu dane, žiadnu daň z dohody ti nevrátia (informácia od kamošky tvojej kamošky nie je správna). Navyše - ak prejde daňová a odvodová reforma, v roku 2012 sa aj z dohôd budú platiť odvody.
fultyl
25.08.11,10:29
veronikasad, som zivnostnikom od 1.10.2010, takze som prvy rok oslobodeny od odvodov do soc. poistovne. To sa tiez rad dozviem ako to funguje, lebo mne to bolo povedane tak, ze mam automaticky rok, kde nemusim platit, dokonca ze mi to obdobie trva do kalendarneho roku, teda do konca roku 2011. Ty tu spominas datum 1.7.2011. Od coho teda zavisi ci som sa mal stat k 1.7. platitelom? Zatial som nic nikde do socialnej neplatil.
alessi
25.08.11,18:30
no trochen viacej info zle vysvetlených:
1. prvý rok znamena ten kalendárny rok + prvých šesť mesiacov
2. v roku 2011(do 31. marca) si podával daňové priznanie
3. na základe neho si/nie si povinýý platca do SP - konkretne čísla neovládam
fultyl
25.08.11,18:43
no trochen viacej info zle vysvetlených:
1. prvý rok znamena ten kalendárny rok + prvých šesť mesiacov
2. v roku 2011(do 31. marca) si podával daňové priznanie
3. na základe neho si/nie si povinýý platca do SP - konkretne čísla neovládam

No zase mi tu nieco nesedi. Pisem ze som zivnostnik od 1.10.2010. To znamena ze podla toho co pises (prvý rok znamena ten kalendárny rok + prvých šesť mesiacov), to vychadza ze by som zacal byt platcom do SP az niekedy od roku 2012 (jun ak sa nemylim).
Ked mam teda ten "prvý rok znamena ten kalendárny rok + prvých šesť mesiacov" oslobodenie od odvodov do SP co zalezi na danovom priznani z marca tohto roku? (toto je len teoreticka otazka pretoze som tam urcite neprekrocil nejake limity, 100% neplatim este).
Zatial diky.
Alebo este, ak si cital moju povodny problem, vies mi aj k nemu nieco povedat?
veronikasad
25.08.11,19:09
veronikasad, som zivnostnikom od 1.10.2010, takze som prvy rok oslobodeny od odvodov do soc. poistovne. To sa tiez rad dozviem ako to funguje, lebo mne to bolo povedane tak, ze mam automaticky rok, kde nemusim platit, dokonca ze mi to obdobie trva do kalendarneho roku, teda do konca roku 2011. Ty tu spominas datum 1.7.2011. Od coho teda zavisi ci som sa mal stat k 1.7. platitelom? Zatial som nic nikde do socialnej neplatil.
doplň výšku svojich tržieb alebo uhradených faktúr za rok 2010.
Povinná registrácia k 1.7.2011 sa posudzuje podla príjmu za rok 2010. Do 30.6.2011 si platiť nič do SP nemusel. Povinná registrácia k 1.7.2012 sa posudzuje podla príjmu za rok 2011.
fultyl
25.08.11,19:19
Prijmy v 2010 som mal len 977eur.

No to by sme mali, ale zatial mi este nikto nevysvetlil pekne jednoducho na moje otazky v povodnom probleme. Co sa mi oplati lepsie, zrusit zivnost, pozastavit si ju, ist na dohodu, popri praci na plny pracovny uvazok?
veronikasad
25.08.11,21:06
Prijmy v 2010 som mal len 977eur.

No to by sme mali, ale zatial mi este nikto nevysvetlil pekne jednoducho na moje otazky v povodnom probleme. Co sa mi oplati lepsie, zrusit zivnost, pozastavit si ju, ist na dohodu, popri praci na plny pracovny uvazok?
a druhá časť tohto príspevku je o čom ?
http://www.porada.sk/1833588-post4.html

Viac polopate ti to vysvetliť neviem.
Pri príjme, ktorý si uviedol, odvody do SP nebudeš platiť min.do 30.6.2012.
Ak sa zamestnáš, zmeň si vymer.základ v zdr.poisťovni. Preddavky nemusíš platiť z minima, závisia od RZZP za rok 2010 (od 1.1.2012). Do konca roku 2011 si môžeš určiť VZ nula.